Новини
Новини за 2003
 
Софийската фирма Випег АД е станала собственик на 22 066 акции на Слънчев бряг холдинг. Пакетът в размер на 5.73% от капитала на бившия приватизационен фонд е придобит на 3 февруари, разкри Българската фондова борса-София. Досега фирмата не е била сред акционерите на Слънчев бряг холдинг. Интересно е, че на 3 февруари на борсата са регистрирани две сделки за едри пакети от акции на холдинга. На блоковия сегмент на БФБ-София са минали 18 713 акции при единична цена от 5.11 лв. На същата цена, но при нормалната търговия е сключена сделка за други 19 138 акции. Слънчев бряг холдинг е сред малките бивши приватизационни фондове, но акциите му се радват на висока ликвидност на фондовата борса. Причината е наличието на много дребни акционери, които притежават съществен дял от капитала на дружеството. Основна част от портфейла на холдинга представляват държаните от него акции на курорта Слънчев бряг.
Източник: Пари (17.02.2003)
 
"Слънчев бряг холдинг" е инвестирал близо 1.7 млн. лв. от паричните си средства в акции на Първа източна международна банка (ПИМБ), сочи справка от отчета на бившия приватизационен фонд към 31 декември 2002 г. Дружеството е осъществило сделка за 310 хил. книжа от банката, които са равни на 1.55% от нейния капитал. Цената на операцията е 1 698 800 лв., или 5.48 лв. за акция. Досега основният актив на холдинга бяха около 280 хил. акции от преобладаващо държавния "Слънчев бряг" АД и печалбата му идваше от изплащаните от това дружество солидни годишни дивиденти. Амбициите на "Слънчев бряг холдинг" бяха да инвестира получените средства в туристически обекти в курорта, например хотел или парцел за ново строителство. "Не успяхме да направим такова вложение и затова решихме да се насочим към други отрасли", заяви във вторник изпълнителният директор на бившия приватизационен фонд Николай Николов. "Планираме и други инвестиции, но ще ги огласим, когато се вземе окончателно решение за тях", добави той. Промяната в посоката на движение на финансовите ресурси на холдинга вероятно е следствие от влизането на нови хора в съвета на директорите му през миналото лято. Тогава бе направен опит за превземане на дружеството, след като инвестиционният посредник "София интернешънъл секюритиз" закупи около 20% от капитала му. Това бе достатъчно за придобиване на контрол, тъй като до този момент нямаше акционер с повече от 5% от акциите на холдинга. Впоследствие книжата на посредника бяха изкупени на фондовата борса по 17.73 лв. (за сравнение сега акциите на "Слънчев бряг холдинг" струват 5 лв. едната). Така основни собственици с по над 5% от капитала станаха "Импетус" - Бургас, и "Нови имоти" ЕООД - София. На общото събрание от 23 юни 2002 г. пък за член на съвета на директорите беше избран Валери Йосифов - преподавател по финансов контрол в УНСС. По-малко известен факт от неговата биография е, че преди години е бил председател на надзорния съвет на "Секюрити иншурънс къмпани" (СИК). За бившата силова групировка се твърди, че чрез различни офшорни компании и физически лица контролира по-голямата част от акциите на ПИМБ. Трудно е да се прецени каква е реалната стойност на акциите на банката, защото те не се търгуват на фондовата борса. Отчетът на финансовата институция за деветмесечието на 2002 г. обаче показва, че платената от "Слънчев бряг холдинг" цена от 5.48 лв. за акция е твърде висока. Ако това е реалната стойност на книжата, то пазарната капитализация на банката би трябвало да бъде над 110 млн. лева. В същото време такъв е размерът на всички активи на ПИМБ, включително депозитите и привлеченият ресурс от други банки. Според счетоводния отчет капиталът плюс резервите на банката е 24.164 млн. лв., а печалбата й е равна на 1.382 млн. лева. "Нашите разчети показват, че една акция от ПИМБ струва 9 лева", сподели Николай Николов. Той допълни, че холдингът ще закупи и още книжа от ПИМБ, ако се предлагат.
Източник: Дневник (19.02.2003)
 
Съветът на директорите на "Слънчев бряг холдинг" - АД, Слънчев бряг, на основание чл. 223 ТЗ свиква редовно общо събрание на акционерите на 29.VI.2003 г. в 9 ч., в к. к. Слънчев бряг, адм. сграда "Капитално строителство", при следния дневен ред: 1. отчет на директора за връзки с инвеститорите за дейността му през 2002 г.; проект за решение - ОС приема отчета на директора за връзки с инвеститорите; 2. одобряване на годишния счетоводен отчет за 2002 г. и доклада на експерт-счетоводителя; проект за решение - ОС одобрява годишния счетоводен отчет за 2002 г. и доклада на експерт-счетоводителя; 3.приемане на решение за разпределение на печалбата за 2002 г.; проект за решение - ОС приема решение за разпределение на печалбата за 2002 г.; 4.освобождаване на членовете на СД от отговорност за дейността им през 2002 г.; проект за решение - ОС освобождава членовете на СД от отговорност за дейността им през 2002 г.; 5. назначаване на експерт-счетоводител за 2003 г.; проект за решение - ОС назначава предложения експерт-счетоводител. Поканват се акционерите или техни упълномощени представители да присъстват на събранието. Регистрацията на присъстващите започва в 8 и приключва в 9 ч. За участие в ОС акционерите представят валиден документ за самоличност. Упълномощените представители представят своите изрични пълномощни, съобразени с изискванията на ЗППЦК, до 15 ч. на 28.VI.2003 г. в офиса на дружеството. Писмените материали по дневния ред са на разположение на акционерите в офиса на дружеството, к. к. "Слънчев бряг", адм. сграда "Кап. строителство". При липса на кворум на основание чл. 227 ТЗ събранието ще се проведе същия ден в 10 ч., на същото място и при същия дневен ред.
Източник: Държавен вестник (16.05.2003)
 
Осем години след началото на масовата приватизация, бившият приватизационен фонд "Асенова крепост" АД - Асеновград, е на път да падне в ръцете на корпоративните пирати. Това стана ясно, след като в понеделник петима акционери, които притежават 7% от неговия капитал, или над 20 хил. акции, поискаха свикване на общо събрание. Като точка девет в проекта е предложено да се гласува за избор на нови членове на надзорния съвет на дружеството. На пазара се говори, че група от инвеститори вече са придобили с хиляди акции повече, отколкото притежават учредителите на бившия приватизационен фонд. Затова и според запознати битката е с предизвестен край. Ако замисълът на т. нар. корпоративни пирати успее, това ще бъде първият случай на смяна на управлението на фонд в България след преврат от нови акционери. През 2002 година такива опити бяха направени със "Слънчев бряг холдинг" и инвестиционното дружество "Индустриален фонд", но в крайна сметка превземателите се спазариха да продадат акциите си на мениджърите. Като че ли този път такъв вариант не се допуска. Според запознати шефовете на фонда притежават не повече от 2-3% от капитала на холдинга, който е общо 356 хил. лева. През последните седмици те направиха опит да натрупат повече книжа чрез инвестиционния посредник "Елана", но действията им засега се оказват закъснели. "До ден-два управителният съвет ще реши дали да свика общо събрание по молбата на групата акционери", заяви директорът за връзки с инвеститорите на холдинга Даниела Кирякова. Ако това не стане, съгласно Закона за публичното предлагане на ценни книжа събранието може да се свика и с молба до съда. Любопитно е, че годишното общо събрание по закон трябва да се проведе до края на юни. Такова не е свикано и вероятно още през следващите дни Комисията за финансов надзор ще наложи принудителна мярка за извършването на такива действия. Битката между групата на сегашните управители и пиратите е за близо 400 хил. лв. в банковите сметки на холдинга и за дяловото му участие в три дружества. Холдингът е собственик на 13.59% от капитала на местното дружество за производство на опаковки "Асенова крепост". Този дял е равен на 2.344 млн. лв., ако се изчислява според нетните активи на компанията, или на 500 хил. лв. по пазарна цена на акциите. Освен това холдинг "Асенова крепост" притежава 51.39% от асеновградското дружество "Асела" АД, както и 33.97% от производителя на пластмасови щипки "Емпи" - Тополово. Холдингът има и по-малки дялове в "Лукойл Нефтохим", "Неохим", "Капитан Дядо Никола", "Химко" - Враца, и "Каучук" - Пазарджик.
Източник: Дневник (19.06.2003)
 
Слънчев бряг холдинг АД, Слънчев бряг няма да разпределя дивидент за 2002 г., съобщи Директорът за връзка с инвеститори г-жа Стелиана Бетонова след общото събрание на дружеството, което се проведе на 29 юни. Слънчев бряг холдинг отчете печалба в размер на 3 643 000 лв.за 2002 г.
Източник: Капиталов пазар (01.07.2003)
 
Около 3 лв. за акция, или 5.951 млн. лв., е печалбата на "Слънчев бряг" АД за първото полугодие на 2003 г. Приходите от дейността на дружеството са за 16 млн. лв., като почти всички са от продажба на обособени части. През последните години "Слънчев бряг" продаде по-голямата част от хотелите и другите обекти в курорта. Приходите от тези продажби се разпределят като дивиденти между акционерите и се инвестират в инфраструктурата на компанията. Над 9 млн. приходи е реализирало туристическото дружество от продажбата на незастроени парцели. За разлика от 2002 година по-малко са постъпленията от прилежащи към хотелите терени. Направените инвестиции в дълготрайни материални активи са за 30.96 млн. лева. Това е и причината за рязкото намаляване на паричните средства до 8 млн. лева. Те могат да се похарчат много бързо за задължения към доставчици, които са за 9.5 млн. лв., както и за дивиденти. В края на юни акционерите на дружеството (75% от книжата се притежават от държавата, а останалите се търгуват на фондовата борса) гласуваха за разпределянето на над 11 млн. лв., или по 5.67 лв. за акция, преди 15% данък върху дивидентите. По закон изплащането на тази сума трябва да започне от 30 септември. От друга страна, дружеството има вземания за предплатени услуги за 6.132 млн. лева. Сред по-съществените събития през изтеклия период е придобиването на лиценз за енергоразпределение на територията на курортния комплекс, което стана с решение на Върховния административен съд. "Слънчев бряг" има две възможности за продажба на енергийната инфраструктура, коментира в отчета си изпълнителният директор Малина Бакалова. Едната е обособяването в отделно дружество и последващата му продажба. Другата е продажба на притежаваните инсталации по пазарни цени на "Енергоразпределение - Стара Загора". През октомври се очаква да се пласират нови три урегулирани парцела, собственост на компанията. Няколко малки парцела трябва да влязат в активите на дружеството след предприетите мерки за промяна на границите на плажната ивица. "Слънчев бряг" АД получава и пари за водоснабдителни услуги от собствениците на хотели в курорта.
Източник: Дневник (05.08.2003)
 
Скандалът около смесеното дружество „София сити къмпани“, учредено между двата тура на местните избори, на което впоследствие са били прехвърлени тихомълком единайсет имота от Южния парк, хвърли известна светлина върху начините, по които е била управлявана общинската фирма „Софийски имоти“ досега. Смесените дружества са един от начините за нейното източване, но не единствен. Проверката на специално създадената временна комисия от деветима общински съветници е все още в началото си и вероятно далеч по-скандални ще се окажат многобройните продажби, замени, прехвърляния на имоти, тайните и явните спонсорства на спортни отбори, концерти и благотворителни акции, извършвани от „Софийски имоти“ през годините. Става дума за огромен масив от информация, чието обработване ще отнеме време. Не случайно комисията поиска справки и документи само за сделките на фирмата през последната година. Случаят със „София сити къмпани“ не е прецедент. Не по-малко скандална може да се окаже и смесената фирма „Парк Мария Луиза“, в която преди изборите също без търг или конкурс са били прехвърлени някои от най-хубавите имоти в Борисовата градина в София. Подобни сделки са били сключвани и в минали години, но досега по нито една от тях не е имало такъв отзвук заради спуснатата информационна завеса около дружеството. Справка в Държавен вестник и регистъра БУЛСТАТ показва, че в момента фирмата участва в общо 13 смесени дружества . При внимателен поглед върху акционерите и съдружниците в тях става ясно, че фирмата е прибягвала често до сдружения с хора и фирми, близки до СИК и ВИС-2. Макар формално да враждуват помежду си в много бизнеси, двете бивши силови групировки са успели да постигнат завиден паритет в партнирането със „Софийски имоти“. Ново „сити“ в Южния парк В съботния си брой преди седмица „24 часа“ съобщи, че „Софийски имоти“ е прехвърлила най-апетитните парчета от Южния парк в капитала на новосъздаденото дружество „София сити къмпани“. Става дума за 11 парцела с обща площ от над 54 декара. Това са предимно зелени площи и пешеходни алеи в парка зад хотел „Хилтън“, които според регулационния план са предвидени за строителство на развлекателен комплекс, включващ закрит плувен басейн, концертна зала, изложбен комплекс, клубен център, административна сграда, тенис кортове, ресторант, сладкарница и други. Имотите са прехвърлени като непарична вноска (апорт) от страна на „Софийски имоти“ в капитала на „София сити къмпани“. Това дружество е учредено на 29 октомври - три дни след първия тур на местните избори. Решението на съда, с което са вписани прехвърлените имоти в капитала на новото дружество, е от 4 ноември - дни преди първото заседание на новите общински съветници. Единайсетте парцела са оценени на 6 239 000 лева, което въпреки всички условности е доста под пазарната цена на земята в тази част на столицата. Според брокери на недвижими имоти стойността на апортираните парцели може да достигне и десетки милиони евро, ако за тях бъде проведен конкурс или търг. Вместо публично предлагане шефовете на „Софийски имоти“ с одобрението на Столичния общински съвет са прехвърлили тихомълком безценните парцели на „София сити къмпани“. По този начин капиталът на смесената фирма е увеличен от 50 000 лева на 18 400 000 лева. Това едва ли е най-фрапиращият случай на изваждане на имоти и прехвърлянето им в капитала на смесени фирми, но е особено показателен за морала на част от членовете в новата „дясна“ коалиция. Очевидно се е бързало, тъй като учредяването на дружеството и прехвърлянето на имотите е станало в рамките на една седмица, докато вниманието на всички беше заето с местните избори. Още по-фрапиращ е фактът, че съдружници на общинската фирма в новото дружество са структури, близки до бившата силова групировка СИК. „Софийски имоти“ притежава 34% от акциите на новото дружество. Останалите са поделени между два бивши приватизационни фонда - „Стара планина холд“ и „Слънчев бряг холдинг“, които притежават съответно по 34% и 32% от акциите. И в двете дружества като собственици фигурират офшорни компании - структури, които често се използват за прикриване на собствеността. В ръководствата и на двата холдинга пък участват лица, свързани в миналото с бившата групировка СИК. В управата на „Стара планина холд“ участва Евгени Узунов, последният първи секретар на ЦК на ДКМС преди десети ноември, който впоследствие беше изпълнителен директор на Първа източна международна банка (ПИМБ), смятана за свързана със сикаджии. Първото официално потвърждение, че борците контролират банката, се съдържаше в доклад на Националната служба за сигурност от октомври 1995 г. В него се казваше: „Като най-фрапиращ пример може да се посочи фактическото обсебване на ПИМБ от силовата и криминално проявена групировка, действаща под прикритието на ЗПАД СИК и „Интергруп“ АД.“ Освен „Интергруп“ и СИК през годините участие в банката имаха фирмите „Бухал“ на Рахмат Сукра, „Омега“ на Румен Николов-Пашата и други фигури, известни със спортното си минало. През последните години банката беше старателно изчистена от всички по-явни следи за присъствие на бившата силова групировка, но все още сред акционерите и фигурира дружеството „Интерпетролеум енд партнерс“. Съдружници в него са Младен Михалев-Мад­жо, Румен Николов-Пашата и Венцеслав Стефанов. Сегашният председател на управителния съвет на ПИМБ Анна Събева също е в борда на холдинга. В ръководството на „Слънчев бряг холдинг“ пък участва преподавателят от УНСС Валери Йосифов, който е бивш председател на надзорния съвет на СИК. Узунов и Йосифов участват и в съвета на директорите на „София сити къмпани“ като представители на двата холдинга. Негов председател е Тошко Добрев, който беше принуден да освободи поста на изпълнителен директор в „Софийски имоти“ преди изборите, тъй като по новия закон за местното самоуправление общинските съветници нямат право да участват в бордовете на фирми. Добрев беше втори в листата на коалицията между „Гергьовден“, БЗНС-“Народен съюз“ и Демократическата партия, придобила популярност като „Баба, дядо и внуче“. В борда на „София сити къмпани“ е вписан и новият шеф на „Софийски имоти“ Петър Савов, който беше заместник на Тошко Добрев доскоро. Между другото Савов е и в ръководството на Асоциацията на българските оценители. След като се разбра за скандалните апорти, в суматохата около изборите председателят на новия Столичен общински съвет (СОС) Владимир Кисьов заяви, че ще бъде извършена пълна проверка и сделката може да бъде разтрогната. Според юристи тя може да се окаже и незаконна по чисто формални причини, тъй като към датата на прехвърляне на имотите Тошко Добрев вече е бил избран за общински съветник. А като такъв той не е имал вече право да участва в бордовете на дружества. След разшумяването на скандала Добрев заяви, че вече е подал документи за освобождаване от ръководството на „София сити къмпани“. Общинските съветници обаче може да използват това нарушение на закона с няколко дни като основание за разтрогване на сделката. Веднага след изборите Тошко Добрев беше избран и за председател на общинската Комисия по архитектура, градоустройство и жилищна политика, с което влезе в троен конфликт на интереси. Решението, на което е основана сделката, е гласувано от предишния СОС, когато председател беше Антоан Николов. От самото и създаване досега фирмата „Софийски имоти“ винаги е била в неговата зона на влияние, а шефът и Тошко Добрев винаги е бил смятан за едно от най-доверените лица на Антоан Николов. Докладната за апортирането на 11-те имота пък е била внесена от Красимир Арсов, бивш директор на „Чистота - София“ и шеф на работническо-мениджърското дружество, изкупило фирмата впоследствие, който също е смятан за приближен на Антоан Николов. Футболният отбор на „Славия“ Надписът „Софийски имоти“ в последните години неизменно е върху фланелките на най-стария футболен клуб в България. Фирмата стана спонсор на белите в края на 1998 г. Договорът първоначално беше за една плюс три години, а задълженията на фирмата включваха освен спонсорство и съвместни инвестиции, подобрение на спортната база и други подобни. Фирмата получи разрешение от СОС да придобие 34% от акциите на акционерното дружество „Професионален футболен клуб Славия - 1913“. Участието и беше под формата на първоначална вноска от 25 000 000 неденоминирани лева и апорт на терени, представляващи общо 242 декара земя в квартал „Овча купел“, където се намира стадионът на „Славия“. Останалите акционери са физически лица, повече или по-малко свързани със СИК. Най-голям пакет от акциите - 25%, притежава Венцеслав Стефанов. Той е един от учредителите на небезизвестната фирма „Интергруп енд партнърс“ ООД, в което участваха Младен Михалев-Маджо и Румен Николов-Пашата. По-късно дружеството беше пререгистрирано като АД и в него като акционери влязоха Милчо Бонев-Бай Миле, както и нашумелите покрай стрелбата в „Ескейп“ Красимир Маринов-Маргина и Дмитрий Минев-Руснака. „Интергруп енд партнърс“ беше дъщерната структура на СИК, занимаваща се с внос и търговия на горива. Венци Стефанов е съучредител и на другата петролна фирма на сикаджии - „Интерпетролеум енд партнърс“ ООД, отново заедно с Пашата и Маджо. Стефанов има още дузина участия във фирми на бившите борци. Самият Младен Михалев също притежава 10% от акциите на АД-то. Приближеният до него Антон Григоров е собственик на други 20%, а бившият адвокат на сикаджиите Георги Лялев притежава 5% от акциите. Партньорството с ВИС-2 Доказателства за връзки между общинари и силовата групировка могат да се открият във фирмените регистри. Сред съдружниците в създадената през 1997 г. фирма „Гала Интербилд“, са Антоан Николов, Георги Василев - бившият шеф на общинската фирма „Паркинги и гаражи“, а после и на приватизираната „Паркиране и гаражи“. В общинските среди отдавна се говори, че в бизнеса с паркингите Василев е подставеното лице на бившата ВИС и че всъщност „Паркиране и гаражи мениджмънт“ - дружеството, което купи общинската фирма „Паркиране и гаражи“, е контролирано от групировката. Съдружник в „Гала Интербилд“ е и Методи Методиев, по-известен като Мето Илиянски. Неговото име според служители на НСБОП се свързва най-често с контрабандата през границата, а в последно време и с трафик на наркотици. Миналата седмица Мето Илиянски загадъчно изчезна, като според близките му той е бил отвлечен (повече подробности на стр. 17). Първото съвместно дружество с висаджии е „Софийска компания за строителство и развитие“. Фирмата е учредена през юли 1997 г. Освен „Софийски имоти“ в акционерното дружество като учредител участва и фирмата „П.А.П. - 94“ ООД. Това е една от структурите до бившата силова групировка ВИС-2. Собственици на фирмата по това време са Диян Пачеджиев и „ВАИ инвест холдинг“, представлявано от Георги Илиев, брат на убития бос на групировката Васил Илиев. Последната фирма е известна като икономическата структура на ВИС, под чийто контрол функционираха дълги години всички по-големи бизнеси на групировката. При учредяването на дружеството е решено двамата съакционери да притежават по 50% от капитала, който е в размер на 1000 лева. С устава при самото учредяване „Софийски имоти“ се задължава да апортира (прехвърли) впоследствие в капитала на дружеството три от своите имоти. Става дума за терен в Зона Б-4, намиращ се на ул. „Опълченска“, почивна база и поликлиника в Несебър, представляващи незавършено строителство, както и спортната зала „Люлин“, също представляваща незавършено строителство с възможност за промяна на предназначението. Година след учредяването акционерите вземат решение за вдигане на капитала, но за апортната вноска са подбрани други имоти - терен в Борисовата градина, местността „Погребите“ (до „Софияленд“), с обща площ 3376 кв. метра, отреден за строителство на бензиностанция, както и терен в жк „Бели брези“, намиращ се на ъгъла на бул. „България“ и ул. „Битоля“, с обща площ 3500 кв. метра, предназначен за изграждане на магазини. Двата имота са оценени от вещи лица, назначени от съда, за скромната сума от 257 135 лева. По това време съдружник на общинската фирма вече е друго дружество - „Юпи Ем“ ООД. В документите, приложени към фирменото дело, никъде не пише кога и как е станала смяната на собствеността върху притежаваните първоначално от „П.А.П.-94“ акции, както и дали „Юпи Ем“ се явява правоприемник на висаджийската фирма. Посочено е само, че след увеличението на капитала новият съдружник продължава да държи 50% от акциите, тъй като той е извършил съответната парична вноска. Според Държавен вестник съдружници в „Юпи Ем“ първоначално са три физически лица - Петър Цървенков, Пламен Манолов и Юлиян Иванов. Последният впоследствие напуска и на негово място като съдружник е вписан Юлиян Цеков, който е бил съдружник на покойния шеф на ВИС-2 Васил Илиев в хасковското дружество „Шанс - 93“ ООД. След апорта на имотите капиталът нараства до 515 270 лева. Впоследствие общото събрание на акционерите взема решение за изваждане на един от терените от капитала, тъй като се оказва, че той е бил включен неправомерно в активите на „Софийски имоти“. Става въпрос за парцелът между бул. „България“ и ул. „Битоля“. Имотът е бил вписан като обособена част от друг парцел, който обаче е бил публична общинска собственост. От това следва, че той не може да бъде прехвърлян или продаван. Извършеното постфактум разкритие на тези обстоятелства принуждава „Софийски имоти“ да го извади от капитала на смесеното дружество и да внесе на негово място парична вноска в размер на 64 388 лева. Граждански протести По-нататък съдбата на имота е още по-интересна. След решение на СОС той е обявен за частна общинска собственост и продаден. Вместо магазини вече се предвижда строителството на бензиностанция. Според нотариален акт, с който „Капитал“ разполага, 1500 кв. метра от парцела са били прехвърлени на „Софийска компания за строителство и развитие“ за сумата от 75 хил. лева. Това прави по 50 лева за кв. метър - цена, която е в пъти по-ниска от пазарната. Според оценки на брокери квадратен метър земя за бензиностанция в този район може да достигне и цена от 300 евро. Още през юли живеещите в съседните блокове граждани завеждат дело срещу общината заради предвидения строеж на бензиностанция. Съставена е и подписка, зад която застават 600 души. Протестите им обаче не спират строителството, въпреки че в непосредствена близост има четири детски градини. Малко след местните избори работници от общинската фирма „Озеленяване“ изсичат дърветата. На 20 ноември на обекта се изсипват работници и започва трескава работа. Целият квартал се вдига на бунт. Според живеещите в „Белите брези“ разрешението за строежа на бензиностанция е било дадено от главния архитект на столицата Стоян Янев дни преди да бъде наложен мораториум върху строежа на бензинови колонки миналото лято. В квартала се говори, че ползватели на бъдещия комплекс от бензиностанция, магазин и бизнес сграда ще бъдат структури, свързани с „ВАИ холдинг“. Протестите ще продължат и през следващата седмица. Плажът „Мария Луиза“ също е даден на близки до групировката ВИС. Сделката е минала тихомълком през лятото на тази година. Използвана е същата схема като с имотите от Южния парк - за целта е създадена специално смесена фирма, в която са апортирани голяма част от Борисовата градина, лятната къпалня и летният театър. Става дума за имоти в идеалния център на столицата, които без търг или конкурс са апортирани в капитала на смесеното дружество „Парк Мария Луиза“ АД. Фирмата е учредена на 26 март 2003 г. Съучредители са „Софийски имоти“ и дружеството „Енджел“ ООД. Съдружници в него са Румен Андреев и „ВАИ холдинг“ ООД, представлявано от Георги Илиев. Първоначалният капитал е 50 000 лева. „Софийски имоти“ придобива 245 акции, а дружеството на ВИС 255 акции - всички с номинал 100 лева. Учредителното събрание задължава съвета на директорите в срок до две години да увеличи капитала на дружеството до 1 000 000 лева. Не е посочено изрично по какъв начин да стане това - чрез парична вноска от акционерите или чрез апорт на недвижимо имущество. Идеята очевидно е била това да стане чрез прехвърляне на имоти, фигуриращи в капитала на „Софийски имоти“. Доказателство за това е протокол от заседанието на съвета на директорите на фирмата, проведено на 13 март 2003 г. Петимата членове на борда упълномощават Тошко Добрев да апортира имоти на дружеството при бъдещото увеличение на капитала на „Парк Мария Луиза“ АД. Увеличението на капитала е гласувано на 30 юни, когато се провежда общо събрание на акционерите на „Парк Мария Луиза“ АД. Решено е капиталът да нарастне от 50 000 лева на 5 212 400 лева, което да стане чрез апорт на земя и сгради от „Софийски имоти“ и парична вноска от „Енджел“ ООД. По този начин в капитала на смесено дружество се озовава лятната къпалня „Мария Луиза“ заедно с прилежащите и терени с площ от 30 декара и постройки - ресторанти, барове, фитнес салон, съблекални, кабини, душове, тоалетни, административни стаи и складове. В капитала на дружеството е апортиран и летният театър в Борисовата градина заедно с прилежащите му терени от 25 973 декара. Оценката на тези имоти е извършена от три вещи лица, назначени от съда, които са използвали два метода на оценка - по възстановителна стойност и по сравнителна стойност. Така в крайна сметка те са поставили пазарна цена на сградите и земята в размер на 2 162 400 лева. Оттук е дошло и следващото решение - „Енджел“ ООД да участва в увеличението на капитала с 3 000 000 лева под формата на парична вноска, дължима в двумесечен срок. Имот ли бе да го опишеш Тънкият момент е именно в оценката на имотите, които са апортирани в капитала на новото дружество. В приетите единни стандарти за бизнес оценяване „справедливата пазарна стойност“ е дефинирана като „сума, срещу която едно имущество би сменило собственика си, преминавайки от ръцете на продавач в ръцете на купувач, при което и двамата действат с желание, без да им е оказан натиск, и достатъчно добре познават имащите отношение факти“. Вероятно от формална гледна точка процедурите са били спазени и е трудно да се намерят пукнатини в работата на вещите лица. Друг е обаче въпросът дали може изобщо да се определи пазарна цена на толкова огромен имот в идеалния център на столицата. Единственият начин това да стане е, като се проведе открит търг или конкурс за имотите, на който потенциалните инвеститори да наддават. Точно тази публична процедура, гарантираща интереса на столичани, се заобикаля чрез метода на смесените дружества. Любопитното е, че фирмата „Селф-Соф“ ООД, която също е собственост на висаджии, дълги години беше наемател на къпалнята „Мария Луиза“. Преди време Тошко Добрев твърдеше, че фирмата стопанисва имота срещу наем от 15 000 долара на година. Съдружници в „Селф-Соф“ освен покойния Васил Илиев и брат му Георги Илиев бяха Николай Цветин-Близнака и футболистът Любослав Пенев. Изглежда, Борисовата градина отдавна е запазена територия за висаджии, защото „Енджел“ ООД пък беше наемател в продължение на години на другия голям имот в парка - летния театър, известен в миналото като дискотека „Нерон-2“. Явно, в някакъв момент хората на Георги Илиев са решили, че е по-разумно да заменят договорите за наем с документи за собственост. Така се е стигнало до идеята за смесеното дружество „Парк Мария Луиза“. Неговото създаване и последвалото увеличение на капитала са обосновани единствено от взето решение на СОС от 18 декември 2002 г. Докладната е внесена отново от Красимир Арсов, който очевидно е бил „отговорникът“ за докладните на „Софийски имоти“ в предишния мандат. Точката, касаеща съдбата на къпалнята „Мария Луиза“ и на практика половината от имотите в Борисовата градина, е свряна между много други по-маловажни точки, касаещи технически корекции в предишни решения. Очевидно се е разчитало, че в този вид предложението няма да направи особено впечатление на общинските съветници и ще мине безпроблемно. Използвани са и същите аргументи като в случая със „София сити къмпани“. При прокарването на предложението за изваждане на имотите от Борисовата градина и вкарването им в дружеството с висаджии отново е използвана формулировката „с цел съз­даване на комплексни зони за отдих, развлечение, спорт и обслужване на населението в територии, предназначени за прекарване на свободното време на гражданите“. Ако се остави настрана цинизмът, с който са били извършвани всички тези сделки, е доста спорно доколко самото решение може да служи като правно основание за извършеното прехвърляне на имотите. В него не е посочено нито кое ще е дружеството, на което се прехвърлят имотите, нито кой ще е партньорът в него, нито по какъв начин общината ще следи в бъдеще за интересите си. Посочено е само, че дяловото участие на „Софийски имоти“ не може да бъде по-малко от 34%, но никъде не е поставено изрично условие да се включи в устава на бъдещото дружество изискване за квалифицирано мнозинство от 2/3 при вземане на важни решения, което би осигурило блокираща квота на общинската фирма. Дял от 34% не би могъл да осигури на „Софийски имоти“ влияние върху бъдещото разпореждане с имотите, ако уставът на дружеството предвижда обикновено мнозинство от 50% плюс една акция при гласуване на решения в общото събрание. Случаят е огледално копие на този със „София сити къмпани“ и други смесени дружества. Съвпаденията в методите на прокарване на решенията през СОС, учредяването на дружествата и последващото им захранване с имоти зад гърба на съветниците говорят за отработен модел, по който се е действало години наред. Вместо конкурси - смесени дружества Създаването на смесени дружества за дейности, които би трябвало да бъдат приватизирани, дълги години беше патент на столичните общинари. По този начин се заобикаля Законът за обществените поръчки и дейността се възлага на предварително избран „инвеститор“. В най-голяма степен олицетворение на тази порочна практика беше „Софийски имоти“. Фирмата беше съз­дадена с цел да акумулира имоти, които да служат като обезпечение по заеми за кметството. Впоследствие тази идея беше изцяло загърбена, а фирмата започна да се рои в множество смесени дружества, в които под една или друга форма бяха прехвърляни имоти. Посоката беше точно обратната на тази в държавата. Докато правителството се стремеше да се оттегля от стопанската дейност, приватизирайки предприятия, общината вършеше обратното - създаваше нови. Оправданието на общинарите винаги е било, че само чрез съдружия могат да контролират изпълнението на инвестиционните проекти. В действителност това си беше форма за източване зад гърба на общинските съветници. Нямаше практика на тях да им бъде давана подробна информация за съинвеститорите, за тяхното финансово състояние или предишна дейност. Тези данни обикновено си оставаха само за вносителя на предложението. Когато все пак някой по-буден съветник отбелязваше липсата на такава информация, отговорът на председателя на СОС Антоан Николов в повечето случаи беше в стил „да, прав сте за забележката“. Така точката се отлагаше до следващото заседание, когато отново биваше вкарвана в същия вид. Заради това непрекъснато вадене и вкарване на активи „Софийски имоти“ се превърна във фирмата с най-чести промени в капитала. Само през 1998 г. според Държавен вестник капиталът е изменян 12 пъти! Във всички изброени случаи резултатът е един и същ - вадят се апетитни парчета от общинската земя в идеалния център на столицата и без търг или конкурс се дават на избрани фирми. Едва ли е съвпадение, че в повечето случаи партньори на „Софийски имоти“ се явяват структури на СИК и ВИС. Ако всички сделки на фирмата видят бял свят някога, ще стане ясно каква коалиция от интереси е управлявала столицата досега. Тя не е нито дясна, нито лява, а корупционна.
Източник: Капитал (06.12.2003)
 
Акционерите в "София сити къмпани" са действали светкавично, стана ясно вчера. "В един ден между двата тура на изборите се събира бордът на директорите на компанията, взема се решение кои точно имоти да се апортират, избират се оценители, те обхождат 11 терена от 54 дка в Южния парк, оценяват ги и пишат доклад. В същия ден се събира съдийският състав, разглежда документите, решава, че оценката е обективна, и на другия ден издава съдебно решение, с което създаването на дружеството става факт", разкри общинският съветник от НДСВ Владимир Каролев. Според него дори огромен екип от оценители не може да се справи с тази работа за ден. "За мен това е косвено доказателство за нецелесъобразност и корупция както в "Софийски имоти", така и в съдийския състав", каза той. "Оценката не е извършена за един, а за 2 дни - на 9 и 10 октомври 2003 г.", уточниха членове на общинската комисията за проверка на сделката. "Подобно нещо е доста трудно за която е да е фирма, но не е невъзможно", смятат те. Според други съветници от комисията проверката била поръчана на оценители 20 дена преди решението за апорт на терени. Съдебното решение за регистриране на смесеното дружество е издадено не за един, а за 3 дена, но дори и този срок не е присъщ на бавните съдебни процедури у нас, коментираха членове на комисията. "Уставът на "София сити къмпани" е направен така, че акционерите, които в момента са с мажоритарен дял, могат без да питат представителите на "Софийски имоти" в борда на директорите, да увеличат капитала под условие и един ден общината да се окаже с много малък дял", разкри още Каролев. В устава на "София сити къмпани" има клауза, според която капиталът на дружеството може да бъде вдигнат с обикновено мнозинство, обясниха от комисията. Това означава, че двамата представители на "Софийски имоти" в 5-членния съвет на директорите не могат да попречат на увеличаването на капитала и стопяването на дела им. След това обаче от акционерите зависи дали решението ще влезе в сила. "Юристите в комисията са на мнение, че подобно решение не може да се узакони по Търговския закон без съгласието на всички собственици", коментираха хора от комисията. Според Търговския закон решението за увеличение на капитала на акционерно дружество се взима от общото събрание, като то трябва да е одобрено с 2/3 от представените на заседанието акции. Всеки съдружник има право на дял от новите акции, съответстващ на дела му преди увеличението на капитала. Акционерите могат да упълномощят УС да взема решение за вдигане на капитала до определен размер за 5 години напред. Но дори и тогава всеки съдружник запазва правото си на съответен дял от новите емисии. Смесеното дружество "София сити къмпани" е създадено с решение на общинския съвет от 9 октомври 2002 г. "Това решение е абсолютно бланкетно. В него не се казва нито точно кои имоти да се апортират, нито на каква цена, нито с какъв метод да се избере потенциалният инвеститор, нито какъв да е уставът на дружеството", коментира Каролев. Съдружници на "Софийски имоти" в смесеното дружество са "Стара планина холдинг" с 34% и "Слънчев бряг холдинг" с 32%, в управата на които са хора, близки до СИК. 11-те имота, апортирани от "Софийски имоти" в дружеството, са оценени на 6,239 млн. лв. Не е ясно дали сделката изобщо може да се развали, признаха от комисията за проверка на дейността на "Софийски имоти". Под лупа Следващото смесено дружество на "Софийски имоти", което ще бъде проверено, е "Парк Мария Луиза", разкриха общинари. В него общинската фирма държи 49%, като също участва с апортна вноска от имоти и терени. Сред тях е и басейнът "Мария Луиза". Останалите 51% са на фирма "Енджел", която е собственост на "ВАИ холдинг" на Георги Илиев. "Парк Мария Луиза" е учредена на 26 март 2003 г. с капитал 50 000 лв., разкри "Капитал". Според вестника капиталът на фирмата вече е 5 212 400 лв., като "Софийски имоти" пак участват с апортна вноска. Протест Владимир Каролев ще внесе в СОС искане "Шел" да каже за каква цена е купила терена на площад "Ручей", където в момента се гради бензиностанция. Според него цената била 50 лв. на кв.м., а в момента имотите там вървят поне по 250 евро на кв. м. 2000 жители на кв. "Белите брези" вече една седмица протестират срещу строежа. Теренът е бил апортиран от "Софийски имоти" през 1999 г. в смесеното дружество "Софийска компания за строителство и развитие". В него общинската фирма държи 50%, останалите са на "Юпи Ем". Апортът на "Софийски имоти" е от 3 500 кв.м. и е оценен на 64 388 лв. През 2002 г. "Софийски имоти" продава още 1500 кв.м. на компанията за 75 000 лв. През април 2003 г. шефът на дружеството Пламен Манолов изпраща писмо до главния архитект Стоян Янев, че "Софийска компания" е частно дружество без никакво общинско участие и теренът е "безспорна негова собственост". Бившият шеф на "Софийски имоти" Тошко Добрев обясни, че продажбата на дела на "Софийски имоти" е станала с решение на общинския съвет в началото на годината.
Източник: Сега (12.12.2003)
 
Частниците в "София сити къмпани" - "Стара планина холдинг" и "Слънчев бряг холдинг", са решили да прекратят участието си в него. Това се казва в съобщения на двата холдинга, предоставени на БТА. Като мотив за решението на двата холдинга са посочени зачестилите медийни публикации по повод новоучреденото дружество, в което те участват. "София сити къмпани" беше учредено на основание на решение на Столичния общински съвет от октомври 2002 г. с инвестиционни намерения и по предвидения в закона ред. Последвалите събития дават основание да смятаме, че с учредяването са засегнати сериозни икономически интереси, които няма да позволят да реализираме един добър бизнес проект със значителни социални измерения", се казва в съобщението. "Въвлечени сме в политико-икономически противоборства, които не са наши и в които не искаме да участваме", заявяват двата холдинга. "София сити къмпани" бе учредена на 29 октомври 2003 г. Между двата тура на местните избори общинската фирма "Софийски имоти", представлявана от Тошко Добрев, който в момента е съветник от коалицията "Гергьовден"-ДП, е апортирала 11 общински имота в нея. Фирма "Софийски имоти", представлявана от Тошко Добрев, участва с 34%, а другите акционери са "Стара планина холдинг" също с 34% и "Слънчев бряг холдинг" с 32%. В управата на частните компании има хора, близки до СИК. На 4 ноември Софийски градски съд вписа в търговския регистър увеличаване на капитала на дружество "София сити къмпани" от 50 000 на 18 400 000 лв. чрез издаване на нови акции. Днес временната общинска комисия, която проверява сделката по прехвърлянето на 11 общински имота в Южния парк в активите на новоучреденото дружество "София сити къмпани", трябва да даде доклад по скандала. Съветниците от ССД в нея ще настояват за ликвидация на "Софийски имоти". Ако това не бъде прието, ССД ще поиска смяна на Съвета на директорите на фирмата. При закриване на компанията, имотите й трябва да бъдат дадени на районните кметства в София, смята ССД. С около 30-35 милиона лева ще бъде ощетена общината от сделката на "Софийски имоти", изчисли Пламен Илиев - съветник на ССД и член на комисията, която проверява сделката.
Източник: Сега (15.12.2003)
 
Сделката за апорт на 11 общински имота от общинската фирма "Софийски имоти" в смесеното дружество "София сити къмпани" да бъде дадена на прокуратурата и решението да бъде обявено за нищожно препоръча временната комисия за анализ на общинските фирми. След близо 9-часово заседание членовете на комисията излязоха с подробен доклад по сделката на "Софийски имоти", при която общинската фирма създава смесено дружество със съакционери "Стара планина холд" и "Слънчев бряг холдинг". Съветът на директорите на "София сити къмпани" е нарушил чл. 220 от Търговския закон, според който член на съвета на директорите, на надзорния и управителния съвет не може да представлява акционер. Но на общото събрание на дружеството на 31 октомври 2003 г. са присъствали Тошко Добрев от "Софийски имоти", Евгени Узунов от "Стара планина холд" и Валери Йосифов от "Слънчев бряг холдинг". И тримата са членове на съвета на директорите. Въз основа на това нарушение сделката може да бъде развалена. При създаването на смесеното дружество е допуснато и друго нарушение - не е спазен 7-дневният срок за призоваване на вещите лица. Оценителите са били назначени от Софийски градски съд на 9 октомври, а на 10 октомври вече са били готови със становище и съдът им е приел оценката. Това не е възможно, тъй като не е минал 7-дневният срок, обясниха от комисията. Имотите са оценени под реалната им пазарна стойност, констатира комисията. Комисията настоя апортираните терени да бъдат върнати в капитала на "Софийски имоти". До края на януари Общинският съвет трябва да вземе решение за преструктуриране на "Софийски имоти". Препоръчва се фирмата да се раздели на 2 или повече дружества и част от активите й да отидат към столичната Агенция по приватизация. В основата на скандалната сделка стои неясно решение на Столичния общински съвет от 9 октомври 2002 г. Тогава съветниците са гласували "Софийски имоти" да влезе в смесено дружество с 34% участие, без да се определят броят на терените или бъдещите съдружници. Идеята била да се спази градоустройственият план, който предвижда зад хотел "Хилтън" да има увеселителен парк с езеро. Но нито предметът на дейност, нито уставът на "София сити ленд" гарантират, че ще бъде построено точно това, установила комисията. "Софийски имоти е избрала неподходящ способ за подбор на инвеститор. Той не гарантира интересите на общината", пише още в доклада. Уставът на "София сити къмпани" дава възможност съветът на директорите с обикновено мнозинство да вземе решение да елиминира акционер от пропорционалното му участие при увеличение на капитала.
Източник: Сега (17.12.2003)
 
Общините Несебър и Поморие най-вероятно ще прекратят участието си в Слънчев бряг холдинг АД, съобщиха кметовете на курортните центрове Николай Трифонов и Петър Златанов. Дяловото участие на общините не надхвърля процент. След публичния скандал около София сити къмпани, която притежава 11 атрактивни парцела в Южния парк, разбрахме, че Слънчев бряг холдинг има участие там, призна Трифонов. София сити къмпани се свързва с имената на Младен Михалев-Маджо и Венцислав Стефанов. Интересен е фактът, че за две от фирмите лесно може да се провери, че са собственост на лица, свързани с бившата групировка СИК. Според последната пререгистрация на холдинга през 2002 г. дяловото участие на физическите лица намаляло от 97 на 60.28%. Бившата кооперация Туризъм-Слънчев бряг притежава 1.68%, а общините Несебър и Поморие съответно по 1%. Новите собственици са 4 офшорни фирми,които държат общо 37% от холдинга. Те са Нови имоти и Импетус, Глобъл инвестмент груп и Вилет.
Източник: Пари (18.12.2003)
 
Оръжейният търговец Младен Мутафчийски като физическо лице и експертът в икономическото министерство Галин Петров са новите членове на съвета на директорите на "Слънчев бряг" АД. Това съобщи изпълнителният директор на курортното дружество Малина Бакалова след вчерашното извънредно общо акционерно събрание. Тя уточни, че Петров и Мутафчийски влизат на мястото съответно на досегашния представител на държавата Йордан Йорданов и изпълнителния директор на "Слънчев бряг холдинг" Николай Николов. Младен Мутафчийски е избран по предложение на "Слънчев бряг холдинг", който е най-големият частен акционер в "Слънчев бряг" АД и държи около 15 на сто от капитала на дружеството. Името на холдинга нашумя, след като се разбра, че е свързан със "София сити къмпани", дружеството, сдобило се по скандален начин с 11 парцела в Южния парк на столицата. Мутафчийски е бивш директор на оръжейната фирма "Тератон". Заедно с експредседателя на икономическата комисия в Народното събрание, а понастоящем шеф на "Селена холдинг" Асен Мичковски, Мутафчийски закупи шест терена в туристическия комплекс Слънчев бряг. Те са разположени в близост до хотела на Ветко Арабаджиев, "Виктория палас". Върху парцелите Мутафчийски и Мичковски изграждат голям хотелски комплекс, наречен "Хелена". По непотвърдена информация интереси в "Хелена" има и босът на бившата силова групировка СИК Младен Михалев-Маджо. Галин Петров е експерт по инфраструктурните въпроси в министерството. Неговото назначение в съвета на директорите се свързва с бъдещото отделяне на големите курорти, в това число и "Слънчев бряг" в самостоятелни общински структури, а също и с предстоящата приватизация на държавния дял в дружеството. Държавата държи 75 на сто от акциите на "Слънчев бряг" АД.
Източник: Дневник (30.12.2003)