Новини
Новини за 2012
 
Съветът на директорите на "Трейс груп холд" в качеството си на орган, упражняващ правата на едноличен собственик на капитала на "Пътна сигнализация и съоръжения", е освободил Николай Михайлов от състава на сСъвета на директорите на дружеството, съобщиха от дружеството. На негово място влиза Галин Михайлов. Съветът на директорите на "Трейс груп холд" АД е определил мандат на всички членове на СД от три години, както и месечно възнаграждение в размер на 100 лева за всеки от членове на борда. Второ освобождаване "Трейс груп холд" е освободил Николай Михайлов и от състава на съвета на директорите на "Трейс Бургас". Дружеството е избрало на негово място Мариана Катерова. И тук мандатът на всички членове на СД е определен на три години, а месечното възнаграждение ще в размер на 100 лева за всеки от членовете на борда. Решение на акционерите Общото събрание на акционерите на "Пи Ес Ай" пък освободило като членове на съвета на директорите Цветан Цонев и Николай Михайлов, като на техните места за членове на борда влизат отново Галин Михайлов и Мариана Катерова. Общото събрание на акционерите е определило мандат на всички членове на съвета на директорите от три години и възнаграждение в размер на 100 лева за всеки от членовете на борда.
Източник: Капитал Dаily (05.01.2012)
 
Чужди компании искат да ползват българския опит в изграждане и управление на проектите за метрото. Причината за интереса е в ползваните от "Трейс Груп Холд" модерни технологии. Както и опитът в менажирането на проекта, така че да не се затруднява трафикът, да не се оскъпява строителството, да се спазват сроковете и да се решават проблемите в движение. "Инженерингът дава възможности за динамично управление на проектите и подобряване на тяхното качество. Лошите проекти у нас се дължат не на лошо изпълнение, а на остарели проекти и договори без инженеринг". Това обясни проф. д-р инж. Николай Михайлов, председател на борда на директорите на "Трейс Груп Холд" в публичната си лекция за силата на мениджмънта в изграждане на втория метродиаметър, с която защити университетската си титла в УАСГ. Очаква се през август след завършване на втория метродиаметър всеки ден близо 450 000 софиянци да се придвижват с метро. Така всеки работен ден на метрото ще пести по 150 000 часа от личното време на софиянци. С 18% ще намалеят катастрофите, а с 25% шумът за столичани.
Източник: Стандарт (15.02.2012)
 
Трейс груп холд АД е подписало Рамков договор за издаване на банкови гаранции с Корпоративна търговска банка АД на стойност 10 млн. лева. Срокът за издаване на банковите гаранции e 1 година. Банковите гаранции са необходими за осъществяване на обичайната строителна дейност на дружествата от структурата, съобщи холдингът.
Източник: Money.bg (02.03.2012)
 
Три големи фирми имат сключени договори за поддържане на 56% от републиканските пътища. Това са “Трейс Холдинг” (4500 км), контролираният от Васил Божков “Холдинг Пътища” (3800 км) и пазарджишката “Интегрирани пътни системи” (2000 км), свързана чрез поредица от фирми с Корпоративна търговска банка. Справката излиза от публикуваните на сайта на пътната агенция договори с фирмите в цялата страна. Ако държавата похарчи напълно бюджета за зимно почистване на шосетата от 52 млн. лв., предвиден за този сезон, трите фирми би трябвало да получат поне 25 млн. лв. До сключване на договорите се стигна след търгове, при които в редица области нямаше никаква конкуренция. В 11 областни града е имало само по един кандидат и точно в тях единичните стойности на извършваната работа са най-високи. Само в 2 области е имало повече от три оферти и там са се получили в пъти по-ниски стойности. Една от тях е Пернишка област, в която чистенето на снега се плаща по 140 лв., докато във Враца и Монтана за същото се броят 909 лв. или разликата е 7 пъти. Нито един договор няма крайна стойност и това позволява манипулиране на постигнатите в търговете резултати.
Източник: Труд (08.03.2012)
 
Кой къде чисти „Трейс груп холд” има най-много договори за поддържане на 4525 км републикански пътища. Компании на холдинга участват самостоятелно или в обединения в областите Ловеч, Стара Загора, Смолян, Кърджали, Ямбол и Софийска област. „Холдинг Пътища” – компании от структурата, самостоятелно или в консорциуми отговарят за чистенето на 3824 км пътища в областите Бургас, Монтана, Враца, Видин и Плевен, както и за магистрала „Люлин”. „Интегрирани пътни системи” заедно с други фирми се грижи за 1996 км републикански пътища в областите Пловдив, Смолян и Габрово. „Пътинженерингстрой – Т” и „Пътни строежи” – Велико Търново ( с един собственик „ИГ холдинг”) печелят поръчките за 1965 км републикански пътища в областите Велико Търново, Търговище и Силистра. „Североизток груп” – в регистрираното по Закона за задълженията и договорите дружество влизат варненските фирми „Инжстройинженеринг” ЕООД и „Пътища и мостове” ЕООД, както и „Пътно строителство” Добрич. Обединението спечели търговете за 1542 км републикански пътища в областите Варна и Добрич, отговаря и за 30 км от магистрала „Хемус” от Варна до Белокопитово, Шуменско.
Източник: Строителство Градът (15.03.2012)
 
Компания на пътностроителният холдинг "Трейс груп холд" ще рехабилитира пътя Славяново - Пордим срещу 6 млн. лв., съобщиха от публичното дружество през борсата. Проектът се финансира със средства от структурните фондове на ЕС и републиканския бюджет по оперативна програма "Трансгранично сътрудничество Румъния – България". Как бе спечелен търгът Става въпрос за ремонт на участък от около 11 км, като поръчката е спечелена в консорциум с дъщерното дружество Пи Ес Ай. Договорът е подписан с Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) на 30 март 2012 г., а офертите по обществена поръчка бяха отворени още на 14 декември миналата година. Търгът се проведе по нови правила, като цената не е решаваща за избора на победителя, защото има само 30% тежест. Избира се икономически най-изгодната оферта, която включва общо пет показателя. Освен цената другите са неустойките за изпълнение и за срок, които имат по 20% тежест, както и график на ангажираност на ключовите експерти (10%) и неустойката, ако компаниите нарушат графика (20%). Така със заложена неустойка от 551% за графика на ангажираността на ключовите експерти компанията спечели с цена, която не бе най-ниската. Но при втория опит за рекордна неустойка от "Трейс"( 5500%) за ремонта на 16 км от пътя Тръстеник – Ореховица АПИ отстрани пътностроителната компания от търга. Дружеството ще се развива и в други посоки В петък председателят на съвета на директорите проф. Николай Михайлов на годишната среща с инвеститорите очерта плановете за развитие на компанията, като основното е, че занапред ще се залага на диверсификация на дейностите, а новите направления ще са жп строителството, енергийната ефективност и изграждането на пречиствателни станции, сметища и мощности за преработка на боклук. Освен това ще се правят опити и за излизане на чуждите пазари.
Източник: Капитал Dаily (10.04.2012)
 
Поне 4 млн. лв. се готви да плати столичното общинско дружество “Метрополитен” за ремонта на 2,3 км от бул. “Мария Луиза” в участъка от надлез “Надежда” до Лъвов мост. Това прави около 2 млн. лв. на километър, или около четири пъти повече от сумите, които държавата дава за реконструкция на второкласни пътища. За рекордната цена става ясно от информация за конкурса за избор на изпълнител, която е публикувана в регистъра на Агенцията по обществени поръчки. В обявлението е предвидена гаранция от 40 000 лв., която кандидатите са внесли за участие в търга. По закон тя е до 1% от индикативната стойност на поръчката. “Гаранцията не е ориентир за цената. Цената може да бъде по-ниска. Ще изберем най-ниската оферта”, коментира пред “Труд” шефът на “Метрополитен” инж. Стоян Братоев. Сумата на гаранцията е определена от неговия екип. Кметицата на София Йорданка Фандъкова обясни пред наш репортер, че ремонтът на бул. “Мария Луиза” не може да се сравнява с реконструкция на второкласен път, тъй като става въпрос за “сериозен проект с нов асфалт, тротоари, велоалеи”. Запитана за рекордната цена, тя отговори: “Винаги предлагат по-ниска цена. Поръчката е в начален етап.” В надпреварата за ремонта са седем от най-големите фирми в бранша. Това са “ГБС Инфраструктурно строителство” на Симеон Пешов, “ПСТ Холдинг” на Васил Божков, “Трейс груп холд” на Николай Михайлов, “Пътища и съоръжения” на Цоло Вутов, “Джи Пи груп”, която е свързана с бащата на Валентин Златев, “СК 13 - Пътстрой” и австрийската “Щрабаг”.Ценовите им оферти ще бъдат отворени в началото на май, обясниха от “Метрополитен”.
Източник: Труд (21.04.2012)
 
"Срокът е септември 2013 г., надявам се обаче до май догодина участъкът да е готов." Това заяви министър-председателят Бойко Борисов по време на проверка на строителните работи на първите 8.5 км от магистрала "Хемус". Отсечката трябва да свърже софийския околовръстен път с пътен възел Яна. Изказването на премиера за пореден път показа, че предсрочно откриване на инфраструктурни обекти е приоритет за правителството. От изпълнителите на участъка - обединение "Хемус А2", в което влизат "Трейс груп холд", "СК-13 Пътстрой" и хърватската "Конструктор инженеринг", обещаха да прегледат графиците и ако това е възможно, да завършат обекта по-рано от предвиденото. "С организацията, която е създадена и при която се работи в момента, мисля, че до пролетта - лятото на следващата година обектът ще е готов", каза председателят на съвета на директорите на "Трейс груп холд" Николай Михайлов. Въпреки пожеланията и обещанията към момента 8.5-километровата отсечка, която се финансира по оперативна програма "Транспорт", се строи със закъснение. Договорът с избрания изпълнител беше подписан през есента на миналата година, но реалната работа по оформянето на трасето започна едва през средата на март тази година. Работата по част от участъка и към момента не е стартирала, като причина за това са няколко двойки щъркели, които в момента гнездят. "Когато мине размножителния период на птиците, ще продължим напред. Смятам, че до края на юни трасето ще е прокарано, а през септември се надявам да започнем полагането на части от конструкцията на пътя - трошен камък и асфалт", казва изпълнителният директор на "Трейс" Цветан Цонев. В предстоящите дейности по оформянето на трасето е и запълването на получилото се езеро в резултат от работата на бившата кариера за чакъл, която попада в обхвата на магистралата. За това са необходими около 70 хил. кубика строителен материал. Само за тази дейност са предвидени 1.4 млн. лв., като сумата е включена в договора с изпълнителя.
Източник: Капитал (08.05.2012)
 
За по-малко от седмица “Трейс груп” на Николай Михайлов успя да спечели почти всички големи пътни проекти на държавата и Столична община за близо 70 млн. лв., разбивайки конкуренцията със супер ниски цени. Само в понеделник “Трейс груп” взе двете най-големи поръчки за момента – продължението на околовръстното шосе на София от магистрала “Люлин” до река Какач за 39.85 млн. лв. и кръстовището на две нива на Лъвов мост в столицата за 14.78 млн. лв. Това се случи в деня, в който премиерът Бойко Борисов изненадващо провери строителството на връзката на софийския околовръстен път с магистрала “Хемус” при гара Яна, което се изпълнява от обединение с водещ партньор “Трейс груп”. Във видимо добро настроение Борисов дойде на обекта заедно с мажоритарния собственик на холдинга Николай Михайлов. Този обект за над 35 млн. лв. се строи със средства по оперативна програма “Регионално развитие”. Продължението на околовръстното на София става със средства по оперативна програма “Транспорт”. Кръстовището на две нива на Лъвов мост се строи от Столична община с пари от бюджета на София. Миналия петък “Трейс груп” спечели изграждането на част от пътя Бургас – Слънчев бряг – обхода на Поморие с цена от 5.287 млн. Средствата се осигуряват от държавния бюджет. Пак миналата седмица стана ясно, че “Трейс” печели два от общо осем лота от четвъртата фаза за ремонт на републиканските пътища по програма “Регионално развитие”. Единият е 5-километровият обход на Ямбол за 3.843 млн. лв (лот 43). Другият обект е 13.3 км участъци от пътя Черноочене – граница с областно пътно управление Пловдив и Крумовград – гръцка граница (лот 41) за 5 млн.лв. Ако продължава да разбива конкуренцията с цени, най-вероятно компанията на Николай Михайлов до края на годината ще спечели още търгове. Предстои отварянето на офертите за строителството на магистрала “Струма” от Дупница до Благоевград с прогнозна стойност от 200 млн. лв., както и на продължението на софийското метро до летището, където “Трейс” също участва. Ако вземе и тези две поръчки, малко няма да достигне на “Трейс” да повтори постижението си от 2010 г., когато направи голям шлем, печелейки поръчки за метро, магистрала и железници за близо 550 млн. лв. И причината ще е само в това, че свършиха парите за жп ремонти по оперативна програма “Транспорт”.
Източник: Медия Пул (08.05.2012)
 
Жестока конкуренция от 23 кандидати от цял свят се разгоря за 2-километрова отсечка от софийското Околовръстно. В надпреварата за изграждане на т. нар. западна дъга, която е 2,2 км, бяха подадени 13 оферти, повечето от които от обединения от фирми. Само три предложения са отхвърлени заради пропуски в документацията, сред които и офертата на турската “Доуш”. От одобрените 10 предложения най-ниска цена предлага обединението “Трейс”, включващо “Трейс груп холд”, дъщерната му фирма “Пи ЕС Ай”, “Пътно строителство” Добрич и “Станилов”. То предлага да свърши проекта за 47,820 млн.лв. с ДДС. Само с около 1 млн. лв. по-висока е офертата на втория в наддаването - испанската “Рубау”. Сред кандидатите са както всички по-значими български пътностроителни фирми, които са се обединили помежду си или с чужди партньори, така и компании като гръцката “Актор”, австрийските “Алпине” и “Щрабаг” и португалската “Лена”, която преди години беше кандидат за концесионер на “Тракия”. Не липсваше и оферта от руската НПО “Мостовик”, която дебютира в търг за изграждане на българска магистрала миналата седмица, подавайки документи за лот 2 от “Струма” заедно с “Доуш”. Предмет на търга е разширението на Околовръстното от влизането на магистрала “Люлин” в София до моста над река Какач, преминавайки през пресечките с булевардите “Сливница”, “Тодор Александров” и “Европа” и “Царица Йоанна”. Проектът е сред най-скъпите участъци на Околовръстното, тъй като се налага изграждането на кръстовище на три нива със “Сливница” и коригиране на коритото на реката. Плановете на пътната агенция са фирмата изпълнител да бъде избрана за броени седмици и ако няма обжалване строителството да почне още това лято. Разширението на Околовръстното на това място ще разреши само част от проблемите, и то предимно на желаещите да напуснат или да влязат в столицата в северозападна посока. Остава тапата на “Горнобански път” между мястото, на което магистрала “Люлин” влиза в столицата и квартал “Бояна”, откъдето започва южната дъга на околовръстното. Все още не ясно кога ще се проектира и кога ще се изгради разришението и на този участък.
Източник: Труд (08.05.2012)
 
Трейс груп холд АД - София свиква общо събрание на акционерите на . Дневният ред съдържа: доклад за дейността на дружеството през година, решение за промяна в наименованието на дружеството, промени в устава на дружеството, промени в капитала на дружеството, промени в управителните органи на дружеството, промени в състоянието (сливане, вливане, ликвидация), решение за емитиране на облигации, решение за отписване от регистъра на публичните дружества.
Източник: Агенция по вписвания (08.05.2012)
 
Предимно родни компании ще изграждат отсечката на столичното метро от бул. "Цариградско шосе" до летището. Обединение "Метро Дружба", в което влизат "Трейс груп холд", "Мостконсулт" и "Ар Джи Би", ще строи най-скъпия участък от края на метростанция 20 до ул. "Подпоручик Неделчо Бончев". Цената, предложена от консорциума, е 63,3 млн. лв. Обединение "Станилов-Метропроект" ще строи участъка от бул. "Цариградско шосе" до метростанция 20, като предложи цена от 23,4 млн. лв. Третият участък бе спечелен от обединение "Метро Сифер", в което влизат пловдивската "Сиенит" и "Архитекти Серафимови". Участъкът от ул. "Подпоручик Неделчо Бончев" до летището ще струва 48,9 млн. лв.
Източник: Стандарт (29.05.2012)
 
Четири компании останаха да се конкурираит за изпълнението на проекта за обходен път на град Монтана. В четвъртък в Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) бяха отворените техните ценови оферти, а други два от участници бяха отстранени от процедурата. Най-ниска цена за изпълнение - 38.8 млн. лв., е предложило обединение "Обход Монтана", в което влизат "Трейс груп холд" и дъщерната му компания Пи Ес Ай. Двете дружества предлагат сравнително кратък срок за изпълнение – 480 дни. Офертата на "Обход Монтана" е под прогнозната от 25 млн. евро (48.9 млн. лв.). Кой е победител в обществената поръчка обаче е рано да се каже, тъй като пътното строителство вече не се договаря на принципа "най-ниска цена". Според условията в обявения в началото на март конкурс офертите на кандидатите се оценяват на принципа на "икономически най-изгодната оферта" по два критерия – цената (с тежест 70 точки) и срок за изпълнение (30 точки). В изискванията е посочено, че времето за изграждане на пътното съоръжение е 22 месеца (около 660 дни). Максимален брой точки по този показател събира консорциумът "Макс Бьогл – Инжстрой Монтана 2012", който предлага да изгради отсечката за 420 дни. В него участва германската фирма Max Boegl заедно с варненската "Инжстройинженеринг". Те обаче предлагат близо два пъти по-висока цена спрямо тази на "Обход Монтана" - около 74 млн. лв. Чрез консорциума "Монтана ринг" в процедурата участва и "ГБС-Инфраструктурно строителство". Тяхното предложение е за 46.87 млн. лв. Две испански фирми - Construcciones Rubau и Сopasa (която участва в обединение със старозагорската "Пътстрой"), бяха отстранени от конкурса. Техните ценови оферти дори не бяха отворени. През последните години Construcciones Rubau активно участва в пътни търгове в България.
Източник: Капитал (01.06.2012)
 
"Трейс" ще поддържа магистрала "Люлин" за 1.2 млн. лв. През следващите 2 г. пътната агенция ще плати 1.2 млн. лв. за поддържане на малко над 19-те км от единствената завършена магистрала "Люлин". Тя ще бъде поверена на обединението "Люлин Трейс" с водещ партньор "Трейс груп холд" АД на Николай Михайлов. Другият кандидат в надпреварата - сдружение "Люлин 2014", в което основен партньор е "Пътища и съоръжения" ЕАД на Цоло Вутов, е отстранен още преди да бъде отворена офертата му за цена. От комисията, която провежда тръжната процедура, отказаха да кажат какъв е мотивът за това. Прогнозната стойност на АПИ бе близо 1.5 млн. лв. Магистрала "Люлин" ще е първата, която ще се стопанисва по новия метод - една фирма ще се грижи изцяло за пътя и ще трябва да го поддържа в добро състояние. В рамките на 1.2 млн. лв. обединението ще извършва всички необходими ремонтни дейности в продължение на 2 г. Идеята на АПИ е така да се поддържат всички нови магистрали у нас. В момента фирмите получават пари за всяка извършена дейност, възложена им от пътната агенция.
Източник: Сега (12.07.2012)
 
Вчера ДЗЗД „Пи Ес” е подписало с община Казанлък договор за "Реконструкция на улици в гр. Казанлък, населени места и пътна мрежа през 2012 г. по 44 обособени позиции" на стойност 777 хил. лв., съобщи Трейс Груп Холд АД чрез БФБ. Партньори в обединението са Пи Ес Ай АД – дъщерно дружество на холдинга и Ес Би Ес АД. Предвижда се преасфалтиране на улици, ремонт и възстановяване на асфалтова настилка, отводняване, асфалтиране и изграждане на алеи. Средствата са осигурени от бюджета на Община Казанлък. Срокът за изпълнение на работите е 46 календарни дни. През юли Пи Ес Ай АД е подписало два други договора на обща стойност 1,326 млн. лева - ремонт на улици в с. Опан на стойност 718 хил. лева с възложител Община Опан и срок за изпълнение 24 календарни дни, и поддържане на пистата на летище Граф Игнатиево на стойност 607 хил. лева с възложител Министерство на отбраната и срок на договора 4 години.
Източник: Инвестор.БГ (25.07.2012)
 
Трейс Груп Холд с договор за 76 млн. лв. Обединение Метро Дружба е подписало договор с Метрополитен ЕАД за изграждането на "Проект за разширение на метрото в София: Втори етап - първи диаметър: "бул. Цариградско шосе (МС 19) - ж.к. Дружба - летище София (МС 23) Обособена позиция II: "Участък от км 3+184.90 (края на МС20) до ул. Поручик Неделчо Бончев км 5+010. Обособена позиция II включва участък от 1825 м, в която попада и изграждането на метростанция 21, която ще бъде ситуирана на бул. Искърско шосе и Подпоручик Йордан Тодоров. Водещ партньор в обединението е Трейс Груп Холд, с партньори Мостконсулт ООД и АР Джи Би, а стойността на договора е 76.4 млн. лв. Компанията изгради три метростанции от първи метродиаметър - Младост 1, Младост 3 и Цариградско шосе, както и прилежащия към тях метропът. Трейс Груп Холд изгражда и втори метродиаметър в центъра НДК-бул. Черни връх с три метростанции, които се очаква да бъдат пуснати в петък, 31 август. Това е втори голям договор за компанията само в рамките на десет дни, след подписването на контракт за строителство на участък от Софийски околовръстен път на стойност 48 млн. лв. Един час преди затварянето на днешната борсова сесия по позицията са прехвърлени 500 лота на цени между 4.00 и 4.20 лв. за брой.
Източник: profit.bg (28.08.2012)
 
Обединение „Метро Дружба” ДЗЗД е подписало с „Метрополитен” ЕАД договор за изграждане на „Проект за разширение на метрото в София: Втори етап – Първи диаметър, участък: „бул. Цариградско шосе ( МС 19 ) – ж.к. Дружба – летище София (МC 23)“ Обособена позиция II: „Участък от км. 3+184.90 ( края на МС 20 ) до ул. „Поручик Неделчо Бончев“ км 5+010.00.“ Водещ партньор в Обединение „Метро Дружба” ДЗЗД е „Трейс Груп Холд” АД с партньори „Мостконсулт“ ООД и „АР ДЖИ БИ“ ЕООД . Стойността на договора е 76 396 644.90 лева. Изпълнението на договора включва проектиране и строителство на тунели с дължина 1825 м и строителство на една подземна метростанция, включително конструктивни, архитектури и довършителни работи, асансьори е ескалатори, вентилация, ел. инсталации, системи за автоматика и телекомуникации, водоснабдяване и канализация, изграждане на жп-сприка при пресичането на националната жп-мрежа.
Източник: Money.bg (28.08.2012)
 
Трейс Груп холд АД отчита 3,7 млн. лв. консолидирана загуба за първото полугодие на 2012 г., показва отчетът на дружеството, публикуван чрез БФБ-София. За същият период на миналата година имаше печалба от 2,8 млн. лв. Само за второто тримесечие на 2012 г. консолидираната загуба е 3,3 млн. лв., след загуба от 467 хил. лв. за първото тримесечие. За първата четвърт на 2011 г. печалбата беше 1,09 млн. лв., а за втората 1,7 млн. лв. В допълнение изчезва силният ръст на приходите от продажби, като той е само 1,3% на годишна база до 97,4 млн. лв. за април-юни 2012 г., спрямо 38% за първото тримесечие. Общо за полугодието увеличението е с 14% до 167,5 млн. лв. Поскъпването в цената на акциите с 33% в последните три месеца определено не корелира с резултатите на пътностроителната компания. Последната сделка с акциите на холдинга е при цена от 4,03 лв. за брой, при която капитализацията възлиза на 97,5 млн. лв. За последните 12 месеца акциите на Трейс поевтиняват с 43%, тоест силното поскъпване в последните 3 месеца е по-скоро „подскок на умрялата котка“ или иначе казано реакция след силния спад. Печалбата преди лихви, данъци, амортизации и обезценки (EBITDA) се стопява до 1,07 млн. лв. за първото полугодие на 2012 г., спрямо 5,15 млн. лв. година по-рано. Основно тя се влияе силно от разходите за амортизации, които са за 3,5 млн. лв. през януари-юни 2012 г., спрямо 3,1 млн. лв. година по-рано.
Източник: Инвестор.БГ (29.08.2012)
 
Финансовите резултати на холдингите се влошават Настъпващата рецесия в Европа и свитото потребление все повече се отразяват на българските холдингови компании и особено на тези, които продават продукцията си там. При повечето дружества рентабилността намалява, а някои направо излизат на загуба за първото полугодие на тази година. Това показват консолидираните резултати, повечето на холдинги, които се търгуват на борсата. Ако допреди няколко месеца експортно ориентираните компании бяха тези, които подобряваха постоянно резултатите си и дори в някои случаи достигаха продажбите от предкризисните години, сега спадът на поръчките и по-високите разходи, най-вече за материали, им пречи да играят ролята на мотор за икономическото възстановяване на страната. Всъщност резултатите не са изненада - немалко компании прогнозираха такъв сценарий. Все пак има и холдинги, които се представят много добре - печалбата на "Булгартабак" например расте над 8 пъти. Два от най-големите холдинги - "Стара планина холд" и "Доверие", намаляват приходите си от продажби, същата е тенденцията и при туристическия "Албена", макар при него силно да е третото тримесечие. Консолидираните продажби на "Стара планина" са спаднали с 6.3% до 91.2 млн. лв. Това беше един от холдингите, които прогнозираха забавяне. Казанлъшкото дружество "М+С хидравлик", което е част от структурата му, вече отчита спад на продажбите на годишна база - с 1.37% до 52.6 млн. лв. Прогнозите са за януари - август намалението да достигне 5%, а продажбите да са 56.7 млн. лв. Другото основно предприятие на холдинга "Хидравлични елементи и системи" очаква 8.21% спад на продажбите на годишна база до 24.8 млн. лв. за януари - август 2012 г. Най-голям спад на продажбите на годишна база обаче ръководството прогнозира за производителя на акумулатори "Елхим-Искра" - Пазарджик - 18.05% до 20.3 млн. лв. за осемте месеца. Публикуваните отчети само потвърждават очакванията на Тихомир Каунджиев, финансов анализатор в "Бетакорп". Той единствено е изненадан от отчета на "Трейс груп". Пътностроителният холдинг отчита 3.7 млн. лв. консолидирана загуба, докато за същия период на миналата година е бил на печалба от 2.8 млн. лв. Освен това тенденцията, на която бяхме свидетели по-рано, за силен ръст на приходите от продажби е прекратена - вече той е само 1.3% на годишна база до 97.4 млн. лв. за април - юни 2012 г. спрямо 38% за първото тримесечие. Общо за полугодието увеличението е с 14% до 167.6 млн. лв. "Прилика може да се намери в намалението на приходите при повечето от компаниите. "Трейс груп холд" може да се разглежда като изключение, защото дейността му зависи единствено от спечелените търгове за строителство. Ръст на приходите има още и при "Неохим" благодарение на скок в износа. Ръстът в цените на хранителните стоки на световните борси подкрепя търсенето на торове и цените им, което също е изключение от тенденцията в промишлеността като цяло", коментира Цветослав Цачев, ръководител "Анализи" в "Елана трейдинг". "Двете компании също така имат и една прилика – инфлационния натиск върху производствените разходи, който допринася за намалението на финансовите резултати. Това е най-често срещано при индустриалните компании и дори при "Неохим", където има ръст на продажбите, се наблюдава повишение на разходите за материали", добави Цачев. Ръст на консолидираната загуба при увеличаващи се приходи показва консолидираният отчет на "Синергон холдинг". Той има 4.2 млн. лв. отрицателен резултат, което е 8.7% повече за година. В същото време общите приходи се увеличават с над 15%. Това повишение на приходите се дължи на основното дъщерно дружество "Топливо", докато производствените предприятия на "Синергон холдинг" ("Лакпром", "Шамот", "Премиер ПЛ", "Балканкерамик", "Светлина" и "Слатина") отчитат 2.33 млн. лв. по-малко приходи, или спад с 23% на годишна база до 7.63 млн. лв. за първото полугодие на 2012 г. След като за първото тримесечие увеличението на разходите, което изпревари значително по-слабото нарастване на приходите, сви силно печалбата на "Захарни заводи" - Горна Оряховица, през второто тази тенденция се задълбочава и компанията вече излиза на загуба - 550 хил. лв. спрямо печалба от 4.55 млн лв. за първите шест месеца. Основната причина е силният ръст при разходите за материали, които от 18.3 млн. лв. са се увеличили до 50.9 млн. лв. Покачване обаче има по всички разходни пера с изключение парите за външни услуги, които намаляват минимално.
Източник: Капитал (30.08.2012)
 
Златни дупки и снежинки във Варна Община Варна планира да похарчи 300 млн. лв. за поддръжка на инфраструктурата си до 2016 г., като средствата ще отидат в пет компании, избрани чрез търг да осъществяват планираните дейности. От обявената поръчка се вижда, че фирмите ще бъдат ангажирани както с ремонти на улици, участъци от републиканската пътна мрежа, паркове, детски и спортни площадки и междублокови пространства, така и със зимното почистване на града през следващите три години и половина. По две Досега чистенето на снега се изпълняваше по отделно възлагане, като годишно за това общината е харчила под 10 млн. лв. Срокът на последната обществена поръчка за зимната поддръжка на града е изтекъл в средата на март т.г. Тя е разделена в три договора, сключени с дружествата "Зебра-Стимекс" (свързано с "Трейс груп холд"), "Инжстройинженеринг" и "Хидрострой". За почистване, опесъчаване и луга те са си поделили по 3 млн. лв. без ДДС. Отсега обаче "ловенето на снежинките" в морската столица ще е два пъти по-скъпо - общо 72 млн. лв. за периода, което прави над 20 млн. лв. годишно. Пет компании ще изпълняват дейностите в общата поръчка за 300 млв. лв., като всяка от тях ще работи в различен район на Варна. Два от договорите са вече сключени, сочи сайтът на Агенцията по обществените поръчки. Срещу 120 млн. лв. "Зебра Варна", също свързано с "Трейс", и "Инжстройинженеринг" ще работят съответно в районите "Аспарухово" и "Владислав Варненчик". Към момента липсва официална информация колко и кои са кандидатите за останалите позиции в поръчката. Има обаче избрани изпълнители, но договорите с тях още не сключени. Общинският съветник от ГЕРБ Николай Пашов, изпълнителен директор на "Хидрострой", което и досега изпълняваше дейности по снегопочистване и улични и други ремонти, потвърди, че дружеството участва в търга и е спечелило една от позициите. Договорът обаче не е подписан, защото срещу избора на община Варна на изпълнители има подадена жалба в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК ). Всъщност жалбите са две и засягат две от позициите в поръчката - районите "Одесос" и "Приморски". От КЗК са отказали да открият процедура за първата, а по втората на 21 август е образувано производство, по което все още няма решение. Същата поръчка, но без почистването на снега, беше обявена миналото лято и скоро след това прекратена, защото предизвика първия предизборен скандал във Варна. Стойността й от 228 млн. лв. с ДДС беше с 50 млн. лв. повече от заложеното за същите дейности през предходни години. А при положение че в некоригирания си вариант бюджетът на Варна за 2011 г. беше близо 204 млн. лв., обявената сума представляваше около 25% от проектния бюджет на общината за следващите три години. Раздразнен от публикациите по казуса, тогава кметът на Варна Кирил Йорданов и кандидат-кмет за четвърти мандат вече от ГЕРБ попита: "Сумата ли ви се вижда голяма или какво? За две седмици ще бъдат изразходвани! Така напишете, цитирайте ме точно!". Случаят стана част от предизборния дебат, в който излезе наяве фактът, че за същите дейности през 2008 г. варненската община е отпуснала 140 млн. лв. без ДДС. В крайна сметка заради риска от провал на предизборната си кампания Йорданов отмени поръчката. За да я обяви повторно, след като спечели изборите, в нов вариант. Разликата е в прегрупираните позиции, добавеното почистване на снега и набъбналата до 300 млн. лв. сума.
Източник: Капитал (31.08.2012)
 
Обединение „Трейс Изток” ДЗЗД подписа с Агенция „Пътна инфраструктура” договор за „Избор на изпълнител за строителството на 8 (осем) обекта от четвърти етап на Оперативна програма „Регионално развитие 2007-2013 г.” за Обособена позиция № 2 Лот 41 Рехабилитация и реконструкция на път -ІІ-58- Р-н І-5(Черноочене)-границата с ОПУ Пловдив от км 17+500 до км 25+047 и път ІІІ-5904- Крумовград –Дъскари -Голямо Каменяне-Аврен-Гръцката Граница от км 20+340 до км 26+166. Стойността на сключения договор възлиза на 6.04 млн. лв., докато дължината на пътната мрежа, която ще бъде рехабилитирана е 13.73 км. Това е трети голям договор, който компании, свързани с Трейс Груп Холд подписва през последните две седмици. Преди това инфраструктурното дружество подписа договори за 48 и 76 млн. лв. Вчера по позиция бяха изтъргувани 724 лота на нива от 3.70 до 3.84 лв. за брой.
Източник: profit.bg (05.09.2012)
 
Пътностроителната компания "Трейс груп холд" ще изкупува обратно свои акции, стана ясно от нейно съобщение. Ценните книжа се търгуват на Българската фондова борса и дружеството планира да придобие общо до 500 хил. броя от тях, което е 2.07% от капитала. Обратното изкупуване ще започне от утре и ще продължи шест месеца. Минималната цена за покупка на една акция ще е 2.5 лв., а горната граница – 5 лв. В момента на борсата книжата на "Трейс" се търгуват за около 3.80 лв., но днес сделки с тях няма сключени. Изкупуването ще става през инвестиционния посредник "Капман", а процесът може да продължи по-малко от 6 месеца, в случай, че компанията придобие по-рано целия планиран дял. Ако в рамките на този срок се изкупят по-малко от 500 хил. акции, съветът на директорите ще може да го удължи. Обратното изкупуване на акции е честа практика за някои публични компании, като "Софарма" и "Монбат". Едната цел е подкрепа на цената им – с намаляването на свободния брой търгувани книжа съответно търсенето се прехвърля върху по-малкото оставащи и така цената им се качва или поне се стабилизира. Друга причина за изкупуване може да е намерението те да бъдат разпределени между служители на дружеството като вид възнаграждение. Преди дни "Софарма" обяви, че от 23 до 29 август е изкупила обратно над 10 хил. свои книжа, с което вече е изкупила 2.41% от капитала на фармацевтичната компания. Производителят на акумулатори "Монбат" е придобил близо 60 хил. свои акции през миналия месец, така вече е собственик на 6.6% от тях.
Източник: Капитал (05.09.2012)
 
Започна строителството на пътя Бургас - Слънчев бряг С тържествен водосвет бе дадено началото на строителните работи на скоростния път Бургас - Слънчев бряг, съобщиха в неделя от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Първият етап от неговото изграждане включва 3 километровият участък от Сарафово до Поморие, чиято стойност е 6,5 млн. лева, е осигурена от бюджета. Пътят е от изключително значение за региона. От две ленти той ще стане четири, като по този начин ще се постигнат повишена пътна безопасност и отпушване на трафика, заяви министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова. Пътят трябва да е готов през пролетта. Според нея дългосрочната цел предвижда изграждането на обхода на Ахелой, за който само за отчуждителни процедури са необходими около 20 млн. лв. Имаме идея да заменим предвидените за отчуждаване земи за равностойни и очаквам кметовете от региона да ни помогнат, коментира министърът. Според нея така биха се намалили разходите по отчужденията и би се ускорило строителството на пътя. Павлова пожела мека зима и безаварийна работа на строителите от ДЗЗД "Трейс Слънчев бряг". Много министри и много правителства обещаваха да направят този път, но само този кабинет имаше волята да го стартира и да осигури финансирането, каза кметът на Бургас Димитър Николов при стартирането на строителните работи.
Източник: Класа (24.09.2012)
 
Пътят София - Калотина ще е магистрал Пътят от София до Калотина ще строи с габарити на аутобан. Това съобщи инж. Лазар Лазаров, председател на управителния съвет на агенция “Пътна инфраструктура” (АПИ) за Mediapool в неделя. Отсечката е част от трансконтиненталния коридор Лондон – Калкута, който е най-краткия път, свързващ Западна Европа с Близкия и Средния Изток. Навсякъде трасето се изгражда като магистрала, а не като скоростен път, както и в останалата част на българска територия. Очаква се търгът за отсечката да бъде обявено през октомври, а за изграждането на 52 км. са заложени 200 млн. лева. За София изграждането на магистралата София – Ниш е един от най-важните пътни проекти, защото решава въпроса със западното направление. Другите два ключови проекта са строителството на западната дъга от магистрала “Люлин” до река Какач при бул.”Сливница”, който се изгражда от “Трейс”, и Северната скоростна тангента, за която също предстои да бъде обявен търг. Целта е трите обекта да бъдат завършени до края на 2015 г. с европейски средства. Сложни за изпълнение са първите 16 километра – от сръбската граница до преди Драгоман, където има тежък планински терен и пресичане на жп линията. Там трудно ще бъде достигнат магистралният габарит от 23.5 метра и може би ще бъде намален с около метър, твърдят пътни експерти. След това трасето почти повтаря сегашния път, който ще се използва, но ще се разшири. Последните 14 км преди София са изцяло ново трасе, чието строителство най-вероятно ще остане за следващия програмен период 2014 – 2020 г. Това е участък от 35 до 50 км, който попада на територията на три общини – Божурище, Костинброд и Столична, като в София се влива във Северната скоростна тангента. Строителството на сръбския участък от еврокоридор номер 10 върви от 2008 г. Общата му дължина е 330 км. Бюджетът му е 1.5 милиарда евро. От тях 1.2 милиарда евро идват от заеми от Европейска инвестиционна банка, Европейската банка за възстановяване и развитие и Световна банка. Останалите 300 млн. евро са от държавния бюджет на Сърбия.
Източник: Класа (24.09.2012)
 
Затихващ растеж Добре известният израз "енергетиката е гръбнакът на икономиката" едва ли важи повече за друг регион отколкото за този на Стара Загора. Дружествата от енергийния сектор по правило реализират най-големи приходи в България, а съществена част от тях са съсредоточени именно в региона. Логично компаниите от енергийния комплекс "Марица-изток" оглавяват класациите за най-големите в областта. Реално погледнато, само те заедно с търговеца на горива "Ритъм-4-ТБ", пътностротелната "Пи Ес Ай (част от групата на "Трейс груп холд") и индустриалната група около "Металик" са и достатъчно големи, за да намерят място в класацията "Капитал 100", която подрежда компаниите с най-много приходи в България. Иначе 50-те най-големи компании по приходи в региона отчитат общо около 4.6 млрд. лв. оборот през 2011 г. според финансовите им отчети, публикувани в Търговския регистър. Всъщност само три от дружествата в челната за региона десетка не са пряко свързани с енергетиката или с горивата, които са другият традиционно силен за страната сектор – пътностротелната "Пи Ес Ай", пивоварната "Загорка" и машиностроителната "М+С хидравлик" (част от "Стара планина холд"). Присъствието на представители на секторите на енергетиката и горивата е осезаемо и при поглед върху резултатите на компаниите. През 2011 г. средният ръст на приходите им е 20% при средно за компаниите от "Капитал 100" 18%. Общата картина обаче се изкривява от резултатите на "Ей И ЕС – 3С Марица-изток I" ("AES Гълъбово"). Според финансовите й отчети през 2011 г. приходите от продажби са се увеличили с впечатляващите 2841% на годишна база. Зад този скок обаче стои просто обяснение – на практика топлоцентралата, в която американската AES инвестира 1.3 млрд. евро, започна реалната си дейност именно през 2011 г. Така, ако от данните за топ 50 се извадят резултатите на "Ей И ЕС – 3С Марица-изток I", средният ръст на приходите на компаниите от региона се оказва 14%. Макар и увеличението да е двуцифрено, новините зад него всъщност не са чак толкова добри. Средните стойности за региона се дърпат нагоре и от резултатите на още три компании, които отчитат трицифрен ръст – чирпанският птицекомбинат "Милениум 2000" (109%), старозагорската "Красийдо" (119%), чиято дейност е в сферата на търговия на едро с алкохолни и други напитки, както и производителят на опаковки "Булметал" (112%), Гурково. От друга страна, до голяма степен за "виновници" на ръста на приходите на редица от компаниите са по-скоро увеличените цени на горивата (от 70-80 долара за барел петрол през 2010 г. до над 100 долара за барел през 2011 г.) и електроенергията през 2011 г., отколкото повишаването в обема на продажбите. А с изключение на търговеца на горива "Зара-Е" всички компании от тези два сектора отчитат увеличени приходи. Според финансовия отчет на "Зара-Е" пък отчетният от дружеството спад на приходите от продажби с 12% се дължи на приключването на инвестиционни проекти на клиенти, които са потребявали значителни обеми горива. Показателен е и фактът, че всяка пета компания в топ 50 отчита свиване на приходите си през 2011 г. въпреки положителните сигнали за икономиката в началото на годината. В сравнение с 2010 г. се увеличава и броят на дружествата в класацията, които приключват годината на загуба – през 2011 г. те са шест, докато през 2010 г. са били пет, едно от които е дебютиралата тогава на пазара "Ей И ЕС – 3С Марица-изток I".
Източник: Капитал (26.09.2012)
 
Обединение от 8 фирми, сред които са “ПСТ Холдинг” и още две дружества на бизнесмена Васил Божков, вероятно ще поддържа и чисти новите участъци от магистрала “Тракия”. Това стана ясно при отварянето на ценовите оферти за поддръжка на аутобана. Сдружението “ТРЗП Тракия”, в което участват фирмите на Божков, предложи най-ниската цена, което е основно условие за избора - 4,054 млн. лв. с ДДС за 2 години. Другите двама кандидати са държавната “Автомагистрали” ЕАД и обединение “Тракия 2013”, в което водещи са фирми на “Трейс Груп Холд”. Те предлагат да вършат същата работа срещу съответно 4,9 млн. и 4,6 млн. лв. Ако няма обжалване, договорът с “ТРЗП Тракия” би трябвало да бъде подписан към средата на октомври. В противен случай стотината нови километри от аутобана ще се чистят от фирмата, която поддържа пътищата в съответната област. Според експерти от бранша цената е ниска. Наскоро конкурентът “Трейс” сключи договор за двугодишно поддържане на магистрала “Люлин”, при който цената излезе 2172 лв. на километър месечно. Превърнат в същата мерна единица, евентуалният договор с фирмата на Божков излиза 1656 лв. “Люлин” обаче е по-сложна за поддържане заради трите тунела и многобройните мостове по нея. Договорът за “Тракия” е един от първите в България, който се сключва по нова методология, базирана на качеството на работата, обясниха от пътната агенция. Досега договорите за поддържане и зимно почистване се сключваха с приложен дълъг списък от дейности, всяка от които с определена цена. Тъй като пътната агенция отказа да даде индикативни стойности, се получи така, че в момента цените за една и съща дейност се разминават десетки пъти в различните области. По договора за “Тракия” парите ще се плащат всеки месец, независимо какво точно извършва фирмата. Пътната агенция ще проверява дали не се е влошило качеството на пътя и ако го установи, ще намалява с определен процент плащанията.
Източник: Труд (08.10.2012)
 
Фирми на Васил Божков ще поддържат новите участъци на "Тракия" Консорциумът "ТРЗП - Тракия", в който участват дружества на Васил Божков и фирми от чистотата, е най-вероятният победител в обществената поръчка за поддръжка на новите участъци от магистрала "Тракия". Това стана ясно при отварянето на ценовите оферти на трите участника в процедурата. Обединението печели търга с най-ниска цена за текуща и зимна поддръжка на 116-те километра между Стара Загора и Карнобат – 3.378 млн. лв. без ДДС. Това прави малко над 1200 лв. на километър месечно. Прогнозната стойност на поръчката беше 5 млн. лв., или средно на месец близо 1800 лева на километър, също без ДДС. Обществената поръчка за поддръжката на магистралата между Стара Загора и Карнобат бе обявена през август, седмици след официалното откриване на пътя. Критериите за участие бяха достъп до финансов ресурс от 500 000 лв. и договори за поддръжка и аварийни ремонти на магистрали и пътища за поне 10 млн. лв. през последните три години. От кандидатите се изискваше да разполагат с определена техника за почистване и ремонт на всеки от лотовете, като оферти се подаваха само за цялото трасе. Заради мащаба на поръчката кандидатстваха основно обединения с участието на фирми, които през последните години спечелиха голяма част от търговете за пътна поддръжка в страната. В "ТРЗП -Тракия" влизат осем компании. Част от тях са дружества от кръга на "ПСТ холдинг" на Васил Божков, които също така строят незавършения лот 4 от магистралата между Ямбол и Карнобат. Сред останалите са АЕС-Х, РТК и "БатПел", които развиват дейност в сферата на комуналните услуги и транспорта. Повечето от тези компании са регистрирани на един и същ адрес и имената им се свързват с бившия столичен общински съветник с интереси в чистотата Красимир Арсов. През 2010 г. те спечелиха договори за почистване на няколко столични района. Другият кандидат за поддръжка на новите участъци от "Тракия" също е сред строителите на пътя – "Трейс груп холд". Групата, която изгради отсечката от Стара Загора до Нова Загора, сега кандидатства в рамките на "Обединение Тракия 2013". То обаче не успя да се пребори с оферта от 3.84 млн. лв. В него влизат още "Пътстрой Бургас" (собственост на варненската "Хидрострой") и "Пътно поддържане Сливен". Преди няколко месеца "Трейс" спечели поддръжката на магистрала "Люлин". С най-висока цена в процедурата на пътната агенция бе държавното дружество "Автомагистрали", което в момента се грижи за старата част от магистрала "Тракия" – между София и Стара Загора. За новите участъци то подаде оферта за 4.13 млн. лв. Договорът за поддръжка на магистралата между Стара Загора и Карнобат ще е двегодишен. Ако никой от участниците не оспори резултата, той може да бъде подписан веднага, след като тръжната комисия излезе с решение и минат сроковете за обжалване. Според заложените в обществената поръчка условия спечелилият участник ще получава договорената сума за поддръжката на месечни вноски, чийто размер е предварително посочен в офертата му. Плащанията ще се правят след отчет за извършените дейности, който всеки месец ще се заверява от пътната агенция. По договор изпълнителят се задължава да осигури най-високото ниво на поддръжка на магистралата, което съответства на участъци с голям интензитет на движение. Според нормативната уредба за такива се смятат пътища, по които преминават над 4000 автомобила на денонощие.
Източник: Капитал (08.10.2012)
 
Трейс Груп Холд пред преговори за проекти в Катар Ръководството на Трейс Груп Холд проведе втора среща с инвеститорите за 2012 г. На нея присъстваха проф. Николай Михайлов, председател на Съвета на директорите, инж. Цветан Цонев, Главен изпълнителен директор, членовете на Съвета на директорите. Инвестиционната общност беше представена от представители на инвестиционни фондове, акционери, инвеститори и анализатори. По време на срещата главният изпълнителен директор инж. Цветан Цонев съобщи, че към момента холдингът работи по 15 големи обекта. Очаква се да бъдат подписани още осем договора след спечелени тръжни процедури. От ръководството на компанията обясниха, че продължават усилията на „Трейс Груп Холд” АД за излизане на външния пазар. "Очакваме до края на годината да бъдем поканени за подписване на договор за строителство на магистрален участък в Република Сърбия. Предстоят следващи преговори с Емирство Катар за участие на компанията в големи обществени проекти. Подписани бяха споразумения за сътрудничество с признати международни финансови институции и стратегически партньори за инвестиране в значими инфраструктурни проекти у нас и в чужбина", поясниха оттам.
Източник: profit.bg (15.10.2012)
 
Трейс Груп Холд пред преговори за проекти в Катар Ръководството на Трейс Груп Холд проведе втора среща с инвеститорите за 2012 г. На нея присъстваха проф. Николай Михайлов, председател на Съвета на директорите, инж. Цветан Цонев, Главен изпълнителен директор, членовете на Съвета на директорите. Инвестиционната общност беше представена от представители на инвестиционни фондове, акционери, инвеститори и анализатори. По време на срещата главният изпълнителен директор инж. Цветан Цонев съобщи, че към момента холдингът работи по 15 големи обекта. Очаква се да бъдат подписани още осем договора след спечелени тръжни процедури. От ръководството на компанията обясниха, че продължават усилията на „Трейс Груп Холд” АД за излизане на външния пазар. "Очакваме до края на годината да бъдем поканени за подписване на договор за строителство на магистрален участък в Република Сърбия. Предстоят следващи преговори с Емирство Катар за участие на компанията в големи обществени проекти. Подписани бяха споразумения за сътрудничество с признати международни финансови институции и стратегически партньори за инвестиране в значими инфраструктурни проекти у нас и в чужбина", поясниха оттам.
Източник: profit.bg (17.10.2012)
 
Дъщерни на ТРЕЙС се сляха, нови обекти в София и на о-в Св. Анастасия В Търговския регистър е отразено вливане на дъщерното на Трейс Груп Холд АД „Стройинженеринг - Казанлък” ЕООД в "Пи Ес Ай” АД, съобщиха от ТРЕЙС. „Стройинженеринг - Казанлък” ЕООД прекратява съществуването си като отделно юридическо лице, без да се извършва ликвидация. „Пи Ес Ай" АД продължава дейността си под правно-организационната форма на акционерно дружество. Във връзка с вливането, капиталът на "Пи Ес Ай” АД е увеличен от 4 579 830.00 лв. на 5 206 950.00 лв., чрез издаването на 13 936 броя обикновени поименни, непривилегировани акции с право на един глас, с ликвидационен дял, с номинална стойност от 45.00 лева всяка. Титуляр на акциите от увеличението на капитала е „Трейс Груп Холд” АД. От Трейс Груп Холд АД информират и за започнал в края на септември от Обединение "Метро Трейс" ремонт на бул. „Черни връх” от кръстовището с ул. „Хенрих Ибсен” /”Сребърна”/ до кръстовището с бул. „Тодор Каблешков”. Договорът е подписан на 20.09.2012г. и е на стойност 2 305 959. 66 лева. Възложител е „Метрополитен” ЕАД. Ще бъдат извършени ремонтни работи, пътна сигнализация, оформяне на зелени площи, изграждане на преносни водопроводи и канализация, инсталации. Срокът за изпълнение на работите е 73 календарни дни. Дъщерни дружества на „Трейс Груп Холд” АД извършват реконструкция и функционално устройване на остров "Св. Анастасия", съобщават още от холдинга. Става дума за реконструкция на мостик и предмостово пространство и обособяване на културно - историческия маршрут. Изпълнител е ДЗЗД "Трейс-2012" с партньори „Трейс Бургас” ЕАД и „Трейс София” ЕАД. Цялостната реконструкция на Мостика се извършва по проект „Културно-историческото наследство на о-в „Света Анастасия“ и град Бургас - атрактивна и конкурентоспособна туристическа дестинация”, финансиран по Оперативна програма „Регионално развитие” 2007-2013 (ОПРР), Приоритетна ос 3 „Устойчиво развитие на туризма”, Операция 3.1 „Подобряване на туристическите атракции и свързаната с тях инфраструктура”. Ремонтните дейности включват укрепване на корозиралите колони, полагане на нова настилка, осветление, видеонаблюдение, достъпна среда за хора с увреждания, обновяване на предмостовото пространство и озеленяване. Стойността на проекта е 1 449 217.51 лв.
Източник: Money.bg (23.10.2012)
 
В началото на годината си разменихме посещения с руски бизнесмени и имаме интерес към участие в търговете за разширението на метрото в Москва. Това обясни директорът на "Трейс интернешънъл" Николай Вълев. Компанията има и интерес към проектите за магистрали в европейската част на Русия. "Трейс Груп Холд" има изнесени фирми в Оман и Белград. В съседната държава компанията има реален шанс да строи една от отсечките на бъдещата магистрала между Ниш и македонската граница. От две години участваме в търгове и вече знаем какви са реалните пазарни цени и как да се конкурираме на този пазар, обясни Вълев. В началото на ноември холдингът ще подпише споразумение с една от държавните строителни компании на Азербайджан за съвместно участие в проекти там, в България и в трети страни, допълни Вълев. Преди войната в Сирия "Трейс" бяха и на финалната права в осъществяването на два големи проекта - строежа на метрото в Дамаск и на търговски център.
Източник: Стандарт (29.10.2012)
 
“Трейс” се бори за метрото в Москва В началото на годината си разменихме посещения с руски бизнесмени и имаме интерес към участие в търговете за разширението на метрото в Москва. Това обясни директорът на "Трейс интернешънъл" Николай Вълев. Компанията има и интерес към проектите за магистрали в европейската част на Русия. "Трейс Груп Холд" има изнесени фирми в Оман и Белград. В съседната държава компанията има реален шанс да строи една от отсечките на бъдещата магистрала между Ниш и македонската граница. От две години участваме в търгове и вече знаем какви са реалните пазарни цени и как да се конкурираме на този пазар, обясни Вълев. В началото на ноември холдингът ще подпише споразумение с една от държавните строителни компании на Азербайджан за съвместно участие в проекти там, в България и в трети страни, допълни Вълев. Преди войната в Сирия "Трейс" бяха и на финалната права в осъществяването на два големи проекта - строежа на метрото в Дамаск и на търговски център.
Източник: Стандарт (29.10.2012)
 
Прозрачен плик с ценовата оферта бе причината от втората фаза на конкурса за магистрала "Струма" да бъде отстранен един от 7-те подали оферти участници. Прозрачният материал противоречи на Закона за обществените поръчки. Според вбесения представител на гръцката компания "Джей енд Пи - Авакс", която бе отстранена, пликът е бил облепен с лого от вътрешната страна, офертата не се вижда и затова няма основания да бъдат изгонени от конкурса. Той обяви, че ще обжалва решението на комисията и си тръгна безкрайно ядосан, че месечният труд на компанията му е отишъл на вятъра заради опаковка, която струва стотинки. Дали жалбата се приема за основателна, ще стане ясно до седмица. Според пътния шеф Лазар Лазаров това няма да забави конкурса. Търгът за 37-километровата отсечка от аутобана между Дупница и Благоевград е първият за магистрала у нас, който се прави на "Инженеринг". Така изпълнителят ще трябва сам да проектира и изгради шосето. В офертите на кандидатите 50% тежест ще има техническата оферта и още толкова цената, обясни Лазаров. Така ще се прекрати практиката да се избира предложилият най-евтина оферта, а след това фирмите да се оправдават с проекта. Срокът на договора за лота на "Струма" ще бъде две години, а договорът се очаква да бъде подписан в средата на декември, обясни Лазаров. Прогнозната цена за отсечката е около 200 млн. лв. заради големия брой инфраструктурни съоръжения, които трябва да бъдат изградени. От поканените във втория етап на конкурса осем компании само австрийската "Щрабаг" не подаде оферта. След като "Джей енд Пи" бяха отстранени, в търга останаха да се борят гръцката "Актор", сдружение ДМХ (турската фирма "Доуш", руската "Мостовик" и българската "Хидрострой"), консорциум между италианската "Импреза" и родните ГБС-Инфраструктурно строителство и "Пътстрой-92", италианското обединение между "Тодини" и "Салини", консорциум между родния ПСТ Холдинг, испанската "ЛКСиона Инфраеструктурас" и немската "Хохтийф", както и сдружение между родната "Трейс Груп Холд" и испанската "Обраска Уарте".
Източник: Стандарт (01.11.2012)
 
Балканският път За 6.7 км магистрала дванадесет предложения от девет страни. Това е равносметката, която публикува на сайта си сръбското министерство на транспорта след отварянето на техническите оферти за строителство на отсечката от път Е-75 между Царичина долина и тунела "Манайле". Трасето е част от един от най-важните инфраструктурни проекти за Сърбия – Коридор №10, който свързва Централна и Западна Европа с гръцките пристанища на Бяло море. Интересното е, че сред имената на кандидатите в тази и други тръжни процедури в Сърбия все по-често се появяват и български компании. В случая с пътя между Царичина долина и "Манайле" това е "Главболгарстрой". На сръбския пазар от две години обаче играе и друга голяма пътностроителна компания - "Трейс груп холд", а специализираната в тунелното строителство "Евроалианс инженеринг" вече има и приключени проекти. Интерес за милиарди Състезанието за строителство на пътища в Сърбия е световно, участват мощни европейски, а отскоро – и азиатски компании (виж карето). Със силни позиции са гръцки имена като Aktor и Terna (изпълнители на част от отсечките от Коридор 10), също австрийските Alpine Bau и Strabag, която строи обходния път на Белград. Въпреки чуждите имена почти без изключение за подизпълнители се наемат сръбски фирми и така се създава заетост. Причина за засиления интерес е амбициозната строителна програма на сръбското правителство, подплатена с милиардни бюджети. Ресурс се осигурява основно от предприсъединителните програми на ЕС и заеми от Световната банка, Европейската банка за възстановяване и развитие и Европейската инвестиционна банка. От 2001 г. насам те са инвестирали в Сърбия над 8.6 млрд. евро. През есента на 2008 г. финансираха със заем от 1.1 млрд. евро строителството на Коридор №10, а миналата година отпуснаха още 1.5 млрд. евро в подкрепа на антикризисната програма на сръбското правителство. Сръбският пазар е добър шанс за растеж на българските компании зад граница, защото е близък географски и езиково, а големи инвестиции в инфраструктура ще има години напред. Вероятно по тази причина мениджърът по международна дейност в "Трейс груп холд" Николай Вълев определя Сърбия и Западните Балкани като приоритети зад граница. Холдингът от две години участва в търгове за инфраструктура в Сърбия, вече има изграден обект в Косово, а в момента води преговори с общини в Македония за строеж на локални пътища в труднодостъпни райони по авангардна холандска технология. Подготвя оферти и за пречиствателни станции. Сред най-актуалните му начинания към момента обаче е именно трасе от сръбската част на Коридор 10. Става въпрос за отсечка от 5 километра от участъка Грделица – Царичина долина, част от направлението между Ниш и македонската граница. Индикативната стойност е около 38 млн. евро, тъй като теренът е тежък и се предвижда строителство на осем моста, надлези, пътен възел и тунели. Срокът за завършване е две години. "Изпълнителят трябва да бъде избран до края на годината и "Трейс" очаква да бъде поканен за сключване на договор, тъй като отговаря на всички условия и е предложил най-изгодната оферта", посочи Николай Вълев. Като подобно по трудност и интерес в бранша описват и трасето от магистралата след Царичина долина. Магистралата от 6.7 км, за която играе "Главболгарстрой", е с индикативна стойност 70 млн. евро, подсигурени със заем от Европейската инвестиционна банка. Изпълнителният директор на холдинга Андрей Цеков също слага акцент на сръбския пазар. "Исторически логиката в развитието на компанията ни е била винаги да присъстваме на поне два основни пазара, като това в миналото са били България и Русия. В Москва през последните години пазарът е много труден. Там секторът се движеше от бума на недвижимите имоти, но кризата сега се усеща много по-сериозно. Затова се насочихме към съседни държави като Косово, Македония, Албания и Сърбия", коментира той. "Главболгарстрой" от близо две години работи и в Македония, като в момента приключва проект за реконструкции на болници на стойност около 8 млн. евро. Голямата балканска поръчка е строителството на новата съдебна палата на Косово в столицата Прищина. Обектът е част от мащабния проект, наречен "Нова Прищина", който цели обособяване на нов административен център и представлява комплекс от 5 сгради с обща застроена площ 42 хил. кв.м. Стойността на обекта, който трябва да бъде готов идната есен, е 25 млн. евро., като голяма част от финансирането се осигурява от ЕС. До края на годината резултат за сръбската си оферта очаква и друга голяма българска строителна компания – "Евроалианс инженеринг", специализирана в тунелното строителство. Дружеството вече извърши рехабилитацията на два моста в Сърбия, а в момента е почти сигурен изпълнител на два тунела от магистралата към македонската граница. Отделно от това на сръбския пазар вече пробиват и компании от съпътстващите пътното строителство сектори – например пловдивската "Юпитер холдинг", която доставя мантинели за новите участъци. Изпълнителният директор и основен акционер в холдинга Николай Иванов заяви, че в близките години очаква между два и пет пъти по-високи обороти на сръбския пазар, тъй като инфраструктурното строителство там набира сили. В същото време проектите, по които дружеството е подизпълнител, вече напредват (мантинелите се монтират на финалния етап) и предстоят плащания по тях. Подобно на редица тръжни процедури в България и в Сърбия изпълнителите в пътното строителство най-често се избират на базата на най-ниската цена. Метод, към който някои от българските компании вече са силно скептични. "Вече бяхме свидетели на спечелени проекти с дъмпингови цени, които опорочиха процедурите и вероятно ще доведат до предоговаряне с правителството за допълнителни плащания. Парите идват предимно от предприсъединителни фондове и тяхното пестене ще се отрази на качеството на пътищата и магистралите", коментира Николай Вълев от "Трейс". Въпреки това по думите му инфраструктурата е постоянен приоритет за Сърбия, в резултат на което магистралата от Пирот до българската граница вероятно ще бъде въведена в експлоатация още преди ние да започнем строителството на магистралния участък от ГКПП Калотина до София. Другият голям приоритет е Коридор 11, който свързва страната с Черна гора и Адриатика. Строителството на отделни участъци вече започна, а през есента на 2010 г. бе създадена и специална компания Autoputevi Srbije ("Сръбски магистрали"), натоварена с реализацията на проекта.
Източник: Капитал (05.11.2012)
 
Нови проекти в чужбина За българския бизнес представлява интерес изграждането на новия олимпийски стадион в столицата ви Баку. Това заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова при откриването на българо-азербайджански бизнес-форум в столицата на Азербайджан, съобщиха от министерството. Според нея могат да бъдат развити възможностите за съвместни инвестиции в области, в които Азербайджан има значителен опит, като изграждане, рехабилитация и модернизация на газохранилища, газификация и газоразпределение, нефтопреработване. Министър Павлова подчерта, че за България представляват особен интерес азербайджанските проекти, в които могат да се включат български компании като изпълнители или подизпълнители. Още повече, че предстои страната да инвестира в изграждането и на първия ски-курорт със зимен и летен туристически център „Шах даа". Друг мащабен инвестиционен проект на правителството на Азербайджан е "Баку уайт сити", който цели превръщането на индустриалната част на столицата в новото "сити" на града. По предварителни изчисления проектът ще струва над 100 млрд. долара. Зам.-министърът на икономиката на Азербайджан Ниязи Сафаров посочи от своя страна, че компаниите с българско участие на пазара в Азербайджан са над 30. По думите му световната икономическа криза не се е отразила на Азербайджан. От българска страна участие в бизнес-форума взеха председателят на Камарата на строителите в България Светослав Глосов и представители на Главболгарстрой холдинг, Трейс груп холд, ПСТ холдинг, Евро Алианс инженеринг, Старт инженеринг, Водстрой 98, Станилов ООД, Енергоремонт холдинг, Хидрострой, ГПгруп и АТ инженеринг. В рамките на бизнес форума две от българските компании вече подписаха меморандуми за сътрудничество с местни партньори.
Източник: Класа (06.11.2012)
 
Строим магистрала в Сърбия с азери Магистрали, пречиствателни станции, метра и жилищни комплекси могат да строят родни компании съвместно с азерски партньори. Това беше договорено по време на Двустранния форум в азерската столица Баку, който беше открит от регионалния министър Лиляна Павлова. По време на форума бяха подписани и два конкретни меморандума за сътрудничество между родни и местни фирми. "Трейс Интернешънъл" ЕООД (международната фирма на "Трейс Груп Холд" АД) и AZ VIRT - най-голямата азербайджанска държавна компания за инфраструктурно строителство, се договориха да участват заедно в изграждането на магистрали, метрополитени, пречиствателни станции, летища и други големи обекти. Споразумението е валидно не само за проекти в България и Азербайджан, но и в трети страни. Един от първите проекти, който може да бъде реализиран съвместно, е изграждането на участък от магистралата от сръбската столица Белград към Черна гора.
Източник: Стандарт (08.11.2012)
 
Испански фирми превзеха търга за обходен път на Габрово Четири испански фирми, една от които изцяло непозната за българския пазар, взеха участие в търга за строителство на обходния път на Габрово, финансиран по ОП "Транспорт". Поръчката с прогнозна цена 109.2 млн. лева с ДДС събра шест оферти, две от които са на испански строителни компании, играещи самостоятелно. Едната е Construcciones Rubau, която редовно взима участие в търговете за магистрални отсечки у нас, но все още не е печелила голяма поръчка. Другата е Ascan Empresa Constructora y de Gestion. Тя има опит в инфраструктурното строителство в Испания, но тепърва навлиза на българския пазар. Представителят и Драгомир Бояджиев обясни за "Капитал Daily", че фирмата има "дългосрочен интерес в страната". Други две испански фирми - Gea-21 и Construcciones Arranz Acinas, са включени в обединение "Път Габрово 2012", чийто водещ партньор е свързаната с Васил Божков компания "ПСТ холдинг". Двете чужди компании досега са участвали в консорциуми и за търгове за ремонт на жп отсечки, на околовръстното шосе на София, магистралите "Струма" и "Марица". Друго обединение с българско и чуждо участие е "Макс Бьогл – Инжстрой Габрово 2012". В него влизат германската Max Bogl и варненската "Инжстрой", чийто шеф Христо Фурчев е и собственик на футболния клуб "Спартак". Изцяло българско е обединението "Обход Габрово", включващо "Трейс груп холдинг" и софийските "Интегрирани пътни системи" АД и "ИПС инфраструктура" АД. Последният участник в търга е консорциум ПСВТ с участници варненското "Хидрострой", великотърновското "Пътни строежи" и "Пътинженерингстрой Т" - Търговище. Изпълнител на поръчката за 20-километровото сложно съоръжение, което трябва да изнесе тежкия товарен трафик от Габрово и да облекчи транспортните връзки между Северна и Южна България, ще бъде избран на принципа на икономически най-изгодната оферта. Предложената цена формира 50% от крайната оценка на кандидатите, 35% са за техническата оферта и 15% са за срока. Пет кандидата предложиха най-краткия възможен срок от 540 дни, или година и половина. Само испанската Rubau предложи срок от 600 дни. Всички участници в търга заявиха, че ще работят без подизпълнители. Ценовите предложения ще бъдат отворени след месец. Обходният път на Габрово е част от големия проект за тунел под Шипка, а новото трасе югозападно от града трябва да се свърже със съществуващия път до гр. Шипка. Трасето се финансира от ОП "Транспорт" за този програмен период, т.е. трябва да е готово до 2015 г. Тунелът под Шипка пък е определен за приоритетен проект за следващия програмен период 2014 – 2020 г. заедно с магистралите "Струма" и "Хемус".
Източник: Капитал (12.11.2012)
 
Трейс ще поддържа пътищата на Витоша На 9 ноември Обединение "Витоша 2014" е подписало със столична община договори за зимно поддържане и лятно почистване на пътищата в Природен парк "Витоша", на част от републиканските пътища в София-град и част от общинската пътна мрежа в Район "Витоша", Район "Панчарево", Район "Връбница", Район " Нови Искър" и част от пътя Ребърково - София. Обединение "Витоша 2014" е с партньори Трейс Груп Холд АД - 60% и Пътно поддържане - Дупница ЕООД - 40%. Срокът е до 30.06.2014 год., а финансирането е от бюджета на Столична община. Трейс груп холд АД поддържа близо 5 000 км от републиканската пътна мрежа в областите София, Ловеч, Стара Загора, Кърджали, Смолян, Ямбол, Бургас и общински пътища на територията на Стара Загора, Смолян и Девин, посочват от Трейс.
Източник: Money.bg (21.11.2012)
 
Силен интерес за строителството на северното скоростно шосе на София Строителството на една от последните големи пътни отсечки за сегашния програмен период – северната скоростна тангента на София, очаквано предизвика сериозен интерес. Кандидатите за изпълнител са 11, а сред тях могат да бъдат видени имената на повечето големи компании, участващи в пътните търгове през последните години. Офертите за изграждането на пътя бяха отворени в Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). По предварителна оценка бюджетът за реализацията на 16.5-километровата отсечка е 150 млн. евро. Стойността е висока, тъй като става въпрос за път с габаритите на магистрала, който минава през градска територия. Офертите на участниците в тръжната процедура обаче вероятно ще са по-ниски. Сред кандидатите за изпълнител на северната тангента има само две самостоятелни компании – дружества на австрийската Porr Bau и на испанската Construcciones Rubau. Заради високите критерии за участие останалите са обединения от компании. За да бъдат допуснати до класиране, кандидатите трябва да докажат минимум 150 млн. лв. приходи от строителство на магистрали, пътища с габарит на платното, не по-малък от 6.5 метра, или авиописти. Сред по-интересните обединения са турската компания "Доуш иншаат ве тиджарет" с италианската "CMC ди Равенна", която строи отсечка от магистрала "Марица". "Трейс груп холд" играе с гръцката "Джи Пи груп", а "ГБС - Инфраструктурно строителство" – с "Пътстрой 92" от групата на "Геотехмин" и с "Интегрирани пътни системи". От компаниите на Васил Божков отново участва "ПСТ холдинг" в обединение с "Конструксионес аранс асинас". За отсечката кандидатстват и компаниите от групата на "Хидрострой" заедно с близката до банкера Цветан Василев "Водстрой 98", както и пернишката "СК 13 Пътстрой" в консорциум със строителя на Дунав мост 2 – FCC (в карето). Строителството на северната тангента трябва да започне следващата година и ще продължи 24 месеца. Отсечката се финансира по оперативна програма "Транспорт" и е продължение на магистралата София – Калотина, чието строителство също предстои. Северната тангента е ключов участък, тъй като свързва магистралата от Калотина с други две на изток – "Хемус" и "Тракия", и се очаква да поеме транзитния поток в тази посока. За строителните компании тя е важна, защото е сред малкото все още предстоящи проекти в пътния сектор. В момента са в ход процедурите за част от София - Калотина и обхода на Габрово, а скоро се очаква да бъде обявена и тази за скоростния път Мездра - Ботевград. В началото на есента силен интерес предизвика и конкурсът за разширение на западната дъга на Софийското околовръстно шосе, на който се явиха 13 кандидата. Спечели обединение около "Трейс груп холд" с оферта от малко под 40 млн. лв. Плановете са северната скоростна тангента да се строи на инженеринг, т.е. строителят поема и част от проектирането. Офертите на кандидатите ще се оценяват чрез комбинация от критерии по метода "икономически най-изгодна оферта". Водеща е цената с 50% от оценката, а останалата тежест се разпределя между техническото предложение (35%) и срока на изпълнение (15%).
Източник: Капитал (03.12.2012)
 
Най-скъпата магистрала С цена от малко над 4.1 млн. евро на километър консорциум между "ГБС-Инфраструктурно строителство", италианската Impresa и "Пътстрой 92" е на път да спечели отсечката от магистрала "Струма" между Дупница и Благоевград. Името на победителя се очерта при отварянето на ценовите оферти за 37-километровото шосе в агенция "Пътна инфраструктура". Новината е интересна по още поне две причини. На фона на досегашните магистрални търгове на ГЕРБ този ще е с двойно по-висока цена на километър. Освен това и трите отворени оферти значително надхвърлят индикативния бюджет за отсечката. Тази на очертаващия се победител е за 298.9 млн. лв. при заложени 240 млн. лв. Останалите две предложения надхвърлят 300 млн. лв. Тенденцията е нова за пътното строителство, след като търговете на най-ниска цена декапитализираха много фирми и породиха огромна верижна задлъжнялост в сектора. Това беше и причина победителят за този участък от "Струма" да се избира по нови правила – икономически най-изгодна оферта. След 6-месечно пресяване една от най-големите пътни отсечки в мандата на ГЕРБ е близо до избор на строител. Магистрала "Струма" между Дупница и Благоевград най-вероятно ще бъде изграждана от консорциум от три компании под името "Струма – Лот 2". Обединение в същия състав - "ГБС Инфраструктурно строителство", Impresa и "Пътстрой 92" (от групата на "Геотехмин"), завършва първата отсечка от "Струма" - между Долна Диканя и Дупница. Тя е 17 километра и е на стойност 58.5 млн. лв. Тръжната процедура за нея бе една от последните, при които кандидатите бяха класирани на базата на най-ниска цена. Сега ситуацията е обратната. Поръчката за втория лот на "Струма" бе разделена на два етапа. Първият бе предквалификация, при която кандидатите се пресяваха по опит и обороти от предишни години. Първите осем бяха допуснати до втория етап – подаване на технически оферти. Още тогава една от избраните фирми – австрийската Strabag, се отказа. Гръцката J&P Avaks бе декласирана заради прозиращ плик на ценовата оферта. От останалите кандидати трима бяха отстранени заради технически пропуски (виж карето). Така до финалния етап – ценови оферти, бяха допуснати само три обединения с участие съответно на "ГБС инфраструктурно строителство", "Трейс груп холд" и варненската "Хидрострой". И трите компании са сред тези, които в последните години често печелят пътни търгове. Формално победителят за отсечката Дупница – Благоевград още не е избран. Това ще стане по метода на икономически най-изгодната оферта, като оценката се базира на комбинация от техническа оферта (35 точки), срок за изпълнение (15 точки) и цена (50 точки). Почти сигурно обаче победител ще е консорциум "Струма – Лот 2", тъй като единствен е събрал максималните 50 точки за срок и техническа оферта и е предложил най-ниска цена за строителство. Резултатът ще бъде обявен до дни. Ако няма обжалване, договорът ще бъде подписан до края на годината и напролет строителството започва. Срокът за изпълнение е 24 месеца. Специалисти от пътния сектор очакваха липсата на ценови предложения в рамките на бюджета от 240 млн. лв. да доведе до анулиране на процедурата за лот 2 на "Струма". Реакцията на възложителя обаче бе обратната. Министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова обяви това за "положителен знак, че е играно по обективни, а не по дъмпингови цени". Според нея по-високите оферти за пътната отсечка отразяват поскъпването на горива и битум. Подобно обяснение даде и изпълнителният директор на "Главболгарстрой холдинг" Андрей Цеков. Той посочи, че компаниите вече приемат много по-сериозно инфлационния риск от поскъпването на горивата. "За година то доведе до 20-30% ръст в цените на строителните материали. А битумът плюс разходите за механизация са близо 70% от стойността на един път", обобщи той. Като основна причина за по-високата цена за втория лот на "Струма" обаче мениджърът посочи старите и неактуални проекти, по които се работи в пътното строителство. В тях често липсват данни за минаващата през трасетата подземна и техническа инфраструктура – тръби, кабели, канализация, чието преместване води до сериозни допълнителни разходи за изпълнителите. За да не се стига дотам, вече правим собствени проучвания и калкулираме тези рискове в офертите, допълни Андрей Цеков. От Камарата на строителите в България (КСБ) посочиха и друго обяснение за по-високите от очакваното цени на лот 2 от "Струма". "През последните години в пътните търгове се играеше на много ниски цени. Вероятно на тяхна база е подготвена индикативната стойност и на този участък", предположи изпълнителният директор на КСБ Иван Бойков. От камарата отдавна предупреждават, че строителството на "най-ниска цена" съсипва сектора. А според източници от бранша през последните години няма магистрална отсечка на печалба. "Трейс" например приключи участъка от "Тракия" между Стара Загора и Нова Загора с 12 млн. лв. загуба. Източници от бранша изчисляват тази от първия лот от "Струма" - между Долна Диканя и Дупница, на над 10 млн. лв. Андрей Цеков от "Главболгарстрой" не коментира числото, тъй като строителството още не е приключило. Призна обаче, че отсечката "не е от най-рентабилните", изпълнявани от компанията. Най-важният въпрос обаче е: за чия сметка ще са допълнителните разходи по лот 2 на "Струма". Дори най-ниската предложена цена – тази на обединение "Струма – Лот 2", е с 59 млн. лв. над индикативната стойност на проекта. А на нейна база е подготвена апликационната форма за финансиране по линия на европейската програма "Транспорт". До края на деня от пътната агенция не отговориха на въпроса. Източници от ведомството обаче обясниха, че по-високите разходи за отсечката Дупница – Благоевград ще бъдат покрити със спестените средства от предните два лота на "Струма" - първи и четвърти. Причината е, че и за трите се кандидатства пред Брюксел с обща апликационна форма, чиято стойност за строителство и надзор е малко под 582 млн. лв. В същото време бюджетите на трите отсечки до момента не надхвърлят 500 млн. лв. Предстои единствено подписване на договор за строителен надзор за участъка Дупница – Благоевград, но той едва ли ще надхвърли няколко милиона лева.
Източник: Капитал (11.12.2012)
 
Трейс Груп Холд АД отново изгражда трасето за финалния кръг на "Night Of The Jumps" Трейс Груп Холд АД отново изгражда трасето за финалния кръг от световния шампионат по мотокрос в дисциплината фристайл. Емитентът поема този ангажимент за втора година поред. Събитето ще се проведе на 16 декември в зала Арена Армеец - София. ТРЕЙС е единствената българска компания, специлизирана в изграждането на трасета за мотокрос на закрито, които отговарят на изискванията на FIM (International Motorcycling Federation).
Източник: Money.bg (15.12.2012)
 
“Трейс” иска да строи железница в Германия "Трейс Груп Холд" АД е започнал преговори за участие в най-мащабния жп проект в Германия, наречен "Щутгарт 21". Председателят на Съвета на директорите на холдинга проф. д-р инж. Николай Михайлов преди дни се е върнал от Германия, където детайлно се е запознал с проекта за изграждане на високоскоростни железопътни линии. Проведени са срещи с инвеститорите в проекта, както и с някои от поканените за изпълнение компании. Обсъдена е и възможността родният лидер в изграждането на пътища, жп коридори и изпълнение на метропроекти да бъде ангажиран в "Щутгарт 21". Железопътният проект е един от най-мащабните в Европа за последните десетилетия. Изпълнението му е стартирало през февруари 2010 г., а целта е немският град Щутгарт да бъде свързан с високоскоростни линии с други немски градове, както и да се улеснят транспортните връзки в Южна Германия. Железопътното трасе ще ускори и пътуването с влак от френската столица Париж до австрийската Виена. В сърцето на проекта "Щутгарт 21" влиза реконструкцията на централната гара в града, изграждането на 57 км нови жп трасета, 30 км тунелни участъци и 25 км високоскоростни линии. Щутгартската гара ще бъде заменена с нова подземна такава с 8 линии. Реконструкцията и новото строителство на гарата, жп линиите и тунелите ще се изпълнят на два етапа. Одобреното финансиране до момента е 4,5 млрд. евро, като се очаква цялостната стойност на проекта да достигне 7 млрд. евро.
Източник: Стандарт (19.12.2012)