Новини
Новини за 2015
 
Трейс Груп Холд напуска Августа Трейс Трейс Груп Холд" АД е продало дяловете си от "Августа Трейс" ЕООД. Цената на сделката е 3 500 лева. Купувач е Иван Димитров Христов. След прехвърлянето на дяловете и вписване на промяната в обстоятелствата по отношение на дружеството, фирмата е преименувана на "Соло Рем" ЕООД.
Източник: Money.bg (08.01.2015)
 
Трейс Груп Холд е сключило договор за 2.03 млн. лв., става ясно от обявление за възложена поръчка. Договорът е за доизграждане на ул. „Обиколна” от бл. 211 (о.т. 34) до бул. „Копенхаген” (о.т. 24), ж.к. „Дружба 2”, район „Искър”. Проектът предвижда изграждане на пътни платна, тротоари, велотрасе и съпътстваща инфраструктура. Не се предвижда реконструкция на съществуващите водопроводи. Предвидено е изграждането на 9 нови надземни пожарни хидранта и подмяна на един съществуващ. През 2014 г. акциите на Трейс Груп Холд поскъпнаха с 60.13%. От началото на 2015 г. книжата поевтиняват с 2.79 на сто. Прочети повече на: http://profit.bg/news/Trejs-Grup-Hold-s-dogovor-za-2-mln-lv/nid-133182.html
Източник: profit.bg (08.01.2015)
 
"Трейс груп холд" подписа два нови договора за 9.5 млн. лв. В края на 2014 г. Трейс Груп Холд е подписала договор за изграждане на депо за утайки от пречистване на отпадъчни води и газове в Аурубис България. Проектът предвижда строителството на укрепен контлован и дренажни системи. Стойността на контракта е 7.047 млн. лв. Срокът за изпълнение на проекта е 365 календарни дни. От компанията съобщават и за договор, сключен в началото на 2015 г., за когото Profit.bg съобщи преди 5 дни. Неговата стойност е за малко над 2 млн. лв. без ДДС или 2.4 млн. лв. с ДДС. Общата стойност на двата договора е близо 9.5 млн. лв. Договорът е за доизграждане на ул. „Обиколна” от бл. 211 (о.т. 34) до бул. „Копенхаген” (о.т. 24), ж.к. „Дружба 2”, район „Искър”. Проектът предвижда изграждане на пътни платна, тротоари, велотрасе и съпътстваща инфраструктура.
Източник: profit.bg (14.01.2015)
 
Трейс Груп Холд и Водстрой с договор в Македония На 18 декември 2014 г. беше подписан договор за изпълнение на Строителни работи по подновяването и реконструкцията на железопътен участък Битоля – Кременица, като част от X d от коридор X. Стойността на договора е 22.795 млн. евро. Възложител е Министерството на финансите на Бивша Югославска Република Македония. Изпълнител е ДЗЗД Карпош Строй с партньори Трейс Груп Холд АД, Водстрой 98 АД, Понсстройинженеринг ЕАД и Фабрика Карпош АД. В договора се предвижда да бъде извършена реконструкция на неелектрифицирана единична железопътна линия в участък Битоля-Кременица с дължина приблизително 17 км, като част от Xd на Коридор Х в съответствие с условията на договор FIDIC1999 („Червена книга”). Ще бъдат извършени следните видове дейности – подновяване на постоянната линия и увеличаване на товароносимостта й, изграждане на една гара в Забени и реконструкция на спирката при Кравари; 10 прелеза на едно ниво в този участък ще бъдат превърнати в охраняеми прелези; 6 съществуващи моста ще бъдат премахнати и изградени отново; 3 съществуващи моста ще бъдат премахнати и заменени с подземни канали; ще бъде подновена прилежащата сигнализация и телекомуникация. Срокът за изпълнение е 18 месеца. Финансирането е съгласно споразумение за финансиране между Правителството на Македония и Европейската Комисия, касаещо Оперативна Програма „Регионално развитие”. След новината акциите на Трейс Груп Холд добавиха 2.89% до 6.189 лв. за брой.
Източник: profit.bg (29.01.2015)
 
Трейс Груп Холд и Водстрой с договор в Македония На 18 декември 2014 г. беше подписан договор за изпълнение на Строителни работи по подновяването и реконструкцията на железопътен участък Битоля – Кременица, като част от X d от коридор X. Стойността на договора е 22.795 млн. евро. Възложител е Министерството на финансите на Бивша Югославска Република Македония. Изпълнител е ДЗЗД Карпош Строй с партньори Трейс Груп Холд АД, Водстрой 98 АД, Понсстройинженеринг ЕАД и Фабрика Карпош АД. В договора се предвижда да бъде извършена реконструкция на неелектрифицирана единична железопътна линия в участък Битоля-Кременица с дължина приблизително 17 км, като част от Xd на Коридор Х в съответствие с условията на договор FIDIC1999 („Червена книга”). Срокът за изпълнение е 18 месеца.
Източник: profit.bg (30.01.2015)
 
Трейс Груп Холд придоби ново дружество в Сърбия „Трейс Груп Холд” АД, чрез дъщерното си дружество „Трейс ПЗП Ниш” АД придоби пътно-строително предприятие ПЗП – Враня, намиращо се на територията на Република Сърбия. На 29.01.2015 г. в Агенцията по вписванията на Сърбия бяха вписани промените в правния статут и представителството на ПЗП – Враня. Новото наименование на дружеството е Trace PZP Vranje DOO Vranje (Трейс ПЗП Враня ООД Враня) с адрес на управление: ул. Боре Станковича 13, 17500 Враня. Дружеството е регистрирано с капитал в размер на 378 010 000 RSD, от които парична вноска в размер на 10 000 сръбски динара и непарична вноска в размер на 378 000 000 RSD. Собственик на капитала на „Трейс ПЗП Враня” ООД Враня е „Трейс ПЗП Ниш” АД Ниш. Директор на „Трейс ПЗП Враня” ООД Враня е инж. Предраг Спасов. Активите на „Трейс ПЗП Враня” ООД Враня включват три асфалтови бази, два бетонови центъра, над 100 броя пътно – строителни машини и транспортна техника, технически и производствени бази, офиси. Дружеството притежава технически бази във Враня и Лесковац и производствени бази на територията на всички прилежащи им общини. Административните офиси на „Трейс ПЗП Враня” ООД са разположени във Враня и Лесковац. „Трейс ПЗП Враня” ООД е водеща фирма в строителния бранш в Сърбия, която в близкото минало е изградила участъци от големи паневропейски коридори, минаващи през Сърбия. В момента дружеството поддържа над 1300 км пътна мрежа и оперира на територията на 13 общини. В „Трейс ПЗП – Враня” ООД работят 250 души персонал. В края на м. септември 2014 г. „Трейс Груп Холд” АД придоби пътно – строително предприятие „Трейс ПЗП Ниш” АД. Очаква се двете сръбски дружества да се превърнат във важен стратегически актив в средносрочен и дългосрочен план. Понастоящем на територията, на която работят, се изгражда една от основните европейски магистрали Е75 (направлението Ниш – границата с Македония) и Е80 (направлението Ниш – границата с Р. България).
Източник: profit.bg (03.02.2015)
 
Трейс Груп Холд АД, чрез дъщерното си дружество Трейс ПЗП Ниш АД е придобило пътно-строително предприятие ПЗП – Враня, намиращо се на територията на Република Сърбия. Новото наименование на сръбското дружество е Trace PZP Vranje DOO Vranje /Трейс ПЗП Враня ООД/ с адрес на управление: ул. Боре Станковича 13, 17500 Враня. Дружеството е регистрирано с капитал в размер на 378,01 млн. сръбски динара (3,09 млн. евро), от които парична вноска в размер на 10 хил. сръбски динара (82 евро). Активите на Трейс ПЗП Враня ООД Враня включват три асфалтови бази, два бетонови центъра, над 100 броя пътно-строителни машини и транспортна техника, технически и производствени бази, офиси. Дружеството притежава технически бази във Враня и Лесковац и производствени бази на територията на всички прилежащи им общини. Административните офиси на „Трейс ПЗП Враня” ООД са разположени във Враня и Лесковац. Трейс ПЗП Враня ООД е водеща фирма в строителния бранш в Сърбия, която в близкото минало е изградила участъци от големи паневропейски коридори, минаващи през Сърбия. В момента дружеството поддържа над 1300 км пътна мрежа и оперира на територията на 13 общини. В Трейс ПЗП – Враня ООД работят 250 души персонал.
Източник: Инвестор.БГ (04.02.2015)
 
Консолидираните нетни приходи от продажби на Трейс Груп за 2014 г. се очаква да надхвърлят 320 млн. лв., от които около 300 млн. лв. от строителство. По предварителна информация, прогнозният нетен финансов резултат на групата за 2014 г. ще бъде около 10 млн. лв., гласи прогноза на Трейс Груп. През миналата година „Трейс Груп Холд" АД направи сериозен пробив в чужбина. Към групата се присъединиха две пътно-строителни предприятия в Сърбия – „Трейс ПЗП Ниш" АД и „Трейс ПЗП Враня" ООД. Компанията спечели четири договора на територията на Сърбия за изграждане на магистрални пътища на обща стойност над 90 млн. евро. Трейс Груп отбелязва разширяване на дейността си на Балканите и с навлизането в Република Македония. В края на 2014 г. е подписан договор за реконструкцията на жп участъка Битоля – Кременица на стойност 22 795 134 евро. Трейс Груп проби и на пазара в Чехия, където също има сключени два договора за изграждане на "Разширение на пречиствателна станция за отпадъчни води и пречиствателна станция за замърсени води Юг – Летище Прага Рузине" и „Изграждане на групов водопровод Бенешов" на обща стойност 21 млн. евро. "Голяма част от спечелените през 2014 г. обекти ще продължат да се изпълняват и през 2015 г. Същевременно имаме спечелени и подписани договори, работата по които ще започне през 2015 г. Предстои участие в редица тръжни процедури в страната и в държавите, на територията на които сме заявили интерес за трайно позициониране на пазара. Всичко това ни позволява да очакваме около 350 млн. лв. нетни приходи от продажби за 2015 г.", прогнозират от Трейс Груп. "Макар, че мажоритарният собственик счита, че цената на акциите понастоящем е подценена, обмисля предприемането на действия за увеличаване на фрий флоута. Решението му ще бъде жест и към дългогодишните миноритарни акционери, които въпреки финансовата криза не спряха да подкрепят компанията и да вярват в доброто бъдеще на Трейс", заявяват още от компанията.
Източник: Стандарт (17.02.2015)
 
София избра "Трейс груп" за ремонт на "Цариградско шосе" за около 10 млн.лв Обединение на "Трейс Груп Холд" и на свързаната с нея "Инжпроект" ООД е класирана на първо място в търга за ремонт на две нови отсечки от "Цариградско шосе". Информацията беше потвърдена от Столична община и представители на фирмата победител. Договорът с Обединение "Цариградско" все още не е подписан, защото в момента тече 14-дневния срок, в който участниците могат да обжалват. В случай, че няма жалби срещу избора на "Трейс", строителната фирма ще влезе на обекта още през март. Това значи да се приготвите за задръствания, защото движението по булеварда ще бъде затруднено в най-добрия случай до началото на септември. Кои отсечки ще се ремонтират? Миналата година трафикът по един от основните столични булеварди - "Цариградско шосе", беше затруднен повече от половин година заради ремонта на участъка от разклона за "Младост" до моста на "4-ти километър". Сега движението ще е частично блокирано от алея "Яворов" до моста на "4-и километър" (2.5 км) и от бул. "Ал. Малинов" (от разклона за летището и "Младост") до разклона за "Околовръстния път" (5.8 км). В поръчката за ремонта не е посочена прогнозна цена, само гаранция за участие от 103 583 лв. Тя може да е до 1% от стойността на договора, което означава, че рехабилитацията е оценена на около 10.4 млн. лева. Въпреки че са длъжни да поддържат електронно досие на всяка поръчка, на страницата на Столична община няма информация нито за постъпилите оферти в търга, нито протоколи от отврянето им. Един от участниците обясни пред "Капитал", че до отваряне на ценовите оферти са достигнали 5 кандидата, като разликите в оценките на тръжната комисия са били ниски. Цената имаше 50% тежест при избора на изпълнител, предлаганият срок – 10%, а предлаганата технология и организация на строителството – 40%. Ремонтът на "Цариградско шосе" ще е първият от дълга поредица, която ще превърне пътуването с автомобил в София в тежко изпитане. За тази година са планирани ремонтите на кръстовището на "Акад. Иван Гешов" и "България", на бул. "Дондуков", бул. "Владимир Вазов", бул. "Витоша", кръстовището на Руски паметник, на улиците "Солунска", "Цар Асен" и много други.
Източник: Капитал (18.02.2015)
 
Трейс Груп Холд АД подписа договор за ремонт на третия етап от булевард „Витоша” - от ул. „Солунска" до ул. „Алабин”. Стойността на договора е 1.5 млн. лв., а финансирането е осигурено от Столична община. Партньори в обединение „Трейс Витоша" са "Трейс Груп Холд" (80%) и "Трейс София" с 20%. Именно Трейс София бе изпълнител и на първите два участъка от ремонта на бул. "Витоша" – от бул. "П. Евтимий" до ул. "Солунска". Преди около месец от "Трейс Груп Холд" обявиха, че са придобили второ дружество в Сърбия, като две дъщерни компании там вече поддържат над 3000 км. пътна мрежа. Прогнозните приходи за 2015 г. на компанията се очаква да възлязат на 350 млн. лв.
Източник: profit.bg (19.02.2015)
 
Трейс Груп Холд АД очаква 25.81% ръст на нетните приходи от продажби за първото тримесечие на 2015 г., става ясно от междинния доклад за дейността на дружеството, публикуван на X3News. Прогнозните приходи от продажби за периода 1 януари – 31 март се очаква да възлязат на 72 млн. лв. Очакванията за цялата 2015 г., обявени преди седмица, бяха за консолидирани приходи от 350 млн. лв. През последните месеци Трейс Груп Холд закупи две компании в Сърбия. Данните на Трейс ПЗП Ниш бяха включени в последното тримесечие на 2014 г., докато първите приходи в групата на Трейс ПЗП Враня ще са в началото на 2015 г. За 2014 г. приходите на Трейс Груп Холд достигнаха 340 млн. лв., а нетната печалба на компанията – 9.4 млн. лв. В края на годината паричните средства в каса и по банкови сметки са за 37.1 млн. лв. От началото на 2014 г. книжата на компанията са добавили 21.1% към стойността си до 7.55 лв.
Източник: profit.bg (25.02.2015)
 
Николай Ганчев Михайлов е намалил дела си в Трейс груп холд АД от 80,5455% на 79,58% на 25 февруари 2015 г., показва справка на Централен депозитар. Намалението на дела на Николай Михайлов е с 0,9655%. На тази дата е сетълментът (регистрацията на прехвърлянето на собствеността) на сделките от 23 февруари 2015 г., когато имаше прехвърляне на 233 569 акции при рекордната цена за последните 4 години от 8,15 лв. (след 8,5 лв. през февруари 2011 г.). Трейс груп холд може би се пребори за влизане в SOFIX, след като последните цени в петък показаха, че изпреварва Зърнени храни България АД по пазарна капитализация на фрий-флоута. Предстои в следващите седмици БФБ-София да обяви окончателно дали Трейс груп холд АД ще влезе в индекса. Трейс груп холд АД отчете 42% спад на консолидираната печалба до 9,5 млн. лв. за 2014 г. Консолидираните продажби се увеличават с 5% на годишна база до 339 млн. лв. за миналата година. За последното тримесечие на 2014 г. дружеството има 39% годишен спад на печалбата до 5,584 млн. лв. след 26% намаление на продажбите до 105,446 млн. лв. Акциите на Трейс груп холд АД поскъпват с 30% в последния месец до 8,058 лв. за брой и 195 млн. лв. пазарна капитализация. Разпределен е и брутен дивидент от 0,126316 лв. за ценна книга.
Източник: Инвестор.БГ (05.03.2015)
 
Холдинг Нов Век влиза в SOFIX на мястото на Зърнени храни България Холдинг Нов Век влиза в SOFIX мястото на Зърнени храни България АД, реши Съветът на директорите на БФБ-София на свое заседание от 9 март 2015 г. Промяната ще влезе в сила от 23 март 2015 г. Investor.bg, писа, че Зърнени храни България АД може би ще загуби мястото си в SOFIX още на 27 февруари 2015 г., когато дружеството вече бе изпреварено и от Трейс груп холд АД. Холдинг Нов Век АД го е изпреварил още повече с критерия пазарна стойност на фрий-флоута, който е основният. Нови 7 компании влизат в състава на индекса BGTR30 в това число Холдинг Нов Век АД, Химснаб България АД, Холдинг Варна АД, Сила холдинг АД, Болкан енд Сий Пропъртис АДСИЦ, Инвестиционн компания Галата АД и Велграф Асет Мениджмънт АД. От BGTR30 отпадат Неохим АД, Топливо АД, Фазерлес АД, Юрий Гагарин АД, Биовет АД, Адванс Екуити холдинг АД и Спарки Елтос АД. Както SOFIX, така и BGTR30 са копирани от индексни фондове и те би трябвало да ребалансират портфейлите си, въпреки че уставите им позволяват известна гъвкавост. Това са ДФ Алфа SOFIX Индекс и ДФ Златен лев индекс 30, като се предполага, че има и чужди фондове следящи SOFIX, например сертификати на Royal Bank of Scotland. Промените в индекса BGBX40 включват изваждането на Свилоза АД, Неохим АД, Енерго-Про Продажби АД, Елхим Искра АД и Феърплей Пропъртис АДСИЦ. Новите попълнения са Хидравлични елементи и системи АД, ЕМКА АД, Фонд имоти АДСИЦ, Фазерлес АД и Холдинг Варна АД. От индекса BGREIT отпадат Ексклузив Пропърти АДСИЦ и Ексклузив Пропърти АДСИЦ, а влизат Болкан енд Сий Пропъртис АДСИЦ и Актив Пропъртис АДСИЦ. Всички промени влизат в сила от 23 март 2015 г.
Източник: Инвестор.БГ (11.03.2015)
 
„Трейс Груп Холд” АД подписа договор за „Изпълнение на строително-монтажни дейности за обект: „Етапна връзка обход гр. Малко Търново”. Стойността на договора е 1.6 млн. лв., а финансирането е осигурено от републиканския бюджет. Възложител е агенция „Пътна инфраструктура”, а срокът за изпълнение е 3 месеца. В края на февруари „Трейс Груп Холд” АД подписа рамково споразумение с Министерство на регионалното развитие и благоустройството за изпълнение на обект: "Изпълнение на строително-монтажни работи за обновяване за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради по проект BG161PO001-1.2.01-0001 „Енергийно обновяване на българските домове” по Оперативна програма „Регионално развитие“ 2007 – 2013 по седем обособени позиции. „Трейс Груп Холд” АД е потенциален изпълнител на Обособена позиция 5, която включва строително-монтажни работи за обновяване за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради за територията на Южен централен район. Срокът за изпълнение е 30 октомври 2015 г. Стойността на договора е на база единични цени. През 2013 година „Трейс Груп Холд” АД реализира проект по енергийна ефективност, възложен от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма - ЛОТ3, Енергийно ефективни мерки в обществени сгради в южен централен район на планиране.
Източник: profit.bg (19.03.2015)
 
Пореден договор подписа "Трейс Груп Холд" АД със Столична община. В текущия договор Трийс Груп Холд АД е водещ партньор в Обединение "Цариградско шосе" в различни участъци. Такива са рехабилитацията на булеварда от бул. "Пейо Яворов" до надлеза на бул. "Г.М. Димитров", включително надлез над бул. "Николай Еминеско" и локалното платно южно от булеварда в участъка от надлеза над бул. "Г. М. Димитров" до бул. "Ал. Малинов". Другият подучастък по този договор е рехабилитация на бул. "Цариградско шосе" от надлеза над бул. "Ал. Малинов" до околовръстен път, без надлеза над бул. "Копенхаген". Изпълнител е Обединение "Цариградско шосе" с партньори Трейс Груп холд АД с 95% и Инжпроект с 5%. Стойността на договора е 23 213 340 лева, а финансирането е осигурено от Столична община.
Източник: Money.bg (20.03.2015)
 
Трейс Груп Холд с договор за 8 млн. лв „Трейс Груп Холд” АД ще продължава да поддържа републиканските пътища в региона на Областно пътно управление Ловеч. Компанията сключи договор с агенция „Пътна инфраструктура” за „Извършване на поддържане (превантивно, текущо, зимно и ремонтно-възстановителни работи при аварийни ситуации) на републиканските пътища на територията на северозападен район, стопанисвани от АПИ, за Обособена позиция № 4 – ОПУ Ловеч - Поддържане на републиканските пътища І – ви, ІІ – ри и ІІІ – ти клас на територията на ОПУ Ловеч с обща дължина 732, 174 км” за следващите 4 години. Ще бъдат извършени дейности по превантивно, текущо и зимно поддържане, както и ремонтно-възстановителни работи при аварийни ситуации. Финансирането е от бюджета на агенция „Пътна инфраструктура”, която е възложител на проекта. Прогнозната стойност на договора е 8 млн. лв. Изпълнител е Обединение „Трейс Прибор” с водещ партньор „Трейс Груп Холд” АД и партньори „Пътприбор” ООД, „Инфрастрой” ЕООД и „Пи Ес Ай” АД.
Източник: profit.bg (17.04.2015)
 
Трейс Груп Холд насрочи общото събрание на акционерите за 18 юни, информираха от компанията чрез X3News. Основната точка в дневния ред ще бъде гласуването за разпределение на печалбата на дружеството от миналата година, която възлиза на 11.527 млн. лв. Съветът на директорите е предложил една част от печалбата да се разпредели между акционерите, а останалата – да бъде разпределена във Фонд „Развитие“. В случай, че не постъпят предложения от страна на акционерите за разпределението на дивидент, то цялата печалба ще се разпредели във Фонд „Развитие”. Припомняме, че за 2013 г. Трейс Груп Холд разпредели 3.056 млн. лв. за дивидент, а останалите 6.97 млн. лв. постъпиха именно в посочения фонд. От началото на 2015 г. книжата на компанията поскъпват със 17.9% до 7.35 лв. за лот.
Източник: profit.bg (29.04.2015)
 
"Асарел медет" и "Сименс" с награди от КРИБ Две награди връчи премиерът Бойко Борисов на пролетния бал на КРИБ. Те са в категория "качество". Първата от тях е за "Асарел-медет" АД. Призът получи лично председателят на Надзорния съвет на компанията проф. Лъчезар Цоцорков. Втората награда от премиера получи "Сименс". Тя бе приета от главния изпълнителен директор Боряна Манолова. В категория "растеж" бяха отличени две компании. Първата от тях е "Трейс". Наградата получи председателят на съвета на директорите на "Трейс Груп Холд" АД проф. Николай Михайлов. Втората награда взе компанията "Ден и нощ" и шефът й Галин Анастасов. Призовете връчи министърът на икономиката Божидар Лукарски. Голямата награда на председателя на КРИБ Кирил Домусчиев бе връчена на "Минстрой".
Източник: Стандарт (30.04.2015)
 
Поредният случай на магистрала, която свършва в нищото, ще трябва да бъде решаван у нас. Става дума за последния участък от магистрала "Струма", който се довършва и води към граничния пункт Кулата - Промахон. Това ще струва на държавата допълнително около 3.1 млн. лв. Заради недоглеждане при проектирането трафикът от магистралата ще се затапи, а има опасност и от катастрофи по опасното и натоварено трасе към Гърция. Това е така, защото след крайната си точка аутобанът "слиза" на двулентовия път Е-79 за 1.4 километра, докато стигне българо-гръцката граница. "За да не се образува тапа, организираме бързо проектиране и строителство на отсечката. Идеята е да се изгради трилентов път - 2 ленти да водят към пункта, една да е за влизащите в България", обясни пред в. "Сега" шефът на агенция "Пътна инфраструктура" инж. Лазар Лазаров. Според него това ще осигури вливане на трафика в по-широкото обновено шосе и безпроблемно пътуване към Гърция. Пътната агенция вече обяви обществената поръчка за разширяването на тези 1.4 км. Прогнозната стойност на изпълнението е 3.1 млн. лв. Критерият за оценка на офертите е икономически най-изгодната цена. Предложенията се събират до 22 юни, срокът за изпълнение е 40 дни - 10 за проектиране и 30 за строителството. Строежът на 15-километровия участък от магистралата от Сандански към Кулата струва близо 70 млн. лв. Парите са по програма "Транспорт". В момента по отсечката се работи, увери Лазар Лазаров. Очакванията бяха участъкът да се пусне в началото на август. През февруари ангажименти за това пое строителят при инспекция, направена лично от премиера Бойко Борисов и ресорния министър Лиляна Павлова. Според Лазаров обаче, без да се реши проблемът с продължението на "Струма", реално трасето няма да е готово. Това не е първият случай на строеж на магистрала, когато в проекта е пропуснато да се предвиди къде се отвежда трафикът. Първият подобен проект "лъсна" при откриването на магистрала "Люлин". Малкият аутобан е продължение на "Струма", но се влива в Околовръстното при столичния жк "Люлин". През февруари се появи още по-куриозен случай. Тогава стана ясно, че се налага да бъдат свързани магистралите "Тракия" и "Марица" при пътен възел Оризово. При проектирането преди 15 години и там не е била предвидена връзка и пътната агенция сега също се зае с проектирането и изграждането й. Участъкът от 15 км между Сандански и Кулата се строи от гръцката фирма "Актор" и вече е сериозно забавен спрямо първоначалните планове. През есента на миналата година служебният кабинет беше на път да прекрати договора на строителя и да търси друга фирма за довършване на обекта. Впоследствие обаче правителството на Бойко Борисов прецени, че това ще коства много повече загубено време по процедура за нова обществена поръчка. КОНКУРС Днес се отварят ценовите оферти за поредната отсечка от 22 км по магистралата към Гърция - тази между Благоевград и Крупник. Това е вторият етап от процедурата по проектиране и строителство. На първия бяха класирани офертите на 5 консорциума. Сред тях има обединение с китайска компания, на един от изпълнителите на част от "Струма" в момента - "Главболгарстрой", и партньорски фирми, както и обединение между "Трейс груп" и "Пътища и мостове".
Източник: Сега (19.05.2015)
 
Дават на НКЖИ пет имота за изграждането на интермодален терминал в Пловдив Министерски съвет (МС) реши на Националната компания „Железопътна инфраструктура“ (НКЖИ) да бъдат дадени пет имота с площ от 11 декара за изграждането на интермодален терминал в Пловдив. Проектът е финансиран със средства от ОП „Транспорт“ 2007 – 2013 г., посочват от пресцентъра на кабинета. Заедно с това на редовното си заседание от правителството одобриха отчуждаването на имоти, свързани с изграждането на Софийския околовръстен път. Решението е във връзка с реконструкцията и модернизацията на жп линията Димитровград – Свиленград. През миналата седмица стана ясно, че за ремонт и поддръжка на железопътната мрежа в страната ще бъдат отпуснати 47 млн. лв. Това потвърдиха от НКЖИ. Отделените средства са с около 10 млн. лв. повече от тези, които бяха предвидени и използвани през миналата година. От сумата 7 млн. лв. ще бъдат насочени за подновяване на релсите, а 900 хил. лв. за смяна и ремонт на стрелки.
Източник: econ.bg (21.05.2015)
 
На Спасовден започнаха основните ремонти на четирите скални тунела по Искърското дефиле. Съоръженията са между селата Елисейна и Люти брод, съобщиха от пресцентъра на АПИ. Предвижда се укрепването им да приключи на 15 юни, а дотогава строителите ще работят денонощно. Тунелите ще бъдат отворени за движение само по време на почивките – от 6 до 8 сутрин, от 12 до 14 по обяд и от 18 до 20 часа. За останалото време има обходни маршрути:Своге - Бучин проход - Враца – Мездра; гара Лакатник - Миланово - Враца - Мездра; Люти брод - Челопек - Враца - гара Лакатник и Ребърково - Люти дол - Ботевград - София. Тунелите в скалите по Искърското дефиле са строени преди 80 г. от италиански специалисти, но досега не са ремонтирани. Те са без бетонова обшивка и пътуването крие риск от откъртване на камъни или висулки през зимата. След реконструкцията им шофьорите няма да пътуват със страх под тях, но пък естествените каменни мостове няма да изглеждат така романтично. Ремонтът им включва обрушване на скалите и поставяне на дебела бетонова облицовка. Ще се направи и хидроизолация, за да не се образуват ледени мечове през студения сезон. Основният ремонт на четирите съоръжения и на близо 82 километра от второкласния път Мездра – Ребърково – Елисейна – Своге – Нови Искър, е част от лот 17 на програма „Транзитни пътища V“.
Източник: Монитор (22.05.2015)
 
Дружеството Трейс груп холд АД регистрира печалба в размер на 9 143 хил. лв. в консолидирания си одитиран отчет за 2014г. Общите приходи са в размер на 345 553 хил. лв. което е повишение от 6.95 % спрямо предходния период. Общите разходи отчитат ръст от 9.83 % до 334 556 хил. лв. Нетните приходи от продажби в края на годината са в размер на 344 526 хил.лв. и представляват 99.70 % от общите приходи. Спрямо предходния период те се увеличават с 6.81 %. Формираната печалба на акция, на консолидирана база в края на 2014г. е 0.38 лв. Собственият капитал е в размер 102 530 хил. лв., като спрямо същия период на миналата година се е увеличил с 6.42%. В неконсолидирания годишен отчет дружеството за 2014г. бе декларирана печалба в размер на 11 527 хил. лв.
Източник: Money.bg (28.05.2015)
 
Над 47 млн. лв. приходи отчитат в края на първото тримесечие на годината дружествата, обединени в строителния холдинг "Трейс". Консолидираният резултат е по-слаб от миналогодишния, като традиционно за компаниите от сектора зимният сезон е време за подготовка и оборотите са по-ниски в сравнение с летния. Според корпоративните съобщения от холдинга до инвеститорите на фондовата борса през периода дружества от групата са спечелили редица проекти, сред които и ремонтът по бул. "Цариградско шосе" в столицата. Компанията е водещ партньор в обединението, което пое поръчката за 23.2 млн. лв. Строително-ремонтните дейности по трасето вече започнаха и трябва да приключат до началото на септември. Активни в строителните търгове Консолидираните данни за "Трейс груп холд" показват повече от 17% свиване на общите приходи, като най-съществените, тези от строително-монажни работи, са с повече от 10 млн. лв. по-малко в сравнение със същия период на миналата година. По-малки са разходите, които отчитат компаниите в групата, като най-голямо намаление се наблюдава в перото външни услуги. Ако в периода януари - март за тях са платени 38.3 млн. лв., за първото тримесечие на тази година разходът е 28 млн. лв. Както и през 2014 година, в първата четвърт на тази холдингът е на загуба, като в края на март тя е 102 хил. лв. на консолидирана база. На индивидуална "Трейс груп холд" завърши тримесечието с 330 хил. лв. нетна печалба. В счетоводния отчет на дружеството са отразени 7 млн. лв. блокирани като гаранции и депозити. Обикновено такива се изискват при участия в тръжни процедури, което говори за активност на дружеството в конкурси за строително-монтажни дейности. През периода компании от групата спечелиха поръчки за ремонт на пътна инфраструктура, сред които доизграждане на отсечка в жк "Дружба" до бул. "Копенхаген" в столицата, на стойност 2.4 млн. лв., архитектурно-благоустройствено оформление на пешеходна зона от бул. "Патриарх Евтимий" до ул. "Алабин", отново в София, изграждане на пътна инфраструктура в Сърбия, строеж на обходна връзка край Малко Търново за 1.6 млн. лв., полагане на хоризонтална маркировка в Южна България за 3.3 млн. лв. и други. Рехабилитацията на "Цариградско шосе" е сред най-големите обекти, договорени в началото на тази година. В края на март холдингът има вземания от свързани предприятия в размер на 27.1 млн. лв. и 62.2 млн. лв., които има да получава от клиенти и доставчици. Общо сумата на вземанията е 104.2 млн. лв. Дружеството разполага със 17.6 млн. лв. парични средства в разплащателни сметки при 36.3 млн. лв. към 31 декември 2014 г. Пет банки му отпускат кредитни линии, а през тази година има три падежа по заеми. Опарени от КТБ Строителният холдинг бе сред дружествата, засегнати от фалита на КТБ, тъй като държеше 7.4 млн. лв. в банката при поставянето й под специален надзор миналото лято. Като обслужваща банка на много общини в нея се разкриваха специалните сметки, към които се превеждаха депозитите за участие в търгове. Тези средства на корпоративни клиенти не се покриват от схемата за гарантиране на влоговете. След консултации с адвокати "Трейс груп холд" е обезценил вземането си на 50% и към края на тримесечието в отчета му е записало, че има да взема 3.7 млн. лв. от дружества в несъстоятелност.
Източник: Капитал (02.06.2015)
 
Дъщерната компания на Трейс Груп Холд Пи Ес Ай ще продължи поддържането на републиканските пътища в региона на Областно пътно управление София. Договорът за превантивно, зимно, текущо поддържане и ремонтно – възстановителни работи при аварийни ситуации бе подписан в края на месец май и обхваща над 1368 км. Дейностите по договора ще се изпълняват след възлагане от възложителя чрез месечни, допълнителни и извънредни задания. В момента Трейс Груп Холд извършва редица ремонти дейности на територията на столицата, включително бул. Цариградско шосе и бул. Ал. Дондуков. От началото на 2015 г. книжата на дружеството поскъпват със 17.12% до 7.30 лв. за брой.
Източник: profit.bg (04.06.2015)
 
Николай Михайлов, „Трейс груп холд“: Нужни са още два моста над река Дунав Да бъдат построени още два моста между България и Румъния - при Никопол и Силистра. А съществуващият мост при Русе да бъде ремонтиран, за да поеме увеличения поток от товари. Това предложи проф. д-р Николай Михайлов, ръководител катедра „Пътища“ в УАСГ и председател на борда на директорите на „Трейс груп холд“. Той участва в работна среща на Българския форум за транспортна инфраструктура, на която бяха направени предложения за икономически ефективни проекти. Михайлов заяви, че изграждането и реконструкцията на трите съоръжения над р. Дунав трябва да бъде в пакет - част от общ проект. Само паралелното управление на таксите за преминаване ще доведе до гарантирана възвръщаемост на вложените средства, категоричен бе предприемачът. Другото му предложение е за интермодална свързаност на пристанищата Варна и Русе и жп линията между тях. С малко инвестиции пристанищата може да разширят капацитета си предвид засиления поток на товари от Турция. Трябва да се реконструира и жп линията от Варна до Русе, за да се вдигне скоростта до 130 км/ч. Главният архитект на София Петър Диков сподели идеята си за магистрала от Русе до София и оттам до Гърция, вместо да се заложи на остарелия проект Русе-Кърджали-Александруполис. При новия вариант бизнесът ще получи достъп до големите пристанища в Солун и Пирея, докато Александруполис има ограничен капацитет, мотивира се Диков. Той предлага да се вдъхне живот и на магистрала „Черно море“, която да стане част от по-дълъг коридор - Русе-Варна-Бургас-Малко Търново. Така трасето ще се свърже с Турция и Румъния и ще бъде осигурен необходимият трафик. Проф. д-р Митко Димитров от Икономическия институт на БАН заяви, че не бива да се пренебрегва и коридор №8. Трасето до Албания има потенциал, защото ще свърже Балканите с Южна Италия, която е пазар с 20 млн. жители.
Източник: Преса (12.06.2015)
 
Трейс Груп Холд с договор със Столична община за 5.7 млн. лв. Трейс Груп Холд е подписало договор със столична община за текущ ремонт и поддържане на уличната пътна мрежа и пътните съоръжения на територията на Столична община – I зона, Райони Витоша, Лозенец, Средец и Триадица. Договорът е за 4 г. с обща стойност 5.7 млн. лв. за целия период. Трейс Груп Холд и компании от структирата на холдинговото дружество поддържат републикански пътища на територията на ОПУ София, ОПУ Ловеч, ОПУ Стара Загора, ОПУ Ямбол, ОПУ Кърджали, ОПУ Бургас, ОПУ Смолян и ОПУ Враца. Припомняме, че на 18 юни (четвъртък) ще се проведе общото събрание на акционерите на Трейс Груп Холд. Основната точка в дневния ред ще бъде гласуването за разпределение на печалбата на дружеството от миналата година, която възлиза на 11.527 млн. лв. Съветът на директорите е предложил една част от печалбата да се разпредели между акционерите, а останалата – да бъде разпределена във Фонд „Развитие“. В случай, че не постъпят предложения от страна на акционерите за разпределението на дивидент, то цялата печалба ще се разпредели във Фонд „Развитие”. За 2013 г. Трейс Груп Холд разпредели 3.056 млн. лв. за дивидент, а останалите 6.97 млн. лв. постъпиха именно в посочения фонд.
Източник: profit.bg (17.06.2015)
 
Столичната община сключи договор с "Трейс Груп Холд" АД за поддръжка на улиците в районите "Витоша", "Лозенец", "Средец" и "Триадица". Контрактът е за 4 години и е на обща стойност от 5,73 млн. лв. По силата на споразумението фирмата се задължава да извършва текущ ремонт и да поддържа уличната мрежа и пътните съоръжения. В точките е записано и че от компанията са задължени да изработват и средства за организация на движението, включени в обхвата на зоната. „За останалата част от уличната мрежа, включена в обхвата на зона I, заплащането ще се извършва на база конкретни възлагания за количеството на действително извършени и приети работи по договорени единични цени“, посочиха от фирмата. Компанията и дъщерните й дружества отговарят и за републикански пътища на територията на София, Ловеч, Стара Загора, Ямбол, Кърджали, Бургас, Смолян и Враца. Междувременно от Столичната община съобщиха, че до 15 юли се забранява влизането на пътни превозни средства по източното пътно платно на "Челопешко шосе" в посока кв. "Челопечене". Трафикът ще се осъществява само в западното пътно платно.
Източник: Новинар (18.06.2015)
 
Трейс Груп Холд с награда в Сърбия „Трейс Груп Холд” АД получи престижната сръбска награда „Регионален Бизнес Партньор 2015”. Призът беше връчен на проф. Николай Михайлов на тържествена церемония, която се състоя в хотел „Краун Плаза” в Белград. Отличието се присъжда на ”Трейс Груп Холд” като най-големия инвеститор в инфраструктурния сектор в Сърбия и социално отговорна компания с грижа за местната общност. „Изключително съм поласкан от тази награда. В лицето на сръбската държава и правителство Трейс вижда надежден партньор. Нашето желание е да продължим да инвестираме в сферата, в която работим, както и в социалните дейности на Сърбия”, заяви в словото си при награждаването председателят на СД на "Трейс Груп Холд" АД проф. Михайлов. През последните 5 години холдингът решително навлезе на сръбския строителен пазар като понастоящем изпълнява големи инфраструктурни обекти (участъци от трансевропейските магистрали) на стойност над 95 млн. евро. Учредихме филиал на холдинга и две дъщерни дружества в Белград за инфраструктурно строителство и търговска дейност Успешно приватизирахме белградско акционерно дружество за проектиране и надзор на големи водни обекти. Закупихме две големи сръбски строителни предприятия. Холдингът изгражда един от най-сложните участъци от Е-75 „Гърделица – Царичина долина“ - част от направлението м/у Ниш и границата с Македония. Трейс изгражда три големи участъка от трансевропейската магистрала Е-80 в направлението Ниш – границата с Р България. В процес на изпълнение е сложния Паралелен нетърговски път Бела Паланка – Пирот (Запад) с дължина около 20 км. и включва изпълнението на 5 моста, главно над река Нишава. Следва участъкът Пирот – Димитровград, който обхваща довършителни работи и има обща дължина малко над 14 км. Компанията ни е ангажирана и в изграждането на околовръстния път на гр. Димитровград (Цариброд), веднага след границата в направление Пирот, при много сложни условия и в непосредствена близост до населени участъци. Изгражданите от нас инфраструктурни обекти в нашата западна съседка са от първостепенно значение както за сръбската държава, така и за Европа. Трейс провежда последователна инвестиционна политика като закупи две големи сръбски пътно-строителни предприятия "Трейс ПЗП Ниш" АД и "Трейс ПЗП Враня" ООД. Двете фирми оперират на територията на общо 28 сръбски общини, като поддържат близо 2 800 км. пътна мрежа. Компанията притежава една от най-големите кариери за инертни материали в Р Сърбия, 7 асфалтови бази, над 220 броя строителни машини, съвременно оборудвани административни и производствени сгради.
Източник: profit.bg (18.06.2015)
 
Цената на третия лъч на метрото може да е около 370 млн. лв Обединения на "Трейс Груп Холд", "Джи Пи Груп", "Балканстрой" и турската "Гюлермак" дадоха най-евтини предложения за изграждане на четири отсечки от третия лъч на софийското метро. Изграждането на първия етап от новия метродиаметър може да излезе 370 милиона лева при прогнозна цена от 410 милиона лева. Днес бяха отворени ценовите оферти на кандидатите да строят четирите метроотсечки с дължина около 7 км. През януари "Метрополитен" обяви търг и за доставка на нови 20 влакчета, които да обслужват третия лъч на метрото. Досега цялата подземна железница се обслужваше единствено от произведените в Русия вагони на "Метровагонмаш". Закупуването на нови влакчета обаче вече се финансира чрез еврофондовете и задължително трябва да мине през търг. В обявената в началото на годината поръчка има двама участници - обединението "Симетро София" ("Сименс България", "Сименс Австрия" и полската Newag) и испанската Construcciones y auxiliar de ferrocarriles (CAF).
Източник: Стандарт (19.06.2015)
 
Столичната община сключи договори за 32 млн. лева за основен ремонт и поддръжка на уличното осветление в следващите 4 години, става ясно от Официалния вестник на ЕС. По-голяма част от поръчката отива при Обединение "Улично осветление СМ" с основен партньор бившето общинско дружество и настоящ монополист "Улично оствеление" ЕАД. През 2007 г. то беше приватизирано от групата "Геотехмин" на бизнесмена Цоло Вутов. Негов едноличен собственик в момента е "Елаците Мед" АД с мажоритарен собственик Вутов. Обединението взима поддържането на две столични зони – Юг и Запад. Осветлението на булеварди, улици, подлези и пешеходни пътеки в зона "Север" се поема от испанската компания "Етралукс" (Etralux), чиято оферта е и единствената за тази обособена позиция. Зона "Изток" ще се поддържа от обединение на българската компания "Лог Сиберия". Неин партньор с дял 10% е "Технострой - инженеринг 99", чиято собственост е поделена между фирми на Николай Михайлов ("Трейс груп холд"), Дойчо Дойчев и бившия депутат от БСП Стоян Проданов. Измъчен търг с предвидим изход Търгът за осветлението на София беше открит още през октомври 2013 г. Условията бяха обжалвани от монополиста "Улично осветление" с мотивите, че договорът му с общината за осветлението в целия град изтича в средата на 2014 г., както и че няма осигурен финансов ресурс за новата поръчка. Тя включва не само подмяна на изгорели осветителни тела, но и основен ремонт на стълбове и изграждане на ново публично осветление. Според бившето общинско дружество двете дейности е трябвало да се отделят в отделни процедури. Жалбата беше отхвърлена от Комисията за защита на конкуренцията и Върховния административен съд, а "Улично осветление" в крайна сметка запазва позициите си в половината град. Илюстрация Смаляване "Лог Сиберия" вече има един спечелен търг за подмяна на стари улични лампи в София с ново LED осветление. Проектът се финансира от Фонд "Козлодуй" и предвижда подмяната на 9000 крушки из целия град със светодиодни осветителни тела. Парите по проекта обаче все още не са отпуснати и реализацията му не може да започне
Източник: Капитал (01.07.2015)
 
Интермодален пътнически терминал Бургас ще има до края на 2015 г. Идеята за създаването на интермодален пътнически терминал, заложена в проекта "Зона за обществен достъп - Бургас", е на път да се реализира. Същността на идеята се състои в интеграцията на транспортната инфраструктура в общинската градска част и обединяване в общ пътнически, логистичен център на трите пътнически терминала - жп гара, Автогара Юг и Морска гара Бургас. Интермодалният пътнически терминал ще предостави нови възможности за извършването на специфичните пътнически,транспортни услуги върху по-малка територия, развитието на морския туризъм и да помогне за увеличаването на туристическия поток, увеличаване на броя, видовете и качеството на услугите за граждани и гости, предлагани на територията на трите гари, и др. Реализацията на идеята започна с изграждането на морска гара на територията на пристанище Бургас-изток и продължи с реконструкциите на жп гарата и Автогара Юг и пространството около тях, които са пред приключване. Интермодален транспортен център, който включва автогара, жп гара и пасажерско пристанище, ще има до края на 2015 г., когато бъдат завършени обновяването на жп гарата и реконструкцията на Автогара Юг. Морска гара Бургас На 4 октомври 2013 г. официално бе открита новопостроената морска гара. Международният морски пътнически терминал е част от проект "Супер Бургас – Зона за обществен достъп" – фаза първа. Цялостният проект е свързан с реорганизация на съществуващите пространства в пристанище Бургас и предвижда изграждане на свободната зона за обществен достъп, в която на едно място ще бъдат събрани морски и сухопътен (автомобилен) и жп транспорт. Завършването на проекта е и предпоставка и за развитието на круизния туризъм. Развитието на пространството е свързано с изместване на пристанищните дейности, изпълнявани от пристанищния оператор в района на досегашните I и II кейови места. С изграждането на морската гара се създаде възможност за реализиране на концепцията за отваряне на града към морето, изнасяне на промишлените дейности и преструктуриране на крайбрежните промишлени зони и определяне на нови терени за обществено обслужване. Общата стойност на средствата, които ДП "Пристанищна инфраструктура" инвестира в международната морска гара в Бургас, възлизат на 3 298 000 лв. Морският пътнически терминал е разположена на 1 километър от Автогара Юг, която се реконструира по проекта за интегриран градски транспорт на Бургас и е разположена в съседство с жп гара Бургас, която се реконструира със средства по ОП "Транспорт". На 6 декември 2014 г. официално бе открита зоната за обществен достъп на пристанище Бургас. Автогара Юг Преустройството и реконструкцията на Автогара Юг и прилежащата й територия е част от проекта за интегриран градски транспорт на Бургас. От Автогара Юг тръгват/пристигат автобуси за Южното Черноморие, София, Варна. Реконструкцията на автогарата включва изграждане на нова сграда на терминала, осигуряване на подходи и спирки за пристигащи и заминаващи автобуси, благоустрояване на околното пространство и осигуряване на достъпна среда за хора със затруднено придвижване. Сградата на терминала включва помещения с различна функционалност, съобразени с новите изисквания за качествена транспортна услуга: чакалня, оборудвана с подходящ брой места за сядане, офиси и устройства за купуване на електронни билети и карти, табла за информация в реално време, павилион и кафетерия, помещения за шофьори и диспечери. Основното предизвикателство за проектното решение е ситуирането на сградата в среда на паметници на културата и необходимостта от съчетаване на автентичния характер на територията и модерната интерпретация на интермодалния център. Обемно-пространствената композиция подчертава едновременно характера на околното пространство и отдава приоритет на логистичните потоци в услуга на пътника. Спирка на бързите автобусни линии в посока комплексите "Изгрев", "Славейков" и "Меден рудник" ще осигури връзката с градския транспорт. По предварителен план е заложено и трасе за велоалея. Изпълнението на проекта е в напреднала фаза. Сградата е пред завършване. Малко повече време ще отнеме реконструкцията на прилежащата територия и улиците около пл. "Гаров". Един от проблемите, който трябва да бъде решен, е с отводняването на района. Изпълнител на проекта е "Трейс Груп Холд" АД чрез дъщерното си дружество "Трейс Бургас" ЕАД. Проектът е на "Проектантска организация" ЕАД - Бургас, който бе избран след обществено обсъждане. ЖП гара До месец декември тази година жп гарата в Бургас трябва да има нов облик. Официалния старт на ремонтните дейности бе на 11 март т.г. Реконструкцията се извършва по проект "Рехабилитация на гарови комплекси по TEN-T мрежата": "Рехабилитация на гаров комплекс Централна гара София", "Рехабилитация на гаров комплекс жп гара Бургас, пътническа", "Преустройство и саниране на приемно здание гара Пазарджик - II етап". След неговото реализиране жп гара Бургас ще бъде изцяло реставрирана и отговаряща на изискванията за енергийна ефективност. Използването на съвременни технологии ще бъде умело съчетано с архитектурния облик на зданието. По този начин ще се запази автентичният вид на жп гарата, която е обявена за архитектурен паметник. Изпълнител по договора за проектиране и строителство е ДЗЗД "Железопътна инфраструктура Бургас", а оценката на съответствието и строителния надзор ще се осъществят от Обединение "Рубикон - Ен Ар 1". С 50% участие в "Железопътна инфраструктура Бургас" е "Техно строй България". Останалите участници са "Билдникс" с 30% и "Сънником" с 20%. Рехабилитацията на железопътна гара Бургас се осъществява със съфинансиране от Европейския фонд за регионално развитие, чрез оперативна програма "Транспорт" 2007 - 2013 г. Стойността на обекта е близо 7.4 млн. лева без ДДС.
Източник: Строителство Градът (07.07.2015)
 
В началото на 2016 г. ще бъде готов интермодалният терминал край Пловдив Първият терминал за интермодални превози в България ще бъде изграден край Пловдив. На 19 юни т.г. беше даден старт на строителните дейности от НК "Железопътна инфраструктура". Интермодалният терминал е разположен в района на жп гара Тодор Каблешков, част от жп възел Пловдив, по трасето на магистралната жп линия София - Пловдив. Стратегическото място му отрежда първостепенно значение за цялостната транспортно-комуникационна система на страната и за нейното ефективно включване в картата на Трансевропейската транспортна мрежа (TEN-T). "Терминалът е прекрасно допълващо звено в цялата интегрираност на региона в неговите логистични дадености - летище, транспортни коридори, високоскоростна жп линия, концентрация на транспортни и спедиторски компании", обяви кметът на Пловдив инж. Иван Тотев. "След реализацията на проекта ще бъдат привлечени товари за превоз от автомобилния към железопътния транспорт, ще бъде намалено времето за транспорт на контейнери, ще бъде постигната по-висока сигурност и безопасност на превозите, както и намаляване на трафика по пътищата на България с товарни автомобили", заяви Мария Чакърова – директор на дирекция "Стратегическо развитие и инвестиционни проекти" в НКЖИ. Подготовката на проекта Предпроектните проучвания, изборът на площадка, изготвянето на финансов и икономически анализ на разходите и ползите, разработката на идеен проект и ПУП, както и стратегия за публично-частно партньорство (ПЧП) за експлоатацията бяха изготвени в периода 2009 - 2011 г. от Обединение "НЕТ инженеринг - Трансгео" в рамките на проект "Техническа помощ за изграждане на интермодален терминал в Южен централен район – Пловдив", финансиран по програма TEN-T. С Решение на Министерския съвет от 8 юли 2011 г. ИМТ - Пловдив, бе обявен за обект с национално значение и включен за финансиране по ОП "Транспорт" 2007 - 2013 г. На 31.10.2013 г. бе одобрен формулярът за кандидатстване на проекта на стойност 13 940 446 лв., а на 23.04.2014 г. бе подписан договорът за БФП. Договорът за инженеринг - технически проект и СМР, беше подписан на 23 май 2014 г. с "Трейс Груп Холд" АД. Оценката на съответствието и строителният надзор се осъществяват от Обединение "Рубикон-Тест". Общата стойност на проекта възлиза на 10 366 989 лева без ДДС и включва разходите по цялостната подготовка и строителство на терминала. "Първата копка на терминала се забави с една година заради дългите и тромави отчуждителни процедури и оспорване на обезщетенията от собствениците на пет имота пред ВАС", обясни инж. Лъчезар Игнатов, управител на "Рубикон Инженеринг" - клон София. Строителството Върху площ от 71 450 кв.м от северната страна на жп гара Каблешков ще бъдат изградени: - терминална площадка за товаро-разтоварни операции на контейнери от вагон на автомобил и обратно; - площадка за складиране на контейнерите в два реда; - площ за повредени контейнери и техника; - специални места за хладилни товарни единици; - административна сграда за обслужване на клиентите; - сграда за митнически контрол и митнически склад; - навеси за обслужване на мобилната техника на терминала; - паркинги за товарни и леки автомобили и КПП. Ще бъде изграден железен път с три приемно-отправни коловоза. Терминалът ще е съоръжен с необходимите съобщителни връзки, видеонаблюдение и ново електрозахранване. Осветлението ще е на 25-метрови пилони, със специални сваляеми тераси с прожектори. Водоснабдяването за питейни и противопожарни нужди е от водопроводната мрежа на с. Златитрап. Административната сграда е разположена между терминалната площадка и паркинга като свързващо звено, с обслужващи и контролни функции. Проектирана е на два етажа, без сутерен, с плосък покрив. Конструктивната система е монолитна стоманобетонна скелетна – безгредова с колони с размер 40/25см и плочи с дебелина 20 см. От двете страни на административната сграда са разположени навесът за митнически контрол и кабината за контрол на достъпа. За осигуряване на транспортното обслужване на терминала ще се извърши реконструкция на съществуващия четвъртокласен път PDV – 1251 с цел възстановяване на носимоспособността на настилката (L 752.52 м). Предвидена е и нова пътна връзка с усилена настилка, свързваща паркинга на ИМТ с довеждащия общински път. От общия обем СМР 80% са инфраструктурни дейности, а 20% е сградно строителство, посочи инж. Васил Шилов, ръководител на проекта, "Трейс Груп Холд". На строежа ще бъдат ангажирани близо 100 души. Очаква се обектът да бъде въведен в експлоатация в началото на 2016 година. Предвижда се едновременно със строителството на терминала да се обяви процедура по предоставяне на концесионни права на частен оператор за експлоатация и технологично оборудване на ИМТ - Пловдив. Възложител/концедент е Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията и в момента разработва анализи "разходи-ползи", с които ще се определи концесионното възнаграждение. Ползите от проекта Развитието на транспортния и логистичен сектор, което се очаква вследствие включването в експлоатация на Интермодален терминал – Пловдив, ще даде сериозен тласък за общото икономическо развитие на регионално и национално ниво. Проектът ще допринесе за повишаване на качеството на предоставените товарни услуги, както и намаляване на цените за спедиторските фирми, а оттам и тези за крайния потребител. Проектът има и косвени ползи, които са от полза за региона: създаване на нови работни места и повишаване стандарта на живот на населението; Основната цел на НК "Железопътна инфраструктура" е до 2020 г. да се създаде мрежа от интермодални терминали на територията на страната ни, като първите ще бъдат в Пловдив, Русе, София и Варна.
Източник: Строителство Градът (07.07.2015)
 
Трейс груп ще укрепва газопроводи за Гърция и Македония Трейс груп АД холд ще участва в укрепването на Транзитните газопроводи за Гърция и Македония при прехода им през реки, уведомяват от емитента. Дружеството, съвместно с Промишлено строителство холдинг ЕАД и Водострой 98 АД, участва в обединение "ЕДИФИКО" ДЗЗД, подписало рамково споразумение с Булгартрансгаз ЕАД за укрепване на газопровода за Гърция и македония, над реките Влахинска и Бистрица. Общата стойност на подписания договор е 325 331 лв., а срокът за изпълнение е 6 месеца. Според договора ще бъде извършено проектиране и изграждане на антикорозионо съоръжение, препятстващо разкритието на газопроводната тръба на Транзитния газопровод за Гърция, както и защитно антигорозонно съоръжение, препятстващо разкритието на оптичен кабел и на газопроводната тръба на Транзитния газопровод за Македония.
Източник: Money.bg (16.07.2015)
 
"Метрополитен" отстрани най-евтината оферта за новия лъч на метрото Единствената нова за българския пазар компания – турската Gulermak, която имаше шанс да се включи в строежа на столичното метро, е отстранена от конкурса. Това става ясно от заповед на изпълнителния директор на "Метрополитен" ЕАД Стоян Братоев от 7 юли, с която се обявява крайното класиране в процедурата за изграждане на централната част на третия лъч на метрото. В документа са посочени и мотивите за отстраняване на част от участниците, включително Gulermak, която даде най-ниска цена за обособена позиция №4 - изграждане на двупосочен тунел между три участъка от метрото, които ще се строят паралелно. Това е най-скъпата позиция в конкурса и е с прогнозна стойност 200 млн. лв. От обявление на страницата на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) става ясно, че турската компания обжалва класирането. Това ще забави договорите за новия лъч на метрото най-малко с месец. Gulermak предложи цена от 152.99 млн. лв., която е с над 20% по-ниска от средната стойност на офертите на останалите участници. Според Закона за обществените поръчки това означава, че фирмата трябва да внесе подробна писмена обосновка за ниската си цена. Компанията посочва, че ще използва единствено собствени машини, оборудване и транспорт, което спестява разходи за външни доставчици. Тя декларира, че разполага с една собствена тунелнопробивна машина и прилага предварителни споразумения за закупуване на още две нови. В обосновката си обаче турската фирма посочва, че за строежа в София ще използва старата машина, която веднъж вече е преработвана. В момента тя е предназначена за работа в здрави (скални) почви, посочват от "Метрополитен". "Повторната преработка на машината не гарантира необходимите качество и безопасност в тежките условия по трасето на участъка – слаба и овлажнена почва в съседство с речни корита, магистрални колектори, действащи тунели на метрото и др.", посочват възложителите. Използването й ще създаде риск за сградите, съоръженията и хората в близост до строежа, се казва още в документа. Конкретната сума за изграждането на тунела (без останалите включени дейности), предложена от Gulermak", е с над 40% по-ниска от тази на останалите участници. "Комисията счита, че при тази голяма разлика съществува значителен риск за качественото и безопасно изпълнение на тунелните работи", се казва в решението, с което обосновката на Gulermak е отхвърлена, а компанията е отстранена от конкурса. При отварянето на ценовите предложения за строежа на метрото останалите участници бяха силно изненадани от ниската цена на турската компания и отстраняването й беше по-скоро очаквано. Четвъртата и най-скъпа позиция за двупосочен тунел с дължина близо 7 км ще се строи от друга турска компания с голям опит зад гърба си при изграждането на софийското метро – "Доуш иншаат ве тиджарет". Тя е в обединение с местните "Виа конструкт груп" и "Ултрастрой", а цената й е 195.23 млн. лв. При останалите позиции няма промяна. На първо място с най-ниски цени са класирани обединения на "Трейс груп холд", "Джи Пи груп" и "Балканстрой", които вече са работили по някои отсечки на столичното метро ("Джи Пи груп" и "Станилов" в момента изграждат участъка от бул. "Джеймс Баучер" до "Хладилника"). По проект целият трети метродиаметър е от Горна баня до жк "Васил Левски". По 7-километровия участък, за който сега се избраха изпълнители, ще има 7 метростанции – на ъгъла на "Житница" и "Цар Борис III", на кръстовището на бул. "Гешов" и бул. "България", НДК, Петте кьошета, Орлов мост и Малък градски театър. По-голяма част от новите 7 километра ще се изграждат по щитов метод, който беше използван и за строежа на метрото в центъра на София при другите отсечки. При него тунелите се изкопават с машина. Само за участъка при метростанция "Орлов мост" ще се използва австрийският метод, при който се работи на отделни малки участъци.
Източник: Капитал (28.07.2015)
 
Излезе класацията за избор на изпълнител за трети метродиаметър по обособени позиции: Изпълнител на позиция 1 участъкът от км 11+966 до км 8+996 с 2 метростанции е Обединение "Метро-3-2014"ДЗЗД, съставено от фирмите "Монолит София" , "Балканстрой" АД и "Балканстрой София" 47 774 281.88 (най-ниска цена). Изпълнител на позиция 2 от км 8+996 до км 6+561 с 3 метростанции е ДЗЗД "Метро Билд Център", състоящо се от фирмите "Джи Пи Груп", "Станилов" ЕООД, "Интер Про" ООД, "БИАС - М" ЕООД, подизпълнител с 10% е "Старт Инженеринг" АД 93 895 303 (най-ниска цена) Изпълнител та позиция 3 учъстъкат от км 6+561 до км 4+950 с 2 метростанции е Обединение "Метро строителство", съставено от фирмите "Трейс Груп Холд", "Евро Алианс" и "Инжпроект" ООД 75 582 112 (най-ниска цена) Изпълнител на позиция 4 - дългия тунел с ТБМ, е "Гражданско дружество ДВУ", обединяващо фирмите "Доуш иншаат ве тинджарет" АД, "ВИА Конструкт Груп" ЕООД и "Ултрастрой" ЕООД" 195 231 553.91 лв. Турският гигант "Гюлермак" е отстранен от участие и обжалва. Отстранени са още 3-ма участника, които не бяха допуснати до отваряне на цени. Отстранени още преди отваряне на ценовите оферти са и други трима участници: - ДЗЗД "Метрополитен 2015", (фирмите ГБС АД, "ИСС - Интегрирани Строителни Системи" ЕООД , "Сиенит" ООД, "Ем Еф Бетони", "Грунд 1" ООД, ЕТ "Маргарита Борисова" и "Ателие Серафимови"), подизпълнител "Старт Инженеринг"АД. -Обединение "Метро 3 парк Заимов ДЗЗД", състоящо се от "Конструкциони Сан Хосе" АД, Испания, ЕЛ ДУ - Испания, "КАФ Транспорт Инженеринг" ЕООД, "СК-13" и "Пътпроект". -"Метро София 2015" ДЗЗД, обединява "Гранди Лавори Фикосита" (Grandi Lavori Fincosit It.), Сели Овърсийз (Seli Overseas It.) и "Христо Стефанов Стефанов" ЕООД.
Източник: Строителство Градът (29.07.2015)
 
Избрани са изпълнители за трети метродиаметър, строителството е предвидено за октомври "Метрополитен" ЕАД обяви класацията на фирмите - участнички в търга за трети метродиаметър, етап 1 от км 11+966.34 до км 4+950. Те са разделени в 4 позиции. Избрани са обединения с участие на "Монолит" с "Балканстрой" за позиция 1, на "Джи Пи Груп" и "Станилов" за позиция 2, на "Трейс Груп Холд" с "Евро Алианс" за позиция 3, на "Доуш" за позиция 4. Супервайзър на трасето е Консорциум "ИМИ", съставено от "Метроконсулт БГ"ЕООД - водещ съдружник, и съдружници "Инфрапроект" ЕООД, Инфрам" АД, "Инфрам"ЕООД. --- Според протокола, подписан от проф. д-р инж. Стоян Братоев на 7 юли 2015 г., на първо място за позиция 1 е обединение "Метро - 3 - 2014" ДЗЗД, включващо фирмите "Монолит София" , "Балканстрой" АД и "Балканстрой София". Цената на компанията е 47 774 281.88 и е най-ниската за позицията. На първо място за позиция 2 е ДЗЗД "Метро Билд Център", състоящо се от фирмите "Джи Пи Груп", "Станилов" ЕООД, "Интер Про" ООД, "БИАС – М" ЕООД, подизпълнител с 10% е "Старт Инженеринг" АД с цена 93 895 303, също най-ниска за позицията. За позиция 3 победител е единственият допуснат до отваряне на ценови оферти участник в тази позиция - обединение "Метростроителство" с фирмите "Трейс Груп Холд", "Евро Алианс" и "Инжпроект" ООД. Цената на кандидата е 75 582 112 лв. и е най-ниска. За тунелната част - позиция 4, не е избрана най-ниската оферта, дадена от турския гигант Gulermak - 152 994 801 лв. За победител е излъчено обединение "Гражданско дружество ДВУ", включващо фирмите "Доуш иншаат ве тиджарет" АД, "ВИА Конструкт Груп" ЕООД и "Ултрастрой" ЕООД", а цената е 195 231 553.91 лв. Защо е отстранен Gulermak "Метрополитен" ЕАД отхвърля кандидатурата на Gulermak. Първо, цената е с 27.56% по-ниска от средната цена на останалите оферти, подадени за същата позиция. Второ, комисията не приема снижението на цената като резултат от оптимизация на разходите за армировка на сегментната облицовка, но то че се дължи на машини и съоръжения, с които разполага изпълнителят. Комисията не е съгласна също, че намаляването на персонала е снижаване на разходите. Паралелно с това комисията не приема организационната структура на участника за ръководството на обекта като опит, който носи точки на участника. След направените анализи на ценовите предложения на всички участници, подали оферти за обособена позиция 4, оценителната комисия констатира, че разходите на Gulermak за изграждане на тунела са с над 40% по-ниски в сравнение с осреднените разходи за изграждането на тунела, предложени от останалите допуснати участници. По тази причина експертите в комисията смятат, че има значителен риск с предвидените от участника Gulermak средства обектът да не бъде изпълнен качествено и безопасно. Така комисията смята, че компанията не може да обоснове предложената ниска цена. Несъгласна с позицията, компанията Gulermak обжалва. Проф. Стоян Братоев е на мнение, че обжалването няма да се отрази на строителството. Стартът на изграждането на етап 1 от трети метродиаметър е предвиден за октомври 2015 г. Инж. Братоев смята, че ще се изчака едномесечният срок за КЗК и едномесечният срок за ВАС и ще се приеме решението на закона. Особености на трети метродиаметър, етап 1 Първата спирка е МС 6 при Малък градски театър "Зад канала", станцията е на 2 етажни нива, като има изходи на ул. "Янко Сакъзов" и бул. "Евлоги Георгиев". Тунел под реката свързва входа при Театър "София" с входа при Малък градски театър "Зад канала". Втората станция е МС 8 "Орлов мост". "Тя е най-тежката за изпълнение, каза в интервю за "Строителство Градът" проф. д-р инж. Стоян Братоев. Когато правехме "Сердика", си мислех, че няма да се наложи да правим по-трудна станция от нея. Но се оказа, че дойде ред на "Орлов мост". За да не засягаме парковата зона, се принудихме да преминем от класически открит способ с укрепване към строителство по нов австрийски тунелен способ с една централна шахта за разлика от "Сердика", където шахтите бяха две. Станцията има връзка с линия 1 чрез съществуващия тунел с траволаторите към МС СУ "Св. Климент Охридски". Под реката се прави връзка с входа на парка, пред "Ариана", използва се подлезът за връзка с "Царевец", изход ще има на "Сан Стефано" през съществуващия подлез. МС 9 на бул. "Патриарх Евтимий" (Попа) е междинна и няма особености. Метростанция 10 при НДК ще използва сегашните входове на лъч 2. Ще има вход и при църквата "Св. Георги Победоносец". И тази станция е двуетажна. Метростанция 11 на бул. "Георги Софийски" ще има два входа през арката на Александровска болница" и по един на "Георги Софийски" и на "Пенчо Славейков". Метростанция 12 на бул. "Ив. Ев. Гешов" и бул. "България" ще използва входовете на подлеза, конструкцията е двуетажна. Последната метростанция - 14, е втората по сложност след "Орлов мост". Тя е разположена на бул. "Цар Борис ІІІ" и "Житница" и ще бъде под самото кръстовище, и то надълбоко, защото над нея ще има подземно преминаване на ул. "Житница" и "Борис ІІІ", казва инж. Стоян Братоев в интервю за "Строителство Градът". На ниво терен остава само трамваят. Така там ще се оформи триетажна конструкция. Станцията няма да е по-дълбока от "Джеймс Баучер", но водите са много високи и наблизо има река - това по традиция създава проблеми и изисква иновативни решения. Другата особеност на МС 14 е изграждането й, без да се спира движението. Предимство в случая е използването на съществуващите локали по бул. "Цар Борс ІІІ". Строителни методи От бул. "Житница" до Малък градски театър "Зад канала" ще мине тунелопробивна машина (ТБМ). По изискване ще бъдат изградени най-напред метростанциите, след това през тях ще премине ТБМ. Първо се укрепва изкопът и се изгражда покривната плоча, нужно е да се осигури габарит, за да премине машината. Метростанция 14 ще се строи по милански способ. Станцията на Орлов мост ще се изгради по нов австрийски тунелен способ. Останалите метростанции ще бъдат изградени по открит способ в укрепени котловани или по т.нар. топ-даун метод.
Източник: Строителство Градът (04.08.2015)
 
Износът помага на продажбите на големите публични компании Повечето големи индустриални компании, които се търгуват на борсата, повишават приходите си за полугодието, показват отчетите им. Публичните дружества публикуват данни на всеки три месеца и според изнесеното в тях има подобрение и в крайните финансови резултати на голяма част от тях. Износът движи доброто представяне на много компании - доста от индустриалните производители разчитат на външни пазари. Такива са производителят на акумулатори "Монбат", торовият завод "Неохим", компанията за лекарства от ветеринарната медицина "Биовет", за алуминиеви изделия "Алкомет". При тези дружества е характерно, че изнасят голяма част от продукцията в ЕС и на трети пазари и именно динамиката на външните пазари влияе върху крайните им резултати. Ако не бяха проблемите с Украйна и Русия, представянето на "Софарма" продажбите също щяха да са по-добри, но фармацевтичната компания успява да подобри значително рентабилността си. В сферата на услугите и строителството ("Спиди", "Трейс груп", КРЗ) също се наблюдава подобрение, но известен спад има при производството на машини и части за тях (ХЕС, "М+С хидравлик", групата на "Спарки"). "Предварителните финансови отчети рисуват приятна картина. Компаниите, които не са засегнати от форсмажорни обстоятелства, като "Софарма" имат добри резултати, а още по-позитивно е, че показват и много по-добра рентабилност", коментира Татяна Пунчева-Василева, старши анализатор в "Елана трейдинг". Подобни са наблюденията и на Александър Маджиров, портфолио мениджър в "ОББ асет мениджмънт": "Експортно ориентираните дружества и аграрният сектор запазват позициите си, а производителите на торове подобряват представянето си. Кризата в Украйна оказа негативно влияние върху фармацевтичните компании, туристическият сектор очаквано отчита спад вследствие на отлива на руски туристи." Маджиров коментира, че забавянето на китайската икономика започва да се усеща и сред българските компании - дружествата, чиито клиенти са износители за Китай, усещат забавяне на поръчките. Много добре се представя шуменският производител на алуминиеви изделия "Алкомет", който има увеличение в продажбите и по размер на оборота е една от най-големите публични компании. През първото полугодие Германия е останала основният пазар за "Алкомет", следвана от Полша, Италия, България, Франция, Испания, Австрия и др. Като положително е определено развитието на продажбите в Италия и Полша със съответно 17% и 14% ръст. В Испания той е бил 7% на годишна база. Цигарената фабрика "Слънце Стара Загора-Табак" работи почти само за износ, а повишението на акцизите в България се отразява лошо на продажбите на цигари тук. Справка в доклада показва, че през второто тримесечие компанията е увеличила износа си – приходите са нараснали до 2.17 млн. лв. при 1.93 млн. лв. през същия период на миналата година. Продажбите на българския пазар са незначителни – едва 400 хил. лв. е приходът от цигари от януари до края на юни. От компанията отбелязват, че увеличаването на акциза върху цигарите, който води до повишение на цената им, е намалило потреблението. Дружеството се контролира от фирми, близки до "Химимпорт". Производителят на филтри и опаковки "Юрий Гагарин" също работи добре, макар и с лек спад на продажбите, но ръст на печалбата - основната част от продукцията остава за вътрешния пазар, а 18% е за износ. В друга част на леката индустрия – производството на захар и захарни изделия, представянето също е добро. Леко повишение има при оборота на "Захарни заводи" - Горна Оряховица, а след преструктуриране в последните години и печалбата на дружеството е скочила в пъти. Основната част от приходите на "Захарни заводи" идват от българския пазар, една четвърт са от други държави от ЕС и 17% са от трети страни. Почти всички захарни изделия се пласират в България, както и опаковките, съставящи малък дял от общата продукция. Етиловият алкохол и фуражният продукт "Зърнела" се продават основно зад граница, показва справка в доклада. От производителя на пластмасови матрици и форми "Формопласт" посочват, че нямат намаление на поръчките в сравнение с първото полугодие на миналата година. Загубата, която е отчетена в края на юни и през тази, и миналата година, е обяснена с "производствената цикличност".
Източник: Капитал (05.08.2015)
 
Трейс Груп Холд изкупи обратно 18 111 бр. собствени акции За периода от 31 юли 2015 г. до и включително 3 август 2015 г., Трейс Груп Холда АД(T57) е изкупило обратно 18 111 броя собствени акции, съобщават от дружеството. Акциите представляват 0.0748% от уставния капитал. Средната платена за тях цена е 6.73 лева за акция. (б.р) Предполага се, че периодът който е посочен е с техническа грешка и началната дата е 30 юли 2015 г. В този случай посочената средна цена и обратно изкупеното количество е ще бъдат валидни. За този период на БФБ са изтъргувани 21 458 бр. акции при средна цена 6.746 лв.
Източник: Money.bg (06.08.2015)
 
Трейс изкупи 18 000 свои акции Трейс Груп Холд е изкупила 18 111 собствени акции на средна цена от 6.73 лв. за лот, информират от компанията. Тя отчете брутна печалба от 15.23 млн. лв. за първите шест месеца на 2015 г. Година по-рано компанията също обяви положителен финансов резултат - от 6.767 млн. лв. Основната причина за подобрения резултат на Трейс Груп Холд са получените над 18 млн. лв. дивиденти от дъщерни компании спрямо 3.68 млн. лв. за същия период на 2014 г. Общите приходи от дейността на дружеството към 30 юни са 67.458 млн. лв. спрямо 63.3 млн. лв. за периода 1 януари - 30 юни 2014 г.
Източник: Стандарт (06.08.2015)
 
Консорциум с "Трейс груп" е договорил ремонт по жп линията Пловдив - Бургас Консорциум с участието на "Трейс груп холд" ще ремонтира част от железопътната отсечка между Пловдив и Бургас, съобщиха от холдинга. Сдружението "Джи Си Еф-13 – СК-13 – трейс рейлинфра консорциум" е подписало договор с Национална компания "Железопътна инфраструктура" за ремонта на участъци между Стара Загора и Зимница. Договорът е на стойност 11.15 млн. лв., а финансирането е по оперативна програма "Транспорт" и националния бюджет. Предвижда се сдружението да направи рехабилитация на жп пътя между Стара Загора и Завой, както и между Завой и Зимница. Трасето е с обща дължина 120 км и ремонтът ще включва главните коловози, гарите Стара Загора и Ямбол заедно с всички по-малки гари и спирки по пътя. Срокът за изпълнение е 6 месеца. Изпълнител ще бъде консорциумът между българските компании "Трейс груп холд", "СК-13 Трансстрой" и италианската GCF Generale costruzioni ferroviarie. От съобщението става ясно, че договорът включва и допълнителни дейности по пероните на гарите в Стара Загора, Ямбол, Безмер и Калитиново. Консорциумът за тази отсечка беше избран и за цялостния ремонт на железопътната отсечка Пловдив - Бургас. Той започна през 2011 г. и по план трябва да приключи до края на тази година. Преди близо година част от отсечката край гара Михайлово наскоро откритата жп линия беше отнесена от порой. Изпълнител беше обединението с участие на "Трейс груп", но тогава от НКЖИ обясниха, че не могат да търсят отговорност на строителя, защото става въпрос за природно бедствие. Според сайта на оперативна програма "Транспорт" общата стойност на отсечката Пловдив - Бургас ще струва малко над 117 млн. евро, от които 93.6 млн. евро са европейски пари, а останалите са национално съфинансиране. По новия програмен период за тази отсечка са предвидени още 320 млн. евро. В последните години "Трейс груп холд" започна да работи по много поръчки в чужбина. Те са предимно за пътно строителство, в каквото е специализирана компанията. Модернизацията на жп пътища е по-ново направление за холдинга. В началото на тази година холдингът купи две сръбски дружества - ПЗП "Враня", чието име вече е променено на "Трейс ПЗП Враня" чрез дъщерното си дружество "Трейс ПЗП Ниш". Цената на сделката беше 3.2 млн. евро, а преди това "Трейс ПЗП Ниш" беше придобито за 5 млн. евро. Резултатите на новите дъщерни компании тепърва ще влияят на общите данни на холдинга. Все още няма публикуван консолидиран отчет за първото полугодие. Неконсолидираният показва повече от двойно нарастване на печалбата – от 6.77 млн. лв. на 15.2 млн. лв. Това става при леко увеличение на приходите с 6.6% до 67.5 млн. лв. Всъщност оборотът от продажби на компанията е намалял на индивидуална база с над 17% до 48.5 млн. лв. Приходите от дивиденти, вероятно след придобиванията в последната година, са скочили близо пет пъти до 18.15 млн. лв. В съчетание с намалени разходи за външни услуги, както и финансовите печалбата се е повишила съществено.
Източник: Капитал (07.08.2015)
 
"Трейс груп" с договор за 11,15 млн. лв. в консорциум Консорциум между "Джи Чи Еффе Дженерале Констуциони Феровиарие", "СК-13 Транстрой" и "Трейс Груп Холд" е подписал договор за 11,152 млн. лв. с национална компания "Железопътна инфраструктура". Договорът е за шест месеца и предвижда да бъдат извършени допълнителни дейности по железопътните отсечки Стара Загора - Завой и Завой - Зимница, включително главните коловози и пероните в гарите Стара Загора, Калитиново, Безмер и Ямбол. Цялостната реконструкция на жп линията Пловдив - Бургас започна през 2011 г. и се очаква да приключи в края на настоящата година. Днес стана ясно, че "Трейс Груп Холд" е придобило над 18 000 собствени акции в периода от 31 юли до 3 август. Компанията отчете брутна печалба от 15,23 млн. лв. за първите шест месеца на 2015 г.
Източник: Стандарт (07.08.2015)
 
"ТРЕЙС" подписа допълнителен договор за ремонт на жп линията Пловдив - Бургас, фаза 1 за 11.5 млн. лв. Консорциум между "Трейс Груп Холд" АД, "Джи Ес Еф Дженерале Констуциони Феровиарие" и "СК-13 Транстрой" АД подписа договор за 11.152 млн. лв. с Национална компания "Железопътна инфраструктура". Договорът е за шест месеца и предвижда да бъдат извършени допълнителни дейности по железопътните отсечки Стара Загора - Завой и Завой - Зимница, включително главните коловози и пероните в гарите Стара Загора, Калитиново, Безмер и Ямбол. Цялостната реконструкция на жп линията Пловдив - Бургас, която се изпълнява също от консорциума, започна през 2011 г. и се очаква да приключи в края на настоящата година. Тя е по проекта Пловдив - Бургас, фаза 1, която се състои от три части. Допълнителните дейности са към позиция 2. Търгът беше обявен през пролетта на тази година. Проектът е "Допълнително строителство по проект BG161PO004-1.0.01-0007 "Рехабилитация на железопътната инфраструктура в участъци от железопътната линия Пловдив – Бургас", Позиция 2: "Рехабилитация на железопътните отсечки Стара Загора - Завой (до км 190+590 в междугарието Ямбол - Завой) и Завой - Зимница (от км 192+706 до входната стрелка на гара Зимница), включително главните коловози и гарите Стара Загора и Ямбол и всички гари и спирки между тях с приблизителна разгъната дължина на железния път 120 км". Основните дейности са: 1.Доставка и полагане на допълнителни количества стълбове -796 броя, и фундаменти за контактната мрежа и допълнителни строително-монтажни работи по контактна мрежа – конзоли, закрепвания, разделяне на анкеровка на носещо въже и контактен проводник, изграждане на компенсирана и полукомпенсирана мрежа в гарите. 2.Подмяна на табла за дистанционно управление на секционните разединители в гарите 3.Преустройство на МРЦ Стара Загора (подмяна на релсови вериги) - изпълнение на преустройство на контактната мрежа в гара Стара Загора 4.Замяна на съществуващата стоманена конструкция с нова стоманобетонна и изграждане на нови устои на мост на км 152+128.360 за привеждане в съответствие с влязлата в сила от 2014 г. норма "Еврокод 8: Проектиране на конструкциите за сеизмични въздействия, Част 2: Мостове" 5.Рехабилитация на перони в гарите Стара Загора, Калитиново, Безмер и Ямбол и изграждане на монолитни стоманобетонови преходни мостчета за пътници. 6.Изпълнение на замяна на съществуваща ръчна бариера на прелез при км 124+681 (гара Хан Аспарух) с електрическа (АПУ), вкл. всички допълнителни работи 7.Изграждане на нов монолитен навес за пътници на спирка Бозаджии в междугарието Кермен – Безмер на мястото на бракуваната и разрушена през 2013 г. сграда на спирката 8.Изграждане на системи за принудително водочерпене с електрически помпи в гара Безмер. Първата беше завършена, другите две са в процес на изпълнение. Новият договор представлява допълнение към изпълнявания сега от обединението проект за фаза 1 на жп проекта Пловдив - Бургас. През юли "Трейс Груп Холд" АД подписа други два договора за строителство на обща стойност 2.5 млн лева. Първият е за "Възстановяване на железния път, стрелките и съоръженията по обособени позиции": Обособена позиция 1: "Възстановяване на железния път, стрелките и съоръженията след дерайлиране на влак 8601 в гара Калояновец"; Обособена позиция 2: "Възстановяване на отнесени земно платно и баластова призма на железния път и стрелките в гара Михайлово вследствие на падналите големи количества валежи и придошлите води". Срокът за изпълнение е 25 календарни дни за Обособена позиция 1 и 65 календарни дни за Обособена позиция 2. Стойността на договора е 944 618,92 лева, а финансирането е осигурено от ДП "Национална компания железопътна инфраструктура". Вторият е с Община Дупница за "Изграждане на улична мрежа към Социални жилища за настаняване на уязвими, малцинствени и социално слаби групи от населението и други групи в неравностойно положение". Стойност на договора е 1 536 576,24 лева, а финансирането е от бюджета на Община Дупница. Срокът за изпълнение е 55 календарни дни.
Източник: Строителство Градът (10.08.2015)
 
Разширяват терминал 2 на летище София "Летище София" ЕАД обяви обществена поръчка от типа "договаряне без обявление" за "Изработване на инвестиционен проект за разширение и реконструкция на Терминал 2 на летище София". Поръчката е "зелена", съгласно обхвата на Националния план за действие за насърчаване на зелените обществени поръчки. Тя се възлага въз основа на сключено рамково споразумение с трима потенциални изпълнители: Обединение "ГБС и Партньори", Обединение "Хидрострой - Саплат" и Обединение "Трейс Еър". Поканата е изпратена на трите обединения и е подписана от Христо Димов Щерионов, изпълнителен директор на "Летище София" ЕАД.
Източник: Строителство Градът (10.08.2015)
 
Компаниите от Трейс Груп Холд с договори за близо 2.3 млн. лв. Трейс Груп Холд и дъщерни компании на холдинговото дружество са спечелили обществени поръчки за 2.296 млн. лв. Общо 7 компании се конкурираха за изграждането на улична мрежа към социални жилища за настаняване на уязвими, малцинствени и социално слаби групи от населението и други групи в неравностойно положение. Договорът с община Дупница бе сключен с Трейс Груп Холд, като предложението им бе на стойност 1.53 млн. лв. с ДДС. Пи Ес Ай и Инфрастрой пък са сключили договори на стойност 223, 158 и 378 хил. лв. Припомняме, че Трейс Груп Холд отчете брутна печалба от 15.23 млн. лв. към 30 юни спрямо положителен финансов резултат от 6.767 млн. лв. за същия период на година по-рано.
Източник: profit.bg (11.08.2015)
 
Общо 50 от публичните компании на Българска фондова борса са взели решения за разпределението на дивидент за 2014 г. Точно 60% от тях (30 на брой) ще споделят по над 1 млн. лв. от печалбите си за изминалата година със своите акционери. Шестте компании с най-голям дивидент за 2015 г. допринасят с 59% от общата сума, която ще бъде изплатена в идните месеци. Начело в подреждането е Булгартабак холдинг с дивидент за над 30 млн. лв., следван от Адванс Терафонд АДСИЦ с 25.5 млн. лв. Традиционно, привилегированите акционери в Химимпорт получават по близо 20 ст. брутен дивидент, или 17.7 млн. лв., а Дружба стъкларски заводи задели 13.38 млн. лв. за собствениците си. Общите събрания на Софарма трейдинг и М+С Хидравлик гласуваха дивиденти за съответно 8.88 и 8.59 млн. лв., а това на Проучване и добив на нефт и газ – 8.31 млн. лв. В топ 10 на компаните с най-голям дивидент попадат още Монбат, Спиди и Софарма Имоти АДСИЦ, докато извън челната десетка останаха Златен лев Холдинг и Трейс Груп Холд с 4.14 и 3.3 млн. лв. дивиденти. Големият липсващ от класацията тази година е Софарма, която не разпредели дивидент за първи път от 2009 г. насам. Припомняме, че за 2013, 2012 и 2011 г. Софарма АД разпредели по 0.07 лв. брутен дивидент на акция, а за 2010 г. - 0.085 лв. за лот.
Източник: profit.bg (12.08.2015)
 
Поръчките за метрото в София имат санкции за близо 7 млн. лв Не всичко е розово в метрото. Любимият проект на Йорданка Фандъкова и Бойко Борисов също носи недостатъци, показват одитните документи за новия метролъч от "Цариградско шосе" до летище София. Според одит на процедурите по тази поръчка, която е на обща стойност от 136 млн. лв, "Метрополитен" ЕАД е допуснал ограничително условие при търга, което ще му коства 5% или 6,8 млн. лв. Одиторите от дирекция "Одит на средствата от ЕС" (ОСЕС), която прави периодичен преглед на всички европрограми, са констатирали, че при обявяването на търга възложителят е посочил, че всеки участник трябва да има валидни сертификати ISO 9001:2008, ISO 14001:2004, OHSAS 18001:2007. Тези изисквания са посочени като задължителни и за всеки участник в обединение, ако такова участва. В уточнителните документи, след закупуване на тръжната документация обаче, става ясно че когато в обединението участва фирма проектант, за нея не се изисква представяне на сертификати. Това според одиторите е нарушение на Закона за обществените поръчки и европейските правила и носи след себе си финансови последици. Сумата е голяма, тъй като и поръчката е доста голяма. Трите участъка в нея бяха спечелени от Обединение "Станилов -Метропроект", "МЕТРО ДРУЖБА" ДЗЗД с водещ партньор "Трейс груп" и Обединение "Метро Сифер" с партньори "Сиенит" и "Ателие Серафимов". Самите "Метрополитен ЕАД" и Управляващия орган на програма "Транспорт" оспорват това решение, като твърдят че то не е повлияло на търга и на броя участници, следователно няма нужда да бъде санкционирано. Това е най-голямата, но не единствена санкция по проектите за метрото. Друга корекция в същия одит е за избор на инженер-консултант, където възложителят е променил условие в поръчката докато е течал срок за подаване на офертите. В текста е добавено, че "неустойката по предходното изречение се дължи само в случаите, когато забавата на Строителя е пряка последица от виновно действие или бездействие на инженер-консултанта". С това уточнение, според одиторите, "Метрополитен" би насърчил по-голям брой участници да вземат участие в процедура, но не е удължил срока за подаване на оферти и така е ограничил потенциалните кандидати. Санкцията заради това е малка - 19 хил. лв. Доста по-голяма - 105 хил.лв, е глобата заради неправомерни разходи по предходния етап на метрото - Лот 1 "Обеля -Надежда" и Лот 2 "Младост I - Цариградско шосе". В този одит пък, ОСЕС констатира недопустими разходи за закупуване на Форд Транзит ВАН 350 L на стойност 52 хил. лв. и разходи за буферни паркинги в размер на 53,5 хил. лв. Има и констатации за завишени цени на строителни материали и услуги, но те са опровергани от фирмата и заради това не са санкционирани. От одитите става ясна цената на километър метро, при разширението до летище София и Бизнес-парка. Според отговорите на "Метрополитен" ЕАД до ОСЕС, километър подземна железница в "Дружба" е възлизал на 16,9 млн. евро, а до Бизнес-парка - между 17 и 18 млн. евро. Това, според експертите на фирмата, са "крайно ниски стойности", като за пример са дадени строежи на метрото във Варшава, Будапеща и Прага, на стойности съответно 130 млн. евро, 180 млн. евро и 125 млн. евро на км.
Източник: Капитал (12.08.2015)
 
Новите стари строители Започва строителството и на новия трети метродиаметър от Горна баня до жк "Васил Левски". Той е разделен на три отсечки плюс обединяващ тунел. И четирите обособени позиции са възложени на компании, които вече са участвали в строежа на метрото. Тунелът ще се строи от "Доуш Иншаат", "Виа конструкт груп" и "Ултрастрой", а трите отсечки са възложени на обединения с водещи партньори "Трейс груп холд", "Джи Пи груп" и "Балканстрой". Участъкът ще струва 412.47 млн. лева без ДДС.
Източник: Капитал (12.08.2015)
 
Общо 30 публични компании разпределиха по над 1 млн. лв. дивидент Общо 50 от публичните компании на Българска фондова борса са взели решения за разпределението на дивидент за 2014 г., сочи справка на Profit.bg Точно 60% от тях (30 на брой) ще споделят по над 1 млн. лв. от печалбите си за изминалата година със своите акционери. Шестте компании с най-голям дивидент за 2015 г. допринасят с 59% от общата сума, която ще бъде изплатена в идните месеци. Начело в подреждането е Булгартабак холдинг с дивидент за над 30 млн. лв., следван от Адванс Терафонд АДСИЦ с 25.5 млн. лв. Традиционно, привилегированите акционери в Химимпорт получават по близо 20 ст. брутен дивидент, или 17.7 млн. лв., а Дружба стъкларски заводи задели 13.38 млн. лв. за собствениците си. Общите събрания на Софарма трейдинг и М+С Хидравлик гласуваха дивиденти за съответно 8.88 и 8.59 млн. лв., а това на Проучване и добив на нефт и газ – 8.31 млн. лв. В топ 10 на компаните с най-голям дивидент попадат още Монбат, Спиди и Софарма Имоти АДСИЦ, докато извън челната десетка останаха Златен лев Холдинг и Трейс Груп Холд с 4.14 и 3.3 млн. лв. дивиденти. Големият липсващ от класацията тази година е Софарма, която не разпредели дивидент за първи път от 2009 г. насам. Припомняме, че за 2013, 2012 и 2011 г. Софарма АД разпредели по 0.07 лв. брутен дивидент на акция, а за 2010 г. - 0.085 лв. за лот.
Източник: profit.bg (12.08.2015)
 
Столичната община ще обжалва европейска санкция на метрото за 6 млн. лева Столичното общинско дружество "Метрополитен" ще обжалва санкциите, наложени от "Одит на средствата от Европейския съюз", заради нарушения в процедурите по обществените поръчки за изграждането на метрото от "Цариградско шосе" до летище София. Стойността им е 6.8 млн. лева, а в четвъртък директорът на дружеството инж. Стоян Братоев заяви, че са на стойност 6.2 млн. лева. "Върви обжалване. Смятаме, че сме прави. Точка по въпроса", заяви Братоев и отказа уточнения. Според източници на "Дневник" местната управа очаква санкцията да падне. Причината за налагането й е промяна в условията на еврофондовете за страната ни по време на управлението на Пламен Орешарски. Според одит на процедурите по поръчката за станциите към аерогарата, която е на обща стойност от 136 млн. лв, "Метрополитен" е допуснал ограничително условие, смятат одиторите и заради това са наложили санкция. При обявяването на търга възложителят е посочил, че всеки участник трябва да има валидни сертификати ISO 9001:2008, ISO 14001:2004, OHSAS 18001:2007, но в допълнителни документи след покупка на тръжната документанция се оказвало, че когато в обединението участва фирма проектант за нея не се изисква представяне на сертификати. Това е нарушение на Закона за обществените поръчки. Поръчката, възложена на три части, беше спечелена от обединение "Станилов -Метропроект", "МЕТРО ДРУЖБА" ДЗЗД с водещ партньор "Трейс груп" и обединение "Метро Сифер" с партньори "Сиенит" и "Ателие Серафимов". Друга санкция по проектите за метрото е за избор на инженер-консултант, където възложителят е променил условие в поръчката докато е течал срок за подаване на офертите. Наложена е санкция и за неправомерни разходи по предходния етап на метрото - Лот 1 "Обеля -Надежда" и Лот 2 "Младост I - Цариградско шосе" на стойност 105 хил. лева.
Източник: Дневник (14.08.2015)
 
Новите влакове в метрото няма да са руски, най-вероятно ще са на Siemens По третия лъч на метрото пътниците вече няма да се возят в руски влакчета, а най-вероятно ще са произведени от обединение между германската Siemens и полската Newag. Причината - консорциумът "Симетро София" (между "Сименс България", "Сименс Австрия" и Newag) предлага по-ниската цена за доставката на 20 нови метровлака за бъдещото трасе (от жк "Овча купел" до жк "Левски") на подземната железница. Офертата на обединението от малко над 418 млн. лв. без ДДС е на ръба на индикативната стойност на поръчката от 420 млн. лв. Предложението на конкурентите от испанската Construcciones y auxiliar de ferrocarriles (CAF) е със 75 млн. лв. повече - малко над 483 млн. лв. Офертите бяха отворени в четвъртък след двукратно удължаване на сроковете. С новите влакове ще бъде обслужван първият етап от новото трасе, чието изграждане трябва да започне тази година и да приключи след четири. Отсечката ще е с дължина 7 км - от "Красно село" до театър "София". Тя се финансирана по новата програма "Транспорт". Строителите вече са избрани и цената е малко над 400 млн. лв. Заради разликата в цените обединението около "Сименс" засега изглежда като фаворит за доставката на новите влакчета. Оценката няма да е само на база ценово предложение. То все пак е с най-голяма тежест от 48%. Останалите критерии са разход на електроенергия, система за поддържане на влака, шум, вибрации и комфорт на движение. Поръчката на общинското дружество "Метрополитен" включва и доставка, монтаж и тестове на системата за управление на влаковете. Със сигурност обаче по новото трасе няма да се движат мотрисите на "Метровагонмаш", която достави влаковете за вече изградените два лъча. В началото "Метрополитен" се договаряше директно с руската компания, но след като влакчетата станаха допустим разход по оперативните програми, доставката им може да се възложи само след търг. През 2010 г. "Метровагонмаш" спечели конкурс с кратки срокове и много детайлни технически изисквания, писани сякаш за техните влакове. Тогава Simens отказаха да участват в процедурата заради поставените условия. Цената на руската компания бе 153 млн. лв. без ДДС за общо 18 влака, а испанската CAF - 165 млн. лв. Изграждането на четирите станции, които ще продължат третия лъч от "Красно село" през "Овча купел" до жп линията София – Перник, вече е финансово обезпечено. То ще струва около 92 млн. лв., каза директорът на общинското дружество "Метрополитен" инж. Стоян Братоев за "Капитал Daily". В четвъртък заедно с кмета на София Йорданка Фандъкова те инспектираха строителството на метростанция "Витоша" в кв. "Хладилника". От думите на Братоев стана ясно, че Фандъкова е договорила средствата за останалите четири станции от държавния бюджет. Той уточни, че после "Метрополитен" може да кандидатства за плащане на тези средства по програма "Транспорт", ако е останал неусвоен ресурс. Братоев посочи също, че се надява до пролетта на следващата година да са успели да проведат всички процедури и да имат готовност за започване на работата. И уточни, че вероятно процедурите за изпълнителите ще бъдат отворени през ноември. По думите му изграждането на тези станции трябва да приключи заедно със строителството на средните 7 от третия лъч през 2019 г. Това ще бъде възможно, тъй като те са далеч от центъра и строителството им ще е по-лесно, въпреки че тунелите отново се предвижда да бъдат под земята. Стойността на централната отсечка от третия лъч от "Красно село" до театър "София" е 412.47 млн. лв. Фирмите, които ще я изграждат, вече са участвали в строежа на метрото. Това са турската "Доуш" и няколко обединения с водещи партньори "Трейс груп холд", "Джи Пи груп" и "Балканстрой". През 2016 г. "Метрополитен" ще обяви поръчка и за участъка от театър "София" до началото на бул. "Владимир Вазов", който ще бъде само с една метростанция. Станция "Витоша" при мола на бул. "Черни връх" в кв. "Хладилника" ще бъде готова най-късно август 2016 г., съобщи Йорданка Фандъкова, цитирана от "Дневник" при инспекцията й. Това е и първоначално заложеният срок, посочи и Братоев пред "Капитал Daily". В началото на септември тази година обаче ще бъде отворено движението по булеварда, което в момента е затруднено заради строежа. Там вече се слага асфалт, но настилката ще бъде готова напълно през пролетта на следващата година. Стойността на този участък е 42.37 млн. лв., което включва строителството, доставката, монтажа на оборудването и въвеждането в експлоатация, както и строителния надзор. Финансирането е на две части - от стария и новия програмен период на програма "Транспорт". Първоначално средствата бяха осигурени от Столичната община, защото кабинетът "Орешарски" бе отказал да включи метрото в европрограмата. Според статистиката на "Метрополитен", цитирана от Братоев, около 320 хил. души сега ползват метрото. С отварянето на новата отсечка до "Хладилника" броят им ще нарастне с 25 хил. пътници, а с пускането на новия трети лъч - да надхвърли 500 хил. души, или около 35% от трафика на София.
Източник: Капитал (14.08.2015)
 
КЗК: Джи Пи трябва да строи част от западното околовръстно за 85 млн. лв. Почти шест километра от Западната дъга на околовръстното шосе трябва да бъдат изградени от консорциум, воден от "Джи Пи груп", срещу 84.99 млн. лв. Това следва от решение на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Причината - Агенция "Пътна инфраструктура" неправилно е отстранила всички кандидати и е прекратила третата поред поръчка за отсечката. Сега регулаторът казва, че от тримата отсети участници този с най-ниска цена е бил изряден и "Джи Пи груп" трябва да се върне в състезанието. Другите са били отстранени правилно, но така или иначе офертите им са по-високи. Строителството на отсечката от р. Какач (след бул. "Сливница") до връзката със строящата се Северна тангента е епична. Тя трябваше да се финансира с евросредства за изтичащия тази година период. Но заради забавяне в поръчките - две бяха отменени от КЗК, а третата още няма договор, това няма как да стане. Вероятно затова през май транспортният министър обяви, че пътят ще се финансира по новата програма: "При изграждането на Западната дъга на Софийския околовръстен път е налице забавяне с избора на изпълнител за лот 2. Поради възникнали неочаквани обстоятелства се предвижда проектът да бъде финансиран по ОП "Транспорт и транспортна инфраструктура"." Така излиза, че ако пътната агенция не обжалва решението на КЗК, трябва да подпише със свързваната с Валентин Златев строителна компания и двата й партньора. Която пък има шанс да получи обект, ако се съди по изказването на министъра. Критично изоставане Строежът на втората част от Западната дъга не може да започне от над три години заради проблеми с избора на изпълнител. Първата отсечка – от магистрала "Люлин" до р. Какач, също изостава с месеци и вече трябваше да е готова. Тя се изгражда от обединение на "Трейс груп холд" и се оскъпи непредвидено с 12 млн. лв. заради непълен проект. В първия търг за продължението на Западната дъга пътната агенция допусна само "Трейс" до отваряне на ценовата оферта. Конкурсът беше отменен, след като КЗК потвърди, че има нарушения. Последваха още два неуспешни опита. АПИ прекрати последния (трети) с мотива, че всички подадени оферти не отговарят на предварително обявените условия. До отваряне на цените стигнаха обединения на Джи Пи, на "ПСТ груп" и на "Инжстройинеженеринг". Обединението "Европейски пътища" на Джи Пи, "АМ Черно море" и "Пътстройинженеринг" предложи най-ниска цена за изпълнение на отсечката – 84.99 млн. лв. при прогнозна цена 92.7 млн. лв. Решението на регулатора Проучването на КЗК обаче установява, че констатираните от тръжната комисия и от възложителя несъответствия в ценовото предложение на жалбоподателя – обединение "Европейски пътища", представляват допуснати технически грешки, които не опорочават самото предложение. Една от тях е сгрешен сбор на стойностите на три позиции за полагане на бетон. Грешката е за малко над 44 хил. лв., а при разлика от няколко милиона с втория в класирането това няма как да промени крайния резултат. КЗК връща преписката на възложителя за продължаване на процедурата от етап разглеждане и оценка на ценовите предложения съобразно мотивите, изложени в решението. Пътната агенция може да обжалва пред Върховния административен съд. Продължението на Западната дъга ще пресича бул. "Ломско шосе", пътя за с. Мрамор и ще се свърже с бъдещата Северна тангента. Дължината на участъка е 5.52 км, а максималната скорост на движение ще е 80 км/ч.
Източник: Капитал (18.08.2015)
 
Трейс Груп Холд с два договора за над 2 млн. лв. Компаниите от Трейс Груп Холд са сключили два договора за над 2 млн. лв., сочи справка на Profit.bg. Компанията подписа контракт за допълнителни строително - монтажни работи по отводняване за обект "Преустройство и реконструкция на автогара "Юг" и прилежаща територия". Договорът е на стойност 898 хил. лв. без ДДС. Дъщерната компания на дружеството Трейс София пък подписа договор за 1.27 млн. лв. за ремонт на стоманобетонов мост на км 54+291, път №2 в междугарието Лакатник -РП Левище по 2-ра жп линия. От 1 септември 2015 г. Трейс Груп Холд ще започне изплащането на дивидент от 3.3 млн. лв. Брутният дивидент на една акция е 0.13684 лв., а акционерите физически лица ще получат по 0.1299 лв. за лот, след приспадане на 5% данък.
Източник: profit.bg (21.08.2015)
 
Трейс Груп Холд прогнозира, че за първите девет месеца на 2015 г. ще бъдат реализирани 246 млн. лв. нетни приходи от продажби. Това е с близо 5% повече спрямо отчетените за същия период на 2014 г. 233.896 млн. лв. Консолидираните данни от компанията към 30 юни сочат, че тя е реализирала печалба от 4.2 млн. лв., срещу 4.65 млн. лв. за първите шест месеца на 2014 г. От утре Трейс Груп Холд ще започне изплащането на дивидента си за миналата година. Общата сума, която ще бъде разпределена между акционерите, ще е 3.3 млн. лв. Брутният дивидент на една акция е 0.13684 лв., а акционерите физически лица ще получат по 0.1299 лв. за лот, след приспадане на 5% данък.
Източник: profit.bg (01.09.2015)
 
Две от дъщерните дружества на Трейс Груп Холд са подписали нов съвместен договор за поддръжка на пътища в Сърбия. Обединение между Трейс ПЗП Ниш АД и Трейс ПЗП Враня ООД ще ремонтира част общинската пътна мрежа на сръбската община Враня, става ясно от подадено от компанията съобщение до БФБ-София. Съвместният договор е на стойност от 3,2 млн. евро и е сключен на 7-ми септември, а срокът за изпълнение е 72 дни. Двете дружества ще ремонтират и реконструират 11 участъка от общинската пътна мрежа на Враня с обща дължина от 42 км. Участъците свързват различни населени места на територията на общината, а дейностите по проекта включват отводняване, асфалтиране и поставяне на предпазни огради. Трейс ПЗП Ниш АД и Трейс ПЗП Враня са специализирани в ремонта и поддръжката на пътната мрежа в Сърбия. Двете дружества работят на територията на 28 сръбски общини и поддържат близо 2 800 км. пътна мрежа. Компаниите разполагат със собствени производствени бази, сред които кариери за инертни материали, 7 асфалтови бази и над 220 строителни машини. Трейс ПЗП Ниш АД е първото сръбско дружество, което се присъедини към Трейс Груп Холд АД в края на 2014 г. След него беше закупено и пътно-строителното дружество Трейс ПЗП Враня ООД. Двете фирми са водещи в местния строителен бранш и оперират на територията на 28 общини в Сърбия, като поддържат близо 3 000 км пътна мрежа.
Източник: Инвестор.БГ (14.09.2015)
 
Компании на Трейс Груп Холд с договор за 3.2 млн. евро в Сърбия Обединение между Трейс ПЗП Ниш АД и Трейс ПЗП Враня ООД, които са дъщерни компании на Трейс Груп Холд са подписали договор с община Враня за ремонт на местни пътища, информират от компанията. Контрактът е на стойност 3.2 млн. евро и предвижда реконструкцията на 11 участъка от пътната мрежа с обща дължина от 42 км. Дейностите включват също така и отводняване, асфалтиране и поставяне на предпазни огради. В момента Трейс Груп Холд изпълнява четири магистрални участъка в съседна Сърбия на стойност 95 млн. евро. Припомняме, че Трейс Груп Холд ще замени Еврохолд България в индекса SOFIX, считано от 23-ти септември. Вчера книжата на компанията поскъпнаха с 3.16% до 6.499 лв. за брой.
Източник: profit.bg (14.09.2015)
 
"Трейс груп холд" е подписал нов договор в Сърбия, съобщиха от компанията. Той е на общ. Враня с обединението "Трейз ПЗП Ниш" и "Трейс ПЗП Враня", и двете дъщерни на българския холдинг. Те ще получат 3.2 млн. евро за реконструкция и рехабилитация на пътища в общината. Срокът за изпълнение е 72 календарни дни, като подписите са положени в контракта на 7 септември, т.е. до 18 ноември ремонтите трябва да са приключили. Подновяване на пътищата Според съобщението пътностроителните компании ще ремонтират 11 участъка с обща дължина 42 км. Това ще включва отводняване, асфалтиране и нови огради. От "Трейс груп" посочват, че двете дъщерни компании поддържат близо 2800 км пътна мрежа в различни общини. За изпълнението на поръчките те имат асфалтови бази и общо заетите са близо 500 души. Поддържането на пътища в общ. Враня е поредният търг, спечелен от "Трейс груп" в Сърбия. От няколко години компанията работи по поръчки на сръбската държава и за тази цел купи или регистрира нови дъщерни дружества. Сръбското законодателство дава преференции при избора на изпълнител в обществени поръчки на компании, които са с местна регистрация, така и "Трейс" не участва като българско дружество, а с дъщерните си. Други проекти По данни на холдинга в момента дъщерните му компании работят по четири проекта за магистрални участъци в Сърбия за общо 95 млн. евро. "Трейс ПЗП Враня" беше купена в началото на тази година от "Трейс ПЗП Ниш" за 3.2 млн. евро. Това е точно толкова, колкото е стойността на последния договор на двете дружества в общ. Враня. Заради блокирани пари в затворената КТБ през февруари от "Трейс груп" обявиха, че очакват по-слаби от миналогодишните резултати. Засега е публикуван отчетът за първото полугодие, който показва 140.3 млн. лв. общо консолидирани приходи, с 8.3% спад спрямо същото време на миналата година. Печалбата е намаляла леко от 4.7 млн. лв. на 4.2 млн. лв.
Източник: Капитал (15.09.2015)
 
"ТРЕЙС" подписа договор за рехабилитация на пътища в Сърбия за 3.2 млн. евро Обединение между двете дъщерни дружества на "Трейс Груп Холд" - "ТРЕЙС ПЗП Ниш" АД и "ТРЕЙС ПЗП Враня" ООД, подписаха на 7 септември 2015 г. договор с община Враня, Република Сърбия, договор за рехабилитация на пътища, съобщиха от холдинга.Проектът предвижда да бъде извършен ремонт и реконструкция на 11 участъка от общинската пътна мрежа, свързващи различни населени места на община Враня. Общата дължина на отсечките е 42 км. Дейностите по изпълнение на договора включват отводняване, асфалтиране и поставяне на предпазни огради. Двете пътни дружества, които "Трейс Груп Холд" АД придоби през последните две години, са специализирани в ремонта и поддръжката на пътната мрежа в съседна Сърбия. Те работят на територията на общо 28 сръбски общини и поддържат близо 2 800 км. пътна мрежа. Двете дружества разполагат със собствени производствени бази - кариери за инертни материали, 7 асфалтови бази, над 220 строителни машини. В двете дружества са ангажирани близо 800 души, над 2 200 души рабоят на пътните обекти на холдинга. В момента "Трейс Груп Холд" АД изпълнява четирите магистрални участъка в съседна Сърбия на обща стойност 95 млн. евро.
Източник: Строителство Градът (17.09.2015)
 
"Трейс груп" ще ремонтира ВиК в Стара Загора Строителната компания "Трейс груп холд" ще ремонтира водопроводната и канализационната мрежа на парк "Самара 3" в Стара Загора, съобщиха от дружеството. "Трейс" е водещият партньор в обединението "Самара 2015" заедно с "ДК Инфра". Договорът с общината в Стара Загора е подписан на 18 септември и е на стойност 4.8 млн. лв. Парите за него са от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС). Първият етап от реконструкцията трябва да приключи за 80 календарни дни, а следващият – за 60, след като се осигури финансирането му. Предвижда се канализационната мрежа в квартала да бъде ремонтирана и разширена, както и да се направи част от реконструкция на профил по ул. "Хан Тервел". При първия етап от проекта ще се обновят 3.3 км канализационна мрежа, както и 1.4 км водопроводи. И по двете ще се работи успоредно. След като получи възлагателно писмо, "Самара 2015" ще започне работа и по втория етап, който е за 2.8 км канализационна мрежа с отклонения и отток за поемане на дъждовна вода. Близо километър ще е водоснабдяването, което ще се поднови на втория етап. "Трейс груп" започна първите години от дейността си като строителна компания от региона на Стара Загора. Постепенно тя се разрасна, спечели големи поръчки за инфраструктурно строителство, а вече има клонове и в Сърбия. Последният голям договор на групата беше с община Враня за ремонт и поддържане на общо 42 км пътища срещу 3.8 млн. евро. По данни на холдинга в момента дъщерните му компании работят по четири проекта за магистрални участъци в Сърбия за общо 95 млн. евро. Справка в Регистъра за обществени поръчки показва, че последния договор на "Трейс" е с община Бургас и е по договаряне, без да се прави пълен конкурс по Закона за обществените поръчки. Дружеството ще отводнява "Автогара Юг" срещу 899 хил. лв. без ДДС, а конкурс не е имало, защото след продължителни валежи в Бургас районът на автогарата се е наводнил. За първото полугодие на тази година "Трейс груп" има 140.3 млн. лв. общо консолидирани приходи, с 8.3% спад спрямо същия период на миналата година. Печалбата е намаляла леко от 4.7 млн. лв. на 4.2 млн. лв. От компанията прогнозираха, че тази година резултатите ще са по-слаби от миналогодишните заради блокирани пари в затворената КТБ.
Източник: Капитал (28.09.2015)
 
Утре се открива обходният път на Малко Търново На 1 октомври, ще бъде открит обходният път на Малко Търново. На официалната церемония ще присъстват министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, председателят на Управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" инж. Лазар Лазаров и др. В периода 2001-2007 г. обходният път на Малко Търново е частично изграден, в участъка от км 0+000 до км 2+732.37 без пряка връзка с път I-9 в посока ГКПП "Малко Търново". С изграждането на новата етапна връзка от км 2+603.73 до км 3+381.06 и свързването с път I-9 завършва последната фаза от неговото изграждане. Обектът е по програма "Ново строителство" на АПИ. Инвестицията е за над 1,6 млн. лв. Изпълнител е "Трейс Груп Холд" АД. Строителният надзор е осъществен от "Консулт Инженерингс" ЕООД. Общата дължина на изградената етапна връзка на обходния път е 0,7 км.
Източник: Строителство Градът (01.10.2015)
 
Част от пътя до Слънчев бряг поскъпва драстично от 7 на 24 млн. лв. Причина за оскъпяването е новата екооценка, която показала, че проектът се нуждае от допълнителни екосъоръжения Разширяването на отсечката между Ахелой и Поморие от първокласния път І-9 Слънчев бряг – Бургас се отлага най-малко с година и поскъпва от 7 млн. лева на 24 млн. лева. Това съобщи регионалният министър Лиляна Павлова след осмата конференция по пътища, състояла се в Несебър. Пътната агенция бе обявила търг за реконструкцията на близо 5-километровия участък, но го е прекратила през август, тъй като ценовите оферти на участниците значително са надвишавали прогнозната цена. До отваряне на ценовите оферти достигнаха "Щрабаг" и "Трейс груп холд" с цени над 16.5 млн. лева при прогнозна 7 млн. лв. "За съжаление се наложи дапрекратим процедурата, но всяко зло за добро, защото междувременно излезе докладът по оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС), тъй като тук зоната е много чувствителна", коментира министър Павлова. "В този доклад са заложени много сериозни допълнителни мерки по отношение изграждането на пътя и в крайна сметка се радваме, че прекратихме търга. Сега се допроектира този участък, тъй като пътят трябва да бъде вдигнат с около 1 метър и трябва да се включат допълнителни съоръжения с цел опазване на околната среда. Така крайната цена отива на 24 млн. лв.", обясни Павлова. Министърът каза още, че ще се разчита на целево финансиране от Министерския съвет, което ще бъде заложено в бюджет 2016 г. Предстоят обходните пътища на Поморие и Ахелой Реконструкцията на пътя Ахелой - Поморие включва изграждане на второ платно от км 212 до км 217 и от км 210 до км 215 на пътя Слънчев бряг – Бургас. Началото на реконструирания участък при км 212 е от бъдещия обходен път на гр. Ахелой, а краят е при бъдещия обход на гр. Поморие при км 217. Търгът за обхода на Поморие (5.8 км) е на финалната права и до края на ноември ще имаме избран изпълнител, посочи Павлова. Проектът е с прогнозна цена 20 млн. лв. и събра осем оферти - основно български строителни компании плюс австрийската "Щрабаг" и обединение на турски фирми. "За Ахелой сме малко по-назад", посочи Павлова. Освен финансирането на пътя Слънчев бряг - Бургас има още един съществен проблем и това са отчуждителните процедури, които не са започнали, каза министърът и допълни, че ще разчита на кметовете. "Трябва да разгледаме парцеларните планове, да ги одобрим на експертен съвет, да ги внесем на Министерския съвет, след което да започне дългата сага по отчуждаване. Винаги давам за пример Западната дъга и Северната тангента: 340 дела от собственици на имоти имахме на тангентата (15 км), за втората част на Западната дъга с дължина 5 км за три дни получихме над 90 жалби, това доведе до 9 месеца удължаване на срока", каза министърът. Така в периода 2016-2017 г. ще се избира изпълнител за пътя Ахелой - Поморие и ще се правят отчуждения. Същественото изпълнение на строителството може да се отложи чак до 2018 г. Дълга история За изграждането на допълнителни платна на пътя Бургас - Слънчев бряг във въпросните участъци се говори от години. Проектите се забавиха заради отчуждения, спорове на черноморските общини с държавата за финансиране и липса на пари за самия ремонт. Средства се търсеха от оперативните програми, програма "Транзитни пътища" на Световната банка и в крайна сметка правителството реши да плати от бюджета. Пътят е натоварен целогодишно, а след проливни дъждове миналата година беше залят от вода и временно затворен. През летния сезон пък интензивността на движението е толкова висока, че задръстванията са ежедневие и изнервят превозвачи и туристи.
Източник: Капитал (02.10.2015)
 
Трейс Груп Холд АД ще построи две подземни метростанции, един тунел и цялостното оборудване към тях в рамките на изграждането на третия лъч на метрото в София. Договорът за изпълнение на дейностите е 75,582 млн. лв. без ДДС, съобщава пътният холдинг чрез БФБ-София. Трейс е водещ партньор в Обединение „МЕТРО СТРОИТЕЛСТВО”, към което спадат Евро Алианс Тунели АД и Инжпроект ООД. Фирмите ще работят по Проект за разширение на метрото в София, трета метролиния - депо „бул. Ботевградско шосе - бул. „Вл. Вазов“ – централна градска част - жк. Овча купел, първи етап – от км 4+950 до км 11+966,34 по Обособена позиция № 3 - Участък от км 6+561,05 (край на МС 8) до км 4+950 с 2 бр. метростанции и тунелен участък. Стойността на договора за строителство на участъка, подписан на 28 септември, е 75,582 млн. лв. ДДС, а финансирането е от Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура“ 2014-2020 по Проект за разширение на метрото в София – I етап и местно съфинансиране. Възложител е Метрополитен ЕАД. Настоящият договор включва проектиране и строителство на участъка по Обособена позиция № 3. Предвижда се да бъдат изградени две подземни метростанции (МС 6 и МС 8) и тунелен участък след МС 6, който е с дължина 191,45 м. МС 6 ще се изпълни по открит способ, а МС 8 и тунелният участък след МС 6 - по нов австрийски тунелен метод, посочват от Трейс. Дължината на метроучастъка е 1 611,05 м. Договорът предвижда също изграждане на цялостното оборудване на двете метростанции и тунелния участък. „Строителството на метрополитени е едно от водещите направления на Трейс Груп Холд АД. Дружеството активно участва в изграждането на метрото в българската столица. Вече има пуснати в експлоатация седем станции и прилежащия към тях 10-километров метро път“, посочва изпълнителният директор в Мирослав Манолов в съобщението на холдинга до борсата.
Източник: Инвестор.БГ (05.10.2015)
 
Трейс ПЗП Ниш подписа два договора в Сърбия за над 334 хил. евро Дъщерното дружество на Трейс Груп Холд АД - Трейс ПЗП Ниш АД, подписа два договора за пътни и строително-монтажни работи в Сърбия на обща стойност 334,1 хил. евро, съобщава пътният холдинг чрез БФБ-София. Първият договор е за „Периодична поддръжка на път I-Б клас No.44 – кръстовище в Лесковац от км 848+737,65 до км 849+296,94, на територията на Република Сърбия“. Стойността му е 256 262,79 евро без ДДС. Финансирането е от Публично дружество „Пътищата на Сърбия” Белград, а изпълнител е Трейс ПЗП Ниш АД. По силата на подписаното на 2 октомври споразумение ще бъде извършена периодична поддръжка, която включва земни и асфалтови работи, трафик сигнализация, изместване на оптичен кабел. Срокът за изпълнение е 60 календарни дни. Вторият договор е за „Поддръжка и рехабилитация на пътя за Чагровац, община Гаджин Хан, Република Сърбия“. Стойността му е 77 844,71 евро. Възложител е ПД ДИРЕКЦИЯ за изграждане на община Гаджин Хан, а работите ще се изпълняват от Трейс ПЗП Ниш АД. Договорът е подписан на 28 септември, а срокът за изпълнение е 47 календарни дни. Ще бъдат извършени дейности по поддръжка, включително - земни и асфалтови работи, както и рехабилитация на участъци от пътя, поясняват от Трейс в съобщението си до борсата. Оттам припомнят, че през последната година Трейс ПЗП Ниш подписа договори за изпълнение на текущ ремонт и поддръжка на улици в района на общините Ниш, Пирот и Бабушница на обща стойност над 1 млн. евро. От началото на годината книжата на Трейс Груп Холд АД поевтиняват с 1,19% до 6,16 лв. за брой. Пазарната капитализация на дружеството е 149,072 млн. лв.
Източник: Инвестор.БГ (15.10.2015)
 
„Трейс ПЗП Ниш” АД, дъщерно дружество на „Трейс Груп Холд” АД, подписа два договора за пътни и строително-монтажни работи на териотрията на Сърбия. Най-новият договор е за „Периодична поддръжка на път I-Б клас, Лесковац, от км. 848+737,65 до км. 849+296,94” и е на стойност 256 262, 79 евро без ДДС. Финансирането е от Публично дружество „Пътищата на Сърбия”, Белград. В него са включени следните видове дейности: земни и асфалтови работи, трафик сигнализация, изместване на оптичен кабел. Договорът е подписан на 2 октомври 2015 г., а срокът му за изпълнение е 60 календарни дни. Вторият договор е за „Поддръжка и рехабилитация на пътя за Чагровац, община Гаджин Хан, Република Сърбия“ на стойност 77 844, 71 евро. Възложител е община Гаджин Хан. Договорът е подписан на 28 септември .2015 г., а срокът му за изпълнение е 47 календарни дни. Ще бъдат извършени дейности по поддръжка, включително земни и асфалтови работи, както и рехабилитация на участъци от пътя. През последната година „Трейс ПЗП Ниш” АД подписа договори за изпълнение на текущ ремонт и поддръжка на улици в района на общините Ниш, Пирот и Бабушница на обща стойност над 1 млн. евро.
Източник: Фирмена информация (15.10.2015)
 
Трейс насрочи среща с инвеститорите, Астерион ще забави главнично плащане Трейс Груп Холд АД насрочи годишната среща с инвеститорите на 2 ноември 2015 г. от 9 ч. в офиса на дружеството в гр. София, ул. Никола Образописов № 12, заседателна зала “S”, съобщи дружеството чрез БФБ-София. Сред срещата през 2014 г. бе публикувано обобщение с обсъжданите теми. Междувременно Астерион България АД обяви, че ще забави главнично плащане по облигационния си заем със законовия срок до 30 дни след датата на падежа. Става дума за плащане от 350 000 евро. В срок или на 14 октомври ще бъдат платени лихви от 224 049,66 евро. Астерион България АД емитира облигационен заем в размер на 7,5 млн. евро на 14 април 2009 г. Падежът за погасяване на главницата беше 60 месеца след датата на сключване на емисията, или 14 април 2014 г., като лихвите трябваше да се плащат на 6-месечен период при 9,5% годишна лихва. На 11 април 2014 г. беше проведено заседание на Общото събрание на облигационерите, в което беше решено облигационната емисия на Астерион България АД с ISIN код BG2100006092 да бъде удължена до 14 април 2019 г., като беше променен и лихвеният процент на 6,25%. Главницата трябва да бъде погасявана на всяко лихвено плащане, считано от 14 април 2015 г., по 350 000 евро. Главничните плащания ще бъдат на 14 април и 14 октомври 2015 г. При издаването на облигациите името на Астерион България АД беше Авто Юнион Груп ЕАД. През настоящия месец Еврохолд България АД стана поръчител по кредит от Първа инвестиционна банка към Астерион България АД и Авто Юнион АД.
Източник: Инвестор.БГ (15.10.2015)
 
Трейс подписа договор с община Ловеч за над 280 хил. лв. Трейс Груп Холд АД подписа договор с община Ловеч за изграждане на помпена станция на стойност 280 250 лв. без ДДС, съобщава дружеството чрез БФБ-София. Сключеният на 9 октомври договор между пътния холдинг и общината е за „Извършване на строително-монтажни работи за водовземане от река Гознишка бара и водопроводна мрежа”. Финансирането е от бюджета на общината, а срокът за изпълнение е 1 ноември 2015 г. Предвижда се да бъдат изградени помпена станция и довеждащ водопровод до три резервоара, за да се осигури водовземане от р. Гознишка бара. Резервоарите са част от поливна система, която се изгражда по проект „Зелена, достъпна и привлекателна градска среда в Ловеч”, финансиран по проект ОПРР 2007-2013 г. Днес се сключиха 9 сделки с книжа на Трейс. След тях те поскъпнаха с 1,93% до 6,279 лв. Реализираният оборот бе в размер на 4 245 лв. За последната една година акциите на компанията поевтиняват с 5,58%. Пазарната капитализация е 151,952 млн. лв., като е разпределен и брутен дивидент от 0,136842 лв. на акция.
Източник: Инвестор.БГ (16.10.2015)
 
Сръбската компания „Коридоре Сърбие” ще прекрати договора с българската „Трейс груп” поради забавянето на строителството на околовръстния път в Димитровград, който е част от източния ръкав от Коридор 10. Това каза директорът на сръбската компания Димитар Джурович пред Танюг. Той уточни, че „Трейс груп” е изпълнила само 13 на сто от работата. Ние имаме коректно отношение към тях и на няколко пъти ги предупредихме, че трябва да започнат работа, добави Джурович. В края на юни 2014 г. „Трейс груп” получи поръчка за изграждането на околовръстния път около Димитровград, който е част от Коридор 10 и по този начин измести австрийската компания Алпина, която банкрутира през 2013 г. Срокът за изпълнението бе 450 дни, а стойността на поръчката 2.2 млрд. динара. От околовръстния път на Димитровград до българската граница, „Трейс груп” трябваше да построи магистрала дълга 5,8 км и 7 моста с дължина от 20 до 500 м. Джурович уточни, че ресорното министерство и Световната банка, които финансират изграждането на тази част от коридора, ще помогнат след прекратяването на договора да се избере нов изпълнител. Той очаква строителството на тази част да приключи до края на 2016 г. „Много е важно подобни договори да бъдат прекратявани и това показва, че сръбското правителство контролира компаниите, с които има договор. Няма напредък и ние това нещо сме го констатирали. Сега е много важно да се избере нов изпълнител преди началото на новия сезон”, каза от своя страна ръководителят на мисията на Световната банка в Сърбия Тони Верхейен.
Източник: Дарик радио (19.10.2015)
 
откриха новото депо за отпадъци в Перник Новото депо за битови отпадъци в Перник бе официално открито. Лентата преряза кметът на общината Иван Иванов. На събитието присъстваха народни представители, бизнесмени и граждани. „В навечерието на Деня на Перник сме се събрали на откриването на поредната придобивка за града и региона. Депото е дълго чакан и изключително необходим обект. Работата му касае над 133 хил. жители. Откриват се и нови 37 работни места. Зад тези сухи цифри стои организация и загриженост за околната среда на Перник“, заяви Иванов. Кметът не пропусна да изрази благодарността си към строителите на обекта. „Фирмите положиха изключителни усилия за реализирането на проекта”, посочи той. Ден преди официалното откриване обектът бе инспектиран от премиера Бойко Борисов, вицепрезидента на Европейската комисия Кристалина Георгиева и министъра на околната среда и водите Ивелина Василева. „Благодаря на правителството, че довърши започнатата работа”, заяви Георгиева. „Преди година фондовете бяха спрени. С решителността на този кабинет можем да правим живота на хората по-добър”, добави тя. Георгиева подчерта, че усвояването на европейските фондове не означава само да се реализират проекти, а и работни места за хората. Тя изтъкна, че се гордее, че страната ни е между водещите в усвояването на европейските средства. „Ние сме на 8 място в усвояването, а допреди година бяхме на опашката”, подчерта тя. Премиерът Борисов посочи, че благодарение на новото депо Перник и регионът няма да имат проблем с боклука през следващите 20 – 30 години. Проектът включва изграждане на клетка за отпадъци, приемна зона, площадкови комуникации и техническа инфраструктура. Депото е оборудвано със специална дренажна система за инфилтрата, която ще го отвежда към ПСОВ. За улавяне на образувалия се биогаз е изградена газоотвеждаща система за процеса на запълването и крайната му рекултивация. Системата за повърхностна изолация се състои от следните елементи: слой за газов дренаж, непропусклив слой, дренажна система и слой за рекултивация. За избягване на замърсяване на повърхностните води при експлоатацията и за предотвратяване на възможни повреди на самото депо повърхностните води ще се дренират и отклоняват извън него чрез канали. Приемната зона е оборудвана с биологично пречиствателно съоръжение за битови отпадъчни води. Регионалното депо ще обслужва общините Перник, Радомир, Брезник, Земен, Ковачевци и Трън и ще приема 46 000 т отпадъци годишно. Изпълнители на обекта са Обединение „Трейс – Кордеел – Перник” и Консорциум „Кракра”. (вестник Строител)
Източник: Други (19.10.2015)
 
Трейс подписа договор с НКЖИ за ремонт на жп линия за над 4,75 млн. лв. Трейс Груп Холд АД сключи договор с „Национална компания „Железопътна инфраструктура“ (НКЖИ) за ремонт на железопътен (жп) участък на стойност 4 754 902,65 лв. без ДДС, информира пътният холдинг чрез съобщение до БФБ-София. На 13 октомври компанията е подписала договор с НКЖИ за ремонт на железопътната инфраструктура и съоръженията към нея в участъка Подвис-Прилеп с дължина 4 410 м. Договорът е съгласно сключено рамково споразумение № 4344/07.05.2013 г. Срокът за изпълнение е 110 календарни дни. Участъкът Подвис-Прилеп е ситуиран по трета главна железопътна линия Илиянци-Столник-Карлово-Тулово-Дъбово –Зимница и Карнобат-Комунари-Синдел от км 25+185 до км 29+595 в полупланински терен. Последният основен ремонт на участъка е извършен през 90-те години на миналия век и в момента той е в крайно лошо състояние, посочва изпълнителният директор на Трейс Мирослав Манолов в съобщението до борсата. Междувременно в събота президентът на сръбската компания „Koridori Srbije“ Дмитар Джурович съобщи пред сръбската информационна агенция Танюг, че компанията прекратява договора на Трейс за строителството на обхода на Димитровград, който е част от европейския транспортен коридор №10. Причината за решението на „Koridori Srbije“ са забавените строителни работи – обектът е завършен само на 13%. Българската компания беше избрана в края на юни миналата година за изпълнител на обекта на мястото на австрийската Alpine Bau, която обяви банкрут, припомня информационната агенция. Трейс трябваше да изгради обхода за 450 дни. Очаква се скоро „Koridori Srbije“ да избере нов изпълнител на обекта, който се планира да бъде завършен до края на следващата година. Днес се сключиха 19 сделки с акции на Трейс, след които цената им спадна с 4,6 на сто до 5,962 лв. за брой. Книжата затварят под 6 лв. за брой за пръв път от януари 2014 г. Пазарната капитализация на дружеството възлиза на 144,28 млн. лв. Разпределен е и 0,13684 лв. брутен дивидент на акция от печалбата за 2014 г.
Източник: Инвестор.БГ (20.10.2015)
 
"Трейс" ще ремонтира жп участък в Бургаска област за 4.8 млн. лв. "Трейс груп холд" сключи нов договор за ремонт на пътната мрежа в страната. Споразумението, което е подписано на 13 октомври с Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ), е за ремонт на железопътния участък Подвис - Прилеп (област Бургас) с дължина 4.4 км. Стойността на проекта е 4.76 млн. лв. без ДДС, а срокът за изпълнение – 110 календарни дни, съобщи пътният холдинг чрез БФБ - София. По думите на изпълнителния директор на "Трейс" Мирослав Манолов последният основен ремонт на участъка е извършен през 90-те години на миналия век и в момента той е в крайно лошо състояние. От началото на годината "Трейс" и свързани с него компании подписаха договори в страната на стойност 167.94 млн. лв. без ДДС (виж таблица 1). В консорциумите компаниите получават постъпления според участието и дейността им. Най-големият проект на пътния холдинг беше договорен със Столичната община в края на септември. Той е за две подземни метростанции, един тунел и цялостното оборудване към тях в рамките на изграждането на третия лъч на метрото в София. Стойността му е 75.6 млн. лв. без ДДС, а по-голямата част от финансирането идва от оперативна програма "Транспорт 2014-2020". "Трейс" е водещ партньор в обединение "Метро строителство", което ще изгради първата централна отсечка - между парка "Заимов" и Орлов мост. В консорциума влизат още "Евро алианс тунели" и "Инжпроект". Обединение "Метро строителство" на практика остана без конкуренция за отсечката, след като другият кандидат - съдружието между три испански компании и "СК 13 Пътстрой", беше отстранен от конкурса. Друг от големите проекти на пътния холдинг беше рехабилитацията на "Цариградско шосе" за 23.3 млн. лв. Малко преди приключването на ремонтните дейности през юни проверка на Столичната община установи, че булевардът е некачествено ремонтиран и настилката е на вълни, установи проверка на Столичната община преди пускането в експлоатация на шосето. Пътният холдинг беше задължен да отстрани цялата положена асфалтова настилка в зоните с неравност. В последните години "Трейс" започна да работи по много поръчки в чужбина. От началото на 2015 г. чрез дъщерни дружества постигна споразумения в Сърбия и Македония за 28.43 млн. евро без ДДС (виж таблица 2). Те са предимно за пътно строителство, в каквото е специализирана компанията. Модернизацията на жп пътища е по-ново направление за холдинга. В началото на тази година "Трейс" придоби две сръбски дружества - "Трейс ПЗП Ниш" за 5 млн. евро и "Трейс ПЗП Враня" за 3.2 млн. евро. През миналата седмица обаче сръбската компания Koridori Srbije oбяви намерението си да прекрати договор с холдинга поради забавяне на строителството на околовръстния път в Димитровград. Според директора на сръбската компания Димитар Джурович пътният холдинг е изпълнил само 13% от работата. От "Трейс" посочиха пред "Капитал Daily", че очакват официалната позиция на Koridori Srbije до края на седмицата и дотогава няма да коментират изявлението на Джурович. Пътният холдинг получи поръчка за изграждането на околовръстния път около Димитровград в средата на 2014 г. и по този начин зае мястото на австрийската компания Аlpina, която фалира година по-рано. Срокът за изпълнението беше 450 дни, а стойността на поръчката - близо 19 млн. евро. За първото полугодие на тази година "Трейс" има 140.3 млн. лв. консолидирани приходи, което е с 8.3% по-малко спрямо същия период на 2014 г. Печалбата спада от 4.7 млн. лв. до 4.2 млн. лв. От компанията прогнозираха, че резултатите през тази година ще са по-слаби от миналогодишните заради блокирани пари в затворената КТБ. Търгуваните на БФБ - София, акции на холдинга поевтиняват с 5.7% oт началото на годината. Пазарната капитализация е 142.3 млн. лв.
Източник: Капитал (21.10.2015)
 
Сърбия изхвърли Трейс груп, Световната банка е доволна Регионалният директор на Световната банка за Югоизточна Европа поздрави решението на сръбското правителство за прекратяване на договора с българската строителна компания „Trace Group Hold PLC” за изграждането на отсечка от Коридор 10. Според Елен Голдстин благодарение на това решение „парите ще се използват по предназначение”, предаде Танюг. Тя припомни, че Световната банка е отпуснала средства на Сърбия и всеки един долар или евро трябва да бъде изразходван правилно. Сърбия прекратява договора с българската фирма за строежа на Коридор 10 „Гражданите трябва да видят за какво са използвани тези пари и разбира се да видят построен път”, каза още Елен Голдстин и подчерта, че за международните финансови институции е много важно парите да се използват по един прозрачен начин. „Радвам се когато недостатъчната ефективност и нередностите се посочват публично, какъвто е случаят с този договор и правителството предприема правилни крачки”, подчерта Голдстин. Тя определи като най-сериозна инвестиция на СБ в Сърбия финансирането на Коридор №10. Сърбия е сред водещите държави в Западните Балкани и този коридор ще помогне за свързването в региона, което ще доведе и до по-добра връзка с Европа. В края на юни 2014 г. „Трейс груп” получи поръчка за изграждането на околовръстния път около Димитровград, който е част от Коридор 10 и по този начин измести австрийската компания Алпина, която банкрутира през 2013 г. Срокът за изпълнението бе 450 дни, а стойността на поръчката 2,2 млрд. динара. От околовръстния път на Димитровград до българската граница, „Трейс груп” трябваше да построи магистрала дълга 5,8 км и 7 моста с дължина от 20 до 500 м. Джурович уточни, че ресорното министерство и Световната банка, които финансират изграждането на тази част от коридора, ще помогнат след прекратяването на договора да се избере нов изпълнител. Той очаква строителството на тази част да приключи до края на 2016 г.
Източник: Дарик радио (28.10.2015)
 
SOFIX с първи ръст от четири месеца Основният индекс на българския капиталов пазар – SOFIX, изпрати октомври с ръст от 1,03% до 446,91 пункта. Това е и първото повишение за водещия бенчмарк от юни насам, а две трети от неговите компоненти поскъпнаха. В десетия месец на 2015 г. акциите на общо 10 компании поскъпнаха, като за пет от тях повишението в цените на акциите бе с над 5%. Други пет дружества, попадащи в състава на борсовия измерител, изпратиха октомври с по-евтини книжа. През октомври първи по месечен ръст на цената на акциите се нарежда Първа инвестиционна банка АД. Покачването е от 9,15% до 2,326 лв., но въпреки това акциите са с близо 17% нагоре в сравнение с края на 2014 г. Кредитната институция изпрати деветмесечието на 2015 г. с печалба за 9,95 млн. лв. при такава за 24,2 млн. лв. през периода януари-септември 2014 г. и върна по-голямата част от държавната подкрепа. На второ място е Фонд за недвижими имоти България АДСИЦ. Книжата на компанията са нагоре с 8,9% на месечна база до 0,49 лв. за брой. В месеца, в който се публикуваха междинни финансови отчети, ФНИБ регистрира 84% годишен ръст на печалбата до 1,26 млн. лв. през деветмесечието. Топ 5 се допълва от Неохим АД, Албена АД и Централна кооперативна банка АД. Акциите на дружествата поскъпват, както следва – с 8,2% до 45 лв., 6,5% до 47,99 лв. и с 5,1% до 1,051 лв. През деветмесечието Неохим отчита нетна печалба от 13,59 млн. лв. и напълно покрива отчетената загуба за същия период на миналата година. Албена записа 3,8% годишен ръст на печалбата през деветмесечието до близо 16 млн. лв., а ЦКБ – 17,6% годишен спад на положителния финансов резултат до 5,2 млн. лв. Освен това през октомври Албена се оказва с най-нисък оборот, най-малък брой сделки и прехвърлени акции сред компонентите на SOFIX. През месеца топ 3 по оборот формират Химимпорт, Адванс Терафонд АДСИЦ и Холдинг Варна. Най-голям брой сделки и най-много прехвърлени акции имаше с книжа отново на Химимпорт, Адванс Терафонд, но и на ЦКБ. В резултат обаче Химимпорт и Адванс Терафонд изпращат месеца с 2,9% и 3,4% спад в цената на акциите до, съответно – 1,364 лв. и 2 лв. за брой. Същевременно Холдинг Варна продължава да е най-поскъпващият компонент на SOFIX за период от 12 месеца с близо 36% ръст в цената на акциите до 22 лв. Сред губещите се нарежда и новият член на SOFIX – Трейс Груп Холд АД. През октомври книжата на пътния холдинг поевтиняха с 1,46% до 6,06 лв. за брой. От началото на годината те изтриват 2,8% от стойността си. Акциите на Стара планина Холд АД пък поевтиняха с 1,63% през месеца до 3,61 лв. въпреки 77-процентния ръст на неконсолидираната печалба през деветмесечието.
Източник: Инвестор.БГ (03.11.2015)
 
Трейс Груп Холд АД отчита ръст на нетната неконсолидирана печалба през деветмесечието на 2015 г. от 18,13% годишна база до 16,1 млн. лв. след повишение на финансовите приходи и в частност – на приходите от дивиденти. Това става ясно от междинния финансов отчет на дружеството, публикуван чрез БФБ-София. Нетните приходи от продажби на дружеството, реализирани през периода януари-септември 2015 г., са в размер на 98,7 млн. лв., което е с 16,23% повече от стойността им година по-рано. От тях 96,7 млн. лв. са приходите от продажба на услуги, които в случая на Трейс са сключените договори.
Източник: Инвестор.БГ (06.11.2015)
 
Пряката връзка от бул. "Брюксел" до летище София готова през 2018 Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията обяви класацията за за изграждане на пътната връзка от бул. "Брюксел" до ул. "Мими Балканска". На първо място е "Брюксел 2015" ДЗЗД с основен партньор "ПСТ Груп" и ТСВ - 11 423 901 лв. без ДДС и 100 точки заради техническото предложение. На второ място е Обединение "Трейс Брюксел", съставено от "Трейс груп Холд"АД и "ОРС – инфраструктура"ООД – 60 т. за техническо предложение, 10 т. за срок, цена: 12 428 662 лв. без ДДС. На трето място е -"ИСА-2000" ЕООД - 30 т. за техническо предложение, 9.63 т. за срок, цена: 12 475 536 лв. без ДДС. На четвърто място е "Гео Брюксел 2015" с основен партньор "Геострой" – 60 т. за техническо предложение, 10 т. за срок, цена: 13 277 640 лв. без ДДС Пътната връзка е с дължина 1.1 км и индикативна стойност 13.4 млн. лв. За изграждането й веднъж вече беше обявен търг. Преди повече от 8 години беше излъчен изпълнител, има и проектна документация и разрешение за строеж. Сега единични стоманобетонови колони показват къде е трасето на бъдещата мостова пътна връзка. За строителството й са необходими 2 години и 4 месеца. Така в началото на 2018 г. трасето от бул. "Брюксел" до летището ще бъда завършено. Възложител е Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Ценовите оферти на всички участници (6) бяха отворени миналата седмица. С най-ниски цени са: - "ГБС Инфраструктурно строителство" АД - 11 379 369 лв., и 60 точки от техническо предложение; - "Брюксел 2015" ДЗЗД с основен партньор "ПСТ Груп" и ТСВ - 11 423 901 лв. без ДДС, и 100 точки от техническото предложение. Проектът е: "Пътна връзка за летище "София" с обхват от бул. "Брюксел" (от о.т. 201 – о.т. 206 до о.т. 255 – о.т. 226) до ул. "Мими Балканска" (от о.т. 214 до о.т. 215)". Търгът е обявен от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията и е за изграждане на новата пътна връзка, категория градска магистрала ІІ клас, с обща дължина 1100 м, част от нея е 349-метрово мостовото съоръжение с ширина 11 м. Индикативната стойност на директната връзка е 13 400 000 лв. Съоръжението ще има шумозащитни стени. Продължителността на строителните работи следва да е 870 дни, или 2 години 4 месеца и 20 дни.
Източник: Строителство Градът (16.11.2015)
 
Дъщерно на Трейс ще отговаря за зимната поддръжка в община Ловеч Дъщерното дружество на Трейс Груп Холд АД - Инфрастрой ЕООД, ще отговаря за зимната поддръжка в община Ловеч. Стойността на договора е 164 750 лв. без ДДС, съобщава пътният холдинг чрез БФБ-София. Договорът е сключен на 6 ноември 2015 г., а срокът за изпълнение е 30 март 2016 г. Предметът на договора е „Зимно поддържане на общинска пътна мрежа и улична мрежа села, община Ловеч – сезон 2015-2016 г.“ Обособена позиция І – „Зимно поддържане общинска пътна мрежа, община Ловеч – 180,30 км“ и Обособена позиция ІІ - „Зимно поддържане улична мрежа села, община Ловеч““. Общата стойност на договора по двете позиции е в размер на 164 750 лв. без ДДС. Възложител е община Ловеч. Инфрастрой ще извършва дейности по зимно поддържане, които включват почистване от сняг на пътната настилка, разчистване на снежни валове върху банкетите, разчистване на снегонавявания с дебелина над 60 см, опесъчаване на пътната настилка и обработване на пътната настилка с луга. От началото на годината акциите на Трейс Груп Холд АД поевтиняват с 4,88% до 5,93 лв. за брой и 143,506 млн. лв. пазарна капитализация.
Източник: Инвестор.БГ (19.11.2015)
 
Обходният път на Монтана се оскъпи с близо 6 млн. лв. С близо 6 млн. лв. ще поскъпне изграждането на околовръстния път на Монтана заради завиряване след проливните дъждове в региона. Това става ясно от съобщение на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) за възлагане на обществена поръчка с договаряне без обявление. Заради спецификата на допълнителните работи, които са свързани с основното строителство, за участие в процедурата е поканен изпълнителят на големия проект – консорциумът "Обход Монтана", който включва "Трейс груп холд" и Пи Ес Ай. В два участъка от пътя, които са с обща дължина 640 метра, са се появили проблеми, които са направили невъзможно завършването на строителството, става ясно от документите. В единия от участъците са установени високи нива на подпочвени води, завиряване и невъзможност за оттичане след продължителни проливни дъждове, а в другия се е получило свличане по време на изкопни работи. За проблемите пътната агенция е уведомена още през лятото на 2013 г. и в края на 2014 г., след което е поискано становище от проектанта на обекта "Рутекс". От компанията са потвърдили, че трябва да се вземат допълнителни мерки, които не са били предвидени в първоначалния инвестиционен проект и не могат да се изпълнят в рамките на сключения договор. Това включва частично стабилизиране на терена, изграждане на укрепителна стена, насип, дренажи и т.н. Всичко това проектантът е оценил на 5.910 млн. лв. с ДДС. Определеният от АПИ срок за изпълнение е кратък – 40 календарни дни. Това включва 10 дни за разработване на технически или технологичен проект и 30 дни за строително-монтажни работи. От пътната агенция обясняват, че допълнителните дейности не могат да бъдат технически разделени от основния проект, и затова изпълнението им трябва да се възложи на "Обход Монтана". Поканата за договаряне е изпратена до консорциума в понеделник, а офертата трябваше да се представи до вчера. От "Трейс" отказаха да коментират случая, тъй като са в процедура по договаряне. Проектът за обходен път на Монтана е финансиран по оперативна програма "Транспорт" и трябва да бъде приключен до края на годината. Преди два месеца от "Трейс" съобщиха, че строителството е завършено на 97%. Общата дължина на трасето е 12.5 км, като започва от село Долна Вереница и продължава до село Николово, където се свързва с пътя към Враца. Пътят е проектиран за скорост 100 км/ч. Платното е с ширина 20 м, с по две ленти на движение в двете посоки. Стойността на договора на "Обход Монтана" е 46.6 млн. лв.
Източник: Капитал (19.11.2015)
 
Бургас ще посрещне празника на града – Никулден, с нов транспортен терминал. Приключват довършителните работи по инфраструктурата в района и официално ще бъде открита автогара „Юг”, която обслужва всички селища по Южното Черноморие. Терминалът спря да функционира временно и от април тази година и крайните спирки на автобусните линии за северното и южно Черноморие бяха изместени на автогара "Запад". Това създаде дискомфорт през летния сезон, но пък за следващото лято трафикът ще бъде много по-облекчен, увериха от общината. Успоредно със строежа на обекта бе извършена и подмяна на подземната инфраструктура, както и изграждане на канализация за дъждовната вода. Дейностите се направиха от ВиК-Бургас. Изграждането на новата автогара "Юг" е част от мегапроекта за Интегриран градски транспорт на Бургас. Обществената поръчка спечели „Трейс груп холд“ АД, с оферта от 5,715 млн.лв. Очаква се до края на декември предсрочно да приключи и ремонтът на жп гарата, която е паметник на културата и е в непосредствена близост до автогара „Юг”. Стойността на проекта е 7,2 млн лева, без ДДС. Изцяло е укрепена сградата, работи се по пероните и перонните покрития. Ще бъде обособен втори етаж с нова търговска галерия. Обектите в нея ще се отдават под наем, а с приходите от тях ще се поддържа самата жп гара. Преди дни официално бе открит автобусен терминал до най-големия жилищен комплекс в Бургас, пътят до който пресича шосето за Созопол - "Меден рудник". Той е изграден със средства по проекта "Интегриран градски транспорт на Бургас", финансиран по Оперативна програма "Регионално развитие" 2007 - 2013 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие и от държавния бюджет на Република България. От терминал "Меден рудник" започва модерният обществен транспорт на Бургас - това е началото на Бързата автобусна линия, която преминава през новата двукилометрова вътрешна магистрала на комплекса /така наречената източна районна артерия/, през реконструирания надлез при "Океански риболов", обновената Автогара Юг, Централна автобусна спирка, за да достигне до ж.к. "Славейков" и ж.к. "Изгрев". Това трасе се превръща в гръбнак на транспортната схема на Бургас. Терминалът представлява комплекс от съоръжения, предоставящи възможност за безпрепятствено опериране на линиите на градския транспорт. В обхвата му са включени отопляеми рампи на автобусните сектори и незаледяеми спирки. Осигурена е маркировка с тактилни плочи за всички зони, специализирани места за слизане и качване, места за изчакване на трудноподвижни хора. Осигурена е добра осветеност на района, система за видеонаблюдение, достъпна среда за хора с увреждания и майки с деца. "Преди на това място имаше гола поляна и един павилион за служителите на "Бургасбус". Сега се монтира видеонаблюдението, което ще ни помогне да повишим сигурността както в "Меден рудник", така и в целия град. Скоро по спирките ще има и електронни табла, които показват след колко минути идва автобусът", каза кметът на града Димитър Николов. Пред завършване са новите пешеходни надлези на площад „Трапезица” по посока за Созопол и тези до хотел „Мираж”, откъдето в града влиза автомобилният поток от София.
Източник: Монитор (30.11.2015)
 
Завършени са близо 95% от жп проекта Пловдив – Бургас Проектът "Рехабилитация на железопътната инфраструктура в участъци от жп линията Пловдив – Бургас" е почти завършен. Стойността му по договора за безвъзмездна помощ е 343 182 673 лева с ДДС. Разделен е на три позиции с едни и същи изпълнители и отделен договор и други изпълнители за тяговите подстанции. Позиция 1 е завършена. Положен е 21 км железен път. Тя е за "Рехабилитация на железопътната отсечка Mихайлово-Калояновец, включително главните коловози в гарите Михайлово и Калояновец, с приблизителна разгъната дължина на железния път 21км." Тази година акт 15 получава позиция 2 и части от позиция 3 Позиция 2 е за "Рехабилитация на железопътните отсечки Стара Загора – Завой (до км 190+590 в междугарието Ямбол - Завой) и Завой – Зимница (от км. 192+706 до входната стрелка на гара Зимница), включително главните коловози и гарите Стара Загора и Ямбол и всички гари и спирки между тях с приблизителна разгъната дължина на железния път 120км. Към 30 септември от този лот са изпълнени 97% и е са положени 120 км железен път. Обектите от позиция 2 с акт 15 за 2015 г. са: гарите Стара Загора, Калитиново, Хан Аспарух, Нова Загора, Кермен, Безмер и междугарията Стара Загора – Калитиново, Калитиново – Хан Аспарух, Нова Загора – Коньово, Коньово – Кермен, Кермен – Безмер, Безмер – Ямбол, Ямбол – Завой, Завой – Зимница. От позиция 3 "Рехабилитация на железопътната отсечка Церковски – Карнобат, включително главните коловози в гара Церковски с приблизителна разгъната дължина на железния път 28 км и подновяване на железния път в отсечката Карнобат-Бургас, включително главните коловози в гарите Карнобат и Бургас и всички спирки и гари между тях, с приблизителна разгъната дължина на железния път 122 км" акт 15 ще получат 5 подобекта. Те са: междугарията Черноград – Айтос, Айтос – Българово, Долно Езерово – Разделен пост "Лозово", Разделен пост "Лозово", РП "Лозово" – "Владимир Павлов" Към 30 септември изпълнените дейности по позицията са 85%, положени са 138 км железен път. За 2016 г. за завършването на същинското строителство и получаването на акт 15 остават 13 участъка от позиция 3: гарите Церковски, Карнобат, Черноград, Айтос, Българово, "Дружба", "Владимир Павлов", Бургас и междугарията Церковски – Карнобат, Карнобат – Черноград, Българово - "Дружба", "Дружба – Долно Езерово", "Владимир Павлов" - Бургас. Осреднената стойност на изпълнените строителни работи по трите позиции на жп проекта Пловдив – Бургас е 94.66%, а финансовият напредък – 84.68%. Стойност на договора за строителство по позиция 1: 29 652 343 лв. без ДДС Изпълнител: ДЗЗД "Джи Си Еф - СК 13 - Трейс Рейлинфра Консорциум" Строителен надзор: ДЗЗД "ЕТАКОНС - ВИТО ПРАТО" Стойност на договора за строителство по позиция 2: 151 536 000 лв. без ДДС Изпълнител: ДЗЗД "Джи Си Еф - СК 13 - Трейс Рейлинфра Консорциум" Строителен надзор: ДЗЗД "ЕТАКОНС - ВИТО ПРАТО" Стойност на договора за строителство по позиция 3: 135 780 506 лв. без ДДС Изпълнител: ДЗЗД "Джи Си Еф - СК 13 - Трейс Рейлинфра Консорциум" Строителен надзор: ДЗЗД "ЕТАКОНС - ВИТО ПРАТО"
Източник: Строителство Градът (30.11.2015)
 
Трейс Груп Холд ще строи надлез над околовръстното за 4 млн. лв. Трейс Груп Холд АД е спечелила обществена поръчка за изграждането на пътен надлез на ул. „Филиповско шосе“ над Софийски околовръстен път при км 59+500 в участъка на ул. „Добринова скала“ до ул. „Трети март“. Договорът е на стойност 4.15 млн. лв. без ДДС или 4.98 млн. лв. с ДДС. Само още една компания подаде оферта за спечелването на поръчката – ИСА 2000 АД, като основният критерий за нейното спечелване бе най-ниската цена. Нетната консолидирана печалба на компанията към 30 септември расте с близо 3 млн. лв., до 6.8 млн. лв. Съвкупните приходи на дружеството нарастват до 250 млн. лв. спрямо 234 млн. лв. за деветмесечието на 2014 г. Компанията прогнозира да завърши годината с продажби за 390 млн. лв., което би представлявало ръст от 13.2% спрямо година по-рано. От началото на 2015 г. книжата на Трейс Груп Холд отчитат спад от 5.28%, до 5.80 лв. за брой. Акциите на компанията вече са част от индекса SOFIX.
Източник: profit.bg (02.12.2015)
 
Трейс подписа нови договори за общо 4,6 млн. лв. Трейс Груп Холд АД подписа нови договори на обща стойност 4 574 086 лв., съобщава пътният холдинг чрез БФБ-София. Първият е за пътния надлез на ул. „Филиповско шосе“ над Софийски околовръстен път в участъка на ул. „Добринова скала“ до ул. „Трети март“. Неговата стойност е 4 150 069,47 лв. без ДДС. Възложител е Агенция „Пътна инфраструктура“, а срокът на изпълнение е 120 календарни дни. Договорът беше подписан на 27 ноември 2015 г. Вторият договор е за допълнителни ремонтно-възстановителни работи по „Възстановяване устой на мост и корекция на р. Въча на път ІІІ-197 Борино-Девин при км 79+660“. Стойността на договора е 102 957,41 лева без ДДС, като възложител отново е АПИ. Договорът е с дата 1 декември 2015 г., а срокът за изпълнение е 30 календарни дни. Третият е за изпълнение на допълнителни видове работи по „Експериментариум и посетителски център с пешеходен мост“, по който възложител е София Тех Парк АД. Обектът е по линия на проект „Научно-технологичен парк“, който се изпълнява по ОП „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика” 2007-2013. Изпълнител е Обединение „Експо Тех Парк“ ДЗЗД с партньори Трейс Груп Холд АД с 47,5%, Планекс ООД с 47,5 % и Иво Петров от Архитекти ООД с 5%. Стойността на договора е 321 060,81 лева без ДДС. Договорът със София Тех Парк е подписан също на 1 декември. Срокът за изпълнение е 29 дни. След 11 сделки днес акциите на Трейс Груп Холд АД поевтиняха с 0,017% до 5,75 лв. за брой и 139,15 млн. лв. пазарна капитализация. От началото на годината те губят 7,76% от цената си. Разпределен е и брутен дивидент от 0,136842 лв. на ценна книга.
Източник: Инвестор.БГ (08.12.2015)
 
Трейс Груп Холд АД подписа нови договори на обща стойност 4 574 086 лв., съобщава пътният холдинг чрез БФБ-София. Първият е за пътния надлез на ул. „Филиповско шосе“ над Софийски околовръстен път в участъка на ул. „Добринова скала“ до ул. „Трети март“. Неговата стойност е 4 150 069,47 лв. без ДДС. Възложител е Агенция „Пътна инфраструктура“, а срокът на изпълнение е 120 календарни дни. Договорът беше подписан на 27 ноември 2015 г. Вторият договор е за допълнителни ремонтно-възстановителни работи по „Възстановяване устой на мост и корекция на р. Въча на път ІІІ-197 Борино-Девин при км 79+660“. Стойността на договора е 102 957,41 лева без ДДС, като възложител отново е АПИ. Договорът е с дата 1 декември 2015 г., а срокът за изпълнение е 30 календарни дни. Третият е за изпълнение на допълнителни видове работи по „Експериментариум и посетителски център с пешеходен мост“, по който възложител е София Тех Парк АД. Обектът е по линия на проект „Научно-технологичен парк“, който се изпълнява по ОП „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика” 2007-2013. Изпълнител е Обединение „Експо Тех Парк“ ДЗЗД с партньори Трейс Груп Холд АД с 47,5%, Планекс ООД с 47,5 % и Иво Петров от Архитекти ООД с 5%. Стойността на договора е 321 060,81 лева без ДДС. Договорът със София Тех Парк е подписан също на 1 декември. Срокът за изпълнение е 29 дни. След 11 сделки днес акциите на Трейс Груп Холд АД поевтиняха с 0,017% до 5,75 лв. за брой и 139,15 млн. лв. пазарна капитализация. От началото на годината те губят 7,76% от цената си. Разпределен е и брутен дивидент от 0,136842 лв. на ценна книга.
Източник: Инвестор.БГ (08.12.2015)
 
Трейс Груп Холд с договор за 9.5 млн. лв. Трейс Груп Холд е сключило договор за 9.5 млн. лв., съобщиха от дружеството чрез X3News. Срокът на изпълнение на проекта е 5 месеца, а финансирането е от бюджета на Столична община. Контрактът включва реконструкция на ул. "Монтевидео" от бул. „Никола Петков” до ул. „763”, преасфалтиране на ул. “Монтевидео” в участъка от ул. „763” до кръстовището с бул. “Президент Линкълн” и подмяна на настилката на ул.“Боряна” от кръстовището с ул. „Монтевидео” до ул. “Любляна”. Само преди дни от компанията информираха и за сключени други три договора на обща стойност 4.5 млн. лв. Трейс Груп Холд прогнозира, че очаква да завърши 2015 г. с продажби за 390 млн. лв., което би представлявало ръст от 13.2% спрямо година по-рано. От началото на настоящата година книжата на дружеството отчитат спад от 6.91 на сто, до 5.70 лв. за брой.
Източник: profit.bg (10.12.2015)
 
Трейс Груп Холд сключи нов договор за 9,5 млн. лв. Трейс Груп Холд подписа нов договор на стойност 9 522 058,17 лв., съобщава компанията чрез БФБ-София. Договорът е за реконструкция на ул. „Монтевидео” в квартал „Овча купел” в столицата. За да изпълни задължението си по контракта, дружеството ще разполага с 5 месеца. Пътният холдинг ще извърши цялостна реконструкция в участъка от бул. „Никола Петков” до ул. „763”, като това включва извършването на пътни работи и конструкции, отводняване, водоснабдяване, поставяне на улично осветление. В този участък холдингът ще извърши и газификация и озеленяване, ще постави и светофари на някои от кръстовищата. Участъкът от ул. 763 до кръстовището с бул. “Президент Линкълн” пък ще бъде преасфалтиран, ще бъдат изградени нови тротоари, а уличното осветление ще бъде ремонтирано. По този договор Трейс груп Холд ще извърши и подмяна на настилката на ул. „Боряна” в участъка от ул. „Монтевидео” до ул. “Любляна“, като съществуващият паваж ще бъде премахнат. Припомняме, че в края на миналия месец пътният холдинг сключи договор за изпълнение на пътен надлез на ул. „Филиповско шосе“ над Софийски околовръстен път на стойност от над 4 млн. лв.
Източник: Инвестор.БГ (11.12.2015)
 
Трейс Груп Холд с договор за 9.5 млн. лв. от София Тех Парк Трейс Груп Холд” АД, в качеството си на водещ партньор в Обединение "Експо Тех Парк" ДЗЗД, подписа договор със София Тех Парк АД за изпълнение на допълнителни видове работи по договор за проектиране и изграждане на обект: „Експериментариум и посетителски център с пешеходен мост“, реализиращ се по проект "Научно-технологичен парк". Проектът се изпълнява по ОП „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика” 2007-2013, приоритетна ос 1: „Развитие на икономика, базирана на знанието и иновационните дейности”. Стойността на договора е в размер на 9.522 млн. лв. без ДДС, а финансирането е осигурено от София Тех Парк АД. Срокът за изпълнение е 1 месец. Предвижда се да бъде извършено проектиране на допълнителните дейности, също така доставка и монтаж на комуникационен шкаф и изграждане на помещение за него; промяна на ел. табла и окабеляване; изпълнение на импрегнирана дървена облицовка за колони за защита на водосточни тръби; допълнителни дейности по реконструкцията на улично осветление и контактна мрежа, залесяване и паркоустройство. Обектът „Експериментариум и посетителски център с пешеходен мост” е част от проекта по изграждане на технологичния парк. Сградата е предназначена да посреща и информира пристигащите на територията на научно-технологичния парк, както и да бъде място за тематични изложби. Тя е с разгърната площ ог 3787 кв.м и се състои от приземно ниво, междинно ниво и две експозиционни нива, разположена в паркова среда по протежение на бул. "Цариградско шосе". Към нея има пешеходен мост с дължина 126,5 м. Той е неразделна част от сградата, осигурява необходимата връзка на посетителите с главните направления на градския транспорт по бул. "Цариградско шосе" и позволява удобно пресичане на булеварда от велосипедисти и пешеходци. Той е снабден със стълбищни клетки и асансьори за хора с увреждания. Изпълнител на обекта е обединението "Експо Тех Парк", в което участват "Трейс Груп Холд" АД, "Планекс" ООД и "Иво Петров Архитекти" ООД. Стойността на целия договор за строителство експериментариума и посетителския център е 4.789 млн. лв.
Източник: profit.bg (21.12.2015)
 
2015: интелигентни проекти модернизират инфраструктурата на големите градове През 2015 г. София започна изграждането на Център за управление на трафика Центърът за управление на трафика на София включва 160 най-натоварени кръстовища, завършването му е предвидено за края на 2016 г. На кръстовищата се монтират различни видове детектори и електромагнитни датчици, чрез които се получава информация за натовареността на дадено направление. Системата отчита най-натовареното направление и то получава предимство за движение. По този начин превозните средства на градския транспорт стават по-редовни и ще спазват своите разписания. Предимство в системата получават и колите на бърза помощ и пожарната. Изпълнител на центъра за управление на трафика: Дружество по ЗЗД "Консорциум Ю Ти Ай Груп - Иновативни трафик системи" Стойност на проекта: 10 мил. евро Кръстовища в обхвата: Всички кръстовища в - "Широк център" и входно изходните артерии на града - бул. "Цар Борис III", бул. "Сливница",бул. "Царица Йоана", бул. "Т.Александров", бул. "Ботевградско шосе", бул. "Цариградско шосе", бул. "Владимир Вазов", бул. "Симеоновско шосе", бул. "Черни връх", бул. "Мария Луиза" и др. В проекта за контролираните кръстовища попадат 20-те от Интегриран градски транспорт на София – пред завършване на интеграция на системата за приоритетизация на превозни средства от мрежата на обществен градски транспорт. Проектът е "Доставка, монтаж и интегриране на интелигентна система за управление на трафика" по ИГТ София Стойността му е 7 979 000 лв. без ДДС. Изпълнител е "Телелинк" ЕАД. От проекта за ИГТ на София остана обновяването на трамвая. То ще бъде завършено заедно с кръстовището на две нива на бул. "Иван Евст. Гешов" и бул. "България" и строителството на трети метродиаметър. Това е етап ІІ на "Реконструкция на трамваен релсов път, контактна и кабелна мрежа по бул. "България" от бул. "Витоша" до ухо "Борово" с изпълнител "СК-13". Проектът в Русе изцяло модернизира инфраструктурата на града През последните две години община Русе реализира проект "Интегрирана система за градски транспорт на град Русе", чрез който инфраструктурата на града изцяло се модернизира. Проектът се реализира с финансовата подкрепа на оперативна програма "Регионално развитие" Резултатите са свързани с: изграждането на един подлез за ОГТ, пешеходци и велосипедисти, реконструирани пешеходни подлези и надлези с условия за хора с увреждания, с което се отчита 3% увеличение на използване на масовия градски и обществен транспорт (включително хора с увреждания) и 1600 привлечени пътници от леките автомобили дневно, с което се намаляват емисиите парникови газове (СО2 и еквивалентни ) с 8 т/год. На 100 спирки на обществения градски транспорт са с монтирани електронни информационни табла, с което спестеното време за пътуване е над 390 хил. часа. Обособена е 1.2 км бус лента, изградени са 14 км велоалеи. По проекта са реализирани: електронна система за таксуване на пътниците; система за контрол и управление на обществения транспорт и електронни информационни табла, базирана на GPS; улеснен е достъпът на обществения градски транспорт (ОГТ) по бул. "Цар Освободител"; изграден е подлез при жп линията за свързване на кв. "Родина" с центъра на града; подобрена е достъпността до обществения градски транспорт (ОГТ) в кв. "Чародейка"; извършена е рехабилитация на тролейбусната инфраструктура – стълбове и контактна мрежа; подобрени са достъпът до спирките на ОГТ и безопасността за пешеходци и велосипедисти на бул. "България". Общата стойност на проекта е 29 256 115,47 лв., от които финансирането по Оперативна програма "Регионално развитие" е 26 007 509,51 лв., собственият принос на Община Русе - 3 248 605,96 лв. Изпълнението на един от ключовите обекти по проекта - инженеринга за реконструкция на кръговото двежение при бул. "Липник" е на "Монолитпътконсулт Груп", в състава на което са: "Пътинженеринг" АД, Русе, "Джи Ти Ер Груп" ЕООД и "Инжконсултпроект" ООД и "Монолит" АД Хасково. Електронното таксуване в градския транспорт на Пловдив стартира през април догодина Дейностите по трите компонента на транспортния проект в Пловдив, в който се инвестират 44 306 947,25 лв. от ОП "Регионално развитие", ще бъдат приключени до 31 декември. Неговото реализиране променя основно системата за управление на градския транспорта и на трафика в града, а с изграждането на 48 км велоалеи се осигурява възможност за алтернативно предвижване, подчерта кметът Иван Тотев. За 1 април 2016 г. се предвижда стартът на системата за електронно таксуване в масовия градски транспорт. В момента активно се работи върху наредбата, която да унифицира превозните документи – билетите, смарт картите, уточняват се отстъпките. На 354 спирки се извършва монтаж на информационни модули, които в реално време ще показват движението на автобусите. Целият инженеринг на системата за електронно таксуване и информация за пътниците се изпълнява от испанската фирма "Индра Системас" С.А. с подизпълнител СРИ България ЕАД. Договорът е на стойност 19 570 062 лв. с ДДС На финал е изграждането на Системата за контрол и управление на трафика. Проектът, на стойност 6 223 620 лв., включва подмяна на светофарните системи и изграждане на видеонаблюдение на 50 кръстовища, както и доставка на сървъри и видеостена за Центъра за управление на трафика, разположен в новата административна сграда на бул. "Шести септември". В момента се извършва и окончателното окомплектоване на автобусите с GPS устройства. Изпълнител е Консорциум "Пловдив Интелигентни Транспортни Системи (ПИТС), в който участват "Телелинк" ЕАД и немската "Шлотхауер&Вауер", с подизпълнители "Анди БГ" ООД и "Транспортни системи" ООД. Стара Загора с изцяло обновен тролейбусен и автобусен транспорт С 14 нови тролеи и 50 нови автобуси се сдоби община Стара Загора по проект "Модернизация и развитие на устойчив градски транспорт", реализиран по ОП "Регионално развитие". Модерните тролеи са с нисък под, климатизирани, с гласова и светлинна сигнализация, с информационна система, осведомяваща пътниците за спирки, време, температура на въздуха и т.н. Те струват 12 650 299 лв. и са доставени от полската компания-производител "Соларис Бъс&Коуч С.А". В изпълнение на транспортния проект в Стара Загора за първи път от 1987 г. насам е извършена рехабилитация на съществуващата въздушно-контактна мрежа (ВКМ) и изградена нова такава - общо над 19 км. Извършен е ремонт и рехабилитация на тролейбусното депо в Стара Загора, доставено е ново оборудване за него, и специализиран автомобил за ремонт и поддръжка на контактната мрежа. Изградени са 8 км велоалеи, които свързват местата за рекреация и зелените площи в града, и са поставени на всички 119 спирки информационни табла с визуална и гласова информация за пътниците в реално време. Общата стойност на транспортния проект е 28 903 503 лв. С анекс към договора община Стара Загора получи от ОПРР още 30 млн. лв. за закупуване на 55 нови дизелови автобуси, произведени в Полша и Чехия. Предстои откриване на модернизираната Автогара Юг в Бургас Пред завършване са последните обекти, включени в мащабния проект "Интегриран градски транспорт на Бургас, който се финансира по ОП "Регионално развитие" и е на обща стойност 67 071 840 евро. Изградена е изцяло нова сграда, на два етажа, в която има чакалня за пътниците и съответните обслужващи помещения. Към самата автогара са оформени и шест места за тръгване на автобусите, както и прилежащ паркинг. В района на автогарата са изградени и две платформи със спиркови заслони, които ще обслужват Бързата автобусна линия. Изпълнител на проекта, на стойност 6 858 490 лв. е "Трейс Груп Холд" АД чрез дъщерното си дружество "Трейс Бургас" ЕАД. Проектът е на "Проектантска организация" ЕАД – Бургас. Пред завършване са и четирите пешеходни надлеза, част от компонент, по който е изградено и кръгово кръстовище "Трапезица". В ход е строителството на Бързата автобусна линия – тече ремонт на трасетата по които ще се движи, ремонт на сфетофарите, които ще и осигуряват приоритет, изграждане на спиркови платформи. Изграждането на BRT линията е разделено на два лота, за всеки от който "МОТТ Макдоналд лимитид" ООД е разработил отделен инвестиционен проект. ,Изпълнител е "Автомагистрали - Черно море" АД. Изградена и функционираща е Централна автобусна спирка, разположена по трасето на бързата автобусна линия (BRT) по бул. "Сан Стефано", в близост до пресечката на булеварда с главната улица "Александровска". Изграждането и е ключов момент в интегрирането на системата за бърз автобусен транспорт в градоустройствената схема на Бургас. Изпълнител на строителството е "Щрабаг" ЕАД, гр. София. Едновременно с изграждането на трасето на Бързата автобусна линия, община Бургас стартира кампания по обсъждане и въвеждане на нова транспортна схема. Ще бъде въведена интегрирана система, която ще работи с електронни карти. Съществуващите в момента 19 автобусни линии ще бъдат редуцирани до 12 и ще покриват 90 процента съществуващите маршрути. Във Варна кипи трескава работа по редица компоненти от проекта за интегриран градски транспорт До 9 януари 2016 г. трябва да приключат всички дейности по компонентите на проекта за интегриран градски транспорт на Варна, който се финансира по ОП "Регионално развитие". Общият бюджет на проекта е 114 млн. лв., като дейностите по него са разпределени в 10 компонента, голяма част от които са в процес на изпълнение в момента. В ход е изграждането на системата за информация на пътниците в реално време. Електронни табла за информация ще бъдат инсталирани на всяка спирка по трасето на Бързата автобусна линия. В процес на изграждане е и трасето на Бързата автобусна линия (BRT). В рамките на компонента се извършва рехабилитация на пътното платно и изграждане на 60 нови спирки по трасето. Паралелно с тях се извършват и мероприятия за подобряване на достъпността – понижаване на тротоари, полагане на настилки срещу заледяване и др. Голяма част от спирките вече са оборудвани с машини за продажба на билети, част от електронната автоматизирана билетна система. Допълнително 24 машини за продажба на билети ще бъдат монтирани на стратегически места в града. Ще бъдат доставени и 150 000 броя смарт-карти, които ще служат за зареждане на различни тарифни планове и ще се предоставят безвъзмездно на ползвателите. Предстои инсталирането на система за автоматизирано управление на светофарните уредби, която да осигури предимство на автобусите на кръстовищата на Бързата автобусна линия. В процес на изграждане са и новите велоалеи - три основни трасета с обща дължина 14.5 км, както и две връзки със съществуващите алеи от 1,8 км и 16 км велоалеи. Предвижда се поставянето на 50 съоръжения за безплатно паркиране на велосипеди, всяко с 8 до 12 места, както и указателни табла, показващи маршрута на велоалеята. Изпълнител на четири компонента от проекта, свързани с въвеждане на интелигентни транспортни системи – автоматизирана билетна система, инсталиране на система за осигуряване на предимство на МГОТ на кръстовищата, изгражданена система за информация на пътниците в реално време и на център за управление на масовия градскитранспорт е ДЗЗД "Обединение модерен транспорт" гр. София. В обединението влизат "Балистик сел" ЕООД, "Бонима" ЕООД, "Интрасофт интернешънъл България" ЕООД, "Ериксон телекомуникейшън България" ЕООД и "Ериксон" ЕООД, Белград. Изпълнител на други три компонента на проекта – изграждане на ВRT линията, велоалеите и подобряване на мерките за достъпност е "Арма" ДЗЗД, обединение на Хидрострой" АД и "Инжстройинженеринг" ЕООД. Приключват строителните дейности по проекта в Плевен До 31 декември се очаква да приключат строителните работи по изграждането на новото тролейбусно депо и по обновяването и разширяването на въздушно-контактната тролейбусна мрежа в Плевен, които се изпълняват по проекта "Интегриран градски транспорт на Плевен". Изградени са четири нови участъка от тролейбусната мрежа с обща дължина 7400 м и шест нови спиркоместа на обществения транспорт, поставени са 443 бр. нови стълбове, носещи контактната мрежа; изградени са 3900 м подземни кабелни трасета; монтиран е нов контактен проводник с обща дължина 27 414 м. Приключва изпълнението на: компонент 1 "Система за управление и контрол на масов градски обществен транспорт", на компонент 6 "Интелигентна транспортна система", компонент 7 "Облагородяване на спирките на градски транспорт" и компонент 8 "Изграждане на велоалеи". Изградени са осем маршрута от велоалейната мрежа с обща дължина 10 499 метра. Изпълнители на двата най-мащабни компонента по проекта са: за депото - софийското обединение "Стройдепо - Плевен", в състава на което са "Инфраструктурно строителство" ЕООД – водещ партньор и унгарското дружество "КЕЛЕТ-УТ Епитьоипари, Берухазо еш Салитманозо Корлатолт Фелельошегю Таршашаг", за обновяването и разширяването на въздушно-контактната тролейбусна мрежа - ДЗЗД "Обединение Електротранспорт – Плевен", в състава на което са "Строймонтаж" ЕООД, Пазарджик, и "Келет УТ" – Унгария. Партньор на община Плевен в реализацията на проекта е "Тролейбусен транспорт" ЕООД. Началото му е през юли 2012, изпълнението е 43 месеца, като се очаква се проектът да приключи през февруари 2016 г. Общата стойност на проекта е 20 631 484.41 лв.
Източник: Строителство Градът (22.12.2015)
 
Трейс строи завод край Бойчиновци Трейс Груп Холд обяви намеренията си за изграждане на завод за асфалт, както и завод за варови и бетонови разтвори и строителни материали. Съоръжението се планира да бъде изградено в село Ерден, община Бойчиновци. То ще разполага, както с необходимите складови помещения, така и с учебен център за обучение на работници за пътното строителство, строителството на инженерни мрежи и високо строителство. Очаква се заводът да може да произвежда годишно около 130-150 хил. тона асфалт. Само в последния месец компанията сключи няколко големи договора. Първите бяха за съответно 9,5 млн. лв. и 4,5 млн. лв. за обекти в Столична община, а преди около 10 дни и за София Тех Парк, отново на стойност 9,5 млн. лв. Трейс Груп Холд прогнозира, че очаква да завърши 2015 г. с продажби за 390 млн. лв., което би представлявало ръст от 13,2% спрямо предходната година.
Източник: Стандарт (29.12.2015)