Новини
Новини за 2006
 
Инвестиционен посредник "СИИ секюритис" учреди акционерно дружество със специална инвестиционна цел "СИИ имоти". Намеренията на компанията са да инвестира в секюритизация на недвижими имоти. Учредители са банка "Изток Запад", която в качеството си на институционален инвеститор притежава и "СЕЕ асет мениджмънт" (Central East European Assets Management Ltd.) с останалите от капитала. Това е втората инвестиция на "СЕЕ асет мениджмънт" в България след инвестиционния посредник. Капиталът на "СИИ имоти" е 500 хил. лева, разпределен върху същия брой акции с номинална стойност от 1 лев всяка. Дружеството е учредено в края на миналата година, като на 28 февруари ще се проведе общо събрание, на което ще се направят промени в устава с цел подготовка за излизане на борсата. Обслужващо дружество на новата компания е "СИИ имоти мениджмънт" ООД. Създаването на компанията е с цел да инвестираме на перспективния пазар на недвижими имоти в България, заяви Войко Одлазек, управител на "СИИ имоти мениджмънт" ООД. Той допълни, че "СИИ имоти" ще инвестира основно в подценени и перспективни активи като търговски, индустриални и офис сгради, като е вероятно да се включат и в пазара на жилищно строителство. В момента се подготвя проспектът за публично предлагане, който ще бъде внесен в Комисията за финансов надзор за одобрение. Изпълнителен директор на дружеството е Дамян Менцей, който има дългогодишен опит в управлението на активи.
Източник: Дневник (26.01.2006)
 
Подуправителят на БНБ, ръководещ управление “Банков надзор”, Емилия Миланова издаде разрешение на Нова люблянска банка, Република Словения, да придобие пряко обикновени безналични акции с право на глас от капитала на Банка Запад-изток, в резултат на което да притежава пряко 97.01% от общия брой акции на банката. Това съобщиха от БНБ в края на миналата седмица.
Източник: Дневник (20.03.2006)
 
Нов фонд ще купува имоти на територията на бъдещия "Супер Боровец". Това е новоучреденото АД със специална инвестиционна цел "Супер Боровец Пропърти фонд". Регистрацията му е във Варна. 30% от капитала на фонда притежава Банка Запад-Изток. Разрешението на трезора да придобие дела бе потвърдено вчера от Банков надзор на БНБ.
Източник: Стандарт (04.04.2006)
 
Централният депозитар регистрира емисия от 500 хил. акции на "Блек сий инвестмънт" АДСИЦ, стана ясно от бюлетина на институцията. Това е поредното дружество със специална инвестиционна цел, което е учредено в България и ще инвестира в недвижими имоти. Софийски градски съд е регистрирал фондът за имоти в края на миналия месец. От дружеството заявиха, че няма да се специализират в определена категория недвижими имоти. Учредители на "Блек сий инвестмънт" са Стефан Папалезов с 35%, ИД "Елана високодоходен фонд" с 30% и "Инвестиционна компания" с 35%. С учредяването на фонда броят на тези схеми нараства значително и достига почти 25, като тук са включени и АДСИЦ за секюритизация на вземания. Последните две дружества със специална инвестиционна цел, които получиха лиценз, бяха "Премиер фонд" АДСИЦ, което е за секюритизация в недвижими имоти, и "Хипо капитал" АДСИЦ, което обаче ще инвестира във вземания. Сред най-новите дружества е и "Супер Боровец пропърти фонд". Миналата седмица Българска народна банка разреши на „Банка Запад-Изток” да придобие 30% от капитала на дружеството. Това дружество обаче все още няма лиценз за извършване на дейност от Комисията за финансов надзор.
Източник: Дневник (11.04.2006)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231 ТЗ регистрира с решение от 24.VI.2005 г. по ф. д. № 9270/2003 промени за "Банка Запад - Изток" - АД: заличава като член на надзорния съвет Матиас Екерт; заличава като член на УС Георги Денчов Петров; вписва като член на надзорния съвет Алеш Окорн; вписва като член на УС и изпълнителен директор Маргарита Атанасова Генчева; дружеството се представлява от всеки двама от изпълнителните директори: Душан Валенчич - председател на УС и изпълнителен директор, Набил Халил Исса и Маргарита Атанасова Генчева, както и от всеки член на УС и изпълнителен директор заедно с прокуриста Сафи Саид Харб.
Източник: Държавен вестник (26.05.2006)
 
Банка Запад - Изток се преименува на НЛБ Банка Запад - Изток. Разрешение за смяната на името беше дадено от Емилия Миланова, подуправител на БНБ, ръководещ управление Банков надзор, съобщиха от централната банка. Нова Люблянска банка (НЛБ) стана собственик на Банка Запад - Изток преди няколко години, а реално банката започна дейността си през ноември 2003 г. НЛБ е най-голямата словенска банка с активи от 14 млрд. EUR. Акционер в Банка Запад - Изток освен НЛБ е и друга словенска банка - Фактор банка ДД, тя е с активи от 250 млн. ЕUR, предимно обслужва корпоративни клиенти и предлага гъвкави, самостоятелно разработени банкови продукти.
Източник: Пари (01.06.2006)
 
"Пиреос Евробанк", "Банка Запад-Изток" и клона на "Ситибанк" у нас ще бъдат тримата нови акционери на "Банксервиз" - дружеството, което осигурява междубанковите плащания в страната. Това реши извънредното общо събрание на акционерите му, което се проведе на 12 юни. Общият брой акции, които ще закупят трите банки, е 3000, като цената на всяка една от тях се определя според нетната стойност на активите на "Банксервиз". Според финансови експерти всеки от тримата нови акционери ще трябва да плати по 33 лв. за една ценна книга на "Банксервиз". Ще припомним, че капиталът на дружеството е разпределен между БНБ, която притежава 30% от него, и повечето от банките и клоновете на чуждестранни институции в България. Конкретният дял на всяка една банка зависи от броя на извършените плащания през системата, поддържана от "Банксервиз", и се актуализира на всеки три години. Другата особеност е, че "Банксервиз" е едно от малкото дружества във финансовия сектор, в което акционерите по дефиниция не разпределят дивидент. Цялата годишна печалба се заделя в резервните фондове на "Банксервиз" и се използва за финансиране на нови софтуерни разработки, които да подобрят сигурността и бързината на междубанковите плащания и да намалят цената им. Неслучайно във финансовите среди се смята, че "Банксервиз" е най-голямата компания за специализиран софтуер в България. Всъщност тя няма как да води друга политика, тъй като от нея зависи безпроблемното преминаване на всички плащания до 100 хил. лева. Годишният паричен оборот, който банките извършват пред системите на "Банксервиз", надхвърля 65 млрд. лева.
Източник: Банкеръ (19.06.2006)
 
Управителният съвет на "Банка Запад-Изток" - АД, със седалище и адрес на управление София, район "Изгрев", бул. Драган Цанков 36, Световен търговски център "Интерпред", бл. Б, № 105, на основание чл. 206, ал. 6 ТЗ обявява издаването на емисия корпоративни облигации при следните условия: издател - "Банка Запад-Изток" - АД, ISIN код на емисията BG 2100022065, размер на сключения облигационен заем: 5 000 000 евро; брой на облигациите: 5000; номинална стойност на една облигация: 1000 евро; емисионна стойност на 1 облигация: 1000 евро; вид на облигациите: корпоративни, обикновени, лихвоносни, поименни, безналични, регистрирани при "Централен депозитар" - АД, свободно прехвърляеми, неконвертируеми, необезпечени; дата, от която тече срокът до падежа: 26.VI.2006 г.; срочност: 36 месеца; дата на падеж на главница: 26.VI.2009 г.; купон: плаващ купон в размер 6-месечния Euribor + надбавка от 0,75% годишно; периодичност на купонните плащания: шест месеца; дати на падежите на купонните плащания: 26.ХII.2006 г., 26.VI.2007 г., 26.ХII.2007 г., 26.VI.2008 г., 26.ХII.2008 г, 26.VI.2009 г. Всички плащания на главницата и лихвите се обслужват от "Банка Запад-Изток" - АД. На основание чл. 206, ал. 6 и 7 ТЗ управителният съвет на "Банка Запад-Изток" - АД, свиква първото общо събрание на облигационерите от описаната по-горе емисия корпоративни облигации на 24.VII.2006 г. в 10 ч. в седалището на "Банка Запад-Изток" - АД, София, район "Изгрев", бул. Драган Цанков 36, Световен търговски център "Интерпред", бл. Б, № 105, при следния дневен ред: 1. избор на представител(и) на облигационерите; 2. разни. Канят се всички облигационери, притежаващи облигации от емисията корпоративни облигации на "Банка Запад-Изток" - АД, да присъстват лично или чрез упълномощени техни представители. Всички облигационери са длъжни да представят документ, удостоверяващ правата върху притежаваните от тях облигации (депозитарни разписки, издадени от "Централен депозитар" - АД), документ за самоличност, писмено пълномощно, ако са упълномощени, и удостоверение за актуално състояние за облигационерите юридически лица.
Източник: Държавен вестник (04.07.2006)
 
Корпоративни облигации в размер на 5 млн. EUR издаде Банка Запад-Изток, предстои качването на емисията за вторична търговия на БФБ. Падежът на необезпечените книжа е на 26 юни 2009 г. Лихвените плащания са на всеки шест месеца, с плаващ лихвен купон шестмесечен Euribor с надбавка от 0.75% годишно. Първичното предлагане е станало в рамките на частно пласиране с поемател Райфайзенбанк България. Целта на емисията е да осигурим цялостно финансиране на дейността и развитието на банката, както и да се подобри качеството и структурата на пасивите й, съобщиха от финансовата институция. Банка Запад-Изток е най-младата банка у нас, с лиценз от август 2003 г. Основна част от нея - 97%, вече е собственост на Нова Люблянска банка, най-голямата словенска банка. След покупката името й се промени на НЛБ Банка Запад-Изток. Основната й дейност е насочена към корпоративно банкиране. Засега банката няма клонова мрежа.
Източник: Пари (05.07.2006)
 
“Банка Запад-Изток” АД издаде първата си емисия корпоративни, необезпечени облигации с номинална стойност от 5 млн. евро. Водещ мениджър по сделката е “Райфайзенбанк (България)” ЕАД. Емисията е за срок от 3 години и падеж на 26 юни 2009г. Купонът е плаващ в размер на 6-месечен Юрибор + 0.75% на годишна база. Главницата се изплаща еднократно на датата на падежа. Първичното записване на облигациите беше осъществено при условията на частно предлагане. На по-късен етап се планира вписване на емисията в регистъра на публичните емисии и регистрация за вторична търговия на БФБ – София АД. Целта на емисията облигации е да осигури ресурс за общо финансиране на дейността и развитието на банката.
Източник: Фирмена информация (06.07.2006)
 
Комисията за финансов надзор издаде лиценз за извършване на дейност на още две дружества със специална инвестиционна цел. "Супер Боровец пропърти фонд" и "Инвест пропърти" са специализирани в секюритизацията на недвижими имоти. Първото дружество е учредено във Варна от "Супер Боровец пропърти инвестмънт", което притежава 65.5% от капитала, и Банка "Запад-Изток" с 30%. Регулаторът потвърди и проспекта му за публично предлагане на 150 хил. акции за първоначалното му увеличение на капитала. "Инвест пропърти" е със седалище във Враца и също получи одобрение на проспекта си за увеличение на капитала си със 150 хил. лв., или с минимално изискваните по-закон 30% от учредителния, който е 500 хил. лв. Учредители са няколко физически лица, като с най-голям дял е Михаил Петков, който е записал 55%. Институционален инвеститор във фонда за имоти с 30% е инвестиционното дружество "Елана високодоходен фонд". Едно от най-новите дружества със специална цел е и "Солид инвест". Учредители в него са няколко дружества, като с институционално участие е също "Елана високодоходен фонд". Така фондът е съучредител в общо пет специални дружества, като другите три са "Лиам", "Люк", "Блек сий инвестмънт". "Солид инвест" обаче все още няма лиценз за извършване на дейност, а акциите му бяха регистрирани в Централния депозитар преди около две седмици. Капиталът на дружеството за имоти е 500 хил. лв.
Източник: Дневник (08.09.2006)
 
Комисията за финансов надзор (КФН) лицензира две нови дружества със специална инвестиционна цел за секюритизация на имоти, съобщиха от ведомството вчера. Това са "Инвест Пропърти" АДСИЦ, гр. Враца и "Супер Боровец пропърти фонд" АДСИЦ, гр. Варна. Акционери във второто дружество са „Супер Боровец Пропърти Инвестмънт" АД с 65,5% и Банка „Запад-Изток" - с 30%.
Източник: Монитор (08.09.2006)
 
Комисията за финансов надзор (КФН) вписа в публичния регистър две нови акционерни дружества със специална инвестиционна цел - "Сии Имоти" АДСИЦ и "Агро Финанс" АДСИЦ. Учредители на първото дружество са Банка Запад-Изток АД с 40% от капитала, "СИИ Асетс Мениджмънт" с 30% от капитала и "М2 Агро Трейдинг" с 30%. Учредители на "Агро Финанс" са ЗПАД "Булстрад" с 30%, ЗАД "Булстрад Живот", "Ти Би Ай Кредит" и "Сиесайеф" с по 20% и "Ти Би Ай Инвест" с 10% от капитала.
Източник: Монитор (19.10.2006)
 
Софийският градски съд на основание чл. 491а, ал. 2 ГПК във връзка с чл. 251, ал. 4 ТЗ с определение от 21.Х.2005 г. допуска прилагането в търговския регистър по ф. д. № 9270/2003 на проверения и приет годишен финансов отчет за 2004 г. на "Банка Запад - Изток" - АД.
Източник: Държавен вестник (17.11.2006)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231 ТЗ вписва в регистъра за търговски дружества по ф. д. № 9270/2003 с решение от 31.Х.2005 г. промени за "Банка Запад - Изток" - АД: вписва промяна на вида акции на дружеството: дружеството е с капитал 15 800 000 лв., разпределен в 15 800 000 обикновени безналични акции с право на глас с номинална стойност 1 лв.; вписва промени в устава, приети на общото събрание на акционерите, проведено на 5.IХ.2005 г.
Източник: Държавен вестник (17.11.2006)
 
"Солид инвест" получи в сряда лиценз от Комисията за финансов надзор и с него дружествата със специална инвестиционна цел в България стават общо 37. От тях само шест се занимават със секюритизация на вземания, останалите, също като "Солид инвест", влагат средствата си в имоти. Надзорът е потвърдил проспекта за публично предлагане на 150 хил. акции от първоначалното увеличение на капитала на фонда. Негови учредители са инвестиционното дружество "Елана високодоходен фонд" с 30%, фирмите "БГ Рент", "Синемакс 2000" ЕООД и "Юнайтед синема" с по 15%, а останалите 10% от акциите са притежание на 'Хемус груп" ООД. Според предоставените в КФН документи "Солид инвест" ще инвестира в покупка на курортен комплекс на Черноморието, строителство на туристически комплекс в Пампорово, а за София компанията има два проекта. Единият е покупката на индустриален имот, другият е строежът на жилищен комплекс от затворен тип. На заседанието в срада комисията вписа и "Супер Боровец пропърти фонд" като публично дружество заедно с емисия от 650 хил. акции. Дружеството получи лиценз от КФН в началото на септември, негови учредители са "Супер Боровец пропърти инвестмънт" с 65.5% от капитала и "НЛБ Банка Запад-Изток" с 30%. На 22 ноември КФН даде лиценз на "Алфа кредит" и на "Статус имоти", а преди това към 30 септември броят на лицензираните фондове беше 34. "Алфа кредит" се занимава със секюритизация на вземания, а "Статус имоти", както показва и името му, със секюритизация на недвижима собственост. Дружествата със специална инвестиционна цел са предпочитани и от мениджъри, и от инвеститори на борсата заради законовите данъчни облекчения - печалбата им не се облага с корпоративен данък, а минимум 90% от нея трябва да се разпределят като дивидент.
Източник: Дневник (07.12.2006)