Новини
Новини за 2007
 
От началото на февруари поскъпва водата за бита и промишлеността в Русе, Варна и Исперих, стана ясно при обсъждането на проекторешенията за това на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) във вторник. За Русе се очаква повишението за населението да е 25 на сто, във Варна с близо 7 на сто и в Исперих – с 11 на сто. Русенци ще плащат по 1,35 лв. с ДДС за куб. м. ДКЕВР е уважила изцяло исканото от водния оператор повишение на цените, но в замяна дружеството ще трябва да намали до 2009 г. общите загуби на вода до 43 на сто. В момента от снабдителната мрежа изтичат 47 процента от доставяната питейна течност. Клиентите на ВиК-Варна се предвижда да плащат по 1,73 лв. за куб. м. Регулаторът е понижил исканите от дружеството цени в размер на 1,81 лв./куб. с ДДС Дружеството, което в момента губи 62 на сто от течове и кражби, ще трябва в идните две години да намали със 7 процента загубите си. Управителят на ВиК-Варна Валентин Вълканов заяви след заседанието, че дружеството може да се справи с по-високото потребление през лятото, без да се налага режим В Исперих от следващия месец водат
Източник: Медия Пул (17.01.2007)
 
ВиК дружествата на територията на една административна област ще се дават на концесия на една фирма. За да се проведе процедурата, държавата и общините в региона ще трябва да създадат общо дружество. Ако не се споразумеят помежду си, управлението на активите ще отива в специално създадено държавно предприятие. Това е записано в проектите на закон за водоснабдяването и канализацията (ВиК), изготвени от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). Хората на Асен Гагаузов са разпратили проектите до общините и до браншови организации за съгласуване. В много ВиК дружества не се знае кои съоръжения се стопанисват от държавата и кои от общината. При това положение потенциалните, а и заради твърде малките размери на някои ВиК-дружества инвеститори се отказват от планове за вложения в мрежата, а в сектора трябва да се привлекат милиарди евро инвестиции. От проектозакона излиза, че един концесионер ще държи ВиК системата примерно в цяла Варненска или Пловдивска област.
Източник: Сега (06.02.2007)
 
Министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров подписа договора за изграждането на пречиствателна станция в Монтана на стойност 11 272 584 EUR. Изпълнител на съоръжението е германско-австрийски консорциум с участието на дъщерната на Strabag Zublin. Строителната компания участва в търга за изграждането на втория мост над Дунав при Видин - Калафат, но бе изпреварена от испанската FCC. Zublin се готвеше да обжалва конкурса, но след това се отказа. Проектът за изграждане на пречиствателната станция в Монтана е по програма ИСПА и бе одобрен в края на 2002 г. Общата му стойност е 15 067 113 EUR, 75% от тях са осигурени от европейски финансови институции, а 25% са национално съфинансиране. Очаква се станцията да бъде завършена през май 2010 г. Според Джевдет Чакъров се предвижда да приключат и процедурите за строителството на пречиствателните съоръжения във Варна и Шумен.
Източник: Пари (18.06.2007)
 
ВиК дружества в Силистра, Разград, Варна, Велико Търново, Добрич, Русе, Габрово, Търговище и Исперих плащат по-скъп ток заради спор с германската компания Е.ON къде да се измерва енергията, съобщиха от водния регулатор. Това се отразява и в цената на водата. С новите цени на тока от юли дружествата искат най-голямо увеличение, защото водата се добива с помпи от голяма дълбочина. Водоснабдителните компании има собствени трансформатори и мрежи, но плащат за ползваната енергия по цени за клиенти ниско напрежение вместо за такива на средно напрежение. В спора между ВиК и германската компания се намеси и Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), която е дала указания измерването на консумираната енергия да става на границата на собствеността между мрежите. Преди седмица зам.-председателят на регулатора Люцкан Далакчиев и експерти от нея са обиколили дружествата, за да се запознаят на място с проблема. Ако начинът на измерване на консумираната енергия бъде променен и дружествата започнат да плащат по цени за средно напрежение, това ще намали разходите им и ще се отрази в цените, каза Далакчиев. Той обясни, че са проведени множество срещи между водоснабдителните компании и електроразпределителното дружество, но до момента няма съществен резултат. По думите му комисията е дала указания на Е.ON да уреди отношенията си с девет водни дружества, като започне да им плаща наем за използването на техните съоръжения и да измерва консумацията на границата по собствеността. В момента по данни на регулатора от разликата в измерването деветте дружества заплащат 2.2 млн. лв. годишно повече. За ВиК - Варна, например тази разлика е над 379 хил. лв. годишно, а за Русе - 278 хил. лв. Разходите за енергия заемат около 40% от общите разходи. Шефовете на ВиК компаниите отказаха да коментират проблема и обясниха, че в момента преговарят с германската компания. "Е.ON България мрежи" е изпълнила исканията на всички дружества, които са поискали промяна в измерването на енергията, и това е технически възможно, коментираха от компанията. Оттам обясниха, че енергийният закон предвижда собствениците на съоръжения да предоставят достъп на преносното, разпределителното предприятие за целите на преобразуване и пренос на ел. енергия до други потребители. Цената на достъпа се определя по методика на ДКЕВР. В позицията на Е.ON се посочва, че когато има такъв казус, "E.ON България мрежи" е задължена да плаща наем за ползване на съоръженията - част от разпределителната мрежа, включително и трафопостовете, в случай че те захранват с ел. енергия клиенти на дружеството.
Източник: Дневник (26.07.2007)
 
Варненският окръжен съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 146, ал. 4 ТЗ съобщава, че провереният и приет годишен счетоводен отчет за 2005 г. на "Водоснабдяване и канализация" - ООД, по ф. д. № 8218/91 е представен в търговския регистър.
Източник: Държавен вестник (03.08.2007)
 
Между 2 и 10 стотинки на кубичен метър да поскъпне водата в 18 града, предлага Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. На закрито заседание днес експертите от комисията разгледаха заявленията на ВиК дружествата във Варна, Видин, Враца, Исперих, Кърджали, Монтана, Плевен, Пловдив, Разград, Русе, Свищов, Силистра, Сливен, София-област, Търговище, Шумен, Хасково и Ямбол за поскъпване на цената на помпажната вода, заради променените цени на електрическата енергия. Предложените корекции ще бъдат дискутирани на обществено обсъждане в комисията на 9 ноември, като поскъпването на водата вероятно ще е още от 1 декември.
Източник: Дарик радио (06.11.2007)
 
Обществена поръчка за купуването на 7 нови багери с дизелов двигател е обявило варненското ВиК. Пет от машините трябва да бъдат колесни товарачи, а останалите два - хидравлични верижни багери. В документацията за участие в процедурата подробно са описани техническите характеристики на търсените машини. Документи за участниците в процедурата ще се предлагат до 18 декември. Очакваната обща стойност на поръчката е в размер на 800 хил. лв. без ДДС, а срокът на изпълнение е предвиден поетапно в рамките на 12 месеца. За това време освен доставката на машините спечелилият трябва да осигури всички консумативи, необходими за работа на съоръженията в периода на гаранционния срок.
Източник: Дневник (08.11.2007)