Новини
Новини за 2000
 
В извъреден брой на Държавен вестник No 114 от 30 декември 1999 г. е обнародван Закона за публичното предлагане на ценни книжа. Законът влиза в сила един месец след обнародването му.
Източник: Държавен вестник (04.01.2000)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231, ал. 3 ТЗ регистрира по ф.д. № 25156/91 промени за "Българска фондова борса - София" - АД: заличава изпълнителния директор Георги Марев Прохаски; вписва за изпълнителен директор Пеньо Иванов Хаджиев; дружеството се представлява от Георги Марев Прохаски - председател, Апостол Лъчезаров Апостолов - изпълнителен директор, и Пеньо Иванов Хаджиев - изпълнителен директор, заедно и поотделно.
Източник: Държавен вестник (10.03.2000)
 
Още четири дружества, чиито акции се търгуват на свободния борсов пазар, са обнародвали в Държавен вестник решения за свикване на общи събрания, на които ще гласуват за отписването си от регистъра на публичните компании, съобщи БФБ-София. Това са Товарни превози АД-Добрич, Бор ДП АД-Самоков, Фриго-ХМ АД-Сливница и Родопи лес АД-Девин.
Източник: Пари (07.04.2000)
 
Крайният срок за подаване на оферти за приватизацията на Булбанк АД е 19 април съобщи изпълнителният директор и председател на Съвета на директорите на банката Чавдар Кънчев. Булбанк АД ще предложи на Общото събрание на акционерите - на 16 май, цялата печалба за 1999 г. в размер на 101,5 милиона лева /по българските счетоводни стандарти - БСС/ да бъде разпределена като дивидент. През миналата година кредитният портфейл на банката е 11 на сто от активите, като спрямо 1998 г. се е увеличил с около 100 милиона лева до 248.2 милиона лева. До 2-3 седмици ще се разбере дали Корпоративна банка, която е собственост на Булбанк АД, ще бъде продадена, каза Чавдар Кънчев. В края на 1999 г. валутните ЗУНК-облигации в портфейла на банката са намалели до 75,5 милиона долара по номинал, спрямо 180 милиона долара в края на 1998 г,, каза Чавдар Кънчев. Той определи този размер като незначителен. През миналата година Булбанк се освободи от акционерните си участия в Централна кооперативна банка и Еврофинанс. Все още банката е акционер в БУЛСТРАД - 12,84 на сто, Булгаринтерпрогрес с незначително участие, Централният депозитар, Български пенсионен фонд - също незначително, в Хипоферайнсбанк, Мюнхен - с 49 на сто, Корпоративна банка, Българска фондова борса, Свободна безмитна зона Бургас - с 5,5 на сто, Банксервиз, Банков център за обучение, в ОББ - с 35 на сто, в "Орел Г холдинг" - 29 на сто, С.У.И.Ф.Т. и Пенсионно-осигурителен фонд "Съгласие". В момента банката разполага с около 80 клона, офиси и изнесени работни места в страната. Общата й капиталова адекватност е 62,3 на сто по БСС и 43,6 на сто по международните счетоводни стандарти. Съотношението на собствения капитал спрямо активите на банката е 15,7 на сто.
Източник: Пари (13.04.2000)
 
С 57,4 млн. долара са намалели чуждите вложения в акции и дялове у нас през миналата година в сравнение с 1998 г., се казва в доклад на Европейската комисия, публикуван в Интернет. Още по-рязък е спадът на реинвестираните печалби, които от 49,8 млн. долара през 1998 г. добиват негативен размер от -20,5 през изтеклата година. Разликата от 70,2 млн. долара е показателна за нежеланието на чуждите инвеститори за разширяване на бизнеса у нас. Увеличението на чуждите инвестиции се дължи на т.нар. група "друг капитал" в структурата им. Тя обхваща задълженията на предприятията към чуждия инвеститор породени от финансови операции и стокови кредити. Общата им сума в края на 1999 г. възлиза на 329,5 млн. долара. Исторически погледнато, представянето на България в областта на привличане на директни чужди инвестиции е разочароващо, коментира и британското списание "Икономист интелиджънс юнит". Според експертите това се е дължало "на бедна бизнес среда, макроикономическа и политическа нестабилност, неефективна администрация и тежък данъчен режим, които до голяма степен спъват инвеститорите". За последните три години (1997 - 1999 г. ) на всеки българин са се падали по 272 долара директни чужди инвестиции, съобщава британското списание "Икономист интелиджънс юнит". Това е 7 пъти по-малко, отколкото в Унгария и 4,5 пъти повече, отколкото в Украйна. Унгария е на първо място в Централна и Източна Европа по привлечени чужди капитали на човек от населението, а Украйна на последно, сочат данните на списанието. Инвестициите в Източна Европа Директни чужди инвестиции на глава от населението (в USD), според Икономист Интелиджънс юнит: Унгария - $1889, Чехия - $ 1481, Полша - $796, Словакия - $410, България - $272, Румъния - $252, Русия - $135, Украйна - $60, Данните са за периода 1997 - 1999 г.
Източник: Монитор (26.04.2000)
 
Международната банка за търговия и развитие (МБТР) е завела съдебен иск срещу Комисията по ценни книжа и фондови борси, в който се оспорват наложените административни наказания във връзка с проверка на комисията, съобщиха брокерите на банката. МБТР, която е лицензиран инвестиционен посредник, оспорва констатациите на длъжностните лица, че при сделката с акции на “Полимери”, извършена на 15 октомври 1998, не е била спазена наредбата за работа на инвестиционните посредници и че сделката представлява манипулация на пазара. Въз основа на тези констатации комисията наложи парични глоби на брокерите и изпрати писмо до фондовата борса с искане за вземане на адекватни мерки по отстраняване на нарушенията. Сделката с “Полимери” беше първата сделка, която комисията официално обяви за манипулативна. Според констативния протокол от проверката на комисията в МБТР сделката между двете фирми - продавачът “АКБ корпорация” (бивш приватизационен фонд “АКБ Форес социален”) и купувачът “АКБ компания за инвестиции и сигурност” ООД е била извършена, без да има извършено разплащане между клиентите. Поръчаната от шефовете на АКБ сделка е изпълнена на 15 октомври 1998 г., като пакетът е прехвърлен на цена 40 000 лева за акция. Дотогава цената на тези книжа рядко е надвишавала нивата от 10 000 - 14 000 лева за акция. “Манипулацията” на сделката между очевидно свързаните лица е очевидна, но ценовото движение и начинът на извършване на сделката е в рамките на позволеното, тъй като правилникът на борсата разрешава както свободно движение на цените на официалния пазар на борсата след три дни без търговия, така и кросовите сделки. В случая нито неколкократната разлика в цените, нито фактът, че сделката е кръстосана, са можели да бъдат обявени за манипулативни, тъй като е публична тайна, че огромното мнозинство от сделките на БФБ са именно такива. Според издадена официална справка от фондовата борса в период от близо два месеца преди тази сделка общият обем на кросовите сделки (извършени от един и същ инвестиционен посредник) са общо 906 и са на обща стойност над 12 милиарда лева.
Източник: Капитал (06.05.2000)
 
До края на месец май на пода на БФБ АД ще започне търговията с държавните дялове в дружествата Солвей - Соди АД, ОЦК АД Кърджали, Полимери АД - Девня, Дюни АД, Русалка АД, Дунав турс - 91 АД.
Източник: Банкеръ (22.05.2000)
 
Името на известната варненска актриса се прибави снощи към "Съзвездия Варна 2000". Тя получи голямата награда - да лети за Париж, на клуб "Отворено общество" - Варна, и Фестивалния и конгресен център. Организаторите връчиха годишните си награди за постижения в областта на духовната култура. За граждански принос бе награден Георги Прохаски. Дарител на годината стана "Девня цимент".
Източник: Черно море (25.05.2000)
 
Общото събрание на акционерите на СФБ "Капиталов пазар" АД взе решение да не разпределя дивидент за 1999 г. Реализираната печалба в размер на 3 662 лв. се отнася за покриване на загуби от минали години. Акционерите препоръчаха на Съвета на директорите в кратки срокове да предложи за съгласуване инвестиционенните намерения на дружеството пред Българска фондова борса-София и Българска стопанска камара. Като основни насоки за развитие бяха определени развитието на информационни приложни системи базирани на Интернет.
Източник: Капиталов пазар (31.05.2000)
 
Агенцията за приватизация /АП/ след конкурс избра инвестиционните посредници, които да посредничат в разпродажбата на миноритарни дялове акции за четири държавни предприятия на БФБ - София. Инвестиционен посредник Фаворит АД, София е избран от АП да посредничи в борсовото раздържавяване на 15 на сто от капитала на вилно селище Дюни АД - Созопол. Търговската банка Юнионбанк АД - София, е определена от агенцията да посредничи за разпродажбата на 15 на сто от капитала на Дунав турс-91 АД - Русе. София Иинвест Брокеридж АД - София, е избрано от АП да бъде инвестиционен посредник за борсовата продажба на 8,97 на сто от капитала на Полимери АД - Девня. Бета корп АД - София, е избрано от АП за победител в конкурса за избор на посредник в разпродажбата на 12,36 на сто от капитала на Солвей-Соди АД - Девня.
Източник: БТА (01.06.2000)
 
Министерският съвет прие на редовно заседание две наредби, регулиращи пазара на ценни книжа и дейността на инвестиционните посредници. Кабинетът одобри Наредба за капиталовата адекватност и ликвидността на инвестиционните посредници. Целта е защита на клиентите на инвестиционните посредници от системен риск при търговията с ценни книжа, обясни на пресконференция в Министерския съвет председателят на Държавната комисия по ценните книжа Радослав Цончев. Създали сме ясни правила за работа на тези фирми, когато български инвеститор желае да купува ценни книжа в чужбина, добави той. На днешното заседание беше одобрена и Наредба за разрешенията за извършване на дейност като Фондова борса, организатор на неофициален пазар на ценни книжа, инвестиционен посредник, инвестиционно дружество и управляващо дружество. Новото в тези наредби е най-вече регламентиране дейността на неофициален пазар на ценни книжа и на управляващо дружество. Изискванията към неофициалния пазар са почти същите както и към действащата Фондова борса. На този пазар рискът ще е по-голям и ще има по-малко информация за търгуваните дружества. В наредбата са посочени и изискванията за работа на управляващите дружества, които са нов субект на капиталовия пазар в страната, добави г-н Цончев.
Източник: БТА (02.06.2000)
 
Държавната комисия по ценните книжа одобри проспекта на ПроСофт за предлагане на облигации в размер на 3 млн. лева. Нямаме никакви претенции към параметрите на емисията, каза на брифинг председателят на комисията доц. Радослав Цончев. Той обяви пред журналисти, че започва изпълнението на проект за подпомагане на ДКЦК от Американската агенция за международно развитие в размер на 3 млн. USD в рамките на две години. От БФБ-София информираха, че срокът за търгуване на акциите на дружествата без проспект на официалния пазар изтича до края на този месец. След това осем от общо 31 дружества вероятно ще отидат на свободен пазар, тъй като не са представили на борсата проспекти. Става въпрос не за бивши приватизационни фондове, а за предприятия, сред които и двете Балканфарми - в Троян и Дупница.
Източник: Пари (22.06.2000)
 
Съветът на директорите на "Българска фондова борса - София" - АД, София, на основание чл. 223 ТЗ свиква годишно общо събрание на акционерите на 31.VII.2000 г. в 10 ч. в София в сградата на Националния дворец на културата, зала 6, при следния дневен ред: 1. отчет на съвета на директорите за дейността на дружеството през 1999 г.; проект за решение - ОС приема отчета на СД за дейността на дружеството през 1999 г.; 2. доклад на назначените експерт-счетоводители за 1999 г. и одобряване на годишния счетоводен отчет за 1999 г.; проект за решение - ОС приема доклада на експерт-счетоводителите за 1999 г. и одобрява годишния счетоводен отчет на дружеството за 1999 г.; 3. назначаване на експерт-счетоводители за 2000 г.; проект за решение - ОС приема предложението на СД за назначаване на експерт-счетоводители за извършване на проверка и заверяване на годишния счетоводен отчет на дружеството за 2000 г.; 4. освобождаване от отговорност членовете на СД на дружеството за дейността им през 1999 г.; проект за решение - ОС освобождава от отговорност членовете на СД за дейността им през 1999 г.; 5. промени в състава на съвета на директорите; проект за решение - ОС приема предложенията на СД за промени в състава на съвета на директорите. Поканват се всички акционери да участват в общото събрание лично или чрез писмено упълномощени техни представители. Писмените материали по дневния ред заедно с текста на проектите за решения по отделните точки от него са на разположение на акционерите в сградата на "Българска фондова борса - София" - АД, София, пл. Македония 1, ет. 12, стая 9. Регистрацията на акционерите и техните пълномощници започва в 8 ч. и приключва в 9 ч. (един час преди началото на ОС). Акционерите се легитимират, както следва: физическите лица - с личен паспорт/лична карта и депозитарна разписка за броя на притежаваните от тях акции, а юридическите лица - с удостоверение за актуална съдебна регистрация и депозитарна разписка. Пълномощниците на акционерите се легитимират и с писмено пълномощно. При липса на кворум на основание чл. 227 ТЗ събранието ще се проведе същия ден в 11 ч., на същото място и при същия дневен ред независимо от представения акционерен капитал.
Източник: Държавен вестник (23.06.2000)
 
75% от Св. св. Константин и Елена АД ще бъдат продадени веднага след края на активния сезон, обяви вицепремиерът Петър Жотев на среща с борда на директорите на туристическата фирма. Дружеството фигурира в списъка за целева приватизация и РМД няма да бъдат допускани до наддаването, припомня Жотев. Според него вариантите за продажба на остатъчния държавен дял са три. Първият е за приватизация ан блок на цялата собственост, включваща 1 хотел, 1 ваканционно селище, 3 ресторанта и 15 търговски обекта. Условието пред инвеститорите ще бъде заплащане на цялата цена кеш. Вторият вариант, който е и по-възможен, е продажбата на обособени части. Третата възможност, анонсирана от вицепремиера, е за приватизация на дружеството чрез фондовата борса. Екип от експерти на Министерството на икономиката обмисля стратегията за пускане на фондовия пазар на всичките или на част от общо 224 000 акции с номинал от по 1 лев, които засега са собственост на държавата. До есента трябва да се уточни и каква част от собствеността на дружеството в съвместни акционерни дружества ще бъде включена в капитала, подлежащ на приватизация. Петър Жотев визира създадените през 1996 г. неизгодни за туристическата фирма 4 съвместни АД, които се оспорват сега в съда и имат срок за 30 г. Срещу 25% от капитала Св. св. Константин и Елена преотстъпи правото на стопанисване на 4 хотела на частни фирми, които в продължение на 4 г. не спазват ангажиментите си за инвестиции и за изплащане на вноските за инфраструктура.
Източник: Пари (10.07.2000)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 ТЗ във връзка с § 5 ЗДЛ регистрира промяна по ф.д. № 25156/91 за "Българска фондова борса - София" - АД: деноминира капитала от 263 393 000 лв. на 263 393 лв., разпределен в 263 393 безналични обикновени поименни акции с право на глас по 1 лв.
Източник: Държавен вестник (11.07.2000)
 
Пресгрупа Монитор ООД стана собственик на 95 на сто откапитала на Център НИЕРА ЕАД - София, съобщиха от Министерството на икономиката. Министърът на икономиката Петър Жотев и управителят на пресгрупа Монитор ООД Петьо Блъсков са подписали приватизационния договор. Цената на сделката за 95 на сто от капитала на дружеството е 1,8 милиона долара. 50 на сто от цената е платена по банков път. Останалата част ще бъде платена в срок от 25 дни в други финансови инструменти, се посочва в съобщението. Пресгрупа Монитор ООД се ангажира в срок от 5 години да инвестира 400 000 долара и да запази основната дейност на дружество.
Източник: БТА (13.07.2000)
 
Бившият шеф на финансите на фондация "Отворено общество" Георги Прохаски ще е новият председател на Управителния съвет на БРИБанк АД, съобщиха от банката. Надзорният съвет на банката е взел решение за подаване на необходимите документи в управление "Банков надзор" на БНБ за издаване на сертификат на Прохаски за член на съвета. След издаването на сертификата Управителният съвет на БРИБанк АД ще го избере за свой председател, уточниха от банката. Наскоро Прохаски напусна поста изпълнителен директор на Българска фондова борса, но остана председател на Съвета на директорите на дружеството. Освен това Прохаски е шеф на Центъра за икономическо развитие. Той беше и съветник на бившия вицепремиер Александър Божков.
Източник: Стандарт (14.07.2000)
 
БРИБанк се преименува на Стопанска и инвестиционна банка, съобщиха от финансовата институция след принципно съгласие от БНБ да се извърши промяната. Официално промяната ще се гласува на извънредно общо събрание на 11 септември. В дневния ред са предвидени и промени в устава. В четвъртък стана ясно, че шеф на управителния съвет на трезора става председателят на Българската фондова борса и директор на Центъра за икономическо развитие Георги Прохаски. "Той вече не е икономически съветник на премиера", съобщиха от МС. Не е ясно обаче кога Прохаски се е разделил с тази си функция.
Източник: Сега (17.07.2000)
 
Съветът на директорите на БФБ-София реши новият борсов правилник да влезе в сила от 1 септември 2000 г. В него са предвидени създаването на пазари за търговия с държавни ценни книжа и за първично предлагане на акции или облигации
Източник: Банкеръ (31.07.2000)
 
Годишно общо събрание на акционерите на фондовата борса ще се проведе в София днес. На него ще бъде отчетена загуба от 195 хил. лв. за миналата година, която е резултат основно от намалените приходи от дейността. Те са паднали със 104 хил. лв., или 25% спрямо 1998 г. и възлизат на 543 хил. лв., показва отчетът на БФБ-София за 1999 г. С 38% е намалял оборотът от търговията на борсата през миналата година. На различните пазари са изтъргувани акции за общо 134 млн. лв. спрямо 214 млн. лв. през 1998 г. По-слабата активност е довела до намаляване на основните приходи от дейността на борсата - комисионите за сключените на нея сделки. Те са паднали със 104 хил. лв. до 311 хил. лв. Събраните такси за регистрация на емитентите са 110 хил. лв., с 59 хил. лв. по-малко от предходната година. Повишение има само на приходите от информационно обслужване, които са нараснали с близо една трета до 98 хил. лв.
Източник: Пари (31.07.2000)
 
Общото събрение на акционерите на БФБ-София намали членовете на Съвета на директорите от 9 на 7 души, като оставки подадоха Димитър Желев ("Алианц България-холдинг" АД) и Стоян Тодоров (Министерството на външните работи). За експерт-счетоводител на Борсата е избран отново "Делойт и Туш-дипломирани експерт счетоводители" ЕООД.
Източник: Капиталов пазар (31.07.2000)
 
Съвета на директорите на Българска фондова борса-София останаха седем от досегашните девет членове, след като акционерите на дружеството гласуваха техният брой да бъде намален с двама на проведеното вчера годишно общо събрание на БФБ-София. Промяната беше предложена от самото ръководство на борсата и се подкрепи с голямо мнозинство пред останалите две предложения, направени от отделни акционери - за тричленен и петчленен борд на директорите. От ръководството на борсата излязоха Димитър Желев и Стоян Тодоров, които бяха депозирали своите оставки. Освен с прекалената си заетост в Алианц-България холдинг Димитър Желев мотивира оставката си и с това, че ролята му на представител на акционерите на Софийска фондова борса вече не е актуална. Бившият зам.-изпълнителен директор на АП Стоян Тодоров се оттегли, след като вече не може да помогне за активизирането на приватизацията пред фондовата борса. Борсата отчете отрицателен финансов резултат за миналата година в размер на 195 000 лева, който се дължи на ниските обеми на търговия с акции.
Източник: Пари (02.08.2000)
 
За последните две години най-големият български производител на чорапи и чорапени изделия Лейди София АД има само един месец нормална съдебна история без заведени дела, обжалвани решения, искови молби и т.н. Въпреки че заводът продължава да работи, неясният статут може да се окаже пречка пред всякакви бъдещи инвестиции. Софийският окръжен съд за пореден път отказва да впише решения на общо събрание на акционерите на дружеството. Раздържавяването на 67% от завода по линия на масовата приватизация завършва с придобиването на пакети от страна на три от най-големите приватизационни фондове - Българо-холандски АД (26%), България (19.92%) и Мел инвест АД (11.85%). Последните два фонда прехвърлят своите дялове на Интеракт ЕООД, собственост на Пеньо Хаджиев, бивш директор на Българска инвестиционна банка и настоящ директор на Българска фондова борса - София, който чрез Интеракт ООД е акционер с 40% в русенската фабрика за спортни чорапи Интерспортстил. На 29 юни 2000 г. Интеракт ЕООД отново подава молба до Софийския окръжен съд (СОС) за спиране на вписването, която на 21 юли 2000 г. е резюлирана от председателя на фирмено отделение на СОС Джелепова с резолюция “Без движение” с искане да се представят доказателства, че има заведено дело срещу Лейди София АД. Мотивите за това искане не са посочени. На 24 юли на заявлението на Лейди София АД се поставя същата резолюция - “Без движение”, с искане да се представят протоколи от решения на съдружниците от ООД, които са избрани като юридически лица в СД. Тези документи се представят на 27 юли 2000 г. На 31 юли 2000 г. друг съдия от СОС, Бойка Ташева, постановява “служебно да се извърши проверка” дали наистина има заведено дело - действие, което юристите на отсрещната страна определят като противоречащо на основни принципи на гражданско-процесуалния кодекс и открита подкрепа в полза на блокирането на вписването. Юристите на Лейди София АД припомнят, че близкото сътрудничество на Хаджиев със съдебните институции датира още от 1991 г., когато Главна прокуратура разследва Пеньо Хаджиев, тогава икономически директор на Кореком АД, за отпуснат безлихвен кредит на фирма “Сириус - Тотел”. Според неговите настоящи опоненти от Лейди София АД документите по тези преписки в момента са изчезнали и не могат да бъдат открити в архивите.
Източник: Капитал (08.08.2000)
 
ОБОРОТЪТ на БФБ-София вчера достигна 138 602 лева. От него 91.6% се дължат на две блокови сделки с 126 984 акции по номинал 1 лев на АКБ Корпорация. Оборотът на така наречената нормална търговия от своя страна се дължи на едропакетни сделки - предимно прехвърлянето на 1077 акции на Габровница на цена 7.5 лева и обща стойност 8077 лева или 69% от оборота. Най-близо до сделка са акциите на Благоевград БТ някъде около 18 лева, а книжата на БТ холдинг намериха подкрепа на ниво 14.25 лева, но става въпрос за малък брой акции. Рязък спад с 47.69% отбелязаха акциите на холдинг Света София до цена 0.68 лева. Ръст с 13.41% регистрираха книжата на Софарма до цена 17 лева.
Източник: Пари (10.08.2000)
 
До края на тази седмица тече срокът за набиране на оферти от инвестиционни посредници, които желаят да пласират на приватизационен сегмент на БФБ АД - София остатъчни пакети от Солвей АД - Соди, ОЦК АД - Кърджали, Тежко машиностроене АД - Радомир, Дружба АД - Пловдив, Булес АД - Бургас, курорт Ривиера и хотел Рила в Боровец. Агенцията за приватизация при подобни процедури обикновено сама фиксира минималната продажна цена на акция, а кандидатстващите посредници си правят сметката продаваеми ли са книжата и се конкурират помежду си чрез сваляне на комисионата. Практиката да се приватизират остатъчни държавни дялове чрез борсата досега показа, че за фирми с мажоритарен собственик трудно се намират портфейлни инвеститори. Най-показателен е провалилият се наскоро опит за продажба на 12.34% от капитала на Солвей-Соди - едно от най-добре работещите предприятия в страната с основен собственик водещ световен производител в бранша. Двете туристически дружества в списъка на АП имат помежду си и нещо общо, въпреки че Ривиера е морски курорт, а Рила е хотел в планинския курорт Боровец. В първото евентуалните нови акционери ще делят управлението с Емил Кюлев, а във второто - с ИлияПавлов, освен ако въпросните личности не решат сами да изкупят остатъчните държавни акции.
Източник: Пари (21.08.2000)
 
ПроСофт изкупи 10% от ценните книжа от първата си емисия, обявиха от фирмата пред Ройтерс. 1200 от общо 12 000 петгодишни бонове изкупи ръководството на най-голямата ни софтуерна компания. Книжата са с номинална стойност 25 лева. По този начин фирмата намали част от дълговете си към кредиторите, коментира агенцията. Срокът за обратно изкупуване на боновете изтича на 6 август 2004 г., но от ПроСофт се надяват да придобият оставащия пакет преди изтичане на този срок.
Източник: Стандарт (28.08.2000)
 
На 28 август изтече срокът за подаване на оферти за участие в конкурса за избор на инвестиционен посредник за продажба на остатъчни пакети на Фондовата борса от седем дружества, съобщиха от АП. Оферти са подали "Бета корп" АД, гр. София, "Първа Финансова Брокерска Къща" ООД, София, "Карол" АД, София и "Росексимбанк". Продават се остатъчни пакети от "Тежко машиностроене" АД - Радомир - 27,4 %, "Рила - Боровец"- 13,89 %, "Солвей Соди" АД - 12,34 %, "Булес" АД Бургас - 11,59 %, а също и от "Дружба" АД, Пловдив, "Ривиера" АД, Варна и от "ОЦК" АД, Кърджали.
Източник: БТА (30.08.2000)
 
За да се търгуват акции на сегмент "А" на официалния пазар на борсата, броят на книжата по цената им трябва да е над 20 млн. лв. и поне 25% от капитала на дружеството да се притежава от 400 дребни акционери. Това гласят промените в правилника за борсова търговия, които влизат в сила от днес. Официалният пазар на борсата е разделен на три сегмента - "А", "В" и "С". За да се търгуват акции на сегмент "В", те трябва да са с пазарна капитализация 10 млн. лв. и поне 10% от капитала на дружеството да се притежава от 100 дребни акционери. Изискванията за сегмент "С" са: минимум 5% да се притежава от дребни акционери, стойността на емисията да е не по-малка от 500 000 лв., разпределени в поне 50 000 акции.
Източник: Стандарт (01.09.2000)
 
Прехвърлените на 12 септември на БФБ-София 28% от капитала на ваканционно селище Русалка били в посока от АКБ Корпорация към Пенсионноосигурителен фонд Гаранция АД, според БФБ - София.
Източник: Пари (20.09.2000)
 
След като придоби над 99% от капитала на единственото в България предприятие за производство на кибрит чрез закупуване на основния пакет акции и последващо увеличение на капитала с непарична вноска, холандската компания “Суидиш мач груп БВ” (Swedish Match Group BV) отправи търгово предложение към останалите акционери на дружеството за изкупуването на останалите акции. Цената, фиксирана в офертата, е 6.18 лв. за акция с номинал един лев, а крайната цел е дружеството да се отпише от публичния регистър на Държавната комисия по ценните книжа (ДКЦК) и да се направи ново увеличение на капитала. Началото на предложението е 15 септември - датата на публикуването му в два ежедневника. Отправено е към собствениците на малко над пет хиляди акции, които представляват 0.25% от капитала на Шведски кибрит Плам България АД. На практика предложението се прави не заради стойността на останалите акции, а защото това е единственият начин, по който публично дружество с капитал над 200 хил. лв. може да се отпише от регистъра на ДКЦК и по този начин да се освободи от по-строгите изисквания към публичните дружества. Според предписанията на влезлия в сила в началото на тази година закон мажоритарният собственик трябва да притежава над 90% от капитала, за да може да отпише компанията от регистъра.
Източник: Капитал (25.09.2000)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231, ал. 3 ТЗ регистрира промени по ф.д. № 25156/91 за "Българска фондова борса - София" - АД: заличава членовете на съвета на директорите Димитър Георгиев Желев и Стоян Тодоров Тодоров.
Източник: Държавен вестник (26.09.2000)
 
Над 1200 са участниците във второто издание на Икономическия форум за Югоизточна Европа. Тази година форумът протича под мотото Икономическият растеж в региона - новите хоризонти, Аспекти на сигурността, социални и институционални аспекти. Деловата част ще открие днес с приветствено слово президентът Петър Стоянов. Един от акцентите в съпътстващата програмата е форумът на европейските фондови борси, който се провежда в София за първи път. За участие са поканени ръководителите на 45 европейски борси. Ще бъдат обсъдени тенденциите в развитието на капиталовите пазари в Европа и перспективите за по-тясно сътрудничество. В центъра на разискванията остава темата Югославия и как промените в страната ще повлияят върху икономическия потенциал на държавите от региона. Пактът за стабилност на Балканите една година по-късно, търговията и транспортът, информационните технологии и телекомуникациите, енергетиката и инфраструктурата, медиите и интегрирането на обществата са други въпроси, върху които ще дискутират участниците. Корупцията - признат грях или детската болест на икономиките в преход, е тема на кръглата маса, на която ще се търсят пътища за справяне с нарастващия проблем. Ще постигнат ли синхрон реалният и финансовият сектор ще обсъждат на форума банкери и индустриалци. В периода от 1992 г. до средата на октомври т. г.чуждестранните инвестиции са достигнали 3.5 млрд. USD, уточни председателят на АЧИ Георги Табаков. Сумата на чуждите капиталовложения от 1997 г. досега е 2.9 млрд. USD. През тази г. са постъпили около 800 млн. USD. Засега през 2000 г. най-много инвестиции у нас е реализирала Италия, следвана от Гърция, Германия и Белгия. За периода 1992-2000 г. инвеститор номер едно е Германия. След нея се класират Белгия, Италия и Гърция.
Източник: Пари (16.10.2000)
 
Напълно готови сме да предложим на фондовата борса сериозни компании като Банка ДСК и акции на големи частни компании като пенсионните фондове." Това заяви премиерът Иван Костов пред участници в заключителната сесия на Инвестиционния форум за Югоизточна Европа под мотото "Икономическата реформа през призмата на българския бизнес еднагодина по-късно". Вицепремиерът Петър Жотев призна, че пазарите на ценни книжа у нас не се развиват добре. Правителството възнамерява в бъдеще да намали още веднъж данъчната тежест за големите данъкоплатци при корпоративното облагане, обеща Костов.
Източник: Сега (19.10.2000)
 
В Агенцията за приватизация днес бяха подписани договорите за инвестиционно посредничество при публично предлагане на акции от капитала на три дружества на БФБ в София. ИП Бета корп АД ще продава 783 262 акции, представляващи 12,34 процента от капитала на Солвей соди АД. 399 438 акции, или 22,75 на сто от капитала на Тежко машиностроене АД в Русе ще бъдат продавани от ФК Карол АД. Това дружество ще продава и 384 435 акции, представляващи 11,6 на сто от капитала на Булес АД в Бургас. Крайната дата на публичното предлагане на акциите на трите предприятия е 1 декември 2000 г
Източник: БТА (20.10.2000)
 
Холдингът Солвей Шишеджам, който е мажоритарен собственик на Солвей-Соди, купи на приватизационния сегмент на БФБ-София остатъчния пакет на държавата /12.36% от капитала/ в девненския завод за калцинирана сода. Така холдингът увеличи дела си в дружеството от 67 на 79.3% от капитала. В съобщение на Солвей се казва, че като мажоритарен собственик предвижда изкупуване на останалите 20.7% от акциите. Солвей Шишеджам е дружество между белгийския концерн Солвей /с 57%/, турската стъкларска група Шишеджам /19%/ и ЕБВР /24%/.
Източник: БТА (26.10.2000)
 
Лулис Интернешънъл Фуудс Ентърпрайзис /България/ лимитед, който притежава 55% от Мелничен комбинат Крапс мел 1 АД-София, отправи вчера търгово предложение за изкупуване акциите на останалите акционери на цена 2.40 лв. всяка. Срокът за приемане на предложението приключва на 23 ноември.
Източник: Пари (27.10.2000)
 
От първи ноември на Българска фондова борса - София ще се предлага нов финансов инструмент - български депозитарни разписки върху акции на една от най-големите европейски компании - Deutsche Telekom. Ценните книжа ще са безналични и поименни, ще се търгуват на свободния пазар на “БФБ - София” и ще дават на притежателите си всички права, които се предоставят от акциите на компанията, с изключение на правото на глас в общите събрания. Инициативата е на инвестиционния посредник Евро - финанс АД и е насочена към голяма аудитория инвеститори с неголеми финансови възможности. Българските депозитарни разписки (БДР) ще представляват финансови производни, издадени на базата на закупени от емитента акции на немската компания, които ще се съхраняват в специална банка депозитар (в случая Булбанк) под формата на базов актив за емисията. Количеството акции на Deutsche Telekom в банката депозитар ще трябва във всеки момент да съответства на количеството БДР в обращение. Номиналната стойност на една БДР ще е сто пъти по-малка от тази на акциите на Deutsche Telekom. Така всяка акция на немската компания ще служи за покритие на 100 БДР вобращение. Освен издаването на нови разписки емитентът ще е задължен във всеки един момент, в който едновременно работят борсите в София и Франкфурт (където се търгуват акциите на Deutsche Telekom), да поддържа оферти купува за вече издадените книжа. Все пак предлаганите от него оферти ще се различават с няколко пункта от съответната оферта на немската борса. От тези разлики ще идват и основните приходи за “Евро - финанс”. Разписките ще се търгуват свободно на фондовата борса. “Емисията ще е успешна само ако се развие вторична търговия с книжата на борсата. Тя ще следва цената на акциите навън и в същото време ще се движи в границите на предлаганите оферти за обратно изкупуване и първоначална продажба”, коментира Симеон Петков, главен изпълнителен директор на “Евро - финанс”. Ако начинанието се окаже успешно, компанията смята да издаде и други подобни емисии. Анализатори коментираха, че пускането на депозитарни разписки на такава голяма компания на борсата ще е най-големият тест за българския капиталов пазар и ще покаже дали наистина причината за слабия интерес към него се крие в липсата на атрактивни компании, или е породена от слабата инвестиционна култура и недоверието на хората към подобни начинания. “Явно тази инициатива не е насочена към инвеститори със значителни финансови възможности, защото хората, които разполагат с такива възможности и искат да инвестират в чужбина, ще го направят директно там”, заяви Тодор Левентовот ФБК “Ви Веста”. В момента 14 инвестиционни посредника имат разрешение от Държавната комисия по ценните книжа за извършване на инвестиционна дейност в чужбина. Освен посредничество при закупуване на акции голяма част от тях предлагат създаване на доверителни сметки и управление на инвестиционни портфейли. “Хеджър” например предлагат инвестиране във фондове от отворен тип, а ФБК “Ви Веста” - създаване на портфейли от срочни депозити в чужбина и закупуване на американски ДЦК или акции. Все пак инвестиция навън има смисъл при суми над 2000-3000 долара, защото в противен случай транзакционните разходи стават неоправдано високи, коментираха брокери. Идеята за създаването на български депозитарни разписки идва от широко разпространените в САЩ ADR (American depozitory receipts). Те се издават от банки на базата назакупени от тях акции на чуждестранни компании и са единственият начин, по който големи европейски фирми се търгуват на борсата в Ню Йорк и на NASDAQ.
Източник: Капитал (30.10.2000)
 
Книжа на Дойче Телеком ще бъдат пуснати за търговия на фондовата борса от утре, 1 ноември, предаде агенция Ройтерс. Книжата ще бъдат BDR - български депозитарни разписки. Притежателите на Дойче Телеком-BDR ще имат права, близки до тези на собственици в германския телеком, но няма да имат право да гласуват. Това ще бъдат първите български депозитарни разписки, които ще бъдат пуснати на фондовата борса. Книжата ще бъдат издадени от инвестиционния посредник Евро Финанс АД. Депозитарните разписки ще са с номинал 0,05 лева и 100 от тях ще имат номинала на една акция от Дойче Телеком.
Източник: Стандарт (31.10.2000)
 
От 2001 година ПроСофт АД ще емитира акции на фондовата борса, обяви вчера президентът на компанията Юлиян Генов. На два пъти фирмата набра допълнителен капитал с облигационни емисии, които се търгуват успешно на борсата. До края на годината ще се направи проучване и за бъдещата емисия акции. Преди това вероятно ще се привлекат и чужди инвеститори. Водели се преговори с 2 фирми , които имат интерес да купят миноритарни пакети от ПроСофт АД. Увеличението на капитала може да стане на етапи, предвиждат от компанията. За 9-те месеца на годината приходите от продажби на "ПроСофт" са се увеличили с 6,8%. В същото време е отчетен спад на пазара на информационни технологии. Продажбите са намалели между 13% и 33% в сравнение с деветмесечието на 1999 г., сочи статистиката. Печалбата на фирмата след данъчно облагане за 9-те месеца на 2000 г. е нараснала с 121% спрямо печалбата за цялата минала година.
Източник: Сега (02.11.2000)
 
Управителният съвет на ДСК е взел решение за пускане на 5-годишна емисия ипотечни облигации на фондовата борса в размер на 10 млн.лв. Очакваната доходност на облигациите ще бъде с половин процент по-висока от доходността на 5-годишните ДЦК.
Източник: Капитал (06.11.2000)
 
Индексът SOFIX падна вчера след затварянето на БФБ-София с 3.73% до 114.57 пункта поради значителното поевтиняване на акциите на ЛУКойл-Нефтохим с 10.08% и на Балканфарма-Разград с 14.86%. Оборотът на борсата достигна 115 919 лв., като основната част от него се дължи на изтъргуваните 970 облигации на ПроСофт от втората емисия на цена 103 лева. Повечето от акциите в индекса промениха вчера цените си надолу, само акциите на черноморските курорти бяха нагоре.Златни пясъци поскъпнаха с 4% до 3.9 лева, а Албена - с 11 ст. до 6.91 лева. Най-голям спад имаше при акциите на ЛУКойл-Нефтохим, които поевтиняха с близо 1 лев до 8.3 лева. Книжата на Солвей-Соди също завършиха на минус - с 3.11% до 7.47 лева. Поевтиняха още: акциите на Благоевград БТ с 45 ст. до 26 лева, на Химко с 6.67% до 0.28 лева. Цените на акциите на две от трите Балканфарми вчера показаха изумителна волативност /променливост/, като книжата на разградската фирма паднаха с максимално допустимите на официалния пазар 15% до 2.98 лева, а тези на дупнишкото предприятие скочиха с максимално допустимите на свободния пазар 30% до 8.5 лв. Остава на тези нива да имаше и ликвидност, коментираха брокери. Дойче телеком вчера не се търгуваше на българска почва, само ИП Еврофинанс котираше разписките на 0.81 купува и 0.84 лева продава. Останалите играчи решиха да изчакат докъде ще стигне спадът на цените на външните пазари.
Източник: Пари (07.11.2000)
 
17,6 млн.лв. е печалбата на "Албена" АД - Балчик, към края на септември при приходи от 56,9 милиона лева. . Увеличението на приходите и на печалбата се дължи на по-голямата посещаемост на морския курорт - от 1,313 милиона нощувки през миналата година до 1,616 милиона през тази година. По балансови данни собственият капитал на дружеството е нараснал от 71,1 млн.лв. м.г. до 88,4 млн.лв. към края на септември т.г. Преди два дни в София се е състояло първото събрание на притежатели на облигации на дружеството. На него е било решено облигациите на "Албена" АД да се търгуват на Фондовата борса. През август "Албена" АД eмитира облигации за пет милиона лева с падеж след две години и 9 процента годишна лихва.
Източник: Черно море (09.11.2000)
 
Министерският съвет прие Наредба за разкриване на дялово участие в публично инвестиционно дружество. Тя урежда съдържанието, формата и реда за разкриване на дялово участие и разкриване на информация при придобиване на контрол в публично инвестиционно дружество.
Източник: БТА (10.11.2000)
 
Срокът за плащане по приватизационни сделки с компенсаторни записи се удължава с още една година до 31 декември 2001 г. Това решиха депутатите от икономическата комисия по време на второто четене на промените в Закона за преобразуване и приватизация.
Източник: Демокрация (10.11.2000)
 
На 9 декември тази година ДКЦК ще организира изпит за придобиване на правоспособност "Брокер на ценни книжа", съобщи Държавната комисия по ценните книжа. Заявленията и документите на кандидатите ще се приемат до 20 ноември в комисията.
Източник: БТА (15.11.2000)
 
Шест публични дружества бяха отписани от регистъра на емитентите на поредното заседание на Държавната комисия по ценните книжа /ДКЦК/ вчера. Това са Шведски кибрит Плам-България АД-Костенец, Камел АД-Каварна, Макс турс АД-Благоевград, Респромкомплект АД-София, Фригоплод АД-с.Вресово и Хидроизомат АД-София. В регистъра са вписани бургаското дружество Винком и емисията български депозитарни разписки върху акции на Дойче телеком, съобщиха от ДКЦК. Загубилите публичен статут дружества не могат да се котират на фондовата борса в София. По тази причина в четвъртък БФБ-София свали от търговия на свободния си пазар акциите на 19 компании, отписани от регистъра на емитентите през миналата седмица.
Източник: БТА (20.11.2000)
 
СФБ Капиталов пазар АД и БФБ – София АД подписаха договор за по – ефективно предоставяне на финансова информация за акционерните дружества , чиито ценни книжа са приети за търговия на БФБ – София чрез специално WEB – приложение за on – line достъп. Целта на това сътрудничество е да се подобри качеството на информационните услуги предлагани от всяко дружество поотделно чрез създаване на нови информационни продукти и привличането на чуждестранни инвеститори в България.
Източник: Капиталов пазар (24.11.2000)
 
Депозитарни разписки върху акциите на немския софтуерен гигант SAP ще бъдат качени в най-скоро време на БФБ-София. ДКЦК ще разгледа документите за вписване на емисията в публичния регистър. Това ще е третата емисия след Дойче Телеком и Дойче банк, която инвестиционният посредник Еврофинанс вкарва на българския пазар. Вчера акциите на SAP затвориха във Франкфурт с над 6% понижение в цената.
Източник: Пари (29.11.2000)
 
Изкупуване на акциите от дребните акционери в "Солвей Соди" АД предлага мажоритарният собственик на дружеството. Офертата на "Солвей Шишеджам холдинг", който притежава 79, 31 процента, официално обявиха двамата изпълнителни директори Иван Бочуков и Пол Жакло, директорът "Финанси и човешки ресурси" Жан Шостьор и финансовият мениджър Спирос Номикос. Стартът на офертата е днес. Изкупуването на акциите чрез посредника "Бета Корп" ще продължи до 12 януари 2001 година. Целта на "Солвей Шишеджам холдинг" е да предостави на останалите акционери възможност да преотстъпят участията си на цена 6,60 лева на акция, толкова, колкото на 25 октомври т.г. е платено на Агенцията по приватизация за нейните 781 262 акции, каза Жан Шостьор. Според мажоритарния собственик в "Солвей Соди" това е добра възможност, като се има предвид големият спад в цените на акциите на Българската фондова борса, които от няколко месеца се движат в границите 4 - 6 лева. Перспективите пред дружеството не са лоши, но имаме и много загуби, които ще трябва да покриваме с бъдещите печалби, предстоят инвестиции, така че ще са необходими няколко години, за да се увеличи цената на акциите на дружеството на борсата, мотивира предложението на "Солвей Шишеджам холдинг" Жан Шостьор. Според него акционерите на фирмата няма да получават дивиденти още няколко години, затова на тях само сега ще им се предостави възможност да се освободят от акциите си, които скоро няма да им донесат печалба. Целта не е да затворим дружеството, отхвърли г-н Шостьор някои от предположенията. За да стане, това трябва да имаме повече от 90 процента от собствеността и желание да излезем от списъка на търговските дружества, които се търгуват на борсата. Засега нито едно от двете условия не е налице, обясниха представителите на мажоритарния собственик. Броят на акциите, които се предлагат за откупуване са 1 313 173. Около 14 процента от тях се държат от 12 инвестиционни фонда и компании, а 6,91 процента са притежание на частни акционери. Много вероятно е офертата на "Солвей Шишеджам холдинг" да качи цената на акциите на "Солвей Соди" до 6,60 лева на Българската фондова борса, потвърди предположенията на вестника Жан Шостьор. Факт е обаче, че на подобна цена досега не е сключена сделка за по-големи обеми.
Източник: Черно море (01.12.2000)
 
След като още през 1997 г. новият собственик на МДК “Пирдоп”, белгийският металургичен концерн “Юнион миниер”, направи търгово предложение към всички дребни акционери и заяви, че няма интерес неговите акции да се търгуват на местната фондова борса, подобно предложение сега реши да направи и купувачът на девненския завод “Соди” - консорциум между белгийската “Солвей груп” и турската “Шишеджам”, само две седмици след като изкупи предлагания остатъчен държавен пакет от фондовата борса. Цената, на която ще се изкупуват акциите, е същата като сделката на приватизационния посегмент на “БФБ - София” - 6.60 лв. за акция с номинал един лев. Инвестиционен посредник по изкупуването ще бъде “Бета корп” АД. Поради натрупаните загуби и заради големите инвестиции дружеството официално заяви, че няма да раздава дивиденти през идните няколко години. “Не бихме желали обаче да се стига до обвинения, че мажоритарният собственик третира миноритарните акционери по различен начин от този, по който се отнася към държавния пакет акции”, заяви изпълнителният директор на девненския завод Пол Жакло. Това е наше предложение и не е търгово предложение по смисъла на закона за ценните книжа, уточниха от завода. Преобладаващото мнение сред брокерите обаче е, че тази смятана за ниска цена ще бъде последвана от ново търгово предложение след минаването на границата от 90% от капитала с цел отписване на дружеството от регистъра на публичните дружества. Акциите на основния собственик “Солвей СА” се търгуват на фондовата борса в Брюксел, Белгия. В момента регистрираният във Виена консорциум “Солвей Шишеджам” АГ притежава 5 033 600 акции, или 79.31% от капитала. Следващите по големина акционери са две кипърски фирми - FIMEE Holdings (3.94%)и Rozin Investment (3.74%). Акции притежават и няколко приватизационни фонда - “Златен лев” (1.25%),”Северкооп Гъмза” (1.10%), “Орел инвест” (0.53%) и “Акционер фаворит” (0.47%). След началото на свободната търговия акции от “Солвей - Соди” придобиха и много външни инвеститори, при това на най-високите цени в самото начало на търговията - Oppenheimer&Co (0.59%), Salomon Brothers, London (0.28%), и др. Общият резултат на “Солвей - Соди” след данъчното облагане за 1999 г. е загуба от 22.5 млн. лв. Причините за нея са спад на приходите заради по-ниски продажни цени и увеличение на разходите за персонал и амортизация. От друга страна, дружеството отчита извънредни разходи от начислени данъци за миналата година. Те представляват плащания на “Солвей - Соди” АД към “Солвей СА” (Белгия), които не са били признати за разход от данъчните власти и върху тях са били начислени данъци и лихви. Спорът е отнесен в съда, но въпреки това “Солвей - Соди” е трябвало да ги плати и осчетоводи като разход. Според отчета на завода за миналата година местният пазар на калцинирана сода се е стабилизирал на приблизително една трета от нивото си през 1996 г. и сега поглъща около 10% от продукцията на завода. От друга страна, конкурентоспособността на продукцията в чужбина беше намалена от девалвацията на много валути, което направи българския лев относително надценен, смятат от завода.
Източник: Капитал (04.12.2000)
 
Пускането на фондовата ни борса на български депозитарни разписки /БДР/ върху акциите на немската компания Сименс разреши Държавната комисия по ценните книжа /ДКЦК/, съобщиха оттам. Вероятно на следващото си заседание ръководството на борсата ще одобри регистрирането им на свободния пазар. Както и при досегашните емисии БДР на Дойче телеком, Дойчебанк и SAP, емитент на новите книжа отново е Еврофинанс. БДР-Сименс ще се равни на 1/100 от акция на компанията, която в момента се котира по 144 EUR във Франкфурт. ДКЦК вписа в регистъра на емитентите 7 нови публични дружества и отписа 9. Шест от деветимата кандидати за брокерски лицензи са издържали изпита на 9 декември, съобщиха от комисията.
Източник: Пари (14.12.2000)
 
Облигациите на курорта "Албена" АД ще се търгуват на фондовата борса най-рано от другата пролет, заяви Лидия Шулева - изпълнителен директор на основния собственик на дружеството "Албена инвест холдинг". Причината е, че такова решение трябва да се вземе от общото събрание на акционерите на компанията. Шулева обаче твърди, че редовния форум ще бъде проведен най-рано в края на март, а извънредно събрание няма да се свиква. Притежателите на дълг от "Албена" гласуваха за листването на емисията облигации на борсата на общото си събрание, проведено на 7 ноември. Очакванията на техния представител Станимир Кръстев от инвестиционния посредник "Булброкърс" бяха книжата да станат достъпни за инвеститорите още до края на 2000 година. Явно обаче директорите на "Албена" са на друго мнение. Емисионната стойност на облигациите на "Албена" е в размер на 5 млн. лв., разпределени в 5 хил. книжа с номинал от 1000 лв. всяка. Петдесет процента от тях са собственост на "Банка ДСК". Останалите книжа се държат от "ОББ", "ДЗИ", "Армеец" и пенсионния фонд "Родина". Матуритетът на емисията е две години, а купона - 9 процента. Падежът на облигациите на "Албена" е август 2002 година. Което означава, че облигациите ще са обект на търговия на фондовата борса в продължение на около година. Първото плащане на лихви по заема ще се извърши в средата на февруари. Мениджърите на курорта обявиха, че нощувките на територията му за тази година достигат 1.616 млн. броя. Това е с близо 20% повече спрямо 1999 година. Печалбата на дружеството за първите десет месеца на 2000 г. е на стойност 17.6 млн. лева. Въпреки това Лидия Шулева заяви, че дивиденти за годината няма да се раздават. Според нея не е нормално дружеството да разпределя печалбата си при положение, че е натрупал голяма сума задължения. Инвестициите в курорта през годината са на стойност 32 млн. лева. По-голямата част от тези пари са вложени в реконструкция и модернизация на хотелите на територията на комплекса. Мениджърите на "Албена" заявиха намеренията си да участват в приватизацията на международния младежки център в Приморско. Процедурата обаче все още е в ранен стадий, така че резултати могат да се очакват най-рано догодина. За зимния сезон ще отвори врати и хотел "Де Маск" в швейцарския курорт Анзер, от когото "Албена" притежава над 90 процента. По този начин дружеството ще разшири обхвата на услугите, предлагани на българските туристи.
Източник: Банкеръ (16.12.2000)
 
Продажба на държавни пакети акции чрез публично предлагане на фондовата борса ще започне Центърът за масова приватизация догодина, с което борсата ще получи силен импулс за движение, съобщи изпълнителният директор на ЦМП Любомир Георгиев. БФБ-София ще може да избира кои от пакетите, дадени за продажба на ЦМП, да бъдат пуснати на свободния и официалния борсов пазар, а центърът ще предложи списъка за одобрение на правителството, уточни Георгиев. Подготвена е промяна в наредбата за провеждане на централизираните публични търгове, за да може ЦМП да избира с търг за държавна поръчка инвестиционни посредници, които да предлагат пакетите от акции на борсата. Общата номинална стойност на емитираните компенсаторни записи към 15 декември е 1.245 млрд. лв., като малко над половината са издадени от Министерството на икономиката и София-град, съобщи още Георгиев. Използваните в приватизационни сделки книжа са с общ номинал 401.516 млн. лв. Досега в единния регистър на записите, който ЦМП създава, е въведена около три четвърти от информацията от работните станции при регионалните центрове, останалата част ще бъде въведена до края на януари. Събирането й ще бъде в режим на тестване до обнародване на наредба за реда и условията за работа на централния регистър на компенсаторните записи, уточни Георгиев. На проведените досега 14 централизирани публични търга са предложени 12 453 713 акции от 547 дружества, като 56% от тях са намерили купувачи, отчете ЦМП. При двете дружества са изкупени всички предложени акции, при четири не е заплатена нито една акция.
Източник: Пари (18.12.2000)
 
25% от Банка ДСК ще бъдат продадени, за да се тества интересът към приватизацията на най-популярната сред населението банка. Не е изключено пакетът да се пусне на фондовата борса, каза финансовият министър Муравей Радев. Банка ДСК обаче ще остане предимно държавна още "немалко" време, увери вицепремиерът Петър Жотев. Към приватизацията й ще се подхожда много внимателно заради голямата популярност на банката сред народа. Според тригодишното споразумение с МВФ догодина трябва да се пристъпи към постепенната продан на ДСК. В продължение на 18 месеца банката се преструктурираше от спестовна каса в истинска търговска банка, заяви Петър Жотев. Банка ДСК въведе наскоро валутни депозити и постепенно модернизира компютърната си система. Междувременно шеф на управление "Информационни технологии" в Банка ДСК получи наградата за ИТ мениджър на годината на IDG. Банка ДСК чрез Леонид Димов бе наградена за най-голям принос в развитието на информационните технологии у нас през изтичащата година. В класацията за жени ИТ мениджър на годината стана Гергана Мантаркова от KPMG-България. Само един глас не стигна на Виолина Маринова, шеф на ДСК, да победи в тази класация.
Източник: Сега (22.12.2000)
 
Два пъти повече акции са изтъргувани на капиталовия пазар през 2000 г. спрямо 1999 г. Това отчете изпълнителният директор на "Българска фондова борса-София" Пеньо Хаджиев. Оборотът обаче не се различава от този през 1999 година. Тази година са сключени сделки за 133,844 млн. лв. Миналогодишният оборот е малко над 133,825 млн. лв. По-малко са и сделките за тази година. Сключени са 10 424 сделки при 17 232 за миналата година. Пазарната капитализация на акциите, изтъргувани на официалния пазар, надхвърля 283,775 млн. лв. На свободния пазар капитализацията е над 1 004 млн. лв. Традиционно шефовете на борсата връчиха награди и архивни акции на банки и инвестиционни посредници, търгували най-активно през годината. От Дарик радио връчиха "Златен портфейл" на "Еврофинанс" и "ПроСофт" за емитираните от тях депозитарни разписки и облигации.
Източник: Сега (27.12.2000)
 
Държавен вестник обнародва Постановления на МС N 268 и N 269 от 15 декември 2000г., с които се приемат съответно Наредбите за изискванията към дейността на инвестиционните и управляващите дружества.
Източник: Държавен вестник (28.12.2000)