Новини
Новини за 2010
 
2,6 млн. лева е чистата печалба на „Водоснабдяване и канализация”-Варна, отчетена на проведеното общо събрание на дружеството. Основна точка в дневния ред беше приемане на финансовите резултати за изминалата 2009 г. Малко над 50 млн. лева са приходите според отчета, представен на съдружниците от управителя на ВиК-Варна инж. Веселин Русев. Печалбата на дружеството преди данъчно облагане е 3 млн. лева, като платеният данък печалба е в размер на 321 000 лева. През миналата година беше отчетено увеличение на нетния финансов резултат спрямо 2008 г. в размер на 2,2 млн. лева. През 2009 г. дружеството е инвестирало собствени средства за придобиване и ремонт на дълготрайни активи в размер на 4,4 млн. лева. На проведеното общо събрание от отговорност беше освободен предишният управител на ВиК-Варна Валентин Вълканов. В резултат на финансово-икономическата криза най-вероятно финансовият резултат за тази година няма да бъде толкова висок, предупреди управителят инж. Русев. Дружеството предприема редица мерки за намаляване на задълженията на частни и фирмени абонати. Само за последните шест месеца са заведени над 2000 съдебни дела срещу длъжници, по които се чакат решения. Мерките са част от програмата за намаляване на загубите на вода на дружеството, които традиционно се движат в рамките на 67-70%. Наблюденията показват, че голяма част от тях се дължат не толкова на лоша мрежа, колкото на кражби и злоупотреби, подчерта инж. Русев. Тази година дружеството ще инвестира около 2-2,2 млн. лева за подмяна на стари съоръжения.
Източник: Дарик радио (01.06.2010)
 
ВиК-Варна трябва да внесе дивидент в размер на 713 079 лева без ДДС до 31 август тази година, стана ясно на заседание на комисията по финанси и бюджет. Сумата е определена на Общо събрание на съдружниците, след приемане на годишните финансови отчети. Общината притежава около 33 % от дружеството. Според някои от общинските съветници внасянето на необложената сумата е начин общината да получи парите преди държавата.
Източник: Дарик радио (22.07.2010)
 
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) глоби "ВиК - Варна" с 51 326.78 лв. за предсрочно възлагане на обществена поръчка, съобщиха от антимонополния орган. Водното дружество е подписало договор с "Билла сървисиз" за доставка на ваучери, въпреки че срещу процедурата тече обжалване. Срещу избора на изпълнител пред КЗК е образувано производство по жалби на "Аккор сървисиз България" и "Виабел", които са съответно прекратени и оставени без уважение от комисията. Това обаче не дава право на възложителя да сключи договор с избраната компания, преди да е приключило окончателно обжалването. Съгласно последната промяна в закона за обществените поръчки жалба срещу решението за определяне на изпълнител спира процедурата за възлагане на обществена поръчка до окончателното решаване на спора, освен когато е допуснато предварително изпълнение. Поради това двете жалби пред КЗК имат спиращ ефект по отношение изпълнението на обжалвания акт. В случая КЗК не отменя сключения вече договор, а налага санкция от 3 на сто от стойността на сключения договор.
Източник: Дневник (01.10.2010)
 
Комисията за защита на конкуренцията наложи санкция на „ВиК-Варна" ООД в размер 51 326,78 лв. Дружеството е сключило договор с „БИЛЛА СЪРВИС" ЕООД за възлагане на обществена поръчка с предмет „Определяне на оператор за отпечатване, управление и доставка на ваучери за храна за работниците и служителите на „ВиК-Варна" в нарушение на чл. 41, ал. 3 от ЗОП. Срещу избора на изпълнител пред КЗК е образувано производство по жалби на „АККОР СЪРВИСИЗ БЪЛГАРИЯ" АД и „ВИАБЕЛ" ЕООД, които са съответно прекратени и оставени без уважение от Комисията. Съгласно новата разпоредба на чл. 120 б от ЗОП жалба срещу решението за определяне на изпълнител спира процедурата за възлагане на обществена поръчка до окончателното решаване на спора, освен когато е допуснато предварително изпълнение. Поради това жалбите на „АККОР СЪРВИСИЗ БЪЛГАРИЯ" АД и „ВИАБЕЛ" ЕООД пред КЗК имат спиращ ефект по отношение изпълнението на обжалвания административен акт. Според чл. 122 г, ал. 5 ЗОП, когато договорът е сключен преди изтичане на 14-дневния срок от уведомяване на заинтересованите участници за решението за определяне на изпълнител или преди влизане в сила на решението за определяне на изпълнител и не е допуснато предварително изпълнение, но не се установят други нарушения на закона, КЗК не отменя решението за определяне на изпълнител, а налага санкция в размер 3 на сто от стойността на сключения договор.
Източник: profit.bg (01.10.2010)
 
Не изключвам вариант за освобождаване, ако ДКЕВР намери нарушения в договора. Така коментира ситуацията със скандала покрай договора между варненското водно дружество и ВиК “Златни пясъци” шефът на герберите във Варна Павел Димитров. Според него обаче като юрист нямало конфликт на интереси заради това, че Веселин Русев е сключил договора с ВиК "Златни пясъци" преди да изтече законовият срок от 12 месеца, след като е ръководил дружеството. Според него съществуват нередности като разминаване в цените и несъгласуване с държавния регулатор. Припомняме, че договорът между между двете ВиК дружества беще подписан в началото на това лято. Според него варненското трябва да изпълнява функциите на курортното, като за услугата ВиК - Варна, трябва да плаща на частната компания 400 000 лв. без ДДС. Юристи смятат, че сделката е очеваден конфликт на интереси. До преди по-малко от година Веселин Русев оглавяваше ВиК дружеството в курортния комплекс. Съгласно закона лица, заемащи публична длъжност, нямат право да извършват сделки с търговски дружества, в които са били на управленска позиция преди по-малко от 12 месеца. Русев: Още през лятото ДКЕВР не намери нарушения Шефът на варненското водно дружество Веселин Русев съобщи за в. „Черно море”, че сделката, сключена в началото на лятото, е единствено в областта на инкасовата дейност. Договорът бил до края на сезона. По думите на Русев експерти от Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) са извършили проверка още през лятото. „Тогава специалистите заявиха, че не е незаконно и ще дадат допълнително указания. До ден - два трябва да излезе и тяхното становище”, каза шефът на ВиК - Варна. Той обясни още, че към момента в касата на водното дружество са постъпили 2,5 млн. лв.от инкасо. С тези пари ще се изплати и дялът на „ВиК Златни пясъци” като ще остане и печалба. По думите му сделката е икономически изгодна, а дружество само печелило. Той допълни, че разликата с утвърдените цени на водата е с 10%. Подписвайки договора варненското дружество се задължило да купува вода от минералните сондажи, чиято цена е с 10% по-висока от тази, която продава ВиК.
Източник: Черно море (19.10.2010)
 
Инспекторатът на Министерството на регионалното развитие и благоустройството ще започне проверка на дейността на ВиК-Варна за последната година и половина. Това каза вчера във Варна регионалният министър Росен Плевнелиев, който участва в международна конференция за сътрудничество в Черноморския регион. Той обясни, че проверката на експертите ще се съсредоточи върху договора, който държавното водно дружество е сключило с частното ВиК „Златни пясъци“. Според Плевнелиев трябва да бъде установено дали ВиК-Варна е издавала фактури за плащане на вода по цени, различни от определените й от Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). В началото на юни двете ВиК дружества са сключили договор, в който е записано, че цялата водоснабдителна и канализационна мрежа ще се прехвърли за управление на държавната компания. Срещу това ВиК-Варна трябва да плати на ВиК „Златни пясъци“ 400 хил. лв. без ДДС до края на 2011 г. Срокът на действие на договора е до 31 май 2011 г., като в замяна варненското дружество има право да получава изцяло приходите от цената за предоставяне на водни услуги. Подобен договор подлежи на одобрение от принципала на държавното дружество – в случая регионалното министерство. От неговия пресцентър обаче казаха, че проверката сега започва и нямат допълнителна информация по случая. „Нямам никакви притеснения за предстоящата проверка. Днес (бел. ред. вчера) пристигна решението от ДКЕВР, в което се казва, че няма нищо нередно“, коментира пред „Класа“ Веселин Русев, шеф на ВиК-Варна и бивш директор на ВиК „Златни пясъци“. Той допълни, че подписването на подобен договор не представлява конфликт на интереси. От ДКЕВР са изискали договорът между двете дружества да бъде предоставен на комисията. Оказва се, че дори има и решение с вчерашна дата, подписано от председателя на регулатора Ангел Семерджиев. В него се посочва, че в документа няма нарушения на Закона за регулиране на водоснабдителните и канализационните услуги и подписването му е в интерес на потребителите. С това ще се подобри и ефективността на съществуващата мрежа, се посочва още в мотивите на ДКЕВР. Вероятно сега ще се проверява защо договорът е влязъл в сила, преди да има одобрението както на МРРБ, така и на ДКЕВР, коментираха експерти.
Източник: Класа (21.10.2010)
 
Най-много до 10% ще поскъпне водата в големите градове като Пловдив, Варна и някои други, които изплащат заеми към ЕБВР. Размерът на увеличението ще бъде различен за всяко селище. Някои ВиК дружества са поискали 15% скок на цената, но след проверка на изчисленията им водните комисари открили, че имат склонност да завишават разходи, каза председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев по БНР. В искането си за вдигане на цената "Софийска вода" посочва допълнителни разходи, които ще направи в следващия ценови период. Към днешна дата обаче вероятността за увеличаване на цената на водата в София не е голяма. Повечето от мотивите за исканото поскъпване в столицата считам за неоснователни и ще ги проверим внимателно, заключи председателят на ДКЕВР.
Източник: Стандарт (22.11.2010)