Новини
Новини за 2010
| SOFIX добави 0,86% към стойността си в ранната част на първата борсова сесия за седмицата и достигна до 434,57 пункта. С повишение е още и BGTR30 достигащо до 0,62%, докато при останалите индикатори отчитаме спадове, като при BGREIT достигна до 0,48%, а при BG40 възлезе на 0,04%. Оборотът остава нисък, като към момента достигна 241 хиляди лева. Голям е броят на компании търгувани на официален пазар със значителни поскъпвания породени от нисколиквидната търговия. С между 3-5% поскъпват книжата на Индустриален холдинг България АД, Стара планина холдинг АД, Централна кооперативна банка АД, Първа инвестиционна банка АД и Холдинг Пътища АД. Акциите на ЦКБ и ПИБ са сред най-търгуваните въобще на БФБ, с обороти съответно от 20 и 26 хиляди. Пазарната капитализация на Булстрад АД се повиши с почти 10% до 45,45 лева за лот при обем от 216 акции. Не липсват и дружества с понижения в котировките. Момина крепост АД-Велико Търново със скромните 30 акции загуби от пазарната си цена 4,91%, а инфраструктурната Трейс груп холдинг АД се смъкна с 1,39%. Източник: Insurance.bg (12.01.2010) |
| Вече са известни осемте кандидатури за изграждането на Лот 2 от магистрала Тракия. Офертите бяха отворени преди минути в Агенция „Пътна инфраструктура“. Желаещите да построят участъка между Стара и Нова Загора са: - турската компания Доуш; - австрийската Щрабаг; - обединение Български автомагистрали (Главболгарстрой, Автомагистрали – Черно море, ИСА 2000 ЕООД и Пътстрой 92 АД; с подизпълнители Бауер България, Интегрирани пътни системи АД, Пътища Пловдив АД); - гръцката Терна; - консорциум между австрийската Алпине и българската Холдинг Пътища; - обединение магистрала Трейс (Трейс груп холд, СК 13 Пътстрой АД, Пътностроителство АД, Виастройинженеринг ООД и ВSI АД); - гръцката Актор; - Конструктор Тракия (регистрираното в Сърбия Конструктор Инженеринг и българската Пътни строежи Пловдив АД). Преди отварянето на предложенията министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев съобщи, че до две седмици се очаква да бъде обявена процедурата за избор на консултант по строителството на участъка. Според Плевнелиев осемте оферти са добър резултат, въпреки че самият той се е надявал на поне 10-15 кандидатури. По думите му част от 66-те компании, които закупиха документи за участие, са били адвокатски и консултантски компании, жеалещи да се запознаят с условията. За тях предварително е било ясно, че няма да подадат оферти. Други пък са преценили, че условията са много тежки и са направили своя преценка на риска. "Убеден съм, че водещи европейски компании наблюдават тръжната процедура и ще участват в следващи търгове", допълни министърът. Отворените оферти ще бъдат транспортирани до Министерството на отбраната, където в специална зона с мерки за сигурност по стандартите на НАТО ще работи комисията по оценки на офертите. Резултатът от конкурса се предвижда да бъде известен "до месец и половина", по думите на Росен Плевнелиев, или до края на февруари. Комисията за избор на победител в конкурса се състои от девет души с председател Димитър Маргаритов – началник отдел „Обществени поръчки“ в МРРБ. Строителството на трасето от 31,8 км ще се финансира по оперативната програма "Транспорт", а срокът за изпълнение е 25 месеца. Прогнозната стойност на обекта е 96 млн. евро. Източник: Инвестор.БГ (13.01.2010) |
| Осем са подадените оферти за процедурата, с предмет „Определяне на изпълнител за допълнително проектиране и строителство на обект: АМ „Тракия" (А-4) „Оризово - Бургас", участък Лот 2 „Стара Загора - Нова Загора", от км 210+100 до км 241+900". Това са турската компания Доуш, австрийската Щрабаг, гръцките Терна и Актор, както и обединение Български автомагистрали (Главболгарстрой, Автомагистрали - Черно море, ИСА 2000 ЕООД и Пътстрой 92 АД; с подизпълнители Бауер България, Интегрирани пътни системи АД, Пътища Пловдив АД), консорциум между австрийската Алпине и българската Холдинг Пътища, обединение магистрала Трейс (Трейс груп холд, СК 13 Пътстрой АД, Пътностроителство АД, Виастройинженеринг ООД и ВSI АД) и Конструктор Тракия (Конструктор Инженеринг и българската Пътни строежи Пловдив АД). „До месец и половина можем да изберем фирмата изпълнител". Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев. Източник: profit.bg (13.01.2010) |
| Корпоративен профил: "Трейс груп холд" T57
Визитка:
Адрес: София 1740, бул. "Джеймс Баучер" №71
Телефон: 02 965 79 40
Интернет адрес: www.tracebg.com
Отрасъл: Инфраструктура
Председател на съвета на директорите: Николай Михайлов
Последен финансов отчет: консолидиран, към 30 септември 2009 г.
Компанията в числа
134 млн. лв. пазарна капитализация към 22 януари
21.99 лв. минимална цена за последните 52 седмици
81.95 лв. максимална цена за последните 52 седмици
Дори в криза нуждата от подобряване на инфраструктурата в страната поставя "Трейс груп холд" в добра позиция. Тя е сред българските компании в бранша със значителен опит в пътното и водното строителство, както и в изграждането на метростанции. Холдингът е наследник на старозагорското предприятие "Пътстройинженеринг", управлявано от инж. Николай Михайлов. В момента Михайлов е основен акционер в холдинга, под чиято шапка влизат над 20 дъщерни компании, покриващи района на Южна и Югоизточна България.
Крупните обществени поръчки, спечелени от холдинга и негови дъщерни дружества, му осигуриха стабилно финансово представяне през последните няколко години. Сред тях са изграждането на метростанциите "Младост 1" и по линията от бул. "Патриарх Евтимий" до бул. "Черни връх", отсечката Оризово – Стара Загора от автомагистрала "Тракия", където компанията участваше в консорциум с други компании. Силната обвързаност с държавни и общински проекти обаче има и своята отрицателна страна.
Състоянието на държавните и общинските финанси поставя под въпрос паричния поток към компаниите в сектора. Забавените разплащания на държавата към инфраструктурните дружества оказват съществен натиск върху ликвидността им и този проблем проличава още в края на септември миналата година.
Макар и да поддържа ниска дългосрочна задлъжнялост, "Трейс груп холд" има крупни задължения към доставчици и разчита на краткосрочно финансиране срещу вземанията си.
А те се удвояват само за година към края на септември 2009 г. Четири месеца по-късно държавата все още не се е разплатила със строителни компани, а евентуална отстъпка от тяхна страна ще има "значителен негативен ефект върху резултатите на дружеството", смята Александър Маджиров, портфолио мениджър в "ОББ асет мениджмънт". Според него "към момента то показва изключително ниска рентабилност, изчислена през EBITDA/продажби и чиста печалба/продажби, които са: 7.26% и 2.63% съответно".
"Желанието на Министерството на финансите да постигне балансиран бюджет е свързано със замразяване на сключени договори и забавяне на плащания по реализирани такива. Това ще има отрицателен ефект върху дейността на компанията, който най-ясно ще си проличи през настоящата година", пояснява Маджиров.
Въпреки това продължаващата нужда от подобряване на инфраструктурата в страната ще остане движеща сила за бранша и в частност за "Трейс груп холд". Допълнителен тласък ще им даде и усвояването на европейските средства в сектора, смята и Димитър Бакалов, портфолио мениджър от "КД инвестмънтс".
Затова в краткосрочен план "Трейс" ще трябва да балансира проблемите с междуфирмената задлъжнялост в сектора и забавените плащания от страна на основните си възложители. В дългосрочен инвеститорите вярват, че компанията ще има висок ръст на резултатите си, ако се съди по пазарните коефициенти, на които се търгува тя. За момента компанията не ги разочарова, след като за към края на септември има 50% ръст на приходите и поддържа сравнително стабилна печалба на акция. А дори и да не успее да стане основен изпълнител на довършването на магистрала "Тракия", те очакват тя да бъде поне подизпълнител, което означава допълнителна работа.
Анализаторите я оценяват по-високо и в нивото си на корпоративно управление спрямо останалите дружества в сектора като "Холдинг Пътища" и "Мостстрой". Това според тях ще е от съществено значение в борсовото представяне на "Трейс", което не остана подминато от тайфуна на капиталовия пазар. Холдингът отдавна вече се търгува под емисионната си стойност от 110.50 лв., постигната по време на шеметното първично публично предлагане през декември 2007 г. Допълнително мажоритарният собственик контролира близо 90% от капитала на компанията, което е спирачка за по-активната търговия с дружеството.
SWOT анализ
Силни страни
Опит в антицикличен и важен за българската икономика бранш
Капацитет да изпълнява малки и големи инфраструктурни проекти
Осигуреност с материална база
Слаби страни
Висока междуфирмена задлъжнялост в сектора
Силна обвързаност с държавните и общинските финанси
Възможности
Ускоряване на ключови инфраструктурни проекти за България и региона
Участие в търгове извън пределите на страната
Опасности
Дълго замразяване на евросредства за инфраструктура
Ниска усвояемост на евросредствата
Брокери:
Александър Маджиров, портфолио мениджър, "ОББ асет мениджмънт"
След успешното IPO през 2007 г. "Трейс" бе една от компаниите, натоварена с най-големи очаквания за развитие. Обвързаността на дружеството с обществени поръчки основно в ключови за държавата инфраструктурни проекти му позволи да повишава приходите си въпреки кризата във всички сектори на българската икономика. Желанието на Министерството на финансите да постигне балансиран бюджет е свързано със замразяване на сключени договори и забавяне на плащания по реализирани такива.
Това ще има отрицателен ефект върху дейността на компанията, който най-ясно ще си проличи през настоящата година. Последната идея на Бойко Борисов и финансовия министър за мигновено плащане при 10% отстъпка от стойността на задълженията на държавата би имал значителен негативен ефект върху резултатите на дружеството. Към момента то показва изключително ниска рентабилност, изчислена през EBITDA/продажби и чиста печалба/продажби, които са 7.26% и 2.63% съответно.
Финансовото състояние на общините, които са другият основен възложител на "Трейс груп холд", също не е добро, което допълнително ще създава предизвикателства пред мениджмънта на компанията. От значение за компанията ще бъде резултатът на търга за довършване на автомагистрала "Тракия". Очакванията са компанията дори и ако не бъде сред печелившите, то поне да бъде един от основните подизпълнители предвид опита и техниката, с които разполага. Дружеството, погледнато през P/E и P/B, изглежда едно от скъпите, търгувани на БФБ.
Димитър Бакалов, портфолио мениджър, "КД Инвестмънтс"
"Трейс груп холд" е зависимо от държавни поръчки за пътища, магистрали и други обекти, финансирани от европейските фондове. Очакванията ми са, че ще има работа за повечето компании от бранша като главни изпълнители или подизпълнители по различните проекти. Смятам, че ефективното усвояване на европейските пари и печеленето на поръчки ще са основната движеща сила за доброто борсово представяне на "Трейс груп холд", както и за целия сектор.
Съвсем скоро се очаква обявяването на победител за строежа на лот 2 от магистрала "Тракия". "Трейс" в обединение със "СК-13" е един от кандидатите за спечелване на поръчката. Двете компании строят заедно в момента отсечките жк "Младост 1" – бул. "Цариградско шосе" и бул. "Патриарх Евтимий" - НДК – бул. "Черни връх" на столичното метро. "Трейс груп холд" има натрупан опит с магистрала "Тракия", защото участваше в консорциума, построил отсечката Оризово – Стара Загора.
За периода до 30.09.2009 г. компанията е реализирала 50% ръст в продажбите на консолидирана база до 112 млн. лв. и тридесет пъти ръст в печалбата на групата до 3.4 млн.лв. спрямо 30 септември 2008 г. Има подобрение в нетната норма на печалба от 0.14% до 2.99% до 30 септември 2009 г., подобрява се възвращаемостта на собствения капитал и активите до 6.82% и 1.99% съответно. Делът на дълговото финансиране се е увеличил до 72.42% към 30 септември 2009 г. в сравнение с 64.26% година по-рано.
Въпреки това коефициентът interest coverage ratio се подобрява до 2.11 от 0.75, който показва колко пъти може да се покрият лихвените плащания с оперативната печалба на дружеството. Съотношението на краткотрайните активи спрямо краткотрайните пасиви е 1.11 към 30 септември 2009 г. спрямо 1.13 за същия период на предходната година. Повишените нива на междуфирмената задлъжнялост са сериозен риск за компаниите в сектора.
Личното ми мнение е, че двата основни и болезнени проблема на българския капиталов пазар са изключително ниската ликвидност и липсата на добри корпоративни практики при повечето от емитентите. Инфраструктурният сектор е представен на Българската фондова борса от "Трейс груп холд", "Холдинг Пътища" и "Мостстрой". Ниската ликвидност е характерна и за трите емисии обикновени акции, а що се отнася до добри корпоративни практики, "Трейс груп холд" според мен е едни гърди напред, което е много сериозно основание пред пазара да продължи да търгува акциите на "Трейс груп холд" при по-високи пазарни коефициенти спрямо тези на българските му конкуренти, листнати на Българската фондова борса.
Пазарните коефициенти на компанията показват, че инвеститорите очакват висок ръст в резултатите на компанията: P/E ttm 34.07; P/B 2.7; P/S ttm 0.92; P/CFO ttm 23.46. Пазарът оценява по-високо "Трейс груп холд" спрямо конкурентите му, защото компанията остана печеливша и през 2008 г., ръстът на рентабилността на продажбите и възвращаемостта на собствения капитал са значителни за периода 30.09.2009 спрямо 30.09.2008, което оправдава донякъде високата пазарна оценка. Мисля, че на този етап акцията е справедливо оценена от пазара.
В краткосрочен план очаквам изходът от конкурса за строежа на лот 2 от магистрала "Тракия" да окаже влияние върху цената на акциите на "Трейс" вследствие на повишени или понижени очаквания и годишния отчет, който ще покаже доколко реални са били очакванията на инвеститорите за резултатите от последното тримесечие на 2009. Източник: Дневник (26.01.2010) |
| Нетна печалба в размер на 5.553 млн. лв- реализира за 2009 година Трейс груп холд АД, показват неконсолидираните предварителни данни в края на четвърто тримесечие на годината. Резултатът е по-висок от миналогодишния с 1.085 млн. лв. Приходите от дейността се удвояват до 87.387 млн. лв. Разходите скачат със 110% до 82.819 млн. лв. Източник: Дарик радио (01.02.2010) |
| Столична община ще продава строителното дружество БКС център на търг. Това е записано в общинската програма за приватизация за 2010 г. Началната цена ще бъде 3.5 млн. лв., съобщи за Пари общинският съветник Николай Стойнев, който е и член на Надзорния съвет на Столичната общинска агенция за приватизация. Това е поредният опит на общината да продаде дружеството. През миналата година няколко конкурса претърпяха провал. Първоначалната конкурсна цена беше 5.2 млн. лв., а кандидатите трябваха 3 г. да запазят предмета на мейност на дружеството – изграждане на столичното метро и инженерната инфраструктура на София. За втория конкурс документи за участие купиха компаниите Геотехмин, Трейс груп холд, Главболгарстрой холдинг, АТ инженеринг 2000, Холдинг Пътища, Хидрострой, Балканстрой и Мегагруп БГ ЕООД. Нито една от тях обаче не подаде оферта. Източник: Пари (03.02.2010) |
| Столична община ще продава строителното дружество БКС център на търг. Това е записано в общинската програма за приватизация за 2010 г. Началната цена ще бъде 3.5 млн. лв., съобщи за Пари общинският съветник Николай Стойнев, който е и член на Надзорния съвет на Столичната общинска агенция за приватизация. Това е поредният опит на общината да продаде дружеството. През миналата година няколко конкурса претърпяха провал. Първоначалната конкурсна цена беше 5.2 млн. лв., а кандидатите трябваха 3 г. да запазят предмета на мейност на дружеството – изграждане на столичното метро и инженерната инфраструктура на София. За втория конкурс документи за участие купиха компаниите Геотехмин, Трейс груп холд, Главболгарстрой холдинг, АТ инженеринг 2000, Холдинг Пътища, Хидрострой, Балканстрой и Мегагруп БГ ЕООД. Нито една от тях обаче не подаде оферта. БКС център притежава производствени мощности и специализирано оборудване за изграждане на метротрасета и метростанции. Освен това има 14 дка земя и производствени сгради върху 1700 кв.м в индустриална зона в жк Обеля - депо Метро. Собственик е и на земя и производствени помещения на ул. Рудозем и ул.Ф. Тотю. Има 17.5% идеални части от сграда и терен на ул. Сердика, както и сгради с непостоянен градоустройствен статут на ул. Ив. Иванов и ул. Ген. Цончев. Общинарите се надяват това да е най-сериозната им приватизациинна сделка за 2010 г., след като БКС център не бе продадено през миналата година. Очакваните приходи за 2010 г. от приватизация са 5 млн. лв. без ДДС, ако тази сделка не стане факт. За миналата година прогнозирахме над 10 млн. лв., но заради нереализирането на това дружество, приходите са също около 5 млн. лв. без ДДС, каза Стойнев. Източник: Пари (03.02.2010) |
| Дружество на "Трейс груп холд" ще реконструира пътната инфраструктура в община Павел баня, съобщи x3news. "Пи Ес Ай" АД подписа на 2 февруари с община Павел баня договор за реконструкция и рехабилитация на пътната инфраструктура в община Павел баня. Средствата са предоставени по програма "Друга техническа инфраструктура" за 2009 г. на МРРБ. Общата стойност на договора е в размер на 719 280 лева. Източник: Insurance.bg (05.02.2010) |
| Рунд последен за магистрала Тракия
Изпълнителят на отсечката Стара Загора - Нова Загора от автомагистрала Тракия ще стане ясен днес. В Министерството на отбраната ще бъдат отворени ценовите оферти на осемте участника в процедурата. Според източниците две български компании са предложили най-ниската ценова оферта за изграждане на трасето. Това са старозагорският Трейс Груп Холдинг в съдружие със СК 13 холдинг (Обединение магистрала Трейс) и консорциумът Конструктор Тракия, в която влизат хърватската Конструктор инженеринг и фирмата на Васил Божков Пътни строежи - В. Търново. При оценяването на офертите все още определяща остава цената според Закона за обществените поръчки. Бюджетът за строителството на лот 2 от магистрала Тракия е 96 млн. EUR, а парите са осигурени от Оперативна програма Транспорт. Възможни са различни комбинации, ако офертите на някои от фирмите се доближават, коментираха експерти за в. Пари. Според тях по своя преценка победителят в търга може да избере за подизпълнител следващия в класацията, също предложил изгодни условия. Още повече че двете български компании Трейс Груп и Мостстрой вече имат опит в съвместното изграждане на участъка от Оризово до Стара Загора. Хърватската компания Конструктор инженеринг е силен играч, твърдят специалисти. В последните четири години хърватските строителни компании са изградили около 850 км магистрали с множество тунели и мостове. Държавният интерес е изцяло защитен с изискванията към кандидатите, заложени в тръжните условия за лот 2 на аутобана, коментира за в. Пари Божидар Йотов, председател на УС на Агенция Пътна инфраструктура. По думите му рисковете по реализация на проекта са изцяло за изпълнителя. Според Иван Бойков, председател на Камарата на строителите, обаче критерият най-ниска цена може да постави под съмнение качеството на изпълнението на отсечката. Не трябва да допускаме да се повтори ситуацията с изграждането на автомагистрала Люлин, каза Бойков.Тракия няма да повтори Люлин, смята Божидар Йотов. Той разчита, че в комисията по избор на изпълнител на лот 2 на аутобана има компетентни специалисти, които ще намерят баланса между капацитета на фирмата и предложената цена. Строителството на лот 2 трябва да започне на 3 май тази година. Дотогава трябва да бъдат получени разрешителните за строеж на всичките три лота от магистралата. Очаква се и Европейската комисия да одобри най-късно до юни подготовката и провеждането на търговете за оставащите отсечки от Тракия, за да може да отпусне средствата за тях. Общо по Оперативна програма Транспорт ще бъдат отделени 360 млн. EUR за аутобана. Ако дотогава не се получи одобрението на Брюксел, ще се наложи строителството да стартира със средства от бюджета, твърдят специалисти. Според тях в това няма нищо лошо, стига в крайна сметка ЕК наистина да отпусне парите. Източник: Пари (05.02.2010) |
| "Тракия" - тест за родните фирми
Отличници ли са родните строителни компании или вечно мрънкащи двойкаджии, които оправдават липсата на работа със световната конспирация и натиск от Брюксел у нас да печелят търгове чужди компании? Това трябва да докажат българските фирми от пътния бранш. И тестът, на който ще бъдат изпитани силите им да работят бързо, качествено и в срок, е отсечката от Стара до Нова Загора на магистрала "Тракия". Цената, с която ще се спечели конкурсът, няма да се вдигне дори със стотинка. Това обеща министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев. Затова и компаниите сами поемат риска да изграждат аутобана според офертата и разчетите, които са направили предварително. Дори рискът от поскъпване на петрола, строителните материали и цената на труда си е за тяхна сметка, увери държавникът. Отсечката може да бъде изградена за 137,8 млн. лв., уверени са от Обединение "Магистрала Трейс", което предложи най-ниската цена в търга. Компанията познава най-добре терена, който трябва да се строи, тъй като в района около Стара Загора са нейните бази, работници и машини. Явно е разчела всеки лев и не е заложила висока печалба, обясни министър Плевнелиев. Далеч по-високи бяха офертите на чуждите участници. 247,6 млн. лв. поиска гръцката компания "Терна" АД, която е следващата по цена. Тя изгражда търговския център на веригата "Карфур" в София и спечели търга за удвояване и електрификация на жп пътя Пловдив-Свиленград. Проектът обаче се забави с години и дори има опасност да изгубим финансирането от Европа за него. Гръцката "Актор", която има опит в изграждането на метрото в Атина, както и на редица обекти за олимпиадата през 2004 г., предлага 292,177 млн. лв. Най-висока е офертата на обединението между "Холдинг пътища" на Васил Божков и австрийската "Алпине" - 373,6 млн. лв. Според офертата на "Трейс" строежът на километър магистрала излиза 2,2 млн. евро. Теренът е лесен, затова цената не е дъмпингова, твърдят част от пътните експерти. Не може офертата да е тройно по-ниска от тази на останалите участници, контрират противниците им. Ако има риск обаче, той ще е за сметка на изпълнителя, подчерта Плевнелиев. До 25% от стойността на поръчката държавата може да удържи като неустойки, ако избраната фирма не работи качествено и не завърши пътя в срок. Този път мерките са драконовски, обикновено санкцията е в рамките на 10-15%, обясни министърът. Така, ако обоснове, че офертата й не е дъмпингова, компанията "Трейс" може да плати над 34 млн. лв. неустойка по контракта при проблеми с проекта. Според договора фирмата ще дължи по 0,2% от цената на поръчката на ден, ако се забави от предвидения график на строителство, разчетен в договора. Отделна неустойка се дължи за забавянето при всеки отделен етап. Ако то бъде наваксано до завършването на аутобана, парите се връщат на изпълнителя. При лошо или непълно изпълнение на строителството глобата също е до една четвърт от цената на сделката. Неустойка се дължи и за цялостното закъснение на проекта, като парите са допълнителни към глобите от забавянето на отделните етапи. За всички други задължения, които избраната фирма не изпълни в срок, тя ще бъде санкционирана с 2000 лв. на ден, като максималната глоба е 60 000 лв. При лошо изпълнение на дейности извън строителните санкцията е до 10 000 лв. Фирмата ще дължи пари на държавата и при неизпълнение на задължение по договора - до 10% от стойността му. Ако не може да бъде определена точно, санкцията ще е 0,5% от цената на поръчката. Източник: Стандарт (08.02.2010) |
| С разпродажби по повечето активни позиции приключи последната борсова сесия за седмицата. В резултат на това SOFIX и BGREIT загубиха по 1,1% от стойността си. BGTR30 също бе оцветен в червено със спад от 0,8%. Само широкият индикатор BG40 добави 0,24% към нивото си от вчера. Формираният оборот достигна 1,66 млн. лева. Днес бяха отворени офертите за изпълнение на лот 2 от АМ Тракия, което предизвика значителни движения в цените на борсово представените пътностроителни компании. След отваряне на всички предложения стана ясно, че Обединение Магистрала Трейс, в което водеща позиция има Трейс груп холдинг, е предложило най-ниска оферта. Както е известно, цената има решаващо значение за определянето на победител, в резултат на което книжата на Трейс груп поскъпнаха с 1,86% до близо 70 лева за брой. В рамките на деня сделки с книжата на компанията се сключваха в диапазона 67,5-74 лева за акция. Акциите на Мостстрой почти не промениха цената си, докато тези на Холдинг пътища се сринаха с 6,76% до 2,53 лева за акция, като по време на сесията достигнатата максимална цена по позицията бе 2,83 лева. Книжата на Стара планина холдинг бяха изкупени до 2,15 лева за акция, като пазарната капитализация на холдинга се повиши с 3,87%. Източник: Insurance.bg (08.02.2010) |
| Обединение "Магистрали Трейс" е с най-ниска ценова оферта за строителството на участъка от Стара Загора до Нова Загора на магистрала "Тракия". Обединението, в което влизат фирмите "Трейс груп" и "СК 13 Холдинг", предлага цена от 137 868 000 лв. Веднага след новината акциите на пътностроителната компания "Трейс груп холд" скочиха с 5%. От осемте кандидати да строят "Тракия" бяха отворени офертите на четирима. Освен на "Трейс" другите оферти са на гръцката "Терна" - с цена 247 608 078 лв., гръцката "Актор" - 292 177 350 лв., и обединение между "Холдинг Пътища" и австрийската "Алпине"- 373 641 762 лв. Не бяха отворени ценовите оферти на турската компания "Доуш", австрийската "Щрабаг", консорциума "Български автомагистрали", в който влизат "Автомагистрали Черно море Шумен", "Главболгарстрой", "Пътстрой 92" и "Иса 2000", както и на обединението между хърватската "Конструктор инженеринг" и контролираното от Васил Божков дружество "Пътни строежи". Комисията не оповести мотивите поради, които е декласирала четиримата участника. Те ще станат ясни, с обявяването на решението за комисията за избор на победител, каза Димитър Маргаритов, председател на тръжната комисия. Източник: Дневник (08.02.2010) |
| До 15 февруари ще бъде обявена процедурата за участие в търга за изграждане на отсечката от Нова Загора до Ямбол на магистрала "Тракия". Това обяви вчера строителният министър Росен Плевнелиев. Не очаквам фирми да се откажат от конкурса заради ниската оферта в първия търг, дадена от българската компания "Трейс", заяви той. Фирмата предложи 137,8 млн. лв., което е два пъти по-малко от офертите на конкурентите й, за работата по пътя между Стара и Нова Загора. Ако "Тракия" стане за тези пари, ще се гордеем пред Брюксел, заяви Плевнелиев. Ниската цена е и заявка, че можем да спестим пари и от следващите конкурси, допълни той. Огромната разлика в офертите на компаниите показва, че няма никаква заигравка, а фирмите са отчитали всеки лев при кандидатстването си за проекта и са измервали риска. Българските компании са се амбицирали да докажат, че могат да строят бързо и качествено и да работят по един нов начин с държавни и европейски пари, каза Плевнелиев. Представители на Строителната камара са заявили в разговори с министъра, че цената на "Трейс" е напълно реална. До края на март задълженията на регионалното министерство към строителните фирми ще бъдат разплатени, обеща Плевнелиев. 38 млн. лв. от общо 200 млн. вече са изплатени. Десетте процента, които държавата удържа - 20 млн. лв., ще бъдат инвестирани отново в пътища. С тях ще се изгражда отсечката от Бояна до "Симеоновско шосе" на столичния околовръстен път, както и един участък от магистрала "Марица". До 15 февруари строителното министерство ще изплати и 40 млн. лв. задължения за пътни проекти по ФАР. На 15 февруари министър Плевнелиев и турският консорциум МАПА-Дженгиз, който строи магистрала "Люлин", трябва да подпишат нов анекс към договора, който да гарантира, че аутобанът ще е готов до края на годината и няма да загубим парите от Европа. Но чуждите фирми са в много силна позиция за преговорите. Само една от 38-те претенции към държавата е за забавяне с 520 дни на преместването на газопровод от трасето. Бившият пътен шеф Янко Янков два пъти е подписвал удължаване на срока на работа - за 126 и 151 дни. Увеличил е с подпис и цената, но не е ясно с колко, каза Плевнелиев. Източник: Стандарт (10.02.2010) |
| Жалба срещу търга за магистрала “Тракия” е внесла в сряда австрийската компания “Щрабаг” в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). По нея вчера все още не бе започнато производство от антимонополния орган. Жалбата е заради отстраняването на “Щрабаг” от търга. Освен тях от наддаването отпаднаха още трима кандидати - консорциум “Български автомагистрали”, турската “Доуш иншаат” и хърватско-българският консорциум “Конструктор Тракия”. Засега те не са предприели действия срещу решението на тръжната комисия да ги отстрани. Според юристи нямало смисъл да се внася жалба в КЗК преди комисията в търга да е предоставила писмено мотивите си за отстраняване. Те ще бъдат съобщени, след като бъде избран победител в конкурса, стана ясно от думите на председателя на тръжната комисия Димитър Маргаритов миналия петък при отварянето на ценовите оферти в конкурса. Тогава предложенията на четиримата отстранени кандидати не бяха отворени. От оставените в наддаването четири фирми най-ниска цена предложи Обединение “Магистрала Трейс” - 137,8 млн. лв. Останалите кандидати оферираха от 2 до 3 пъти по-високи цени. Източник: Труд (12.02.2010) |
| Осем фирми подадоха оферти за рехабилитация на жп линията Пловдив-Бургас, известна още като “жп магистрала “Тракия”. Предложенията на кандидатите бяха заключени в специална клетка под видеоконтрол в централата на Националната компания “Железопътна инфраструктура”, която беше отворена пред очите на транспортния министър Александър Цветков. Проектът е с бюджет от 187,365 млн. евро, от които 64% са безвъзмездна финансова помощ от Кохезионния фонд на Европейския съюз, а останалите 36% идват от държавния бюджет. Железният път е разделен на три лота, като първият е отсечката Михайлово-Калояновец с дължина 21 километра. Вторият лот включва жп отсечките Стара Загора-Ямбол и Завой-Зимница и е с дължина от около 120 километра. Третият лот обхваща 122 км жп мрежа, като включва разстоянието от гара Церковски до Карнобат заедно с подновяване на железния път от Карнобат до Бургас. Пет компании са подали оферти и за трите лота. Това са българското представителство на гръцката фирма “Терна”, австрийската Swietelski, консорциумите “ЛВ-ТСВ-ГБС” и “Салчеф-Енергоремонт”, както и сдружението “С.М.С.-Трейс-СК13”. Италианската компания CLF e внесла предложение за лотове 2 и 3, а чешката ОХЛ ЖС иска само третия лот. Френската фирма TSO Chemin du corps de gard ще наддава за първия лот. Ценовите оферти все още не са огласени. Източник: Труд (12.02.2010) |
| Играчите
Кандидати за рехабилитация на жп линията Пловдив-Бургас, известна още като “жп магистрала “Тракия”
1. Консорциум между фирмите ГБС, Транспортни войски, Леонард 20
ГБС е собственост на председателя на камарата на строителите Симеон Пешов. Компанията е строила цели градчета в Русия, ваканционни комплекси по родното Черноморие и околовръстния път на София. Упражнявала е надзора на строителството на новия Център за управление на полетите в София. Транспортни войски е държавна компания с опит у нас в ремонта и строителство на жп линии. Леополд 20 има опит в строителство и обновяване на жп линии.
2. Чешката компания ОХЛ ЖС изгражда електрификацията на жп линията "Свиленград-турска граница", един от проектите по ОП "Транспорт".
3. Гръцката "Терна" модернизира жп линията Пловдив-Свиленград, финансирана по ИСПА. Проектът силно закъснява и вероятно България ще загуби пари по него. Компанията изгражда търговския център на верига "Карфур" в София срещу 123 млн. евро.
4. Обединение между Трейс, СК-13 и италианската С.М.С. Трейс груп с мажоритарен собственик Николай Михайлов и СК-13. Двете фирми заедно строят отсечките от жк "Младост 1" - бул. "Цариградско шосе" и от бул. "Патриарх Евтимий" - НДК - бул. "Черни връх" на столичното метро. Трейс груп има и опит в строителството на магистрала "Тракия", защото изгради участъка Оризово-Стара Загора от аутобана. С.М.С. - италианска фирма Равена, която е с опит в изграждане на жп линии и има изградени обекти, отговарящи на условията на конкурса.
5. CLF S.P.A. ITALIA - има опит в изграждане на жп линии и подлези.
6. SWIETELSKI - австрийска компания, която притежава много изпълнени обекти в областта на жп строителството.
7. Консорциум "Салчев-Енергоремонт" Салчев е италианска компания, в консорциума тя изпълнява условието за изградени подобни железопътни обекти и финансова стабилност.
Енергоремонт е българска компания, специализирана в изграждане на енергийни обекти.
8. Френската компания TSO Chemein du corps de gard - компанията има опит в строителство на железопътни линии, включително високоскоростни. Източник: Стандарт (12.02.2010) |
| Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) ще провери търга за възлагане на строежа на магистрала "Тракия" в отсечката между Нова Загора и Стара Загора, показва проверка в регистъра на ведомството. Възложител на поръчката е агенция "Пътна инфраструктура", чиято комисия късно в петък предаде доклада си за избор на изпълнител на регионалното министерство. Повод за разследването на антимонополното ведомство стана жалба на австрийската компания "Щрабаг", която беше отстранена от участието си в конкурса, без да бъде отворена ценовата й оферта. Предложенията за строежа на магистралата бяха отворени преди седмица. Най-ниска цена на изпълнение е предложило обединението "Магистрали Трейс". Водещ партньор в него е българската "Трейс груп холд" на бизнесмена Николай Михайлов. В сдружението влизат още дъщерното му дружество Пи Ес Ай, "СК 13 холдинг", "Виастрой инженеринг" и "Пътно строителство" - Добрич. Предложената от тях цена от 137 868 000 лв. е близо три пъти по-ниска от най-високото предложение в конкурса. Най-високата ценова оферта е на обединение между "Холдинг Пътища" и австрийската "Алпине" и възлиза на 373 641 762 лв. "Офертата ще се разгледа под лупа дали е устойчива. Източник: Дневник (15.02.2010) |
| Обединение "Магистрали Трейс" е избрано за победител в търга за магистрала "Тракия" за изграждане на участъка от Стара Загора до Нова Загора от тръжната комисия. В момента процедурата е на предварителен контрол в управляващия орган на оперативна програма "Транспорт". Ако тя потвърди решението на комисията, което е малко вероятно да не се случи, се очаква до края на седмицата възложителят - агенция "Пътна инфраструктура", да обяви окончателните резултати. Българското обединение печели с най-ниската оферта - 137.86 млн. лв. След тях се нареждат гръцките "Терна" с 247.6 млн. лв. и "Актор" - 292.17 млн. лв. Последни са обединението между "Холдинг Пътища" и австрийската "Алпине" - 373.6 млн. лв. Цената е водещ критерий за определянето на победител. Източник: Дневник (16.02.2010) |
| Търгът за строителството на част от метрото от станция "Обеля" до ул. "Бели Дунав" в кв. "Надежда" привлече 16 български и чужди компании, съобщи шефът на общинската фирма "Метрополитен" Стоян Братоев. Участъкът е разделен на две подпозиции - за изграждането на открито трасе и за подземна отсечка, станция и подземен паркинг. Критерият за избор на изпълнител е ниската цена. "Това е част от метрото между надлез "Надежда" и станция "Обеля", което се строи с 58 млн. евро заем от Европейската инвестиционна банка и още толкова местно финансиране", обясни Братоев. Сред кандидатите за отсечката са много фирми, които в момента работят или са работили по метрото, като турската "Доуш иншаат" и българската "Трейс". В един от консорциумите участва и "Холдинг Пътища", в чието управление е Васил Божков. Източник: Дневник (17.02.2010) |
| Комисията за защита на конкуренцията е отхвърлила жалбата на австрийската строителна компания Strabag, с която се искаше замразяване на търга за изграждане на пътя Стара - Нова Загора от магистрала Тракия. Компанията се жалва пред родния монополист, че ценовата й оферта не е отворена публично на 8 февруари заедно с тези на допуснатите до втория етап от конкурса кандидати. Тъй като все още обаче не е излязъл протоколът на комисията и не са ясни мотивите, с които тя не е допусната, компанията няма право да внася жалба, обясняват от антимонополната комисия. Източник: Пари (22.02.2010) |
| Община Бургас погна пътните фирми за калпави ремонти. Кметството няма да даде нито лев за запълване на огромните дупки, които зейнаха след поледиците. Съветниците са предупредили дружествата, с които имат договори, да преасфалтират незабавно разрушените участъци за своя сметка. Според общинските експерти, след като една педя сняг е отворила стотици дупки в асфалта, значи работата е била изключително калпава и сега разходите трябва да се поемат от ремонтните фирми. Кметството вече предупреди трите основни поддържащи компании - "Трейс", "Път 2004" и БКС, да започнат незабавно преасфалтиране веднага след като времето позволи това. Въпреки че повечето бургаски улици бяха преасфалтирани преди около година, последните снегове отвориха огромни ями в асфалта. Почти няма път, неосеян с кратери. На места ямите са дълбоки 30-40 см. Източник: Стандарт (23.02.2010) |
| Обединение Магистрала Трейс е определено за изпълнител на обществената поръчка по строителството на Лот 2 от автомагистрала Тракия. Това съобщава Агенция "Пътна инфраструктура" от електронната си страница. От информацията става ясно, че председателят на Управителния съвет на АПИ Божидар Йотов е подписал решението за определяне на изпълнител за допълнително проектиране и строителство на обекта. Той се простира в участък между Стара Загора и Нова Загора от км 210+100 до км 241+900. В решението Възложителят обявява класирането на участниците съгласно обявения критерий за оценка „най-ниска цена” в следния ред: Обединение Магистрала Трейс, ТЕРНА А.Е., AKTOR(АКТОР), Дружество по ЗЗД Алпине – Холдинг Пътища. Източник: Дарик радио (26.02.2010) |
| Ниската оферта печели 2/3 от строителството на Тракия
Обединението между българските компании Трейс груп холд и СК 13 холдинг ще изгражда Лот 2 на автомагистрала Тракия от Стара Загора до Нова Загора срещу сумата от 137.8 млн. лв., стана ясно, след като Агенция Пътна инфраструктура обяви официално резултата от конкурса за тази отсечка. Обединението предложи най-ниската оферта за аутобана. Критерият най-ниската цена да бъде определяща при избора на строител и за Лот 3 на магистрала Тракия засега остава. Това коментира регионалният министър Росен Плевнелиев. Според него в момента върви съгласуване между ведомствата, ангажирани да променят Закона за обществените поръчки, за да може в бъдеще този критерий да отпадне и да се приеме, че най-голяма тежест при избора на изпълнител за големите инфраструктурни проекти ще има икономически най-изгодната цена. Докато стартира процедурата за строител на Лот 3 на Тракия, крайният срок за подаване на оферти за който е 29 април, обаче законът едва ли ще бъде променен, коментираха експерти за в. Пари. Според тях това означава, че ще важат досегашните правила. Така две трети от аутобана ще се изграждат вероятно далеч под планираните предварително стойности. За Лот 2 предварително заложената стойност бе 3 млн. EUR за километър, а сега ще се строи за 2.2 млн. EUR за километър. Вярно е, че има много примери, в които фирми, печелили проекти с най-ниската цена, впоследствие са искали оскъпяване, каза регионалният министър Росен Плевнелиев. Според него обаче изискванията към кандидатите да строят оставащите три лота от Тракия не позволяват анекси към договора за увеличаване на цената. Изпълнителят ще поеме по-голямата част от строителния риск, което предполага, че компаниите са преценили докрай своите възможности, уточни Плевнелиев. Най-добрата оферта е тази, която може да бъде изпълнена на 100%, коментира и зам. регионалният министър Георги Прегьов. Предпочетохме Трейс груп холд да строи Лот 2 на магистрала Тракия заради това, че компанията декларира пълна готовност да започне веднага изпълнението на проекта. Това заяви Божидар Йотов, председател на УС на Агенция пътна инфраструктура, която е възложител на обществената поръчка. Според него друго предимство на Трейс е това, че холдингът има изградени бази и кариери в района, построил е Лот 1 на Тракия, заложил е изключително ниска печалба и може кадрово да обезпечи строежа. По информация на в. Пари старозагорският холдинг е заложил само 10% печалба. Останалите да се състезават на финалната права четири компании и обединения може да обжалват резултата от търга в рамките на 10 дни, обяви Божидар Йотов, председател на УС на Агенция пътна инфраструктура. Според него затова засега обединението между Трейс груп холд и СК 13 не може още да се нарече победител, коментира Йотов. От Холдинг Пътища, който бе допуснат до отваряне на ценовите оферти, коментираха, че няма да обжалват решението на АПИ. Главболгарстрой, която участва в конкурса, но бе отстранена още на етап технически оферти, също едва ли ще обжалва, прогнозират източници на вестника. Собственикът й Симеон Пешов коментира преди време, че офертата на Трейс груп холд е реалистична. Австрийската Strabag, която наддава самостоятелно, вече обжалва, но самата процедура пред Комисията за защита на конкуренцията. Австрийците оспорваха начина на провеждане на търга - защо се прави по Закона за обществените поръчки, а не по правилата на ФИДИК (Международната организация на инженерите консултанти). Жалбата им обаче бе отхвърлена като неоснователна от КЗК. Източник: Пари (01.03.2010) |
| Трейс груп холд приключва 2009 г. с печалба в размер на 9,681 млн.лв., сочат данните от консолидирания отчет на дружеството за четвъртото тримесечие на 2009 г., публикуван на сайта на Българската фондова борса. В сравнение с предходната година разходите за дейността на компанията са се увеличили с близо 74% до 200,709 млн. лв. С над 77 на сто, обаче, са отчели ръст и приходите от дейността на Трейс – до 207,658 млн. лв. Обединение Магистрала Трейс спечели търга за строителството на лот 2 на магистрала Тракия. В тази връзка, в доклада си за дейността през 2009 г. от компанията посочват като един от основните рискове зависимостта от държавния бюджет, бюджета на общините и международните спогодби за финансиране на проекти, върху които дружеството не може да влияе. Потенциалният пазар на Трейс се стеснява заради силно редуцирания бюджет на Агенция „Пътна инфраструкутра” за строителство, рехабилитация и поддържане на пътната мрежа, отчитат от компанията. От голямо значение за дейността на Трейс е и рискът от загуба на средства от европейските фондове за инфраструктурни проекти поради недостатъчната подготвеност на местната администрация в райони, в които работят дружества от структурата на Трейс груп холд, уточняват от компанията. Източник: Дарик радио (02.03.2010) |
| Тринайсет пъти е увеличила печалбата си през миналата година компанията "Трейс груп холд" АД до 9,68 млн. лв. Само през последното тримесечие на 2009 г. дружеството е спечелило 6,32 млн. лв., което е 10 пъти повече спрямо същия период през 2008 г. Това показва отчетът на холдинга на фондовата борса. Продажбите на пътностроителната фирма са 207,1 млн. лв. през 2009 г., или със 78,5% повече на годишна база. Акциите на дружеството са поскъпнали с над 190% за година и се търгуват по 73,5 лв. за брой. Източник: Стандарт (02.03.2010) |
| Договорът с "Трейс" за строителството на отсечката от Стара Загора до Нова Загора на магистрала "Тракия" може вече да бъде сключен, става ясно от съобщение на КЗК. Искането за налагане на временна мярка "спиране" на австрийската "Щрабаг" е отхвърлено на 16 март. Така, въпреки че разглеждането на жалбата по същество продължава, това не налага спиране на процедурата по възлагане. Искането за спиране на процедурата на гръцката "Терна" вече бе отхвърлено. Източник: Сега (18.03.2010) |
| КЗК решава за Тракия до 2 месеца съобщиха от антимонополиста. Това е законовият срок, в който Комисията за защита на конкуренцията трябва да се произнесе по жалбите на "Щрабаг", "Осиек-Котекс" АД и "Терна" срещу проведения търг за пътя Стара - Нова Загора. КЗК даде зелена светлина на процедурата по строителството на отсечката, за което беше избран консорциумът Обединение "Магистрала Трейс". Източник: Стандарт (18.03.2010) |
| 940 572 лв. ще струва надзорът върху изграждането на пътя Стара-Нова Загора от магистрала "Тракия". Това е цената, предложена от консултанта Обединение "Национални транспортни оси". Цената обаче е с над 30% по-ниска от тази, дадена от останалите участници в конкурса на пътната агенция. На второ място е офертата на "Пътинвестинженеринг" - 1 124 649 лв. Следват "Рутекс" ООД - 1,355 млн. лв., "ММЛ-ТК"- 1,710 млн. лв., и СД "ДЗЗД Виа Тракия" - 2,178 млн. лв. Източник: Стандарт (19.03.2010) |
| "Трейс Груп Холд" АД започна набирането на работници за изграждането на Лот 2 (Стара Загора - Нова Загора) на магистрала "Тракия", съобщиха от областната администрация в Стара Загора. Компанията се е ангажирала да наеме повече работници от Старозагорски регион по молба на областния управител на града Йордан Николов. Кандидатите могат да подават молби в офиса на "Трейс Груп Холд" АД в Стара Загора. Сега се търсят само шофьори, тъй като до края на 2010 г. ще се работи с тежки товарни машини. Работници с други професии ще се търсят през 2011 г. Източник: Стандарт (25.03.2010) |
| С две свои решения от вчера КЗК разчисти пътя за сключване на договора с "Трейс" за изграждане на отсечката от магистрала "Тракия" между Стара Загора и Нова Загора. С решенията се отхвърлят жалбите на гръцката компания "Терна" и на австрийската "Щрабаг". Дори те да ги обжалват, процедурата продължава, а следващият й етап е сключване на договор с "Трейс". Без уважение остава и жалбата на хърватската "Осиек-Котекс", която беше срещу откриване на процедурата за обществена поръчка за строителството на отсечката от Нова Загора до Ямбол на магистрала "Тракия". Източник: Сега (30.03.2010) |
| Няма нарушения при избора на "Трейс" за изпълнител на магистрала "Тракия". Поради липса на нарушение Комисията за защита на конкуренцията остави без уважение жалбите на гръцката компания "Терна" и на австрийската "Щрабаг" срещу избора на "Трейс" за изпълнител при изграждането на отсечката между Стара и Нова Загора. "Трейс" беше избрана след конкурс с най-ниска цена от 137,8 млн. лв. за строителството на 32 километровия път. Гръцката "Терна" беше класирана на второ място с оферта от 247,6 млн. лв. Гръцката "Актор" предложи 292,177 млн. лв., а обединението между "Холдинг пътища" на Васил Божков и австрийската "Алпине" - 373,6 млн. лв. КЗК остави без уважение поради липса на нарушение и жалбата на "Осиек-Котекс" АД срещу решение на председателя на УС на Агенция "Пътна инфраструктура". Тя оспорваше откриването на процедура за възлагане на обществена поръчка за строителството отсечката Нова Загора - Ямбол. Решенията на КЗК може да се обжалват пред тричленен състав на ВАС в 14-дневен срок. Източник: Стандарт (30.03.2010) |
| Трейс Груп Холд АД е подписал договор за рехабилитация на пътища в Централна южна България, групирани в Лот № 5 на стойност 20 млн. лв., съобщи дружеството чрез БФБ-София. Работата включва рехабилитация на пътя Пирдоп – Kaрловo – Kaлофер, на път Чирпан – Зетьово и Върбица – Скобелево, както и мост на река Марица. Възложител на проекта е Агенция Пътна инфраструктура, а договорът е подписан на 30 март 2010 г. Финансирането е осигурено от Международната банка за възстановяване и развитие съвместно с Министерство на финансите чрез Агенция Пътна инфраструктура. Работата включва усилване и подобряване на нивелетата на около 35 км първокласни и третокласни пътища чрез асфалтово пренастилане, осигуряване на ново и подобряване на съществуващото отводняване на пътното платно, ремонт, уширяване и нова хидроизолация на съоръженията, ремонт и подмяна на предпазна ограда и парапети, както и подновяване на вертикална сигнализация и хоризонтална маркировка. Срокът за изпълнение на проекта е 18 месеца при гаранционният срок от 365 дни. Изпълнител е Сдружение Загоре с водещ партньор Трейс Груп Холд АД и партньор АБ АД – Хасково. Трейс продължава и работата и по проекта за рехабилитация на пътната инфраструктура групирана в Лот № 2 на Северозападна и централна северна област. Работата включва рехабилитация на пътя Враца – Оряхово, Гиген - Милковица и Плевен - Троян – Кърнаре. Ремонтните работи се извършват по график. Очаква се в средата на годината участъците да бъдат завършени. Договорът е на стойност 24,3 млн. лв. като средствата са осигурени от Европейската банка за възстановяване и развитие и републиканския бюджет. Трейс груп холд спечели договора за изграждането на Лот 2 от Магистрала Тракия, както и за разширението на столичното метро. За последните 12 месеца акциите на Трейс груп холд поскъпват със 111,66% до 69 лв. за акция и 152 млн. лв. пазарна капитализация. Източник: Инвестор.БГ (01.04.2010) |
| Трейс Груп Холд АД подписа договор за изпълнение на пътен проект за 19 992 538.08 лв. Това става ясно от съобщение до инвестиционната общонст. По същество работата обхваща рехабилитацията на пътна инфраструктура между Пирдоп, Карлово, Калофер и Чирпан. Финансирането на дейностите е осигурено от Международната банка за възстановяване и развитие съвместно с Министерство на финансите чрез Агенция „Пътна инфраструктура”. За срок от 18 месеца дружеството ще извърши асфалтово пренастилане на 35 км. Първокласни и третокласни пътища, подобрение на хидроизолацията, ремонт на предпазни огради и парапети, подновяване на маркировка. Изпълнител на тези дейности ще бъде сдружение ЗАГОРЕ с водещ партньор Трейс Груп Холд АД - София и партньор АБ АД – Хасково. ТРЕЙС продължава работата и по проекта за рехабилитация на пътната инфраструктура, Лот № 2 – Северозападна и централна северна област в следните участици: Враца – Оряхово, Гиген – Милковица, Плевен - Троян – Кърнаре. Ремонтните работи се извършват по график. Очаква се в средата на годината участъците да бъдат завършени. Договорът е на стойност 24 304 118.09 лв. Средствата са осигурени от Европейската банка за възстановяване и развитие и републиканския бюджет. Източник: Дарик радио (01.04.2010) |
| Договор за 20 млн. спечели "Трейс Груп Холд" за рехабилитацията на пътища в Централна Южна България, групирани в Лот N5, съобщи дружеството чрез БФБ-София. Работата включва отсечките Пирдоп - Kaрловo - Kaлофер, на път Чирпан - Зетьово и Върбица - Скобелево, както и мост на река Марица. Възложител на проекта е агенция "Пътна инфраструктура", а финансирането е осигурено от Международната банка за възстановяване и развитие съвместно с Министерството на финансите чрез АПИ. Източник: Стандарт (01.04.2010) |
| Централна кооперативна банка, "Софарма" и "Химимпорт" са най-търгуваните компании на българския пазар за периода януари – март, показва статистика на Българската фондова борса. Броят на сделките с тях обаче е много по-малко в сравнение със същото време на миналата година – ЦКБ например в първите три месеца на 2009 г. е имала над 4 хил. сделки, а за тази те са малко над 2300 броя. Ако тази година средно на ден е имало по 400 сделки с акции на регулирания пазар, за първото тримесечие на миналата година броят им е бил над 700 на ден. Сред останалите ликвидни компании за периода се нареждат още Първа инвестиционна банка, "Монбат", "Холдинг Пътища", "Трейс груп Холд", "Еврохолд България", както и "Зърнени храни България". По същия начин драстично е спаднал и оборотът на борсата, което ежедневно се вижда от данните за търговските сесии – едва 108 млн. лв. е общата стойност на ценните книжа изтъргувани за първото тримесечие, при близо 300 млн. лв. година по-рано. Рекордно високи обороти – близо 16 млн. лв. общо, има от сделки със свързаното с "Химимпорт" дружество "Инвестиционна компания Галата". Сключваните сделки с него обаче са по-скоро изключение, тъй като компанията почти няма свободно търгуван обем акции. Източник: Дневник (08.04.2010) |
| 14 компании са кандидатствали по оперативна програма "Регионално развитие" за рехабилитация на пътища втори и трети клас. Сред тях са много от фирмите, които участваха в търга за "Тракия" - "Главболгарстрой", "Трейс", както и няколко фирми, които са част от "Холдинг Пътища". Фирмите, които ще бъдат избрани за изпълнители, ще трябва да ремонтират участъците Дъбова махала-Брусарци-Смирненски, Кнежа-Искър и Дерманци-Угърчин-Микре. Източник: Сега (21.04.2010) |
| Подписан беше договорът за изграждането на отсечката Стара Загора – Нова Загора от АМ „Тракия”. Подписи под документа поставиха представителят на УС на Пътната агенция Божидар Йотов и директорът на Обединение „Магистрала Трейс” Цветан Цонев. До 35 процента от стойността за изграждане на отсечката Стара – Нова Загора от 138 милиона лева трябва да бъде усвоена до края на тази година. Финансирането е двойно подсигурено, обясни министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев. По линия на ЕК или, ако има забавяне или одобрената стойност е по-малко – по линия на националния бюджет. МС прие постановление 266, с което обезпечава превеждането на парите по проекта. Авансовата вноска в размер на 5 процента трябва да бъде преведена до 30 дни от началото на строителството. Подписан е договорът между Пътната агенция и управляващия орган за предоставяне на безвъзмездна помощ, което означава, че до 20 на сто от парите ще бъдат осигурени по линия на авансово предоставени от ЕК. От Обединение „Магистрала Трейс” се надяват на редовно плащане по проекта. Строителите ще използват нови технологии, сред които полимерно модифициран битум, който покрива най-новите изисквания за качество. До сега такъв асфалт е използван на пистата на Терминал 2 на летище София и участъци от магистралите „Тракия” и „Хемус”. Срокът за изпълнение на отсечката ще бъде удължен. Източник: БНР (26.04.2010) |
| До 30 дни Сирия ще плати на България 24% или около 17 млн. долара от дълга си, който е общо 75 млн. долара. Това беше договорено в рамките на посещението на българския министър-председател Бойко Борисов и водената от него делегация в Сирия. Заедно с него в Дамаск бяха министрите на финансите, външните работи и икономиката – Симеон Дянков, Николай Младенов и Трайчо Трайков. Българският премиер се срещна с президента на арабската република Башар ал-Асад и с колегата си Мохамад Наджи Отри. Премиерът Борисов каза, че основна цел за двете държави ще бъде да гарантират на бизнеса сигурност и възможност за работа. Ще направим всичко възможно, за да се върнат в Сирия българските фирми, които да се включат в проектирането и изграждането на инфраструктурни обекти, енергийни мощности, развитието на техническата и текстилната промишленост. Борисов обясни, че има възможност инженери и проектанти от България да се включат в изграждането на метрото в Дамаск. Страната ни изрази готовност да помогне на Сирия с обучението на кадри в областта на медицината, хотелиерството и бизнеса. В рамките на посещението в арабската република бяха подписани още споразумения за икономическо сътрудничество, за сътрудничество в областта на физическото възпитание и спорта и за международни автомобилни превози на пътници и стоки. Представителите на двете делегации се договориха да се възстанови въздушната линия София-Дамаск, както и да се открият още 2 нови - Варна-Латакия, София-Халеб. „По време на икономическия форум беше обсъдена възможността да се реализират проекти в областта на икономиката, транспорта, инфраструктурата и туризма. Говорихме за изграждане на фотоволтаични централи с български панели в Сирия, доставка на електроенергия“, коментира пред „Класа“ Румяна Георгиева, изпълнителен директор на „Вивид Пауър“. Тя допълни, че се очаква в скоро време сирийска делегация да пристигне у нас, за да бъдат обсъдени подробности около бъдещи съвместни проекти. От няколко години „Трейс груп холд“ проучва възможностите за реализация на проекти в Сирия. Компанията има готов проект, с който да се включи в изграждането на мол – хотел аквапарк „Извора“ в град Тартус. „Интересуваме се също така и от строителството на пансирийската магистрала и на метрото в Дамаск, за което имаме информация, че е в напреднала фаза. За строителството му сирийската държава е осигурила за момента около 40 млн. евро“, казаха още от компанията. Чрез дъщерното си дружество „Трейс интернешънъл“, фирмата вече е установила и контакти за участие в енергийни и комуникационни обекти в Централна и Северна Сирия. Източник: Класа (26.04.2010) |
| Първата копка на отсечката Нова Загора - Ямбол от магистрала "Тракия" ще бъде направена най-късно на 2 август, обеща строителният министър Росен Плевнелиев при отварянето на техническите оферти на търга за пътя. Ако никой не обжалва конкурса, това може да се случи още през юни, допълни той. 47 компании са закупили документи за изграждане на трасето, 11 от тях са подали документи за участие в конкурса. Победителите в предишния конкурс за трасето Стара Загора - Нова Загора - "Трейс Груп", не са внесли оферта, обясни Плевнелиев. Първи документи в пътната агенция е подала турската фирма "Доуш", която изграждат софийското метро и е сред обичайните кандидати за "Тракия". Сред изненадите е азербайджанската компания "Азеркорпу", която е непозната у нас. За отсечката се борят гръцката "Актор", австрийските "Алпине" и "Щрабаг", както и консорциум между гръцката "Терна" и пловдивската "Сиенит". Българските фирми, които играят самостоятелно и в сдружение с чужди компании, са най-много сред кандидатите. За изграждане на магистралата от Нова Загора до Ямбол участват още Обединение "Български автомагистрали" ЛОТ-3. В него водещ партньор е родната "Главболгарстрой", в консорциума влизат още "Пътстрой 92", "ИССА 2000", "ИПС" и шуменската "Автомагистрали Черно море". Заедно за магистралата ще се борят и испанската компания "Рубау", която за първи път кандидатства у нас, и старозагорската "Пътстрой". В конкурса участват и фирми на бизнесмена Васил Божков. Те са обединени в сдружение "ТРАКИЯ III". В него влизат холдинг "Пътища" и "Мостстрой", както и хасковската "АБ", "Галчев Инженеринг", "Хидрострой", "Път Инженеринг Строй Т", "Бургаспътстрой", "Път Инженеринг М", "Пътностроителна техника" и "Видапътстрой". Хърватската фирма "Конструктор" този път се е обединила с родната "Балканстрой". Наши и немски фирми пък участват в последния подал оферта консорциум - "Сдружение Тракия ЛОТ 3". Там влизат българската "ХСС" и немските "Кемна Бау Андрее" и "ГП-Форкерсвекебау". Ценовите оферти на участниците ще се отварят на 27 май, а стаята, където те се пазят ще се охранява денонощно, обясни строителният министър. От конкурса най-вероятно ще отпадне фирмата от Азербайджан заради липса на заверен превод на документите. Неточности при номериране на страниците имаше компанията "Щрабаг", както и българското обединение от 10 фирми. Последният участник "Сдружение Тракия лот 3" пък нямаше печат върху списъка с оборудването. Източник: Стандарт (28.04.2010) |
| "Стара планина Холд" АД е купило 32 069 акции от капитала на "Пътстройинженеринг" АД Кърджали. Продавач на 26.72% от капитала е синият чип "Трейс Груп Холд" АД, показват съобщения на двете публични дружества. Сделката, която е сключена на 29 април е на стойност 800 хил. лв. След покупката "Стара планина" вече е мажоритарен собственик на кърджалийското предприятие, тъй като притежава 64 323 акции или 53.6% от капитала. "Пътстройинженеринг" има 8.35 млн. лв. приходи от продажби за 2009 г. и 60 хил. лв. печалба, поясняват от "Стара планина". От холдинга допълват, че ще продължат да инвестират в предприятията от групата, включително и в новото дъщерно дружество. "Трейс Груп" ще инвестира получените средства от продажбата в друга своя компания - "Трейс Кърджали" АД. Дейността му е изпълнение на регионални обекти на територията на Кърджали. В момента дружеството изпълнява договор за възстановителни работи при аварийни ситуации на 229.4 км републикански пътища на територията на Кърджали и Ардино, поясняват от публичното "Трейс". Договорът е на стойност 5.3 млн. лв., а срокът е една година. Източник: Пари (03.05.2010) |
| Неконсолидираната печалба на "Трейс Груп Холд" АД се увеличава над 12 пъти през първото тримесечие на 2010 г., показва индивидуалния отчет на компанията предаден на БФБ. Положителният финансов резултат се повишава до 1.8 млн. лв., спрямо 147 хил. лв. в края на март 2009 г. Продажбите отчитат ръст от 391% на годишна база, като достигат 15.86 млн. лв. С най-голяма тежест са продажбите на услуги, които нарастват 6 пъти 15.6 млн. лв. Общите приходи на инфраструктурния холдинг са 16.4 млн. лв., което е ръст от 353% на годишна база. На днешната сесия книжата на "Трейс" загубиха 0.73% от стойността си, като при прехвърлени 304 лота цената се понижи до 63 лв. за акция. Източник: Пари (03.05.2010) |
| Над 10,5 млн. лева са неразплатените задължения към "Напоителни системи" ЕАД до момента. Само в два от клоновете на дружеството са получени заплати за март 2010 г. В още 5 от клоновете е започнало частично изплащане на заплатите за месец март, а вече са дължими и за април, обясни изпълнителният директор на "Напоителни системи" ЕАД, Елица Попова. Във всички клонове са платени 60% от заплатите за месец февруари. На последното заседание на междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане (МКВП) при Министерски съвет с председател Цветан Цветанов, министър на вътрешните работи са одобрени общо 3 млн. лв., които се отпускат целево на "Напоителни системи" ЕАД за превантивна и възстановителна дейност. Източник: econ.bg (04.05.2010) |
| Трейс груп холд купува 100 нови самосвала за строителството на лот 2 на магистрала Тракия, съобщиха от компанията. Общата стойност на сделката е 7 896 000 евро, уточняват от дружеството. Камионите ще бъдат доставени от Рено Тракс Комършъл България ЕООД в периода 21 май - 20 септември 2010 г. и ще се стопанисват от УСМ АД – дружеството, което обслужва машинния парк на холдинга. Те ще осигурят основна част от транспорта, необходим при строителството на отсечката от магистралата, чийто старт беше даден с първа копка на 3 май 2010 г. От Трейс припомнят, че през последните са инвестирани още над 20 млн. евро за придобиване на модерна строителна техника и най-ново поколение асфалтови бази, в изпълнение на политиката на компанията за инвестиране в специализирани машини и техника с цел затваряне на производствения цикъл. Източник: Дарик радио (11.05.2010) |
| 7,896 млн. евро плати холдингът "Трейс груп" за 100 самосвала, с които ще се строи магистрала "Тракия". Машините с марка "Рено Керакс" ще бъдат доставени от 21 май до 20 септември. С тях ще се изгражда отсечката от Стара до Нова Загора на аутобана. През последните години фирмата е инвестирала в пътностроителна и друга техника близо 20 млн. евро. Източник: Стандарт (11.05.2010) |
| Трейс Груп Холд АД купува 100 броя нови самосвали Рено Керакс. Камионите ще бъдат доставени от Рено Тракс Комършъл България ЕООД в периода 21 май - 20 септември 2010 година, информират от публичната компания. Общата стойност на сделката е 7.9 млн. евро. Камионите ще се стопанисват от УСМ АД - дружеството, което обслужва машинния парк на холдинга. Те ще осигурят основна част от транспорта, необходим при строителството на лот 2 на АМ „Тракия", чийто старт беше даден с първа копка на 3 май 2010 година. „Сделката по придобиване на новите камиони е в продължение на политиката на Трейс Груп Холд АД за инвестиране в специализирани машини и техника с цел затваряне на производствения цикъл", се посочва още в съобщението. През последните години в изпълнение на тази политика са инвестирани още над 20 млн. евро за придобиване на модерна строителна техника и ново поколение асфалтови бази. Акциите на Трейг Груп Холд АД поевтиняха на борсата в понеделник с 1.47%, до 60.10 лева за лот. Общо за деня се изтъргуваха 453 книжа на групата. Източник: profit.bg (11.05.2010) |
| Трейс груп холд АД - София свиква Годишно общо събрание на акционерите на 22.06.2010. Дневният ред съдържа: доклад за дейността на дружеството през 2009 година, промени в управителните органи на дружеството. Източник: Агенция по вписвания (12.05.2010) |
| Гръцката компания "Актор" предложи най-ниската цена за изграждането на пътя от Нова Загора до Ямбол от магистрала "Тракия". 113,97 млн. лв. с ДДС е цената, предложена за строителството от южната ни съседка. 1,9 млн. евро ще излезе километър от близо 36-километровата отсечка. "Актор" изгражда у нас рафинериите на "Лукойл". Ценовите оферти на кандидатите да изграждат пътя от Нова Загора до Ямбол бяха отворени вчера в присъствието на строителния министър Росен Плевнелиев. Цената, с която родната компания "Трейс" спечели търга за първата отсечка от аутобана, беше 2,2 млн. евро на километър, или с 600 хил. лв. повече. Разликата вероятно е заради повечето рискове за компанията, която ще строи отсечката от Нова Загора до Стара Загора, твърдят специалисти от бранша. Следващата в списъка цена на допуснатите кандидати за пътя Нова Загора до Ямбол е тази на сдружението между хърватката компания "Конструктор" и българската "Балканстрой" - 146,156 млн. лв. с ДДС. Трета е офертата на консорциума между "Главболгарстрой" и "Автомагистрали Шумен" - 157,7 млн. лв. Обединението между испанската "Рубау" и българската "Пътстрой" даде цена от 172,3 млн. лв. Консорциумът между Холдинг "Пътища" и "Галчев" предложи 197,976 млн. лв. Офертата на "Щрабаг" е 225,5 млн. лв., а най-високата е на "Алпине" - 229,884 млн. лв. От конкурса бяха отстранени азербайджанската "Азеркорпу", турската "Доуш", гръцко-българското сдружение "Терна-Сиенит", както и българо-немското сдружение "ХСС-Кемна Андре Бау". Победителят ще е ясен в началото на юни. Радва ме фактът, че фирмите вече се увериха, че състезанието е честно, затова и цените са конкурентни и близки, каза строителният министър Росен Плевнелиев. Проектът на отсечката е много подробен, на всеки 10 км са предвидени паркинги, а на 2 км - връзки със селски пътища. Не ми се мисли колко са печелили преди фирмите, след като този път цените не са само ниски, а и близки една до друга. Щастлив съм, че отново доказваме, че можем да пестим евросредствата, заключи Плевнелиев. Същевременно стана ясно, че·проблемният лот 3 от магистрала "Струма" ще се раздели на 3 лота, за да може строителството да се улесни. Източник: Стандарт (20.05.2010) |
| Работници и техника на Обединение “Магистрали Трейс” бездействат в очакване да стартира строителството на магистрала “Тракия”. Подредени в редици десетки нови асфалтополагащи машини, валяци, багери и камиони стояха вчера в база на фирма УСМ, която е в структурата на “Трейс Груп Холд” АД в Стара Загора. “Ако и тази седмица работата не започне, може да се наложи да пращаме водачите на машините в отпуск”, каза директорът на УСМ Димитър Митев. За да започне работа, изпълнителят трябва да получи строителна линия с Акт 2А. Това е задължение на строителния надзорник. За такъв бе определена “Пътинвест инженеринг”, но изборът й бе обжалван от варненското сдружение “Транспортни оси”. Комисията по конкуренция отхвърли жалбата, но сега тя е във Върховния административен съд. “В момента по трасето са само нашите геодезисти, които сравняват терена с данните от проекта и създават опорен полигон”, съобщи Тихомир Димитров, шеф на фирма “Пи Ес Ай” АД от състава на “Трейс Груп Холд”. Източник: Труд (27.05.2010) |
| "Актор" може да отпадне от изграждането на лот 3
Гръцката фирма „Актор“, кандидат да построи участъка от автомагистрала „Тракия“, свързващ Нова Загора с Ямбол, няма да се справи със строителството на предложената от нея цена, съмняват се хора от бранша. “Актор“ изненадващо предложи оферта от 111,644 за участъка от Нова Загора до Ямбол или за около 3,8 млн. лв. за километър. Предложението на обединение „Магистрала Трейс“, което спечели предишния лот от магистралата (Стара Загора до Нова Загора), също се смяташе за прекалено ниско. Участникът предложи обща цена от 137,8 млн. лв. или около 4,4 млн. лв. за километър. “Трейс“ обаче се мотивираха защо цената им е толкова ниска - заяви за „Класа“ Делян Гривишки, представител на испанската компания „Рубау“, която участва в конкурса за „Тракия“ в сдружение със старозагорската „Пътстрой“. - Все пак „Трейс“ е местна компания, разполага с работници, има кариери и бази близо до трасето на пътя и може да си позволи ниска оферта“, коментира Гривишки. Според него твърденията на „Актор“, че няма да наема подизпълнители, а ще разчита на техниката си, която е в Северна Гърция, са нелогични, защото това ще струва прекалено скъпо. От гръцката компания обаче контрираха, като обясниха, че оферираната сума е калкулирана и затова е предложена. Всякакви въпроси, свързани с предложената цена, представителят на „Актор“ окачестви като „работа на компанията“ и отказа повече коментар. Предложението им е нереално и ако Агенция „Пътна инфраструктура“ подпише договор за строителството на участъка с тази фирма, магистрала „Тракия“ няма да я има и в следващите 10 години, твърди Гривишки. Може да се забави аутобанът „За тези пари няма да може да се построи качествена магистрала. Ще проведем звездни търгове, ще се избере изпълнител, ще се похвалим с най-евтината магистрала, но едва ли след това ще успеем да изградим аутобана за тези пари“, коментира пред „Класа“ друг представител на фирма - кандидат за строителството на „Тракия“. Според него фирмите са наясно, че проблеми с финансирането ще има на определен етап от изграждането, както и че няма да успеят напълно да спазят графиците и затова ще се наложи да плащат неустойки. Повечето от експертите от бранша са на мнение, че предложените цени на изграждането на аутобана до Бургас са на дъното, така че повече не може да се свалят. Между 15-20% по-високи цени за километър или около 2,5-2,8 млн. евро ще са офертите на кандидатите за лот 3, прогнозира изпълнителният директор на Камарата на строителите в България Иван Бойков. Аргументите му бяха, че участващите компании не са толкова добре позиционирани за работата, която трябва да извършат. Възможна е промяна в класирането Според председателя на браншовата камара „Пътища“ Румен Йовчев обединение „Български автомагистрали – лот 3“, в което водещ партньор е „Главболгарстрой“, е подало възражение пред тръжната комисия и иска отстраняване на българо-хърватското сдружение „Конструктор-Балканстрой“ заради пропуски в ценовата оферта. Ако комисията приеме възражението и сдружението „Конструктор-Балканстрой“ бъде декласирано, на второ място след „Актор“ ще дойде обединение „Български автомагистрали – лот 3“. В този случай финансовата оферта на гръцката компания ще бъде с над 30% по-ниска от средната, дадена от останалите компании, и фирмата ще трябва да дава допълнителна финансова обосновка как смята да изпълни обекта. „Ако се стигне до искане на допълнително финансово обяснение защо фирмата е предложила толкова ниска цена, смятам, че комисията дори не трябва да приема мотивите им. Така че абсолютно реално е за мен „Актор“ да бъде елиминирана“, обясни Гривишки. Той допълни, че хартията издържа на всичко и всеки може да си напише каквото иска, но реалността невинаги е такава и компаниите трябва да преценяват силите си. По думите на Гривишки цената, която е предложил консорциумът „Рубау - Пътстрой“ - 151,9 млн. лв.(без ДДС), също е ниска, но възможна и е калкулирана така, че да бъде в границите на разумното, без да се рискува прекалено. Предложението на обединение „Български автомагистрали – лот 3“ пък е 131,4 млн. лева (без ДДС). За разлика от нас те поемат доста сериозни рискове, но въпреки това е възможно да изпълнят обекта на тази цена. „Първите две най-ниски оферти обаче са самоубийствени и напълно нереални“, категоричен е Гривишки. Източник: Класа (31.05.2010) |
| Гръцката компания "Актор", която предложи най-ниска цена за отсечката от Нова Загора до Ямбол на магистрала "Тракия", бе избрана за главен изпълнител. Това съобщиха вчера от пътната агенция. Гърците предложиха да правят 36-километровата отсечка за рекордно ниската сума от 60.16 млн. евро без ДДС, което означава, че километър ще струва 1.67 млн. евро. За сравнение българската "Трейс", която до този момент държеше рекорда за ниска цена, ще прави участъка от Стара Загора до Нова Загора за 2.2 млн. евро на километър. Вчера бяха отворени и техническите оферти на участниците за последната отсечка от "Тракия" от Ямбол до Карнобат. На последния търг за магистралата предложения са подали 13 български и чужди компании. В последния търг има и компании, които се включват в надпреварата за "Тракия" за първи път. Такъв е случаят със словенско- унгарския консорциум "Приморие- Евро Асфалт". Фирмата "Азвирт" ООД от Азербайджан също за първи път участва в надпреварата. Италианската БТП "Балдасини - Тоньоци" също е нов играч, който ще се включи в обединение с българската "Агромах". Останалите кандидати са участвали и в другите търгове за "Тракия". "Трейс", която спечели изграждането на отсечката между Стара Загора и Нова Загора, се е включила и в борбата за последната част от магистралата. Гръцката "Актор" също участва в процедурата. Консорциум между испанската "Рубау" и "Пътстрой", които подадоха документи за отсечката между Нова Загора и Ямбол, участват и сега. Хърватската "Конструктор" пък участва в обединение с "АБС- Асфалт Бетон". Традиционно и в този търг са се включили австрийските "Щрабаг" и "Алпине". Гръцката "Терна" участва в консорциум със "Сиенит". За първи път в търговете за "Тракия" не участват турски компании. Свързаният с бизнесмена Васил Божков "Холдинг Пътища" участва в търга в сдружение "Тракия IV". Негови партньори са "Галчев Холдинг", "АБ" АД - Хасково и "Пътстрой Инженеринг". Главболгарстрой се е включил в надпреварата чрез консорциум "Български автомагистрали - Кабиле". В него участват още "Пътстрой 92", "Автомагистрали Черно море" и "ИСА 2000". Другото българско сдружение в търга е между "Балканстрой" и "Гранит". Източник: Сега (09.06.2010) |
| 13 компании ще се борят за изграждането на отсечката между Ямбол и Карнобат от магистрала "Тракия". Сред изненадите в конкурса е азербайджанската АЗВИРТ, която за първи път участва в търг у нас. Компанията работи с интелигентни системи, които указват на колите с колко километра максимално да се движат по трасето според трафика. Сред новите кандидати за изграждане на аутобана са родното сдружение "Приморие - Евроасфалт" и италиано-българското "БТПАгромакс". За поръчката кандидатстват и най-големите родни компании. "Главболгарстрой" е част от консорциума "Български автомагистрали - Кабиле". Компаниите на бизнесмена Васил Божков са обединени в "Тракия V". Предложилите най-ниска цена за предходните две отсечки - българската "Трейс" и гръцката "Актор", участват самостоятелно. Сред кандидатите са още австрийските "Щрабаг" и "Алпине". В търга документи са подали още гръцко-българското сдружение "Терна-Сиенит", испанско-българското - "Рубау-Пътстрой", Сдружение "Балканстрой - Гранит" и Сдружение "АБСКИ - Тракия Лот 4", в което влизат хърватската "Конструктор" и родната "Асфалтобетон". Бюджетът за изграждане на 47,6-километровата отсечка от магистралата е 146 млн. евро, но се очаква за изграждането да бъдат предложени по-ниски оферти, заяви шефът на пътната агенция Божидар Йотов. Повечето кандидати в последния търг за аутобана показват, че фирмите вече са възвърнали доверието си в честността и прозрачността на процедурите, допълни пътният шеф. Днес в Стара Загора ще бъде подписано споразумение 2А, което ще даде зелена светлина за изграждането на отсечката от Стара до Нова Загора на "Тракия". Източник: Стандарт (09.06.2010) |
| "Трейс груп холд" АД-София представи уведомление за паричен дивидент. Решението за разпределяне на паричен дивидент е взето на общо събрание на дружеството, проведено вчерашния ден в София. На общото събраниие е гласуван дивидент за 2009 г. в общ размер на 578 947,37 лв. Размерът на дивидента за една акция бруто е 0,2631579 лв. Размерът на дивидента за една акция нето (само за акционери физически лица) е 0,25 (само за акционери физчески лица) лв. Според отчета за първото тримесечие нетните приходи от продажби възлизат на 39,261 млн. лв. Нетната печалба е 1,101 млн. лв. Общо активите на "Трейс груп" възлизат на 192,455 млн. лв. Източник: Insurance.bg (24.06.2010) |
| Общото събрание на акционерите на Трейс груп холд АД-София (T57), което се проведе на 22 юни 2010 взе решение да разпредели брутен дивидент в размер на 0.26316 лева на акция за 2009 г. Дружеството отчете печалба в размер на 5 556 000 лв. Източник: Капиталов пазар (24.06.2010) |
| Строителни фирми не могат да си вземат дължимото от държавата въпреки одобрената от правителството схема за разплащане през Българската банка за развитие (ББР). За това сигнализираха шефове на строителни компании, събрали се в четвъртък за избор на нов председател на Камара на строителите в България (КСБ), съобщи mediapool.bg. На мястото на досегашния председател на камарата Симеон Пешов ("Главболгарстрой") с голямо мнозинство бешe избран инж. Светослав Глосов, собственик на строителната фирма "БИАД-С" и председател на Областното представителство на КСБ в София. Държавата ни дължи 30-35 млн. лева, които обаче не можем да си търсим от ББР, заяви Николай Михайлов, шеф на "Трейс груп холд", която е сред фаворитите на държавата и големи общини като софийската за най-големите обществени поръчки. Шефът на "Трейс" каза, че за да изпълни държавните поръчки, компанията му вече е взимала банкови кредити, като ги е гарантирала с бъдещите вземания от бюджета. За да си вземем парите от банката за развитие, ние трябва да изтеглим тези гаранции от търговските банки и да ги занесем в ББР, което е на практика невъзможно, каза Михайлов. Източник: Дневник (25.06.2010) |
| Общото събрание на акционерите на Трейс груп холд АД-София (T57), което се проведе на 22 юни 2010 взе решение да разпредели брутен дивидент в размер на 0.26316 лева на акция за 2009 г. Дружеството отчете печалба в размер на 5 556 266.15 лв. Заделя 3 084.30 лв. за покриване на загуба и 4 974 234.48 лв. за фонд "Резервен". Източник: Капиталов пазар (29.06.2010) |
| "Тракия IV" с оферта от 174,7 млн. лв. за лот 4 на магистрала "Тракия"
Сдружение „Тракия IV” предложи най-ниска оферта – 174,705 млн. лв. без ДДС, за изграждането на лот 4 на автомагистрала „Тракия“. Отсечката е от Ямбол до Карнобат. В сдружението влизат фирмите „Холдинг Пътища“, „Галчев инженеринг груп“, „Пътностроителна техника-София“, „Пътинженеринг“ ЕАД – Монтана, „АБ" АД – Хасково, „Пътстрой“ – Бургас, „Пътинженерингстрой-Търговище“, „Мостстрой“ - София, „Вида пътстрой“ ЕАД. Ако кандидатът бъде избран за строител, цената на километър от 47,7-километровата отсечка ще струва около 3,6 млн. лв. без ДДС ( 1,8 млн. евро). За сравнение гръцката компания „Актор“, която спечели лот 3, предложи 3,8 млн. лв./ км., а обединение „Магистрала Трейс“ поиска 4,4 млн. лв. за участъка от Стара Загора до Нова Загора при прогнозна цена на възложителя около 6 млн. лв. От 13 подадени оферти до отваряне на ценовите оферти вчера бяха допуснати само 6. Втората ниска цена беше дадена от обединението между българската „Балканстрой“ и македонската „Гранит“, което поиска 198,38 млн. лв. Регионалният мниистър Росен Плевнелиев допълни, че процедурата по избор на изпълнител за лот 3 е приключила без обжалване. Очаква се през следващата седмица да се подпише договор с победителя в търга, компания „Актор“. Източник: Класа (30.06.2010) |
| Корпоративна търговска банка АД, "Оловно-цинков комплекс" АД, "Трейс Груп Холд" АД, "Спарки Елтос" АД и "Еларг Фонд за земеделска земя" АДСИЦ са заплашени да се разделят със статута си на син чип след 1 септември 2010 г. Това са петте компании, които не отговарят на някой от новите критерии за участие в изчисляването на водещия индекс Sofix, които съветът на директорите на БФБ прие. "Ситуацията на пазара вече е доста по-различна и това наложи промяна на критериите", обоснова решението Иван Такев, изпълнителен директор на Българската фондова борса. Според него до септември има много време, за да се говори отсега за потенциални отпадащи. Шефовете на борсовия оператор завишиха изискването за минимална капитализация на сините чипове. Компания, която може да е син чип, трябва да е оценена на поне 40 млн. лв. Досега изискването беше за 25 млн. лв. Нивото от 25 млн. лв. беше прието като критерий при промяна на правилата преди една година, когато минималната оценка беше намалена наполовина. "Пазарната капитализация беше често променяна, но 25 млн. лв. е доста ниско ниво и не е възпиращ фактор", смята Иван Такев. Друга промяна е повишаването на минималното изискване за фрий-флоут на дружествата, които са част от бенчмарка. Свободно търгуемите акции трябва да достигнат 25% от капитала, а досега изискването беше за 10%. Увеличението на фрий-флоута ще стане на три етапа с по 5% - след 1 септември 2010 г. минимумът ще е 15%, след 1 март 2011 г. - 20%, а от 1 септември 2011 г. сините чипове трябва да имат поне 25% свободно търгуеми книжа. Изчисленията на в. "Пари" показват, че изискването за пазарна капитализация не може да бъде покрито от "Спарки" и "Еларг", а КТБ, "Трейс" и ОЦК са с фрий-флоут под 15%, каквото ще е минималното изискване след 1 септември тази година. Източник: Пари (15.07.2010) |
| "Трейс груп холд" спечели най-много търгове за ремонт на пътища от първата фаза на оперативна програма "Регионално развитие". Това показват данните на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). На първия етап от програмата бяха разиграни общо 14 лота, за които са заделени 216 млн. лв. След избора на победителите става ясно, че договорите ще бъдат за 130 млн. лв., защото има победители с оферти от 30-40% по-ниски от прогнозната стойност на АПИ. Това е единствената програма с осигурено финансиране от Европейския фонд за регионално развитие и държавния бюджет за ремонт на пътища през тази година. Средствата по оперативната програма общо са 250 млн. евро за 613 км пътища. В края на юни АПИ спря други две програми за пътни ремонти - "Транзитни пътища V", финансирана със заем от Европейската инвестиционна банка, и по кредита от Световната банка, поради липса на бюджетни средства за съфинансирането на обектите. По спрените програми общо трябваше да се ремонтират около 2100 км пътища за около 800 млн. евро. "Трейс груп", в която мажоритарен собственик е Николай Михайлов, ще ремонтира три лота за общо 26.8 млн. лв. и обжалва още един търг. В съдружие с други фирми "Трейс" в момента строи отсечката от Стара Загора до Нова Загора на магистрала "Тракия". Преди дни спечели и търга за уличните ремонти на столичните квартали "Витоша", "Лозенец", "Средец" и "Триадица". По два лота печелят три компании - "Инжстройинженеринг" от Варна на Пламен Стилянов (18.3 млн. лв.), "Интергрирани пътни системи - ИПС", в която мажоритарен собственик е Юлия Илиева (18.5 млн. лв.), и "Пътища и мостове" - Варна (12 млн. лв.). ИПС обаче ще прави ремонтите в съдружие с други фирми, докато останалите две печелят самостоятелно. "Холдинг Пътища" и "Главболгарстрой Инфраструктурно строителство" взимат по един лот и то в съдружие с други фирми. Източник: Дневник (22.07.2010) |
| Трейс груп холд АД отчита петкратно увеличение на печалбата на годишна база до 4,3 млн. лв. за полугодието на 2010 г., показва отчетът на дружеството, публикуван чрез БФБ-София. Само за второто тримесечие на годината ръстът е с 261% на годишна база до 2,5 млн. лв. Строителят на Лот 3 (от Стара до Нова Загора) от магистрала Тракия и разширението на столичното метро отчита 144% ръст на продажбите за полугодието до 29,5 млн. лв. Само за второто тримесечие ръстът е с 54% до 13,7 млн. лв. Съществени за компанията са и продажбите в дъщерните й дружества, които се обявяват с консолидирания отчет. За последните 12 месеца акциите му поевтиняват с 11,84% до 42,5 лв. за брой и 93,5 млн. лв. пазарна капитализация. Източник: Vesti.bg (30.07.2010) |
| Пет пъти скочи печалбата на "Трейс Груп Холд" за полугодието, до 4,33 млн. лв., показва неконсолидираният отчет на дружеството. Приходите от дейността се повишават 2,44 пъти до 29,53 млн. лв. Задълженията на "Трейс Груп Холд" към 30 юни са 59,2 млн. лв., а вземанията са 54,4 млн. лв. Собственият капитал на компанията е 42,4 млн. лв., а основният 2,2 млн. лв. Източник: Стандарт (02.08.2010) |
| "Трейс груп холд" ще рехабилитира пътната инфраструктура в област Ловеч. Това съобщиха от компанията. Стойността на сключения договор с общината е 8 млн. лв. Средствата се осигуряват по оперативна програма "Регионално развитие". Дружеството трябва да е завършило предвидените ремонтни дейности за десет месеца. От компанията заявиха, че ще извършват и други строителни дейности в района. Източник: Пари (05.08.2010) |
| Поредица от позитивни търговски сесии борсовите индекси стартираха седмицата при по-вяла търговия, ниски обороти и минимално понижение. Два от представителните индекси SOFIX и BGTR30 се понижиха, докато широкият BG40 леко се повиши. Най-значимо движение регистрира имотният индекс BGREIT, който изгуби 1.8 процента от стойността си от петък. Общият борсов оборот едва надхвърли 300 000 лева. Най-активно днес се търгуваха акциите на Еврохолд България, които поскъпнаха с 3.8 процента, следвани от тези на Централна Кооперативна Банка и Химимпорт, които поевтиняха съответно с 2.6 и 0.5 процента. Сред водещите позиции сериозно поскъпване между 4 и 5 процента регистрираха книжата на М+С хидравлик, Трейс груп холд и Билборд. На положителна територия се търгуваха още Албена инвест холдинг, Фонд за недвижими имоти България, Софарма, Каолин и други. Сред губещи позиции с най-значим спад от 35 процента се отличиха книжата на Прайм Пропърти БГ АДСИЦ, следвани от акциите на Спарки АД, които поевтиняха с 26 процента. Сред по-ликвидните позиции внимание заслужава поевтиняването с между 4 и 5 процента на акциите на Индустриален холдинг България, Булгартабак холдинг, Зърнени храни България и Неохим. На пазара на компенсаторни инструменти днес не се сключиха сделки, като търсенето остава около 16 стотинки, а предлагането около 18 стотинки за лев номинал. Източник: expert.bg (10.08.2010) |
| Скептично съм настроен към това, че изграждането на автомагистрала „Люлин“ ще приключи в края на тази година. С около 2 месеца е изоставането по проекта, коментира министър-председателят Бойко Борисов при инспекция на строителството на аутобана. С него бяха и зам.-министърът на регионалното развитие Георги Прегьов и зам.-министърът на транспорта Ивайло Московски. Седмица преди това двамата констатираха, че изоставането от заложения график е с около 10 дни. Борисов обеща да проверява на всеки 20 дни как вървят строителните работи на обекта. Представители на компанията изпълнител „Мапа Дженгиз“отново обещаха, че до дни на магистралата ще бъде осигурена повече техника и ще се ускори строителството. „12 млн. лв. е взел консултантът по проекта, а не е свършил работа за един лев. На места мостовете са с височина 6-7 м и това е можело да се избегне и да се спестят средства“, коментира Борисов. Строителният надзор на „Люлин“ се извършва от сдружението „Луис Бергер - Мот МакДоналд“. По-късно през деня двамата заместник-министри инспектираха работата по втория лот от магистрала „Тракия“ от Стара Загора до Нова Загора. Оказа се, че работата на обекта изостава с няколко дни от заложения график. Според шефа там обаче закъснението се дължи на лошото време през юни и юли. Изпълнител на отсечката е обединение „Магистрала Трейс“. Източник: Класа (16.08.2010) |
| За строителството на 2.14 км от "Симеоновско шосе" до жк "Младост ІV" от околовръстното шосе на София бяха подадени 11 оферти. Други девет предложения бяха за строителен надзор при изграждането на отсечката. В търга за строителство самостоятелно участват германската "Хохтийф", австрийската "Алпине" и българската "Главболгарстрой", която изгради предишния участък на Околовръстното от бул. "България" до "Симеоновско шосе". Бившият вицепрезидент на "Мултигруп" Николай Вълканов участва с "Минстрой" в обединение с гръцката "Филипос" от Кавала. Под името обединение "Южна дъга" оферта подадоха "Трейс груп холд", дъщерната Пи Ес Ай, "СК 13 Пътстрой", "Балканстрой" и "Станилов". "Холдинг Пътища" участва заедно с дъщерната си компания "Пътностроителна техника" и "Галчев инженеринг" под бранда сдружение "СОП Южна дъга". Заедно участват "Автомагистрали Хемус" и "Инжстрой", както и "Автомагистрали Черно море" и "ИСА 2000". В консорциум "Ринг роуд 2010" влизат испанската "Копаса", бургаската "Понс строй" и "Пътстройинженеринг", Кърджали. Германската "Кемна Бау" се явява с българските си партньори ХСС и "Монолит" под името "Ринг щрасе обединение Младост". Хърватската "Конструктор" участва с българската "АБС Асфалт Бетон" по бранда "Абски Лот 31". Почти всички участници обещават да изградят отсечката за две години. Гаранцията, която дават за пътя, е 3 години, а за съоръженията 5 години и 8 месеца. Прогнозната стойност е 56 млн. лв. без ДДС. Със средствата се предвижда изграждането на магистрално трасе с по две ленти във всяка посока плюс една неактивна. Предвидени са и локали. Освен това на кръстовищата при "Симеоновско шосе" и "Младост ІV" ще се изграждат пътни съоръжения, което оскъпява строителството, обясниха от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Очакванията на пътната агенция обаче са цената да падне с около 30-40% от прогнозната. Причината е практиката от останалите проведени процедури по оперативна програма "Регионално развитие". Търгът за Околовръстното стана възможен заради спестените средства от първите 14 разиграни отсечки по програмата. В срок от 30 дни комисията ще обяви победителя, каза председателят й Кирил Дойчинов. Целта е строителството на отсечката да започне още през есента, ако няма обжалвания на процедурата. Източник: Дневник (25.08.2010) |
| Фирмите, които се конкурираха да строят магистрала "Тракия", сега са в битка за околовръстното на София. Това стана ясно вчера при отварянето на офертите за отсечката от "Симеоновско шосе" до кв. Младост. В търга за 3,5-километровата отсечка сега играят 11 компании и сдружения, като в 9 от тях има фирми, които играха и на търга за магистралата. "Главболгарстрой", които построиха отсечката от бул. "България" до "Симеоновско шосе", играят сега самостоятелно в състезанието. Германската "Хохтиф" и австрийците от "Алпине" също участват без партньори. Строителят на лот 2 на магистрала "Тракия" "Трейс груп" се появиха в състезанието с леко променен състав от този, с който работят по аутобана. Името на обединението е "Южна дъга". Новите им съотборници са "Станилов", който строи метрото на София и завода за боклука в столицата, и "Балканстрой". Другите в обединението са "Пи Ес Ай" и "СК 13 - Пътстрой". "Холдинг Пътища" на бизнесмена Васил Божков участва в сдружение "СОП Южна дъга". Тук се явяват с добре познатите си партньори от търговете за "Тракия" - "Галчев инженеринг" и "Пътностроителна техника". Хърватската "Конструктор" играе също е със стария си партньор - "АБС Асфалт бетон". Тяхното обединение е "АБСКИ лот 31". "Автомагистрали Хемус" и "Инжстрой" се явяват заедно. Други партньори са "Автомагистрали Черно море" и "ИСА 2000". В консорциума "Ринг роуд 2010" са испанците "Копаса", бургаската "Понсстрой" и "Пътстройинженеринг". "Рингщрасе обединение Младост" пък е името на сдружението на "Кемна бау", ХСС и "Монолит". От пътната агенция са предвидили бюджет от около 55 млн. лв. Парите идват от оперативна програма "Регионално развитие". Високата цена, която е близо 6 млн. лв. на километър, била заради трудни за изпълнение съоръжения. Предвидени са локални платна, две ленти във всяка посока и по една аварийна. Експерти от бранша обаче очакват доста по-ниски цени. Пътищарите предвиждат около 40 млн. лв. Търгът се случва сега, защото сме спестили пари от другите 14 лота по оперативната програма, обясниха от строителното министерство. До 30 дни комисията ще определи кой от участниците ще се грижи за южната дъга на околовръстното. До тогава ще бъдат отворени и ценовите оферти. В случая 80% от оценката се формира цената, 20% - от гаранционните срокове. Всички фирми дадоха еднаква гаранция - 68 месеца за пътните съоръжения и 36 за пътната настилка. Срокът за самия строеж, който дават участниците, е 2 години. Източник: 24 часа (25.08.2010) |
| Двоен ръст на оборота и печалба от 3.4 млн. лв. на фона на загуба през миналата година – това показва отчетът на пътностроителния холдинг "Трейс груп холд" за първото полугодие. Инфраструктурната компания има 93.4 млн. лв. оборот за първите шест месеца на годината. През юни миналата година контролираната от Николай Михайлов компания е приключил със загуба от 2.3 млн. лв. По същото време на тази разходите за дейността са се увеличили с 87 на сто до 90.4 млн. лв. Съвсем малък ръст има в разходите за материали, докато тези за външни услуги са скочили почти четири пъти до над 64 млн. лв. Това показва, че "Трейс" разчита за голяма част от дейността си на подизпълнители по различни услуги. Леко са намалели разходите за персонала. От доклада за дейността на компанията не става ясно от кои точно проекти идва ръстът на приходите. Последните подписани договори на "Трейс" са за участъка на магистрала "Тракия" от Стара Загора до Нова Загора, а преди месец стана ясно, че холдингът е спечелил най-много търгове за ремонти на пътища от първия етап на оперативната програма "Регионално развитие". Стойността на подписаните договори е за общо 26.8 млн. лв. Малко преди това "Трейс" спечели и търгове за текущи ремонти на улици в столичните квартали "Витоша", "Лозенец", "Средец" и "Триадица". Източник: Дневник (30.08.2010) |
| Трите имота, които препречиха трасето на магистрала "Тракия" между Стара и Нова Загора край село Загоре, няма да спрат строителството, защото вчера държавата иззе частта от терена, през която ще мине аутобанът. Това стана възможно, след като Административният съд в Стара Загора не уважи жалбата на собствениците срещу заповедта за областния управител на Стара Загора Йордан Николов. Предстои да бъдат съборени и паянтовите сгради върху терените, бивши птицеферми. Това вероятно ще се случи в близките дни. Казусът обаче продължава в съда, където собствениците на парцелите ще се борят да получат исканото от тях обезщетение. Те отказаха споразумение с община Стара Загора, откъдето им предлагали по 1000 лв. за имот. "Ако хората са си плащали данъците и докажат с документи в съда правото си на собственост, няма проблем да бъдат обезщетени подобаващо. Няма обаче как държавата да бъде рекетирана", коментира областният управител Йордан Николов, който дойде на място. Той изпълни обещанието си собствениците да получат подробен протокол за иззетото и съборените постройки, който евентуално да им послужи пред Темида. Вчера никой от собствениците не се появи. Нямаше протести, а изпратените за охрана на акцията полицаи си тръгнаха, защото се оказаха излишни. Само наемателят на една от постройките - Йовчо Пътев, до последно събираше багажа си с помощта на приятели. В нея той гледал доскоро 70 овце и кози срещу символичен наем от 20 лева, защото в задълженията му влизало и това да пази имота. Оказа се, че магистралата ще погълне само част от спорните имоти. Останалото обаче няма как да се използва за гледане на животни, както е било досега. Ремонтират коловозите до Оризово Работна група от пътната агенция и института по стандартизация изследва неравностите по отсечката на "Тракия" между Оризово и Стара Загора. Ремонтът щял да е за сметка на изпълнителите от "Трейс". Бившият шеф на пътната камара Румен Йовчев неколкократно предупреждаваше, че на места по отсечката, завършена през 2007 г., са се образували коловози заради лошо изработен проект и умишлени икономии. Лазар Лазаров от УС на пътната агенция каза, че отсечката е още в гаранционен срок и ще се махат пластове асфалт и ще се полага битум. Това било гаранция, че след ремонта асфалтът няма да пропада. Източник: 24 часа (31.08.2010) |
| Увеличиха допустимите разходи по ОПРР
Непредвидените разходи за строителство до 10% от стойността на договора за строителство по ОП „Регионално развитие“ ще бъдат приемани вече за допустими разходи, при условие че са уговорени между страните. Това предвиждат приетите от кабинета вчера промени в постановлението за приемане на детайлни правила за допустимост на разходите по програмата. В него е записано още, че ще се признават разходи и за покупка и изграждане на съоръжения и оборудване, които трябва да бъдат инсталирани при изпълнението на проекта. По отношение на специфични случаи за допустимост на разходите в областта на жилищната политика е конкретизиран обхватът на разходи за ремонт и възстановяване на съществуващата конструкция на жилищни сгради. Първа копка на лот 13 по ОПРР ще направи днес регионалният министър Росен Плевнелиев. По проект трябва да бъдат рехабилитирани 3 участъка от третокласните пътища. Стойността на проекта е 14,6 млн. лв., а изпълнител е обединение „Трейс Родопи“ с водещ партньор „Трейс груп холд“. Източник: Класа (02.09.2010) |
| Ремонтът на три пътни отсечки с пари от Брюксел стартира днес. Строителният министър Росен Плевнелиев ще направи първа копка на една от тях - част от околовръстния път на Димитровград в посока Чирпан. Ремонтите се финансират по ОП "Регионално развитие", съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие. Другите две шосета, които ще бъдат обновени, са в Кърджалийско - Чифлик-Горна крепост-Стремци-Черноочене, и в Хасковско - Дъбовец-разклон Малки Воден. Отсечката Чифлик-Горна крепост-Стремци-Черноочене е основната връзка на идващите от София и Пловдив туристи за историческия Перперикон. Изпълнител на Лот 13, в който са обединени трите отсечки, е "Трейс Родопи", включващо фирмите "Трейс Груп Холд" АД, "ПИ ЕС АЙ" АД - Стара Загора, и "Пътно поддържане - Кърджали" ЕООД. Ремонтите трябва да приключат до 7 месеца. В началото и края и на трите пътни отсечки ще бъдат монтирани масивни билбордове по европейски образец, информиращи за стойностите и сроковете на ремонтите. Рехабилитация на отсечката с дължина 2,742 км по пътя между Димитровград и Чирпан не е правена от над 30 години. По нея пътуващите за и от София избягват натоварения път Е-80. Отсечката от Дъбовец до разклона за Малки воден е от пътя Любимец-Ивайловград. Ремонтът не търпи отлагане, тъй като няма друга алтернатива за пътуващите към родопското градче. Този път ще стане изключително важен след откриването на граничен пункт с Гърция до Ивайловград, което се очаква да стане до няколко години. Източник: Стандарт (02.09.2010) |
| "Холдинг Пътища" ще реализира 2 проекта в Албания за 2,8 млн. евроБългаро-албанското дружество
„Балкан Роудс”, чийто мажоритарен собственик е „Холдинг Пътища“, ще изпълни два проекта за 2,8 млн. евро в Албания, съобщиха от компанията вчера. Единият е за 1,37 млн. евро и включва реконструкция на част от пътната мрежа при Билис и Лапарда, а срокът за изпълнение е 8 месеца. По втория договор компанията ще реконструира пътя Дагил-Гомсик за 1,41 млн. евро. През 2008 г. дружеството „Балкан Роудс” спечели конкурса за изпълнител на реконструкцията на пътя от Кубен до Перой и Капсит в Албания за 1,5 млн. евро, а през следващата година сдружението подписа договор за изпълнение на проект за реконструкцията на пътя от Перой до Влеше за 2,64 млн. евро. „Холдинг Пътища“ има свои търговски представителства в Украйна, Полша, Албания и Македония. От 5 хил. лв. на 1 млн. лв. беше увеличен капиталът на „Трейс Транс“, който е собственик на строителната компания „Трейс Груп Холд“, съобщиха от фирмата вчера. „Трейс Транс“ извършва транспортната дейност в структурата на „Трейс Груп“ и експлоатира 100-те нови тежкотоварни автомобила, които неотдавна компанията купи за 6,58 млн. евро. Източник: Класа (08.09.2010) |
| Дъщерната компания на "Трейс груп" - Пи Ес Ай, получи разрешение за добив на строителни материали за срок от 10 години. Това реши днес Министерският съвет. Дружеството, което участва в строителството на магистрала "Тракия" и софийското метро, ще добива варовици, годни за ползване в пътното строителство, от находището "Исенов връх", разположено в землището на село Ракитница, Старозагорско. Находището е с площ 160 586 кв.м. За периода на концесията фирмата планира да инвестира 195 хил. лева. Очакваните постъпления от концесионни плащания са за над 446 200 лв.
"Пътстрой-Габрово" получи разрешение за добив на варовици от находището "Козирог" край едноименното габровско село. Концесията е за 25 години. Находището е с площ от 343 504 кв.м. Фирмата планира да извърши инвестиции за над 1.163 млн. лева.
Варненското дружество "Ескана" получи концесия за 25 години на находището "Горен Близнак" в община Аврен за добив на пясъци. Находището е с площ от 173 582 кв. м. Очакваните концесионни плащания са за над 1.927 млн.лв. при планирани инвестиции за над 2 млн. лв.
Правителството промени в свое решение от 20 ноември 2009 г. за предоставяне на концесия за добив на скално-облицовъчни материали от находище "Воденицата-4" в село Кобилино, община Ивайловград. С поправките се определя размер на концесионно плащане не само за добития материал, използван за краен продукт цепени плочи, но и за останалата част от добитото подземно богатство, което може да бъде използвано за фракции в пътното строителство. Източник: Дневник (15.09.2010) |
| „Главболгарстрой” даде най-ниската ценова оферта за ремонта на Южната дъга на Околовръстното шосе. Това стана ясно при отварянето на ценовите оферти на участниците, допуснати до търга за отсечката. Предложението на ГБС е 37,2 млн. лева без ДДС. Общо от 11 участника до отваряне на ценовите оферти бяха допуснати само пет. Втората най-ниска цена даде Обединение „Южна дъга”, в което участват „Трейс груп”, PSI, СК13 „Пътстрой” и други с предложение от 40,6 млн. лева без ДДС. Най-висока беше офертата на Обединение Южна дъга – АМ „Хемус” Инжстройинженеринг” с 52,5 млн. лева. Останалите два допуснати участника предложиха повече от 45 млн. лева. До десет дни комисията от Агенция „Пътна инфраструктура” ще се произнесе кой ще е победител в търга. Неговата ценова оферта трябва да е не по-ниска от 30 % от осреднената цена от останалите участници. Източник: Дарик радио (16.09.2010) |
| "Главболгарстрой" ще строи и оставащите 3.58 км от южната дъга на околовръстния път на София, т.е. отсечката, която ще свърже "Симеоново" и "Младост". Това стана ясно вчера при отваряне на офертите. "Главболгарстрой" предложи най-ниска цена - 44.7 млн. лв. с ДДС, т.е. около 12.4 млн. лв. на километър. Това е около 35% по-малко от прогнозната стойност, предвидена от пътната агенция. В тръжните книжа тя беше 67.2 млн. лв с ДДС. Втората най-изгодна цена е на "Трейс", която е предложила 48.84 млн. лв. с ДДС. Най-скъпа бе офертата на обединението между "Автомагистрали Хемус" и "Инжстрой инженеринг", които са поискали 63 млн. лв. с ДДС. В процедурата се включиха 11 компании, но вчера бяха отворени предложенията само на 5 от тях, защото останалите не отговаряли на условията, обясниха от пътната агенция. От чуждестранните участници беше допусната единствено австрийската "Алпине", която поиска 54.7 млн. лв с ДДС. Отпаднаха обаче немските "Кемна Бау" и "Хохтийф", хърватската "Конструктор инженеринг" и др. Въпреки че тръжната комисия все още не се е произнесла, "Главболгарстрой" е най-вероятният победител, защото цената има 80% тежест при определяне на победителя. Останалите 20% са гаранционните срокове, предложени за пътя и съоръженията. В случая всички участници са дали по 3 години гаранция на пътя и почти 6 години гаранция на съоръженията. "Главболгарстрой" построи и 4.5-километровата отсечка между "Бояна" и "Симеоново". Тя се прочу като най-скъпия път у нас - по 16 млн. лв. "Главболгарстрой" винаги са обяснявали, че пътят е скъп, защото става въпрос за 4 ленти и за много допълнителни съоръжения. Източник: Сега (16.09.2010) |
| Проектите, по които се изгражда магистрала "Тракия", може да бъдат променени. Това съобщи председателят на управителния съвет на пътната агенция Божидар Йотов. Сдружението, което строи трасето между Нова и Стара Загора - "Магистрала Трейс", е поискало препроектиране, обясни той. Причина за исканите промени е да бъде построен по-бързо аутобанът, каза за "Стандарт" Цветан Цонев, изпълнителен директор на водещия партньор в обединението "Трейс Груп Холд". Целта е да се използват готови кофражи, каквито има в наличност, вместо да се преправят. Не става обаче въпрос за промяна на трасето, което би довело до усложнения, обясни той. Преди да бъде взето окончателно решение дали да има корекции по проекта, ще бъде направена юридическа експертиза, за да не се загубят парите от Брюксел, обясни Йотов. Промени може да се наложат и на трасето от Ямбол до Карнобат. Вече е започнало изграждането на 5-те участъка, на които е разделена отсечката от изпълнителя. След геодезични проучвания на първите три от тях е установено, че почвите са неподходящи. Това обясни Иван Иванов от сдружение "Тракия IV", което строи отсечката. Изпратени са писма до пътната агенция и избрания надзор за проблемите. В същото време всички усилия са съсредоточени върху останалите два участъка от трасето, така че изграждането на пътя да се изпълни качествено и в срок, обясни Иванов. Проблемната почва няма да забави или оскъпи отсечката, категоричен бе той. Цялата магистрала "Тракия" трябва да бъде готова през есента на 2012 г. При всяка първа копка на оставащите три участъка премиерът Бойко Борисов помоли изпълнителите да завършат трасето по-бързо, така че българите да пътуват по готовата магистрала от София до Бургас още през лятото на 2012 г. Източник: Стандарт (21.09.2010) |
| Великотърновската „Пътни строежи ВТ”, която изгради сектор от прохода Хаинбоаз, предложи най-ниска цена за реконструкцията на част от автомагистрала „Хемус”, която се намира в непосредствена близост до Варна. В консорциум с друга фирма „Хидрострой” АД, местната компания оферира малко над 1, 6 млн. за реконструкция на естакадата „Девня”. Основните конкуренти - обединението между дружествата „Зебра” и „Трейсгруп”, даде оферта от 2, 16 млн. Поръчката е на Областното пътно управление на морската столица. Източник: Борба - Велико Търново (21.09.2010) |
| Трейс Груп Холд АД ще изгражда кръстовище на две нива в столичния район Младост, информираха от публичната компания. Между Трейс и Столична община бе подписан договор на 20 август за изпълнение на „Инженеринг (проектиране и строителство) на обекти по обособени позиции: Кръстовище на две нива бул. „Андрей Сахаров" и бул. „Андрей Ляпчев". Финансирането на проекта е от бюджета на Столична община. С проекта се цели изграждането на ново транспортно трасе, което да бъде алтернатива на бул. „Александър Малинов" и да създаде нова възможност за връзка между кв. „Младост" 1 и кв. „Младост" 2, както и към южните територии и центъра на София. Ще бъде изградено четириклонно кръстовище на ниво терен при ул. „Андрей Сахаров" и продължението на ул. "Св. Киприян", а директното направление по бул. „Андрей Сахаров" ще се осъществява чрез преминаване на второ ниво над бул. „Андрей Ляпчев". Договорът е на стойност 8.86 млн. лева. Срокът за изпълнение е 360 календарни дни, считани от издаване на строителното разрешение. Изпълнител е Сдружение Трейс Виа с водещ партньор Трейс Груп Холд АД и партньор Виа план ЕООД. Трейс Груп Холд АД подписа в края на август договори по Оперативна програма „Регионално развитие" 2007 - 2013 на обща стойност 21.6 млн. лв. за ремонт на регионална пътна инфраструктура. Единият договор е за изпълнение на ЛОТ 13, който включва рехабилитация на път ІІІ-597 Ивайловград - Любимец, на път ІІІ-663 Чирпан - Димитровград и на път ІІІ-5071 Чифлик - Горна крепост - Стремци - Черноочене. Общата дължина на отсечката е 22.954 км. Другият договор е за изпълнение на Лот 10 - рехабилитация на път ІІІ-565, от км 0+000 до км 17+000, с. Шишманци, област Пловдив. Акциите на Трейс Груп Холд АД поскъпнаха на БФБ-София с 0.02% и приключиха борсовата търговия при цена от 50.01 лв. за лот. Източник: profit.bg (23.09.2010) |
| Път с европейско качество ще свързва след по-малко от половин година пловдивското с. Шишманци с магистрала "Тракия". Строителството е започнато в изпълнение на Лот-10 от ОП "Регионално развитие". Старта вчера даде министърът по европейските фондове Томислав Дончев. Проектът се съфинансира от Европейския фонд за регионално развитие. Пътят е от изключителна важност за региона, тъй като ще се ползва от жителите на 3 общини - Пловдив, Марица и Раковски. По него се извозват битовите отпадъци от Пловдив към открития преди година екозавод в Шишманци. Използва се като алтернативно трасе до град Чирпан. Проектът предвижда рехабилитация на 17 км шосе. Стойността му 6,8 млн. лв. Изпълнител е обединение "Трейс-Център" - София с водещ партньор "Трейс Груп холд" АД. Строителният надзор се осъществява от "Трансконсулт БГ" ООД. Ремонтните работи трябва да приключат за 5 месеца. Източник: Стандарт (29.09.2010) |
| "Трейс груп холд" (T57)
Визитка:
Създадена: 1993 г.
Адрес: София 1740, бул. "Джеймс Баучер" №71
Телефон: 02 965 79 40 , 02 965 79 40
Интернет адрес: www.tracebg.com
Отрасъл: Инфраструктура
Председател на съвета на директорите: Николай Михайлов
Последен финансов отчет: консолидиран, към 30 юни 2010 г.
Новината за поисканата несъстоятелност на "Мостстрой" и опасенията, че "Холдинг пътища" може да има финансови затруднения, насочиха погледите и към останалите големи дружества в сектора, които се търгуват на борсата. Такова е "Трейс груп холд", но в случая отчетите му и отношението на анализаторите към него се оказаха далеч по-малко притеснителни.
"След негативните новини около "Холдинг пътища" и "Мостстрой" темата около третия основен представител от инфраструктурните компании на БФБ - София, изглежда доста актуална. Положителното е, че разликите са повече от приликите между "Трейс груп холд" и двете свързани с общ акционер дружества "Холдинг пътища" и "Мостстрой", коментира инвестиционният консултант от пенсионна компания "Бъдеще" Развигор Христов.
Приликите в бранша
Приликите между трите компании са в растящите краткосрочни вземания и задължения към банки и доставчици. Този ефект беше по-скоро очакван на фона на изключително тежката ситуация, в която браншът изпадна, след като държавата преразгледа методите си за разплащане с фирмите още в края на миналата година.
Това естествено повлия върху паричните потоци на компаниите и най-вече върху свежия приток на оборотни средства, тъй като тя е основен източник на работа за тях. Съответно на преден план изплува възможността на мениджмънта да маневрира в подобна ситуация и адекватно да управлява наличните парични потоци.
"За разлика от "Мостстрой" и "Холдинг Пътища" през последните две години "Трейс груп" успя да спечели няколко ключови договора със осигурено финансиране, което до голяма степен му гарантира свежи парични постъпления", поясни Петър Василев, портфолио мениджър в "Алфа асет мениджмънт".
Все пак обаче той отчита, че това не е гаранция за добро финансово здраве, както показа "Мостстрой", която, въпреки че участва в консорциумаза изграждането на последната отсечка от магистрала "Тракия", подаде молба за несъстоятелност.
"Това не е гаранция за добро финансово здраве, още повече че повечето средства по проектите се изплащат впоследствие, а междувременно дружеството има нужда от значителен оборотен капитал. Кратък поглед върху последния финансов отчет на групата (бел. ред. - "Трейс груп холд") показва, че размерът на банковите кредити и лизинговите плащания към момента е пренебрежимо малък, а единствените по-сериозни задължения са търговските към доставчиците.
Размерът на вземанията също е значителен, така че на пръв поглед място за притеснения няма. Останалото е въпрос на добър кеш-флоу мениджмънт и ефективно събиране на вземанията", допълни Василев.
Задълженията
Както и при другите в бранша "Трейс" отчита увеличение на краткосрочните си задължения и вземания, но въпреки това обращаемостта им е по-добра от тези на конкурентите й. Допълнително общата финансова тежест за групата е по-ниска от тази на "Холдинг Пътища" и "Мостстрой".
Според анализа на "Елана трейдинг" "Трейс" е и сред най-малко задлъжнелите компании в широкия индекс BG40 на БФБ - София, на база банков дълг към собствен капитал. За по-ниската задлъжнялост спомага и увеличението на капитала през борсата, което й донесе 22 млн. лв. свежи пари чрез първично публично предлагане в края на 2007 г.
Макар краткосрочните й задължения в края на юни тази година да отчитат леко понижение през октомври, на "Трейс" и предстоят няколко важни падежа. Според последния финансов отчет този месец групата има да изплати 2 млн. лв. заеми към Корпоративна търговска банка и Уникредит Булбанк, а до края на следващата пролет още около 5 млн. лв. по кредити към Обединена българска банка и МКБ Юнионбанк. Групата има и около 3 млн. лв. текущи задължения по финансов лизинг при общо такива от около 11 млн. лв. Текущите задължения обаче се покриват до голяма степен от наличния паричен ресурс.
Бъдещите проекти
Въпреки че основни рискове пред компания остават ниската усвояемост на еврофондовете и забавянията на държавните и общинските плащания, през следващите няколко години "Трейс" ще изпълнява редица крупни проекти. Сред тях са отсечката на магистрала "Тракия" от Стара до Нова Загора срещу 138 млн. лв. със средства от оперативна програма "Транспорт".
Сумата, с която "Трейс" спечели, беше широко дискутирана и дали ще се окаже рентабилна остава да покаже времето. Все пак според пазарни анализатори компанията може да си позволи значително по-малко ресурс за изграждането на отсечката заради наличието на собствени бази с инертни материали в близост до мястото на строителството.
За целта в средата на май "Трейс" си подсигури и нова техника за близо 13 млн. лв. без ДДС. Отделно от това тя активно се опитва да разнообрази източниците си на постъпления, като освен в пътно строителство има проекти и в метростроителството и водната рехабилитация.
Сред по-големите и подобни е участие в работата в консорциум за изграждането на втория метродиаметър в София. Като цяло обаче "Трейс" за момента е сред лидерите по спечелени инфраструктурни европроекти, поне според статистиката на Агенция "Пътна инфраструктура", която показва, че "Трейс груп холд" е спечелила най-много търгове за ремонт на пътища от първата фаза на оперативна програма "Регионално развитие" за общо 27 млн. лв.
Преценката на инвеститорите
Борсовото представяне на акциите на "Трейс" също показва, че за момента инвеститорите виждат позицията като съществено по-малко рискова спрямо останалите компании в бранша на борсата. За последните три месеца акциите на дружеството дори са отбелязали ръст от около 9 на сто, макар и на годишна база пазарната им стойност да се е понижила с една трета.
На фона на срива при "Холдинг Пътища" и "Мостстрой" - съответно с 30 и близо 90 на сто за последния месец, книжата на "Трейс" са поевтинели с под 6 на сто за същия период. Източник: Дневник (12.10.2010) |
| Българските фирми, които строят отсечката между Ямбол и Карнобат на магистрала "Тракия" да се стегнат. Ще бъдем безкомпромисни към тях. Това посъветва премиерът изпълнителите, след като направи проверка на работата по аутобана. С него бяха регионалният министър Росен Плевнелиев и шефът на пътната агенция Божидар Йотов. Министър-председателят даде за пример работата по "Тракия" на родната компания "Трейс Груп холд" и на гръцката "Актор". Двете български компании, които строят Ямбол - Карнобат обаче едва на 40-ия ден започват да махат хумуса, обясни Борисов. В консорциума, който изгражда трасето, влизат "Холдинг пътища" като водещ партньор с още 4 дъщерни компании, обявената в несъстоятелност "Мостстрой", от които 21% държи бизнесменът Васил Божков, хасковската "АБ", "Галчев инженеринг" и "Пътинженерингстрой Т". Въпрос на чест за тях е да се справят. Не го ли направят ще поставим такива условия на конкурсите, така че да не могат да участват в тях, скръцна със зъби премиерът. Вместо да мърморят, че няма работа, да правят магистрали, посъветва още той. Борисов обеща, че лично ще проверява строителството на аутобана на всеки 20 дни. През другото време контрол ще осъществява министър Плевнелиев. Обещал съм на българите, че ще отидат на море по тази магистрала през месец юни 2012 г., въпреки че договорът е за пускане през септември същата година, припомни премиерът. Той уточни, че формално няма изоставане на отсечката между Ямбол и Карнобат - Лот 4. Досега обаче през първите 40 дни строителите използвали времето за организационни дейности. Все пак са 9 компании и имат време да наваксат. Неслучайно дадох пример с "Люлин" и "Марица", каза премиерът. Няма да помагам или да преча на определени фирми, заяви Бойко Борисов, отговаряйки на въпрос дали ситуацията около "Мостстрой" е причина за случващото се с ЛОТ 4. Ние се занимаваме с магистрала "Тракия", а не с този или онзи холдинг. На "Тракия" констатираме, че няма изоставане, обясни регионалният министър Росен Плевнелиев. На ЛОТ 4 ще трябва да се напънат, да дадат всичко от себе си. Изоставане и там няма, каза той. Това, че месеци по-късно е обявена несъстоятелност, по никакъв начин не създава проблеми за автомагистрала "Тракия", каза Плевнелиев. Източник: Стандарт (13.10.2010) |
| "ПСФ Мостинженеринг", която е част от холдинговата структура на "Трейс груп", получи разрешение за добив на строителни материали в Ямболска област. Концесията е за срок от 25 години, реши правителството днес. Компанията ще добива доломити и варовци, които могат да се използват за пътни основи, асфалтови покрития и обикновени бетони от находище "Бояново - 2". Нахозището е с площ от 216 455 кв.м. Очакваното годишно концесионно възнаграждение е 36 180 лв., е посочено в съобщението на Министерския съвет. Източник: Дневник (04.11.2010) |
| С решение на Министерския съвет от 28 октомври 2009 г. се предоставя концесия за скални материали на 1 км от трасето на магистрала "Тракия" на фирма "Арко импорт". Интересно какви са мотивите и каква е тази фирма? Това попита вчера чрез медиите лидерът на БСП и бивш премиер Сергей Станишев. Според него там има "особени интереси", но не уточни какви. Репликата му бе заради изказване на премиера Бойко Борисов, "че лапачите са се наредили около автомагистрала "Тракия" и пак чакат да лапат". "24 часа" даде отговор на въпросите коя е фирма "Арко импорт" и защо е получила концесия в броя си от 30 септември. Компанията е собственост на Нина Георгиева, съпруга на бившия шеф на пътния фонд Веселин Георгиев. Находището, което получава миналата есен, е Дългия рид и е в землището на новозагорското с. Полско Пъдарево. То е в съседство с отсечката между Нова Загора и Ямбол. За изграждането й на 14 юли бе подписан договор с гръцката компания "Актор". Два дни по-рано строителното министерство сключва с "Арко импорт" 25-годишен контракт за добив на доломити. Процедурата започва през 2004 г. Тогава фирмата получава от екоминистерството разрешение за търсене, а през февруари 2006 г. става титуляр на удостоверение за търговско откритие. Това дава право да вземе концесията без конкурс. Заявлението е подадено в строителното министерство на 24 август 2006 г. По това време Веселин Георгиев е шеф на пътния фонд. Както "24 часа" писа, в пътния бранш упорито се говори, че фирмата ще доставя материали за доизграждането на аутобана. От строителното министерство и пътната агенция обаче обясниха, че нямат информация. Добивът на материали е въпрос на договорни взаимоотношения между изпълнителя и подизпълнителите, каза Лазар Лазаров, член на УС на АПИ. На този етап фирмата не била длъжна да дава обяснения на пътната агенция за доставките на материали. Даването на концесията на находище Дългия рид не е обвързано с изграждането на "Тракия", но договорът е съобразен с това, че в близост минава трасето на магистралата, обясниха през септември от строителното ведомство. Междувременно кабинетът вчера даде още едно находище в близост до "Тракия". За 25 г. фирма "ПСФ Мостинженеринг" взема кариера до с. Бояново, област Ямбол. В управата на компанията е Николай Михайлов, шеф на борда и собственик на "Трейс груп", която строи аутобана между Стара и Нова Загора. За да се отпушипроектът за връзката на "Хемус" с Околовръстния път при гара Яна, кабинетът одобри допълнителни споразумения към две оттрите дадени находища край магистралата. С тях ще се коригира концесионната им площ. Преди няколко дни Борисов обясни, че заради тях проектът се бави и оскъпява. Станишев вчера заяви, че концесиите не пречат и за тях не може да бъде винен предишният кабинет, защото са дадени преди 2005 г. (24часа) Изгубили документи срещу Георгиев, ЕК ги праща Оригиналите на документи, които са необходими по делото срещу бившия шеф на пътния фонд Веселин Георгиев, са били изпратени до Софийския градски съд с писмо от Министерския съвет. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на финансите вчера. Изпращането им станало възможно, след като оригиналите са поискани повторно от Европейската комисия и са били пратени. Документите, за които стана ясно, че липсват, са писма, изпратени през 2008 г. от Генерална дирекция „Регионално развитие”, за нередности в управлението на средствата по ИСПА, заради което те са били спрени. Първото писмо е изпратено на 17 март, второто на 22 юли, а третото на 24 януари. След като СГС изпраща на 22 юли до Министерството на финансите писмо, с което изисква оригиналите на тези три писма, оказва се, че в архива на Министерството на финансите оригиналите ги няма. “По какви причини не са попаднали там, е трудно да се каже, като се видят кои са адресатите на писмата- бившият зам.- министър на финансите Любомир Дацов, Меглена Плугчиева и бившият министър на финансите Пламен Орешарски. Нямам обяснение къде са оригиналите, но в крайна сметка, след като към Министерския съвет се създава звеното Координация при управление на средствата в ЕС, ръководено от г-жа Юлиана Николова, цялата документация и целият архив, от кореспонденцията с ЕС, всичко е предадено от Министерството на финансите към това звено към МС”, обясни Бетина Жотева, шеф на дирекция „Връзки с обществеността” в Министерството на финансите. Източник: 24 часа (04.11.2010) |
| Две дъщерни компании на “Трейс Груп Холд” - “Пи Ес Ай” и “Трейс Кърджали”, са подписали договори за текущо и зимно поддържане на общо 1400 км от републиканската пътна мрежа, съобщи холдингът чрез БФБ. Обединение “Стара Загора 2010”, в което партньори са “Пи Ес Ай”, “ПСК Ес Би Ес” и “Пътстрой”, ще извършва поддържане (превантивно, текущо, зимно и ремонтно възстановителни работи при аварийни ситуации) на 780 км републикански пътища на територията на Пътно управление - Стара Загора. Възложител е Агенция “Пътна инфраструктура”, а договорът за изпълнение, подписан на 3 ноември, е със срок 4 години. Обединение “Кърджали 2010”, в което партньори са “Пи Ес Ай”, “Пътно поддържане” - Крумовград, и “Трейс Кърджали”, ще поддържа 621 км републикански пътища на територията на областта в Южна България. Договорът за изпълнение е подписан на 12 ноември и също е 4-годишен. В момента “Пи Ес Ай” извършва поддържане на общо 280 км от републиканските пътища на територията на РПС Гурково и РПС Казанлък, а “Трейс Кърджали” АД поддържа 230 км републикански пътища на територията на РПС Кърджали и Ардино. В края на септември бе обявено, че “Трейс Груп Холд”, чрез дъщерното си дружество “Трейс Бургас”, ще реконструира пешеходната зона на Бургас за 3,8 млн. лв. Също през септември “Трейс Груп” обяви, че ще строи кръстовище на две нива в столичния район “Младост” за 8,9 млн. лв. Срокът за изпълнение на проекта е 360 календарни дни. В края на август “Трейс Груп” подписа договори на обща стойност 21,6 млн. лв. по Оперативна програма “Регионално развитие” 2007 - 2013 за ремонт на регионална пътна инфраструктура в Кърджали, Хасково и Пловдив. В края на юли дружеството подписа и договор на стойност 8,1 млн. лв. за подобряване на градската среда в община Ловеч. Източник: Труд (15.11.2010) |
| Пътната агенция се закани да глоби българското сдружение "Магистрали Трейс" с 500 хил. лв., защото закъснели с повече от три месеца с внасянето на първия сертификат за плащане на участъка от Стара Загора до Нова Загора на магистрала "Тракия". Това съобщи Божидар Йотов, председател на управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура". От обясненията му стана ясно, че причина за забавеното внасяне на документа е, че държавата не си е свършила работата и все още не са приключили отчужденията и преместването на техническата инфраструктура. Стойността на първия сертификат е 2.3 млн. лв. без ДДС, а санкцията е 20% от него. "Магистрали Трейс" са съгласни с глобата, защото тя е заложена в договора, каза още Йотов. Той уточни, че ако строителят навакса закъснението с внасянето на сертификати, парите от наложената санкция после ще им бъдат върнати. На въпрос защо глобяват строителя за нещо, което държавата не е свършила, Йотов отговори: "Защото така е по договор." Източник: Дневник (30.11.2010) |
| Заради бавни чиновници Обединение "Магистрала Трейс" може да отнесе глоба от 0,5 млн. лв. Строителят на отсечката между Стара и Нова Загора на магистрала "Тракия" ще бъде наказан с парична глоба, защото е забавил с 4 месеца предаването на сертификата за завършен първи етап по трасето. Ще настояваме за максимално наказание - до 20% от стойността на етапа, каза шефът на Агенция "Пътна инфраструктура" Божидар Йотов. Ако забавянето се компенсира при следващите етапи, средствата ще се възстановят. Фирмата обаче е закъсняла заради непреместени електрически стълбове и тръби по трасето, обясниха ръководителите на обекта при проверка на регионалния министър Росен Плевнелиев преди месец. По другите две отсечки от аутобана няма забавяне, каза Йотов. Все още не са получени искове за оскъпяване на отсечката между Ямбол и Карнобат заради мочурливи терени. Ако това се случи, АПИ ще заведе регресивен иск срещу проектанта на трасето, уточни Йотов. Източник: Стандарт (30.11.2010) |
| Силен ръст на печалбата и увеличени приходи отчита пътностроителният холдинг "Трейс груп холд" в консолидирания си отчет за деветмесечието. Към края на септември компанията има близо 11.8 млн. лв. печалба, над седем пъти повече, отколкото за същия период на миналата година. Продажбите на компанията са скочили с 65% до близо 186 млн. лв. В доклада за дейността няма обяснение защо приходите са скочили толкова много. От формите на отчета се вижда, че увеличението е най-вече при продажбите на услуги – там скокът за година е над 70% до 180 млн. лв. Холдингът има много малко финансови приходи. Разходите за дейността също са се увеличили до над 173 млн. лв., като двойно е нарастването на тези за външни услуги. Обичайно пътните компании имат много такива разходи, когато изпълняват много поръчки и плащат на подизпълнители. Повече от двойно са се повишили дългосрочните задължения на "Трейс" и към края на септември вече са почти 29 млн. лв. По-голяма част от тях попадат в графа "Други", за които не е обяснено какво точно представляват. Компанията има 7 млн. лв. дълг към свързани предприятия при 2.6 млн. лв. година по-рано. "Трейс" няма никакви задължения към банки. В доклада за дейността от пътния холдинг посочват, че заради планираните обеми на работа в следващите три години разходите за банкови гаранции и финансов лизинг ще заемат висок дял във финансовите разходи и по този начин ще влияят значително върху финансовия резултат. Източник: Дневник (30.11.2010) |
| Режат неопитни фирми от конкурса за АМ "Марица"
Само големите и опитни строителни компании в България ще могат да участват в изграждането на двата лота от магистрала „Марица“. Причината за това са променените тръжни условия за аутобана. В тях е записано, че всички фирми в консорциума трябва да имат опит в строителството на автомагистрали и първокласни пътища, които са с товароносимост 11,5 т. Това обяви вчера при официалния старт на тръжната процедура на лот 1 от магистрала „Марица“ регионалният министър Росен Плевнелиев. „Фирмите с по-малък опит ще могат да участват като подизпълнители при строителството“, обясни зам.-регионалният министър Георги Прегьов. „С тези условия ще бъде гарантиран по-голям професионализъм и качествено изпълнение“, коментира пред „Класа“ Иван Бойков, изпълнителен директор на Камарата на строителите в България. Той обясни, че очаква, когато кандидати са консорциуми, вече да обединяват по-малко фирми. Всички фирми в консорциума ще трябва да подпишат и декларации за солидарна отговорност, ако се случи нещо с някоя от компаниите, каза още Георги Прегьов. В договорите на изпълнителите ще бъде записано, че ще могат да внасят сертификати за плащане на извършени дейности на определен етап и при по-малко от 100% изпълнение. Това ще става само в случаите, когато забавянето в работата е по вина на възложителя. Целта е да се постигне по-ритмично финансиране, уточни Прегьов.Такъв е сега казусът с изпълнителя на лот 2 на „Тракия“ - обединение „Магистрала Трейс“. Компанията не може да сертифицира на 100% етап 1 от участъка, защото държавата не е издала строително разрешение за съпътстващите трасета. Магистрала „Марица“ е разделена на 2 участъка. Първият е с дължина 31,4 км и е от Оризово до Димитровград, а предварителната й стойност е 104 млн. евро. Вторият участък ще свързва Димитровград и Харманли, дълъг е 35 км и се очаква да струва 105 млн. евро. По план изпълнителите трябва да бъдат избрани през май 2011 г., а през юли да започне строителството. Заложено е магистралата да бъде завършена в средата на 2013 г. Източник: Класа (02.12.2010) |
| Пи Ес Ай АД, част от групата на Трейс Груп Холд АД, е подписало на 29.11.2010 рамкови споразумения с община Сливен за периода 2010–2014, се казва в уведомление на холдинга. Лот 1 е на стойност 168,6 млн. лв. и включва изграждане на обекти на техническата инфраструктура на територията на община Сливен. Лот 2 възлиза на 16,8 млн. лв. и включва изграждане на нови сгради, строежи и обекти, реконструкции, основен ремонт и преустройство на съществуващи сгради общинска собственост или предоставени за ползване на общината, включително енергоспестяващи мероприятия на сгради. Финансирането е със собствени средства на общината, ОПРР, ОПОС, ИСПА и национално финансиране. Договорът за Лот 1 предвижда да бъде извършено изграждане на нови, реконструкция и основен ремонт на улични и пътни мрежи общинска собственост; улично, алейно, парково и празнично осветление; разширение, реконструкция и рехабилитация на водоснабдителни и канализационни мрежи и отводнителни съоръжения; модернизация на съществуващи помпени станции; укрепване на речни брегове, изграждане на диги, подпорни стени и др. съоръжения; изграждане на сгради и съръжения за събиране, съхранение и обезвреждане на отпадъци; СМР за укрепване и стабилизиране на свлачища и защитни съоръжения при срутища. Договорът за Лот 2 предвижда да бъде извършена реконструкция, основен ремонт и преустройство на съществуващи сгради общинска собственост, внедряване на мерки за енергийна ефективност на същите, внедряване на инсталации и съоръжения, основани на използването на алтернативни възобновяеми енергийни източници. Пи Ес Ай е партньор в Сдружение „Магистрала Трейс”, което изпълнява допълнително проектиране и строителство на обект: АМ Тракия /А-4/ Оризово -Бургас, участък: ЛОТ 2 – Стара Загора – Нова Загора, от км 210+100 до км 241+900. Проектът е на стойност 137,9 млн. лв. Пи Ес Ай е и водещ партньор в Обединение „Метро Младост”, което изпълнява разширението на метрото в София в участъка ж.к. „Младост І” - бул. „Цариградско шосе”. Проектът е на стойност 222 млн. лв. Източник: Инвестор.БГ (09.12.2010) |
| Компанията "Трейс", която строи отсечката от Стара Загора до Нова Загора на магистрала "Тракия", е поискала разрешение от пътната агенция да препроектира всички мостове по участъка. Става въпрос за общо 10 такива съоръжения, съобщи вчера Лазар Лазаров от управителния съвет на ведомството по време на изслушване в парламента. Той обясни, че агенцията вече е дала разрешение. По думите на Лазаров от "Трейс" са обещали, че това няма да доведе до удължаване на сроковете за строителство или до оскъпяване на проекта. Така и не стана ясно по какви причини се е наложило да се препроектират мостовете, но от обясненията на Лазаров излезе, че така съоръженията ще станат по-добри в сеизмично отношение. От пътната агенция припомниха, че ще наложат санкция на "Трейс" от 500 хил. лв., защото е забавила внасянето на сертификатите за вече свършената работа по строителството на участъка. Тази глоба ще бъде върната на компанията ако успее да навакса сроковете при следващото внасяне на сертификати за свършена работа. Всъщност "Трейс" забави поискването на плащане за вече свършената работа, защото държавата закъсня с отчуждителните процедури за прилежащата инфраструктура. Източник: Сега (10.12.2010) |
| Обединение на "Трейс" с най-ниска оферта за линията Пловдив-Бургас
Обединение на "Трейс" с най-ниска оферта за линията Пловдив-БургасОбединението, в което участват „Трейс Груп Холд“, СК-13 и италианската „Джи Си Еф“ са дали оферта за трите позиции съответно 35,5 млн. лв., 181,8 млн. лв. и 162 ,9 млн. лв., съобщиха от НКЖИ. На всички 12 кандидати, които подадоха документи в началото на ноември, бяха отворени вчера ценовите предложения. Запечатан остана пликът с цената за позиция 2 на австрийската компания „ПОРР Технобау унд Умвелт“, тъй като не отговаря на условията. Най-високо предложение за изпълнение на позициите е дал консорциум „Европейски железници“, който е поискал съответно 45,7 млн. лв., 245,1 млн. лв. и 244,7 млн. лв. Близо 370 млн. лв. е прогнозната стойност за проекта, като 64% от нея е от ОП „Транспорт”, останалото - от националния бюджет. Източник: Класа (22.12.2010) |
| Обединение "Джи Си Еф – СК13 – Трейс Рейлинфра", с участието на "Трейс Груп Холд" е с най-голям шанс да вземе поръчката за ремонта на жп линията Пловдив – Бургас, която се финансира с близо 400 млн. лева от еврофондовете. Сдружението, в което влиза и италианската "G.C.F. Generale Сostruzioni Ferroviarie S.P.A" даде най-ниски цени за трите позиции в търга, който се провежда за втори път след като първият бе анулиран. Ако "Трейс" вземе поръчката, ремонтът на жп линията от Пловдив до Бургас ще излезе 380.3 млн. лева, за разлика от 426-те милиона, които щяха да се платят, ако не бе анулиран първият търг. Компанията на Николай Михайлов вече има два крупни проекта от Оперативна програма "Транспорт" – за Лот 2 на магистрала "Тракия" (137.868 млн. лева) и участъка от софийското метро от "Патриарх Евтимий" до "Черни връх" (142 млн. лева). Възложител на ремонта на жп линията Пловдив - Бургас е Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ). Проектът е с прогнозен бюджет от 187.365 млн. евро – 64 % безвъзмездна финансова помощ от Кохезионния фонд на Европейския съюз и 36 % от бюджета на България. Източник: Медия Пул (22.12.2010) |
| Консорциумът между българските компании "Трейс" и "СК-13" и италианската GCF беше определен за победител в търга за модернизацията на жп отсечката от Пловдив до Бургас. Офертата на трите компании е с най-ниска цена - 380 млн. лв. "Спестени са 110 млн. лв. за рехабилитацията на железопътната линия", каза във вторник министърът на транспорта Александър Цветков, тъй като толкова е разликата между най-ниските оферти от проведените две процедури. Първата беше прекратена по настояване на Брюксел след сигнали за нередности. Така спечелените от "Трейс" търгове - самостоятелно или в съдружие, през тази година надхвърлиха 550 млн. лв. Компанията освен това строи и две отсечки от столичното метро за 360 млн. лв., спечелени в общинския търг през 2008 г. Освен търговете по европрограми през тази година компанията спечели и поддръжката на една седма от пътищата в страната - близо 3000 км, както и уличните ремонти в столичните райони "Витоша", "Лозенец", "Средец" и "Триадица". Ефектът е отразен във финансовия отчет на дружеството, според който за деветмесечието на 2010 г. "Трейс груп холд" е увеличил седем пъти печалбата си спрямо същия период на миналата година. Ръстът на продажбите е 65% и достига близо 186 млн. лв. Източник: Дневник (29.12.2010) | |