Новини
Новини за 1999
 
На 11 януари започва продажбата на 26,45% от акциите на "Маяк" АД - Добрич на пода на БФБ АД - София. Посредник при продажбата е ИП "Капман" АД, а минималната цена е 3 600 лв. 12 януари е началната дата за продажбата на пакет от 25 095 акции, представляващи 24,4% от капитала на "Добруджанска мебел" АД - Добрич. Посредник при продажбата ще бъде "Ивестмънт мениджмънт груп" АД, а началата цена е 2000 лв.
Източник: Пари (06.01.1999)
 
Миноритарен дял от капитала на "Нива" АД - Костинброд ще се предложи за публична продажба на "БФБ- София" АД от 14 януари. Държавния дял включва 52 613 акции, които представляват 24% от капитала му, съобщиха от фондовата борса. Продажбата на пакета от акции ще се извършва от ИП "Елана" АД. Началната цена е 4010 лв за акция.
Източник: Пари (11.01.1999)
 
Акциите на фармацевтичното предприятие “Арома” АД, чийто мажоритарен пакет беше купен от “Астера холдинг” АД през 1996 г., вече ще могат да се търгуват на фондовата борса, след като проспектът за публично предлагане на акциите на дружеството беше одобрен от Комисията по ценни книжа и фондови борси. Според ръководството на “Българска фондова борса - София”, емитентите са изявили желание акциите на дружеството да се появят на сегмент на борсата - официалния А пазар, където има най-високи изисквания към емитентите по отношение на финансовите резултати на дружествата през последните години и разкриването на оперативна и финансова информация. Въвеждащата офертна цена, на която ще стартира търговията след вземането на решение от съвета на директорите на борсата, е 11 560 лева за акция.
Източник: Капитал (12.01.1999)
 
За публично предлагане на фондовата борса на миноритарен дял от предприятие, собственост на българската държава се предлага дружеството “Медика” АД - гр.Сандански с борсов код: MDIKA. Предмет на продажба са 60 103 (шестдесет хиляди сто и три) броя акции с право на глас или 21.4% от капитала на дружеството и минимална продажна цена за акция – 44 500 лв. Начална дата за продажба: 15.01.1999г. Посредник при продажбата е Инвестиционен посредник: “Капман” АД
Източник: Фирмена информация (12.01.1999)
 
18 януари е началната дата за публично предлагане на фондовата борса на миноритарен дял “Месокомбинат - Ямбол” АД - .Ямбол. Дружеството е с борсов код: MESYB. Предмет на продажба са 20 702 (двадесет хиляди седемстотин и две) броя акции с право на глас или 24% от капитала на дружеството. Минимална продажна цена за акция е 700 лв., а инвестиционен посредник за продажбата - “ИМГруп” АД.
Източник: Фирмена информация (13.01.1999)
 
19 януари 1999 г. е началната дата за публично предлагане на фондовата борса на миноритарен дял от : 1. Дружество: “Млечна промишленост” АД - гр.Пловдив с борсов код: MLEPL. Предмет на продажба са 33 303 (тридесет и три хиляди триста и три) броя акции с право на глас или 21% от капитала на дружеството. Минимална продажна цена за акция – 8 500 лв.· 2. Дружество: “Ракета” АД - гр.Омуртаг с борсов код: RAKET.·Предмет на продажба са 15 321 (петнадесет хиляди триста двадесет и една) броя акции с право на глас или 29.81% от капитала на дружеството. минималната продажна цена за акция –1 500 лв. Инвестиционен посредник за продажбата на двете дружества е “ИМГруп” АД.
Източник: Пари (15.01.1999)
 
Само ценни книжа, които са поименни, в безналична форма и свободно прехвърляеми, ще могат да се предлагат публично според приетия от парламента на първо четене законопроект за публичното предлагане на ценни книжа. Проектът, одобрен със 132 гласа "за" и 13 въздържали се, е внесен от Министерския съвет. Забранява се да търгуват с ценни книжа лица, които притежават вътрешна информация за тях. Уреждат се въпросите, свързани с публичното предлагане на територията на България на ценни книжа, издадени от чуждестранно лице, както и на публичното предлагане в чужбина на ценни книжа, издадени от местно лице.
Източник: БТА (15.01.1999)
 
Три дни по-рано от обявената за начална дата 14 януари, на борсата се изтъргува целият пакет от 52 613 акции на Нива АД /24% от капитала на дружеството/ по цена 4010 лева. Всички брокери бяха учудени не толкова, че посредникът на държавата по сделката ФБК Елана продава по-рано книжата, а че купувачът Капман АД е бил готов веднага да ги купи. Стойността на сделката от 211 млн. лева говори, че пакетът е купен за клиент на инвестиционния посредник, а не е с прекупвачески цели. Още същия ден стана ясно, че има друг заинтересован купувач. Един от кооперативните фондове се е надявал на 14-и да наддава чрез посредника ЦКБ за пакета, защото е имал консолидиран пакет от предприятието и е целял да стане мажоритарен собственик, но е бил сюрпризиран неприятно от нарушената процедура на борсата. Шефът на ЦКБ Стоян Александров каза, че е подал оплакване до ръководството на борсата и е сезирал за случая Комисията по ценните книжа и фондовите борси. От комисията са отговорили, че случаят не е от тяхната компетенция. От фондовата борса още в понеделник ни казаха, че сделката е неотменяема. Дали обаче има нарушение и дали ще има виновни и наказани по случая, е още рано да се каже. Въпросът ще бъде решен на следващото заседание на СД на БФБ-София. Според изпълнителния директор на борсата Апостол Апостолов оповестената в официалния бюлетин на БФБ-София дата 14 януари не е била спазена, което означава нарушаване на решение на борда на директорите и би трябвало да бъде санкционирано. Според директора на ФБК Елана Камен Колчев нарушение няма, защото в разпоредбата на СД на БФБ-София за приватизационните сделки чрез борсата има посочен срок от 5 дни, който важи от датата на вземане на решението за допускане на предлагането на акции, а този срок е бил спазен от брокерите на ръководената от него финансова институция.
Източник: Пари (15.01.1999)
 
Комисията по ценните книжа и фондовите борси /КЦКФБ/ е потвърдила проспекти за публично предлагане на ценни книжа на пет акционерни дружества, съобщиха от комисията. Столичното външнотърговско дружество "Електроимпекс" ще предложи за търговия на БФБ - София акции за 105 млн. лв. Въвеждащата офертна цена на една акция е левовата равностойност на 2927 щ. долара. Другите четири дружества пускат нови емисии за увеличаване на капитала си. Четвъртата емисия на "Ривиера" АД - Варна е за 510,947 млн. лв., разпределени в 510,497 акции с номинална стойност 1000 лв. "Русе холдинг" АД пуска третата си емисия от 260 000 акции с емисионна стойност 1000 лв. Втората емисия на "Гарант - инвест холдинг" АД - Кюстендил е от 200,000 акции с емисионна стойност 1540 лв. Третата емисия на "Наш дом - България" АД е за 5 млн. броя акции с емисионна стойност 1637 лв.
Източник: Пари (21.01.1999)
 
Съвета на директорите на "БФБ - София" АД временно отстрани търговски инвестиционен посредник "Елана" АД за срок от пет работни дни, считано от 25 януари. Причината за наказанието е нарушение на борсовия правилник при продажба на държавен дял от "Нива" АД.
Източник: Пари (26.01.1999)
 
Статут на редовни членове на "БФБ - София" АД получиха лицензираните инвестиционни посредници "Общинска банка" АД, "Евро Дилинг" АД и "Бул тренд брокеридж" АД. Поради липса на договор с борсов посредник съветът на директорите на борсата временно прекрати членството на ФК "Ортфинанс" АД, "Юнити инвест 99" АД, ФК "Карол" АД, "Глобъл секюритиз - България" АД, "Фактори" АД, "Фининвест" АД, ФК "Дарик" ООД и "Фико инвест" АД.
Източник: Пари (26.01.1999)
 
Акциите на две компании ще бъдат пуснати за търговия на официалния пазар на БФБ - София АД. Инвестиционното дружество "Надежда" АД ще предложи 100% от капитала си, който е 551,836 млн. лв. За официална търговия ще се приемат и 92% от акциите на "Костенец ХХИ" АД това са 217 375 акции с номинал 1000 лв. Двете дружества ще се търгуват на сегмент "С".
Източник: Стандарт (26.01.1999)
 
За начална дата за продажба на миноритарен дял от дружество “Лотос” АД - гр.Трявна е определена 3.02.1999. Дружеството е с борсов код: LOTOS. Предмет на продажба са 54 267 (петдесет и четири хиляди двеста шестдесет и седем) броя акции с право на глас или 26.4% от капитала на дружеството. Начална цена за акция – 9 000 лв. Инвестиционен посредник: “Бета Корп” АД.
Източник: Фирмена информация (27.01.1999)
 
Списък на дружествата, които ще бъдат спрени от търговия на Свободен пазар на БФБ - София от 8.02.99 г. поради невписване в регистъра на емитентите, воден от КЦКФБ и с неподадени и непълни документи. Агрострой-инженеринг АД - Зимница - AGRIN Агромикрон АД - Старо село - AGROM Агропласмент-92 В АД - Варна - AGROP Агрос-Шумен АД - Шумен - AGROS Алена-Р АД - Първомай - ALENA Аналитик АД - Монтана - ANALT Атлас АД - Димитровград - ATLAS Авангард АД - Севлиево - AVANG Балканкар-ЗП Т. Петров АД - София - BACAR Балканкар-Плевен АД - Плевен - BALPL Бамекс АД - Карлово - BAMEX Балканкар-Средец АД - София - BASRE Балканкар-Дунав АД - Лом - BDUN Биовет АД - Пещера - BIOV Блатца АД - Ракитово - BLAT Божура АД - Сливен - BOJRA Болярка АД - Велико Търново - BOLYR Балканкар реклама АД - София - BREKL Брист-ХМ АД - Брезник - BRIST Бургаско пиво АД - Бургас - BUPIV Българска захар АД - Долна Митрополия - BZAH Балканкар-Звезда АД - Луковит - BZVEZ Дебора АД - Дъбово - DABRA Дебелтинженеринг АД - Дебелт - DEBIN Димят АД - Варна - DIMYT Динамо-Гоце Делчев АД - Гоце Делчев - DINAM Джинджерица АД - Разлог - DJIN Бор 1958 АД - Русе - DOGRA Домостроене-инженеринг АД - Варна - DOMVA Домостроене-Ямбол АД - Ямбол - DOMYA Долината на розите АД - Казанлък - DOROZ Екоком АД - Девня - EKOKO Еластик АД - София - ELAST Есмос АД - Левски - ESMOS Етерна АД - Плевен - ETERN Ферохром АД - Казанлък - FHROM Филтрико АД - Пордим - FILTR Фортуна-ФЗ АД - Бяла Слатина - FORT Фуражи АД - Две могили - FURA Гергана АД - Петрич - GERGN Гранд-хотел Варна АД - Варна - GHVMP Кнауф Гипсфазер АД - Видин - GIPSF Балканкар-ЗПДЕА Г. Костов АД - София - GKOST Балканкар-Г. Михайлов АД - Кнежа - GMIH Гранит-домостроене АД - Добрич - GRANI Хармония-ТМ АД - Тетевен - HARM Хелио-Тур-С АД - Созопол - HELTU Хранинвест- Хранмашкомплект АД - Стара Загора - HRAN Хидромат АД - София - HYDRO Новотел Европа АД - София - IHOT Интелинтер АД - София - ININT Инкомс-системи и електронна техника АД - Русе - INSIS Инструментал АД - Дупница - INSMT ИПМ -Информатика, програмиране и машини) АД - Варна - IPM Балканкар-Искър АД - Мездра - ISKA Искра АД - Попово - ISKRA ИСТО АД - Сливен - ISTO Комплект АД - Садово - KOMPL Конструкционни изделия АД - Ботевград - KONIZ Конпло АД - Казанлък - KONPO Конвейр АД - Сливен - KONVE Кортекс АД - София - KORTE Шуменска крепост АД - Шумен - KREPO Курило АД - София - KURIL Лайпциг-91 АД - Пловдив - LAYP Лесичево АД - Лесичево - LESIC Лесил АД - Силистра - LESIL Лесилмаш АД - Силистра - LESMA Лилия-С АД - София - LILA Ломска захар АД - Лом - LOMZA Мелница-Дунав АД - Свищов - MELDU Мелта-90 АД - Ловеч - MELTA Металпром АД - Върбица - MEPRO Месокомбинат-Плевен АД - Плевен - MESPL Месокомбинат-Сандански АД - Сандански - MESSA Метапрам АД - София - METPR Металик-Видин АД - Видин - METVI Балканкар-Мизия АД - Бяла Слатина - MIZIA Милкана-Червен бряг АД - Червен бряг - MLECB Модис АД - Харманли - MODIS Мотор АД - Враца - MOTOR Обков АД - Дългопол - OBKOV Осъм инженеринг АД - Ловеч - OSAMI Осветителна техника АД - Котел - OSTE Пътни строежи-Сливен АД - Сливен - PATSL Пауталия-турс АД - Кюстендил - PAUTU Ловико-Млекопреработване АД - Павликени - PAVL Пиви-Компас АД - Плевен - PIVI Пластхим-Т АД - Тервел - PLHIM Пластмасови изделия АД - Средец - PLIZD Плевенски цимент АД - Плевен - PLZMT Първи май-Главиница АД - Главиница - PMAYG Победа АД - Бургас - POBED Победа-С АД - Септември - POBSE Издателско-полиграфически комплекс Родина АД - София - POLKO Поляница АД - Търговище - POLYA Прецизно леене АД - Ярлово - PRECI Птицепродукт АД - Умаревци - PTIPR ПВИ-Христо Ботев АД - Зверино - PVI Рекорд-Горна Оряховица АД - Горна Оряховица - REKGO РЕЛ АД - Враца - REL Рилапласт АД - Самоков - RILPL Родопа АД - Велико Търново - RODVT Рубелла АД - Рудозем - RUBE Балканкар-6-ти септември АД - София - SEPT Сердика-Кърджали АД - Кърджали - SERKA Шуменско пиво АД - Шумен - SHPIV Сила АД - Ямбол - SILA Славина АД - Плевен - SLAVI Ер Слайд АД - Горна Оряховица - SLIDE Слънчеви лъчи АД - Провадия - SLUCI Теспом АД - Габрово - TESPO Тиат АД - Шумен - TIAT Тежко машиностроене АД - Русе - TMRU Тополовград-БТ АД - Тополовград - TOPBT Трон-МТ АД - София - TRON Царевин АД - Зимница - TZARE Вели лак АД - Дупница - VELI Ветпром АД - Радомир - VETPR Вида-плод АД - Видин - VIDAP Винпром-Монтана АД - Монтана - VINMO Вишеград АД - Хлябово - VISHE Високо строителство АД - Габрово - VISOK Вит автотранспорт АД - Тетевен - VITAV Ксилема АД - Оряхово - XIL Загоре АД - Стара Загора - ZAGOR Институт по заваряване АД - София - ZAVAR ЗГММ АД - Перник - ZGMM Завод за инструментална екипировка АД - Горна Малина - ZIE ЗСК-Девня АД - Девня - ZSKDE ЗСО АД - Бойчиновци - ZSO
Източник: Фирмена информация (27.01.1999)
 
Дружества, които ще бъдат спрени от търговия на Свободен пазар на БФБ-София АД от 08.02.1999 г. поради получен отказ за вписване в регистъра на емитентите, воден от КЦКФБ: Инермат АД - Дупница Монтурист АД - Монтана ЗММ - Победа - Сливен АД
Източник: Фирмена информация (27.01.1999)
 
Двама заместник-министри участват в управлението на частни и държавни фирми, ще поискам те да напуснат дружествата, обяви премиерът Иван Костов. Зам.-министърът на промишлеността Марин Маринов е в Съвета на директорите на "Българска фондова борса - София" АД, където държавното участие е под 50%. Маринов участва още в бордовете на "Кремиковци" АД и "Хебросбанк" АД. В "Насърчителна банка" има двама зам.-министри. Единият е зам.-министърът на финансите Пламен Орешарски. Той също е член на съвета на директорите на "БФБ - София" АД. Вторият в "Насърчителна банка" е зам.-министърът на търговията Христо Михайловски.Той е в ръководството на ЗК "Тур инс" АД, член е на управителния съвет на "Булгартабак холдинг" АД и на съвета на директорите на оръжейния холдинг "Кинтекс" АД.
Източник: Сега (01.02.1999)
 
Миноритарни пакети от 7 нови дружества ще се търгуват на фондовата борса. За продажба се предлагат 26,4% от акциите на текстилните предприятия "Бертекс" АД - Берковица, 25,8% от "Рален - текс" АД - с. Долни Раковец и 6% от "Катрик - 61" АД - Каварна. На борсата са и 26,4% от фармацевтичното дружество "Завет" АД - Завет, 25% от "Електрометал" АД - Пазарджик, 21,4% от ЗИИУ "Стандарт" АД - Благоевград и 21% от месокомбината "Меком - К" АД - Кюстендил. Инвестиционни посредници са "Елана", "Улпия", "Хеджър" и "Бетакорп".
Източник: Сега (01.02.1999)
 
Зам. финансовият министър Пламен Орешарски и зам. министърът на промишлеността Марин Маринов, доброволно ще напуснат бордовете на Насърчителна банка и БФБ - София АД, съобщиха от правителствената прес служба.
Източник: Стандарт (05.02.1999)
 
Съветът на директорите на БФБ - София допуска за регистрация на официален пазар сегмент “С” следното публично дружество: БИМАС АД, регистрирано по фирмено дело N: 3644/1991 год., със седалище и адрес на управление - гр. Русе, бул.”Тутракан” 9. Общата номинална стойност на емисията 187 385 000 (сто осемдесет и седем милиона триста осемдесет и пет хиляди) лева. Публичният процент на емисията - 83.4% или 156 280 (сто петдесет и шест хиляди, двеста и осемдесет) броя поименни безналични акции с право на глас, депозирани в Централния Депозитар. ISIN код на емисията: BG11BIRUAT19. Акциите са с номинална стойност 1 000 (хиляда) лева всяка, а цената на въвеждане за търговия на Официален пазар ще е цената на затваряне от последната търговска сесия на Свободен пазар преди датата на първа котировка на Официалния пазар. Дата на първа котировка - 15.02.1999 год.
Източник: Пари (05.02.1999)
 
Акциите на "Балканкар - Заря" АД - Павликени ще бъде листирани на свободния пазар на БФБ - София АД.
Източник: Пари (05.02.1999)
 
Турската компания "Suzer group" е новият собственик на 87,5% от капитала на ЗМК - Никопол.Сделката беше регистрирана на БФБ - София, а платената сума за пакета е 12,889 млрд. лв.
Източник: Пари (10.02.1999)
 
От 22 февруари на пода на "БФБ-София" АД започва продажбата на два миноритарни пакета акции от 18-те дружества, за чиито остатъчни държавни дялове МП организира конкурс за инвестиционни посредници. Пакетите включват 18,320 акции на "Завет" АД - Завет представляващи 26.4% от капитала на дружеството и 942 акции на "Катрик-61" АД - Каварна представляващи 6% от активите на фирмата. МП избра за инвестиционен посредник продажбата на двата пакета ИП "Елана" АД - София. Началните цени при които ще се продават акциите са съответно 10,000 лв. за "Завет" АД и 4,100 лв. за "Катрик-61" АД.
Източник: Пари (16.02.1999)
 
За публично предлагане на фондовата борса на миноритарен дял от предприятия, собственост на българската държава са предложени: “Електрометал” АД - гр. Пазарджик с борсов код: ELMET. предмет на продажба са 8 077(осем хиляди и седемдесет и седем) броя акции с право на глас или 25% от капитала на дружеството. Начална цена за акция – 1 700 лв. Инвестиционен посредник за продажбата е “Бета Корп” АД, а началната дата: 25.02.1999 г. "ЗИИУ Стандарт” АД - гр.Благоевград с· борсов код: ZIIU Предмет на продажба са 20 966 (двадесет хиляди деветстотин шестдесет и шест) броя акции с право на глас или 21.4% от капитала на дружеството. Началната цена за акция – 4 300 лв. Инвестиционен посредник за продажбата е “Елана” АД. На дата: 25.02.1999 г. Дружество: “Микродвигатели” АД - гр.Етрополе с борсов код борсов код: MIDVI. Предмет на продажба са 7 555 (седем хиляди петстотин петдесет и пет) броя акции с право на глас или 22% от капитала на дружеството. Началната цена за акция е 4 500 лв. Инвестиционен посредник е “Авал ИН” АД. Началната дата за продажбата: 25.02.1999 г. “Агрокомб” АД - гр.Дулово с борсов код: ACOMB и предмет на продажба са 36 130 (тридесет и шест хиляди сто и тридесет) броя акции с право на глас или 33.16% от капитала на дружеството. Начална цена за акция –1300 лв. Инвестиционен посредник: “Авал ИН” АД. Началната дата на продажбата е 25.02.1999 г. “Текстилни влакна” АД - гр.Горна Оряховица с борсов код TEKGO предмет на продажба са 2392 (две хиляди триста деветдесет и два) броя акции с право на глас или 26.4% от капитала на дружеството.Начална цена за акция – 7510 лв· Инвестиционен посредник: “Авал ИН” АД, а началната дата на продажбата е 25.02.1999 г.
Източник: Фирмена информация (18.02.1999)
 
СД на БФБ - София взе решение за допускане за регистрация на официален пазар сегмент “С” следните публични дружества: “ЕЛЕКТРОИМПЕКС” АД · регистрирано по фирмено дело No 3014/89 год., със седалище и адрес на управление: гр. София, р-н Възраждане, ул.”Георг Вашингтон” 17. С обща номинална стойност на емисията 105 000 000 (сто и пет милиона) лева, · публичен процент на емисията - 100% или 3 500 (три хиляди и петстотин) броя поименни безналични акции с право на глас, депозирани в Централния Депозитар. От тях 2 236 броя акции, които предствляват 63,89% от капитала на дружеството и са собственост на българската държава, се предлагат за приватизация чрез фондовата борса. ISIN кода на емисията е: BG 1100097986. Номиналната стойност на акциите е в размер на 30 000 (тридесет хиляди) лева всяка. Цената на въвеждане за търговия е левовата равностойност на 2 927 USD (две хиляди деветстотин двадесет и седем щатски долара), изчислена по фиксинга на БНБ към датата за въвеждане за търговия. Дата на първа котировка: 01.03.1999 год. Инвестиционен посредник - “Хеджър” АД “ЦЕНТРАЛЕН ФОНД -ХОЛД” АД · регистрирано по фирмено дело No 13322/96 год., със седалище и адрес на управление: гр. София, р-н Изгрев, ул.”Фр. ж. Кюри” 20, ет.9 Общата номинална стойност на емисията 1 750 000 000 (един милиард седемстотин и петдесет милиона) лева. Публиче процент на емисията - 100% или 1 750 000 (един милион седемстотин и петдесет хиляди) броя поименни безналични акции с право на глас, депозирани в Централния Депозитар. ISIN код на емисията: BG 1100005971. Номиналната стойност на акциите в размер на 1 000 (хиляда) лева всяка. Цената на въвеждане за търговия е 2 089 (две хиляди осемдесет и девет) лева. Дата на първа котировка: 02.03.1999 год. Инвестиционен посредник - “Първа източна международна банка” АД “СЕВЕРКООП - ГЪМЗА ХОЛД” АД Дружеството е · регистрирано по фирмено дело No 13487/96год., със седалище и адрес на управление: гр. София, р-н Оборище, ул.”Г.С. Раковски” 99. Общата номинална стойност на емисията 3 743 458 600(три милиарда седестотин четиредесет и три милиона четиристотин петдесет и осем хиляди и шестотин) лева. Публичен процент на емисията - 100% или 2 673 899 (два милиона шестотин седемдесет и три хиляди осемстотин деветдесет и девет) броя поименни безналични акции с право на глас, депозирани в Централния Депозитар. ISIN код на емисията: BG 1100026985. Номиналната стойност на акциите в размер на 1 400 (хиляда и четиристотин) лева всяка. Цената на въвеждане за търговия е 1 400 (хиляда и четиристотин) лева. Дата на първа котировка: 02.03.1999 год. Инвестиционен посредник - “ББГ СИМЕКС” ООД
Източник: Фирмена информация (22.02.1999)
 
СД на БФБ - София взе решение за допускане за регистрация на официален пазар сегмент “Б” “ЦЕНТРАЛНА КООПЕРАТИВНА БАНКА” АД· регистрирано по фирмено дело No 5227/91 год., със седалище и адрес на управление: гр. София, р-н Оборище, ул.”Г.С. Раковски” 103 Общата номинална стойност на емисията 15 000 000 000 (петнадесет милиарда) лева. Публичен процент на емисията - 100% или 15 000 000 (петнадесет милиона) броя поименни безналични акции с право на глас, депозирани в Централния Депозитар. ISIN код на емисията: BG 1100014973. С номинална стойност на акциите в размер на 1 000 (хиляда) лева всяка. Цената на въвеждане за търговия е 1 000 (хиляда) лева. Дата на първа котировка: 04.03.1999 год.
Източник: Фирмена информация (22.02.1999)
 
23.39% от капитала на ИД "Златен лев" АД бяха продадени на пода на БФБ-София. Продажбата бе извършена чрез блокова сделка на 1,526,020 акции от дружеството при единична цена от 1530 лв. Капиталът на "Златен лев" АД след последното увеличение е 6,481,959,000 лв. Сделката на стойност 2,319,519,600 лв. е най-голямата сключена на пода на БФБ-София до сега по изтъргуван брой акции. Според брокери купувач е чуждестранният основател на компанията "Изола бългериан инвестментс". Ако това се окаже истина "Златен лев" АД ще бъде първия бивш приватизационен фонд, чийто контролен пакет се държи от учредителите.
Източник: Пари (25.02.1999)
 
Всички бивши приватизационни фондове вече ще могат да търгуват книжата си на фондовата борса. Това стана ясно след среща на директорите на борсата с Асоциацията на инвестиционните посредници, Асоциацията на търговските банки и бившата Асоциация на приватизационните фондове.
Източник: 24 часа (01.03.1999)
 
АП е подготвила списък от 88 предприятия, чиито акции ще бъдат пуснати за продан на фондовата борса. Приватизационното ведомство вече даде на посредници остатъчните дялове от 26 предприятия, които вече бяха търгувани на борсата. За новите предприятия обаче агенцията ще промени правилата си при избор на посредници, които да ги продават.
Източник: 24 часа (01.03.1999)
 
Най-големи акционери в ЦКБ след извършеното увеличение на капитала през миналата година са Булбанк ( с 35% от капитала), ЦКС е с 26 -28% , "ЛВК Сухиндол" - 20%, ДЗИ - 5%, чужди компании - 4.5%. Банката и двата бивши приватизационни фонда участват в изграждането на новата холдингова структура на ЦКС, която трябва да обедини стопанските дейности на ЦКС в холдингова структура, наречена "Кооперативен бизнес" АД. Холдингът ще бъде съставен от три акционерни дружества - "Кооперативен бизнес и търговия" АД, "Индустриал кооп" АД и "Интеркооп" АД (специализирано за външна търговия). Тези дружества вече са регистрирани или се очаква това да стане в най-скоро време, обясниха от ръководството на ЦКС. Акционери в "Кооперативен бизнес" АД са ЦКС (с около 87% от акциите), двата бивши приватизационни фонда (с по 5% всеки) и ЦКБ с 3%. Акционери в отделните дружества са районните кооперативни съюзи и други предприятия от системата на ЦКС. Новата структура допълва досегашната организация на ЦКС, при която водещи са районните кооперативни съюзи (общо 36 на брой), които от своя страна обединяват около 1180 кооперации.
Източник: Капитал (06.03.1999)
 
За публично предлагане на фондовата борса на миноритарен дял от предприятие, собственост на българската държава се предлага дружеството “Ардино” АД - гр. Ардино с борсов код: ARDIN.·Предмет на продажба са 5 249 ( пет хиляди двеста четиридесет и девет) броя акции с право на глас или 25,5% от капитала на дружеството. Начална цена за акция – 1 600 лв. Инвестиционен посредник: “Евро-финанс” АД Начална дата: 18.03.1999
Източник: Фирмена информация (11.03.1999)
 
За публично предлагане на фондовата борса на миноритарен дял от предприятие, собственост на българската държава дружеството “Венец” АД - гр. Орешец с борсов код: VENEZ. Предмет на продажба са 9 048 ( девет хиляди и четиридесет и осем) броя акции с право на глас или 25,1% от капитала на дружеството. Начална цена за акция – 3 000 лв. Инвестиционен посредник: “Булброкърс” АД. Начална дата: 19.03.1999.
Източник: Фирмена информация (12.03.1999)
 
СД на БФБ - София реши да допусне до търговия на Официален пазар Сегмент "А" публично дружество: "Оловно-цинков комплекс" АД - Кърджали. Дружеството е регистрирано по фирмено дело N: 57/1989 год., със седалище и адрес на управление - гр. , бул.”България” 127; Обща номинална стойност на емисията е 210 334 000 лева, а публичния процент на емисията е 25% или 52 583 броя поименни безналични акции с право на глас, с номинална стойност на акциите в размер на 1 000 лева всяка. Цената на въвеждане за търговия на Официален пазар ще е цената на затваряне от последната търговска сесия на Свободен пазар преди датата на първа котировка на Официалния пазар: 05. 04.1999г.
Източник: Фирмена информация (29.03.1999)
 
СД на БФБ - София реши да допусне до търговия на Официален пазар Сегмент "В" публично дружество: "Фармация" АД - Дупница. Дружеството е регистрирано по фирмено дело N: 2280/1991 год., със седалище и адрес на управление - гр. Дупница, ул.”Самоковско шосе” 3; Обща номинална стойност на емисията е 663 531 000 лева, а публичния процент на емисията е 10% или 66 353 броя поименни безналични акции с право на глас, с номинална стойност на акциите в размер на 1 000 лева всяка. Цената на въвеждане за търговия на Официален пазар ще е цената на затваряне от последната търговска сесия на Свободен пазар преди датата на първа котировка на Официалния пазар: 05. 04.1999г.
Източник: Фирмена информация (29.03.1999)
 
СД на БФБ - София реши да допусне до търговия на Официален пазар Сегмент "С" публично дружество: "Акционер - Фаворит Холдинг" АД - София. Дружеството е регистрирано по фирмено дело 12948/1996 год., със седалище и адрес на управление - гр. София , ул.”Ангел Кънчев” 25. Обща номинална стойност на емисията е 2 211 000 000 лева, а публичния процент на емисията е 92,5% или 2 045 102 броя поименни безналични акции с право на глас, с номинална стойност на акциите в размер на 1 000 лева всяка. Цената на въвеждане за търговия на Официален пазар е 1 600 лева, а датата на първа котировка е 06. 04. 1999г.
Източник: Фирмена информация (29.03.1999)
 
СД на БФБ - София реши да допусне до търговия на Официален пазар Сегмент "С" публично дружество: ИД "Калиман" АД - София. Дружеството е регистрирано по фирмено дело 12949/1996 год., със седалище и адрес на управление - гр. София, бул. ”Ал.Стамболийски” 87. Обща номинална стойност на емисията е 580 857 000 лева, а публичния процент на емисията е 100% или 580 857 броя поименни безналични акции с право на глас, с номинална стойност на акциите в размер на 1 000 лева всяка. Цената на въвеждане за търговия на Официален пазар е 1 000 лева, а датата на първа котировка е 07. 04. 1999г.
Източник: Фирмена информация (29.03.1999)
 
СД на БФБ - София реши да допусне до търговия на Свободен пазар считано от 29.03.1999г. следните дружества: "Българска Холдингова Компания" АД - София с борсов код BHC; "Труд и капитал Холдинг" АД - София (TCH); "Отечество 2000 Холдинг" АД - София (OTH); "Оринко" АД - София (TRON). СД на БФБ - София реши да прекратява търговията с акции (поради влязло в сила съдебно решение за прекратяване на дружеството без ликвидация) на следните дружества: "Напредък" АД - Нова Загора, "Домостроене" АД - Пловдив, "Асансьоростроене" АД София като и "Варна консерв" АД, "Виттел инженеринг" АД - Пловдив, "Текстилни влакна" АД - Горна Оряховица поради ограничения в прехвърлянето на акциите на дружествата.
Източник: Фирмена информация (29.03.1999)
 
СД на БФБ - София обяви продажба на фондовата борса на миноритарен дял от 3 024 броя акции с право на глас или 8% от капитала на дружеството от капитала на "Леско" АД - София, собственост на Българската държава. МП обявява допълнителна начална дата за продажба на 05.04.1999г. при начална продажна цена за акция 4 500 лв и инвестиционен посредник "Фина - С" АД.
Източник: Фирмена информация (29.03.1999)
 
Срокът за търгуване на акции на дружества без проспект на пода на "Българска фондова Борса-София" АД бе удължен от Парламента с 9 месеца до 31 декември 1999г.
Източник: Пари (29.03.1999)
 
Българският капиталов пазар отбелязва седем години от своето създаване. На 8 април 1992 г. Софийска фондова борса (сега СФБ "Капиталов пазар" АД) организира провеждането на първата публична борсова сесия в новата икономическа история на България.
Източник: Фирмена информация (08.04.1999)
 
Двудневен семинар на тема Акционерните дружества на капиталовия пазар в България организират на 23 и 24 април в "Новотел Пловдив" "БФБ - София" АД и БАЛИП. На семинара са поканени лектори от КЦКФБ, "БФБ - София" АД, БАЛИП и Централния депозитар.
Източник: Пари (09.04.1999)
 
СД на БФБ-София АД временно лиши "Токуда Кредит Експрес Банк" АД правото да търгува с ценни книжа заради неизпълнение на борсовия правилник, съобщиха от фондовата борса. Кредитната институция с лиценз за инвестиционен посредник има закъснение по сетълмента при сключени сделки и не е платила глоба за закъснението. Отнемането на правото да търгува с ценни книжа влиза в сила от 13. 04. 99г.
Източник: Фирмена информация (13.04.1999)
 
Акциите на "Нефтинвест банк" АД - София ще се търгуват на фондовата борса, съобщи Петя Славова, председател на УС на банката. Очаква се до две седмици да бъде готов проспектът на финансовата институция.
Източник: Фирмена информация (13.04.1999)
 
Статут на редовен член на "БФБ-София" АД е предоставен на лицензирания инвестиционен посредник "Булекс инвест" АД - Варна. От днес членството на "Ортфинанс" АД се прекратява по молба на посредника, съобщиха от борсата.
Източник: Фирмена информация (13.04.1999)
 
Акциите на "Индустрия холдинг" АД и "Холдинг Кооп Юг" АД са допуснати за търговия на "БФБ-София" АД. Те ще се котират от 13. 04. 99г. на свободния пазар, съобщиха от фондовата борсата.
Източник: Фирмена информация (13.04.1999)
 
"Централен фонд-холд" АД - София да се преименува на "Стара планина холд" АД, гласуваха акционерите на бившия приватизационен фонд на редовно годишно общо събрание. Акциите на дружеството се котират на временния сегмент С на официалния пазар на "БФБ-София" АД.
Източник: Пари (27.04.1999)
 
Оборотът на Българска фондова борса-София вчера бе едва 25 524 552 лв., като по-малко от половината от тази сума се дължеше на реални сделки с ликвидни книжа. На официалния пазар, сегмент В, бяха изтъргувани десет акции на Антибиотик по 6800 лв. На сегмент С сделки бяха сключени по осем позиции, като се продадоха 3133 книжа на обща стойност 6 358 832 лв. По-голямата част от този оборот се дължеше на продажбите на книжа на Петрол холдинг груп, 1560 от които бяха оценени на нива между 2251 и 2300 лв. Едва 20 бяха закупените акции на Нефтохим, като всяка от тях бе платена по 15 351 лв. Изтъргуваха се 69 дяла от Албена, като цената падна с 1.54% до средно ниво от 6085 лв. Стабилни се запазиха котировките на Слънчев бряг - сто от тези книжа се продадоха по 2500 лв.
Източник: Пари (28.04.1999)
 
СД на БФБ- София АД реши да допусне до търговия от 10.05.1999 г. на Официален пазар "Сегмент В" публично дружество Софарма АД - София. Общата номинална стойност на емисията е 942 717 000 лв., а публичния процент, който ще бъде предложен от нея за търговия е 10% или 94 277 броя поименни безналични акции с право на глас с номиналната стойност 1000 лв. За цената на въвеждане за търговия на Официален пазар се приема цената на затваряне от последната търговска сесия на Свободен пазар преди датата на първа котировка на Официалния пазар. Емисията акции ще бъде продава на от ИП Елана АД - София.
Източник: Фирмена информация (03.05.1999)
 
По молба на емитента, дружество Антибиотик АД преминава от Официален пазар "В" на Официален пазар "С", считано от 03.05.1999 г. СД на БФБ-София АД реши да допусне до търговия на свободен пазар на БФБ-София от 03.05.1999 г. дружествата Напредък Холдинг АД - София и Възраждане 26 Холдинг АД - София.
Източник: Фирмена информация (03.05.1999)
 
Общият оборот на БФБ - София АД за петте борсови сесии /185 533 677 лева/ миналата седмица е рекордно нисък от началото на годината.
Източник: Пари (03.05.1999)
 
Акциите на Софарма ще се търгуват на временния сегмент С на официалния пазар от началото на следващата седмица, реши съветът на директорите на БФБ-София. Публичният процент от капитала на дружеството е 10 на сто, или 94 277 броя поименни акции с право на глас
Източник: Пари (04.05.1999)
 
Осем от сегашните 74 членове на Българска фондова борса-София вероятно ще бъдат спрeни от търговия в понеделник, 10 май, тъй като оттогава влиза отново в сила изискването всеки от тях да има най-малко двама брокери на трудов или граждански договор. Преброяването на лицензираните от трите изпита пред КЦКФБ брокери показва, че от общо 212 правоспособни брокери 52-ма са незаети от посредниците за работа на фондовата борса.
Източник: Пари (05.05.1999)
 
Българска фондова борса АД обяви за продажба недвижим имот на бул "Христо Ботев" 61 (бивш киноцентър "Възраждане"). Сградата беше апротирана в капитала на борсата от държавата.
Източник: 24 часа (05.05.1999)
 
296 (двеста деветдесет и шест) броя акции с право на глас или 2% от капитала на дружеството Резервни части АД - Пловдив се предлагат за приватизация чрез публично предлагане на фондовата борса. Компанията е с борсов код REZER. Минимална продажна цена за акция – 10 303 лв. Инвестиционен посредник по продажбата е: “Елана” АД. Начална дата: 18.05.1999.
Източник: Фирмена информация (12.05.1999)
 
Булгартабак холдинг АД може да се приватизира изцяло на борсата, заяви Георги Прoхаски. Идеята в момента се обсъжда с посредника - консорциум от Дрезденер клайнуърк бенсан и Кредитанщалд. Над 75,7 млрд. лв. е печалбата на холдинга.
Източник: Стандарт (25.05.1999)
 
Регистрацията на дружеството на Варненска корабостроителница АД на официален пазар сегмент "С" е прекратена за да бъдат защитени правата на инвеститорите. Акциите на дружеството ще се търгуват на свободен пазар. На търговия на свободен пазар са допуснати и акциите на Север-холдинг АД. Акциите на Еврохолд АД ще се търгуват на официален пазар сегмент "С".
Източник: Пари (27.05.1999)
 
БФБ - София АД възстанови правата на търговия на инвестиционните посредници ФК Карол АД, Фактори АД и Фининвест АД, след като изпълниха условието да има сключени трудови или граждански договори с най-малко двама лицензирани брокери.
Източник: Пари (27.05.1999)
 
Българската фондова борса предстои да разшири ценовия коридор на официалния пазар на +-10% във връзка с деноминацията. Вследствие на деноминацията номиналните стойности на някои акции ще паднат до 10 ст. и това ще затрудни търговската система при сегашния коридор от 5%, съобщи Георги Драйчев, директор в БФБ. Сетълментът на сделките, които ще се сключат на 30 юни, ще започне от 1 юли, добави той. До края на годината емитентите ще имат задължението да проведат общите си събрания, на които да трансформират капитала си, информира г-н Драйчев.
Източник: Сега (27.05.1999)
 
Евилард Ко лимитид е придобил 23% от капитала на Винпром София АД съобщиха от Българска фондова борса - София. Единствено Петрол холдинг груп АД притежаваше пакет от 23% от акциите на Винпром София АД.
Източник: Капитал (01.06.1999)
 
Техномашинженеринг ЕООД е придобило 34% от капитала на Елпром Елин АД - Кубрат, съобщиха от борсата. Орел инвест холдинг АД е най-вероятният продавач на пакета, тъй като той е единственият акционер, притежаващ до този момент 34% от капитала на Елпром Елин АД.
Източник: Капитал (01.06.1999)
 
Дружеството Мей Фарма АД е придобило 24% от капитала на Българска роза - Севтополис АД, гр. Казанлък на 18 май 1999 г., според информация от БФБ - София. Индустриалконсулт АД е придобило 20% от капитала на Българска роза - Севтополис АД, гр. Казанлък на 18 май 1999 г.
Източник: Фирмена информация (01.06.1999)
 
Елпром Харманли АД е придобило 10,72% от капитала на ЗИИУ Стандарт АД - Благоевград на 04.06.1999 г., съобщиха от БФБ АД - София.
Източник: Фирмена информация (08.06.1999)
 
Петрол Холдинг Груп АД е продал своя пакет от 43 769 акции от Винпром АД - София по информация на БФБ- София АД.
Източник: Фирмена информация (08.06.1999)
 
Съветът на директорите на "Българска фондова борса - София" - АД, София, на основание чл. 223 ТЗ свиква годишно общо събрание на акционерите на 16.VII.1999 г. в 10 ч. в София в сградата на Националния дворец на културата, зала № 6, при следния дневен ред: 1. отчет на съвета на директорите за дейността на дружеството през 1998 г.; проект за решение - ОС приема отчета на СД за дейността на дружеството през 1998 г.; 2. доклад на назначените експерт-счетоводители за 1998 г. и одобряване на годишния счетоводен отчет за 1998 г.; проект за решение - ОС приема доклада на експерт-счетоводителите за 1998 г. и одобрява годишния счетоводен отчет на дружеството за 1998 г.; 3. освобождаване на назначените експерт-счетоводители за 1998 г. и назначаване на експерт-счетоводители за 1999 г.; проект за решение - ОС освобождава назначените за 1998 г. експерт-счетоводители "Делойт и Туш - дипломирани експерт-счетоводители" - ООД, и приема предложението за назначаване на експерт-счетоводители за извършване на проверка и заверяване на годишния счетоводен отчет на дружеството за 1999 г.; 4. освобождаване от отговорност членовете на СД на дружеството за дейността им през 1998 г.; проект за решение - ОС освобождава от отговорност членовете на СД за дейността им през 1998 г.; 5. промени в персоналния състав на съвета на директорите; проект за решение - ОС приема предложените от СД промени в персоналния състав на СД; 6. отчет за дейността на арбитражния съд, избор на председател и заместник-председатели на арбитражния съд; проект за решение - ОС приема отчета за дейността на арбитражния съд и предложените кандидатури за председател и заместник-председатели на арбитражния съд. Поканват се всички акционери да участват в общото събрание лично или чрез изрично писмено упълномощен представител при спазване на изискванията на чл. 96 ЗЦКФБИД и Наредбата за минималното съдържание на пълномощно за представителство на акционер в общото събрание на дружество, чиито акции са били предмет на публично предлагане. Писмените материали по дневния ред заедно с текста на проектите за решения по отделните точки от него са на разположение на акционерите в сградата на "Българска фондова борса - София" - АД, София, пл. Македония 1, ет. 12, стая № 9. Регистрацията на участниците в ОС започва в 8 ч. и приключва в 9 ч. (един час преди началото на ОС). Участниците в ОС представят при регистрацията депозитарна разписка за броя на притежаваните от тях акции, личен паспорт, удостоверение за актуална съдебна регистрация (за юридическите лица), писмено изрично пълномощно със съдържанието, посочено в Наредбата за минималното съдържание на пълномощно за представителство на акционер в общото събрание на дружество, чиито акции са били предмет на публично предлагане. При липса на кворум на основание чл. 227 ТЗ събранието ще се проведе същия ден в 11 ч., на същото място и при същия дневен ред независимо от представения акционерен капитал.
Източник: Държавен вестник (08.06.1999)
 
554. - Съветът на директорите на "Българска фондова борса - София" - АД, София, на основание чл. 223 ТЗ свиква годишно общо събрание на акционерите на 16.VII.1999 г. в 10 ч. в София в сградата на Националния дворец на културата, зала № 6, при следния дневен ред: 1. отчет на съвета на директорите за дейността на дружеството през 1998 г.; проект за решение - ОС приема отчета на СД за дейността на дружеството през 1998 г.; 2. доклад на назначените експерт-счетоводители за 1998 г. и одобряване на годишния счетоводен отчет за 1998 г.; проект за решение - ОС приема доклада на експерт-счетоводителите за 1998 г. и одобрява годишния счетоводен отчет на дружеството за 1998 г.; 3. освобождаване на назначените експерт-счетоводители за 1998 г. и назначаване на експерт-счетоводители за 1999 г.; проект за решение - ОС освобождава назначените за 1998 г. експерт-счетоводители "Делойт и Туш - дипломирани експерт-счетоводители" - ООД, и приема предложението за назначаване на експерт-счетоводители за извършване на проверка и заверяване на годишния счетоводен отчет на дружеството за 1999 г.; 4. освобождаване от отговорност членовете на СД на дружеството за дейността им през 1998 г.; проект за решение - ОС освобождава от отговорност членовете на СД за дейността им през 1998 г.; 5. промени в персоналния състав на съвета на директорите; проект за решение - ОС приема предложените от СД промени в персоналния състав на СД; 6. отчет за дейността на арбитражния съд, избор на председател и заместник-председатели на арбитражния съд; проект за решение - ОС приема отчета за дейността на арбитражния съд и предложените кандидатури за председател и заместник-председатели на арбитражния съд. Поканват се всички акционери да участват в общото събрание лично или чрез изрично писмено упълномощен представител при спазване на изискванията на чл. 96 ЗЦКФБИД и Наредбата за минималното съдържание на пълномощно за представителство на акционер в общото събрание на дружество, чиито акции са били предмет на публично предлагане. Писмените материали по дневния ред заедно с текста на проектите за решения по отделните точки от него са на разположение на акционерите в сградата на "Българска фондова борса - София" - АД, София, пл. Македония 1, ет. 12, стая № 9. Регистрацията на участниците в ОС започва в 8 ч. и приключва в 9 ч. (един час преди началото на ОС). Участниците в ОС представят при регистрацията депозитарна разписка за броя на притежаваните от тях акции, личен паспорт, удостоверение за актуална съдебна регистрация (за юридическите лица), писмено изрично пълномощно със съдържанието, посочено в Наредбата за минималното съдържание на пълномощно за представителство на акционер в общото събрание на дружество, чиито акции са били предмет на публично предлагане. При липса на кворум на основание чл. 227 ТЗ събранието ще се проведе същия ден в 11 ч., на същото място и при същия дневен ред независимо от представения акционерен капитал.
Източник: Държавен вестник (08.06.1999)
 
Общото събрание на акционерите на СФБ Капиталов пазар АД прие годишния доклад на съвета на директорите за дейността през 1998 г. и ги освободи от отговорност. Извършени бяха и промени в управлението на дружеството. В състава на съвета на директорите бяха избрани: Жечко Димитров, Маньо Моравенов (Българска фондова борса-София АД) и Красимир Стоянов (Еврокапитал АД).
Източник: Фирмена информация (16.06.1999)
 
Холдинг "Варна" АД е придобил над 50% от капитала на "Електротерм" АД, Варна.
Източник: Фирмена информация (17.06.1999)
 
"Бесттехника" ООД е придобило 43,69% от капитала на "Тежко машиностроене" АД, Радомир на 3/06/99 г.
Източник: Фирмена информация (17.06.1999)
 
"Българска Индустриална Компания" ХАД е придобила 24,99% от капитала на "Китка" АД, Нови Пазар на 31/05/99 г.
Източник: Фирмена информация (17.06.1999)
 
"Българска Холдингова Компания" ХАД е продала дела си от 24,99% от капитала на "Китка" АД, Нови Пазар на 31/05/99 г.
Източник: Фирмена информация (17.06.1999)
 
Руси Конов е заличен от Управителния съвет на ХАД "АКБ Корпорация" и на негово място е вписан Димитър Караиванов. Дружеството се представлява от Ивайло Маринов и Димитър Караиванов само заедно и самостоятелно от Димитър Караиванов.
Източник: Фирмена информация (17.06.1999)
 
"Холдингово дружество Пътища" АД е продало дела си от 12,91% от капитала на "Осъм" АД, Ловеч на 11/06/99 г.
Източник: Фирмена информация (17.06.1999)
 
"Консорциум Българска пътностроителна компания" АД е придобил 22% от капитала на "Пътища" АД, Пловдив на 27/05/99 г.
Източник: Фирмена информация (17.06.1999)
 
Блокова сделка за 258 000 акции на Албена по 6164 лева всяка стана вчера на БФБ-София. Според брокери става въпрос за прехвърляне на дела на Банк насионал дьо Пари - Дрезднер банк в курорта, който беше приблизително 5% от целия капитал.
Източник: Пари (24.06.1999)
 
Комисията по ценните книжа и фондовите борси одобри проспекта на община Свищов за емитиране на седемгодишни лихвени облигации в размер на 1 млрд. лв. В продажба ще бъдат пуснати 100 000 облигации с номинал 10 000 лв. всяка и емисионна стойност 10 500 лв., съобщи председателят на КЦКФБ доц. Радослав Цончев. Срокът на емисията е седем години с двегодишен гратисен период. Книжата ще носят доход 3% над ОЛП, а плащанията на лихвата ще бъдат на всеки шест месеца. Това е първият общински облигационен заем, който ще бъде пласиран у нас. Предвижда се след неговата реализация облигациите да се регистрират за вторична търговия на фондовата борса в София. Очакваме още през следващата седмица общинският съвет на Свищов да вземе решение за продажба на книжата, каза Весела Акабалиева, изпълнителен директор на Юнити инвест 99 АД. Дружеството е изготвило проспекта и ще посредничи при пласирането на облигациите. За обслужваща банка е избрана Хебросбанк.
Източник: Пари (25.06.1999)
 
Чавдар Драгиев от Дилингова финансова компания е новият председател на Българската асоциация на лицензираните инвестиционни посредници /БАЛИП/. Председателството се сменя на ротационен принцип на една година и бордът на асоциацията гласува то да се поеме от Чавдар Драгиев, съобщи досегашният председател Камен Колчев от Елана. Петчленният състав на управителния съвет се запазва непроменен и включва още Боян Керков от Първа ФБК, Владимир Вълчев от Хеджър и Апостол Апостолов - изпълнителен директор на БФБ-София и Централния депозитар. На предстоящото на 16 юли общо събрание на БФБ-София ще бъдат издигнати четирима кандидати за нови членове на съвета на директорите на фондовата борса, е решила гилдията на инвестиционните посредници. От обсъдените осем кандидатури за членове на ръководството на борсата ще бъдат предложени Бистра Илкова от Авал-ИН, Веселин Ралчев от Дилингова финансова компания, Владимир Велинов от Елана и Симеон Петков от Евро-финанс. Четиримата номинирани са изпълнителни директори на някои от най-активните инвестиционни посредници.
Източник: Стандарт (01.07.1999)
 
Лекория Лимитед, Лимасол, Кипър, е придобило 25% от капитала на ИД Златен лев, съобщиха от фондовата борса. Сделката за 1 516 020 акции на експриватизационния фонд на цена 1530 лева всяка бе регистрирана на 26 февруари т. г.
Източник: Пари (15.07.1999)
 
Изпълнителният директор на Еврофинанс Симеон Петков и зам. изп. директор на АП Стоян Тодоров са новите членове на борда на директорите на БФБ-София, избрани от акционерите на борсата на общо събрание на 16 юли. Те смениха в ръководството на институцията зам.-министрите на промишлеността и финансите Марин Маринов и Пламен Орешарски, чиито оставки бяха приети.
Източник: Сега (19.07.1999)
 
През седмицата беше одобрен проспектът на “Пазарджик БТ” за публично предлагане на акции. Размерът на капитала, предмет на публично предлагане, е 101.27 хил. нови лева. Акциите са с номинална стойност 1 лев и се търгуват на свободния пазар на “Българска фондова борса - София”.
Източник: Капитал (19.07.1999)
 
Ускоряваме приватизацията на Биохим, съобщи Петър Жотев, изпълнителен директор на БКК. От 22 юли започва работата по информационния меморандум, който ще бъде утвърден до края на септември. Междувременно ще е започнал маркетингът на банката и крайният срок за подаване на оферти е преди Коледа, начерта пр.. Март 2000 г. е срокът за продажбата на мажоритарния дял. Предвижда се да бъдат продадени 67% от Биохим, но е възможно собственикът да кандидатства и за повече акции. Ако останат акции, те ще бъдат пуснати на БФБ.
Източник: Пари (22.07.1999)
 
Агенцията за приватизация ще започне засилено предлагане на акции от държавните предприятия на фондовата борса от септември. В програмата се предвижда първоначално да бъдат пуснати пакети от 30 завода, за да се провери пазарът. АП няма да прави конкурс за избор на инвестиционни посредници, които да пласират акциите на фондовия пазар. Държавата сама ще се яви като брокер.
Източник: 24 часа (02.08.1999)
 
Хиляда облигации на ПроСофт АД - София бяха купени на пода на Българска фондова борса - София в първия ден на предлагането им за търговия. Това е една дванайсета част от цялата емисия и според брокера на Първа ФБК, която е поемател на облигациите и ги пласира вторично на борсата, всичките книжа ще бъдат продадени без проблеми много скоро поради добрите им показатели.
Източник: Пари (10.08.1999)
 
От 26 август на приватизационния сегмент на БФБ-София ще се появи втори пакет акции за продажба на аукционен принцип от Агенцията за приватизация, съобщиха от борсата. На инвеститорите ще се предложат 6084 броя акции на Фохар-София АД. Те представляват 5% от капитала на дружеството, незакупени по преференциални цени от работниците. В края на юли мажоритарният собственик купи остатъчния пакет 15% от капитала на Фохар на единична цена 3.20 лева за акция. Минималната продажна цена при сегашния аукцион е 3 лева, а минималното количество за поръчка купува е 30 броя акции. Първите книжа, пуснати на приватизационния борсов сегмент на 12 август, бяха 33 303 акции на Млечна промишленост-Пловдив АД.
Източник: Пари (24.08.1999)
 
Краен срок за придобиване на право за участие в увеличението на капитала на Антибиотик-Разград не е обявен и дори инвеститорите, които тепърва закупят от акциите на преименуваното в Балканфарма-Разград предприятие, ще могат да запишат от новата емисия книжа пропорционално на участието си в съотношение една стара към пет нови акции. Книжата ще се плащат по номинал 1 лев. Цената им продава на БФБ-София в петък беше 6 лева.
Източник: Пари (13.09.1999)
 
Алианц България холдинг и свързаните с него дружества, които притежаваха 22% от капитала на Индустриален холдинг България, вече са намалили участието си до символичен процент, става ясно от бюлетините на Българска фондова борса. Според запознати немският застрахователен гигант още от самото начало е заявявал намерението си да се освободи от акциите си в учредения от България приватизационен фонд. Алианц придобиха акционерното си участие в бившия фонд чрез пакетна покупка на 51% от капитала на България холдинг през ноември 1997 г. Интересът им обаче бе насочен предимно към застрахователните дружества от портфейла на България холдинг - ЗПАД България, ЗАД България живот и ЗАД Енергия. Оттеглянето на Алианц от холдинга е процес, в който по всяка вероятност те ще продадат изцяло участието си, каза изпълнителният директор на холдинга Росен Димоларов. Според него причината за това е във философията на Алианц, а именно, че немците се интересуват от портфейлни инвестиции само в големи и ликвидни индустриални компании, които са листвани на световните борси. Съществен за дребните акционери в холдинга е въпросът кой ще поеме контрола върху дружеството. До момента нито едно физическо или юридическо лице не е уведомило комисията по ценните книжа или фондовата борса, че е придобило над 10% от капитала на холдинга. Според Божидар Данев, председател на управителния съвет на холдинга, консорциум от негови дъщерни дружества придобива постепенно предлаганите от Алианц акции. Подобно самоизкупуване на капитала от дъщерни дружества на бившите фондове е схема, която за първи път беше приложена от Българска холдингова компания (бивш Българо-холандски приватизационен фонд). По-късно холдинг Света София също използва успешния механизъм за придобиване на контрол върху фонда от неговите учредители. Цената на борсата, на която стават сделки с книжата на бившия фонд България, през последните два месеца е многократно по-ниска от нивата от началото на годината. Това обаче най-вероятно се дължи предимно на счетоводните трикове за намаляване на печалбата на свързаните с Алианц дружества от продажбата на акциите. Негативно влияние върху цената на акциите оказа и решението да не бъде разпределян дивидент за 1998 г., както и увеличаването на капитала чрез капитализиране на печалбата за 1997 г. Тогава всеки акционер срещу притежаваната от него ценна книга получи като дивидент 834 стари лева и по 4 нови безплатни акции. На общото събрание на дружеството, проведено в края на август, всички свързани с Алианц България юридически лица се оттеглиха от управата на Индустриален холдинг България. На тяхно място в надзорния съвет бяха избрани две юридически лица - Юнионбанк АД и Диа консулт ЕООД, както и четири физически лица - Владимир Баланов (изпълнителен директор на едно от дъщерните дружества на холдинга Химремонтстрой, както и на инвестиционния посредник Юнити инвест 99), Георги Добрев, Константин Кузмов и Пеньо Хаджиев (член на съвета на директорите на БФБ - София, бивш изпълнителен директор на Българска инвестиционна банка). Юнионбанк е и досегашен акционер, а Диа консулт е собственост на Росен Димоларов. Индустриален холдинг България беше сред петте най-големи бивши приватизационни фонда при учредяването им. Преструктурирането на портфейла на холдинга приключи още през 1997 г., когато дружеството отчете печалба в размер на 16 млрд. лв. За миналата финансова година печалбата беше едва 614 млн. лв., а за шестмесечието на тази година печалбата е 1.3 млн. нови лева.
Източник: Капитал (18.09.1999)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231, ал. 3 ТЗ регистрира по ф.д. № 25156/91 промени за "Българска фондова борса - София" - АД: заличава членовете на съвета на директорите Марин Стефанов Маринов и Пламен Василев Орешарски; вписва за членове на съвета на директорите Стоян Тодоров Тодоров и Симеон Методиев Петков.
Източник: Държавен вестник (08.10.1999)
 
Одобрен е проспектът на Петрол холдинг груп АД за търговия с акциите му на фондовата борса, съобщиха от Комисията по ценните книжа и фондовите борси. Капиталът на дружеството е 6 млн. лв. Акциите на бившия приватизационен фонд се търгуват на официалния пазар на фондовата борса.
Източник: Сега (29.10.1999)
 
БФБ - София АД се отказва от покупката на сградата на бившия магазин "Детмаг" на ул. Съборна в София. Според председателят на СД Георги Прохаски борсата в момента няма нужда от нова сграда. Заради отказа за покупка БФБ АД ще трябва да плати 100 хил. щ. долара неустойка на Общинска банка АД. Между банката и борсата има договор за кредит, с който трябваше да бъде закупена сградата. В документите е записано, че ако заемът не бъде усвоен БФБ АД трябва да плати въпросната неустойка. Борсата е реализирала загуба от основна дейност в размер на 70 хил. лв. до третото тримесечие на годината.
Източник: 24 часа (01.11.1999)
 
Министерството на промишлеността обявява конкурс за избор на инвестиционен посредник за приватизация на пакети от акции на предприятия чрез БФБ - София. За продажба се предлагат следните предприятия: 38% от Юндола - 91 АД - Велинград, 26,4% от Би Би Сикс мебели АД - Плачковци, 16% от капитала на Хидком АД, 10,75% от капитала на Растма Май АД - Бойчиновци, 8% от капитала на Панака АД - Луковит, 8% от капитала на Метален амбалаж АД - Генерал Тошево и 1,78% от капитала на Белко АД - Беляне.
Източник: Демокрация (03.11.1999)
 
Икономическата комисия към Народното събрание гласува новия Закон за публичното предлагане на ценни книжа. Предстои новия закон да бъде гласуван в пленарната зала.
Източник: 24 часа (03.11.1999)
 
Акциите на Хранков АД ще се търгуват на борсата от края на януари следващата година. Компанията проучва възможности да се регистрира и на борсите във Великобритания и САЩ. Това съобщи Пламен Хранков. На предстоящо общо събрание акциите на дружеството ще бъдат преобразувани в безналични. Хранков възнамерява да строи нов хотел- замък, северно от Варна,следващата година. По-далечните му планове са да инвестира в хотелиерския бизнес в САЩ.
Източник: Стандарт (15.11.1999)
 
На 22 ноември приключи подписката за пласиране на облигациите на община Свищов, съобщиха от Юнити инвест-99. Записани са 37.15% от емисията, или 371 510 книжа с номинал 10 нови лева всяка и обща емисионна стойност 390 085.50 лева. Така вече са реализирани над 35% от емисията с общ номинал 1 милион лева, което е достатъчно подписката да се обяви за приключила, уточниха от инвестиционния посредник, осъществил пласирането на първите у нас общински облигации, предназначени за вътрешния пазар. Очаква се днес общинският съвет в Свищов да вземе решение за сключване на облигационния заем, с който ще се финансира реконструкцията на водопреносната мрежа. Срокът на емисията е седем години с двегодишен гратисен период. Облигациите ще носят доход три лихвени пункта над ОЛП, като купонните плащания ще бъдат на всеки шест месеца.Проведохме разговори с ръководството на БФБ-София, което прояви голям интерес към листирането на тези книжа за вторична търговия на борсата, добавиха от Юнити инвест-99.
Източник: Пари (25.11.1999)
 
Комисията по ценните книжа и фондовите борси потвърди проспекта за публично предлагане на акции на Централна кооперативна банка. ЦКБ увеличава капитала си с 10 милиона деноминирани лева, разпределени в 10 милиона поименни акции с право на глас с номинална и емисионна стойност един лев, съобщиха от комисията. Това е пета емисия акции на банката, чиито книжа се търгуват на сегмент Б на официалния борсов пазар.
Източник: Стандарт (25.11.1999)
 
Въпреки че БТК и "Булгартабак" ще се продадат на стратегически инвеститор, трябва да се гарантира, че минимум 15, 20, 25 процента от капитала им ще се пуснат на фондовата борса. Това заяви председателят на борда на директорите на фондовата борса Георги Прохаски. Тези акции ще са за портфейлни инвеститори и за масовата публика. Така наред със стратегическия инвеститор, който ще има право да управлява компанията, ще има възможност да се вложат допълнителни средства от други инвеститори, допълни г-н Прохаски. За да се развие пазарът на акции в България, той трябва да има подкрепа на държавата за търговия с най-интересните дружества, смята той. Това са големите инфраструктурни компании, които навсякъде по света постепенно стават публични. А ние сега с различни и може би необмислени стъпки ги правим изцяло частни, което е неособено добър подход, каза г-н Прохаски.
Източник: Стандарт (25.11.1999)
 
Приемането на новия Закон за публично предлагане на ценни книжа би могло да стане начало на цивилизовано отношение към дребните акционери в България, ако на приватизиращите органи се забрани поне оттук нататък да сключват договори за продажба с възможност за увеличение на капитала под условие, смятат експерти. Предмет на спора е дали държавата да привлича повече инвестиции от стратегическите инвеститори, като се съгласява те да увеличават капитала на купеното дружество в своя полза и в ущърб на останалите акционери.
Източник: Пари (03.12.1999)
 
Миноритарен държавен дял в размер на 1.70% на сто от капитала на Белко АД-Белене ще бъде пуснат за продажба на аукционен принцип на БФБ-София. От 16 декември /четвъртък/ на приватизационния сегмент ще се приемат поръчки за 889 броя акции на дружеството при минимална единична цена 2 лева, съобщи фондовата борса. Крайната дата на публичното им предлагане е 31 декември.
Източник: Пари (15.12.1999)
 
Ръководството на Българска фондова борса - София поиска официално от президента Петър Стоянов връщане на току-що гласувания в парламента на второ четене Закон за публичното предлагане на ценните книжа. Към това мнение се очаква да се присъедини и Асоциацията на пенсионните фондове. Негативно мнение по набързо гласувания закон изказаха и от още една неправителствена организация - Асоциацията на притежателите на ценни книжа. Основните критики срещу новия закон са три. Първо, това е възможността за увеличаване под условие на капитала на публични дружества. Вторият критикуван момент е опасността от “ограбване” на портфейлните инвеститори след въведената с новия закон възможност публичните дружества с капитал под 200 хиляди лева да се трансформират в непублични. Този текст ще засегне пряко около 850 публични дружества от първата вълна на масовата приватизация и над 400 хиляди индивидуални акционери в тях. На трето място се критикува възможността за извънборсови замени на акции от публични дружества срещу държавни ценни книжа или срещу ценни книжа от други публични дружества, при което се нарушава принципът на прозрачност на борсовата търговия и информиране на публиката за реалните цени на ценните книжа.
Източник: Капитал (27.12.1999)