| На 13 юли изтича срокът за разследването, образувано от Софийската градска прокуратура във връзка с подадения още в края на лятото на миналата година от Столичния инспекторат сигнал за нарушения в общинската фирма "Софийски имоти". Проверката до този момент обхваща към 105 сделки с недвижими имоти, които са сключени от "Софийски имоти". Основен приоритет са скандалните операции по учредяването на съвместни дружества, в които "Софийски имоти" участва с апорти на сериозни терени. До този момент са направени експертизи по апортните вноски в 11 такива смесени дружества. Това са ПФК "Славия 1913" АД, "Търговска верига София" АД, "Парк Мария Луиза" АД, "Приватизационен фонд Света София" АД, "София сити къмпани" АД, "Общинска застрахователна компания" АД, "Общинска банка" АД", "Артемида БСИ" АД, "Астрима" АД, "Симетра" АД, "Дигеста СИП" АД и "Софийска компания за строителство и развитие". В някои от тях общинската фирма все още има някакво минимално участие. В пет от дружествата обаче тя отдавна се е разделила със собствеността си. Това са "Симетра" АД, " Астрима" АД, "Артемида БСИ" АД, "Дигеста СИП" АД и "Софийска компания за строителство и развитие" АД.
С решение №24 (протокол № 57 от 3 май 1999 г.) СОС е дал съгласие дружеството да участва в учредяването на ПФК "Славия" АД с първоначална парична вноска в размер до 25 000 000 недоминирани лева при условие дяловото участие на общинското дружество да не е по-малко от 34% от уставния капитал на новоучредената фирма. Със същото решение СОС дава съгласието си "Софийски имоти" ЕАД да участва в увеличението на капитала на съвместното дружество чрез внасяне на "непарична вноска" - терен с площ от 242 000 кв. м, в квартал 251, местност "IХ септември" на район "Красно село".
В изпълнение на решението на СОС съветът на директорите на "Софийски имоти " ЕАД приема свои решения №1 и №2 (протокол №52/05.08.1999 година). На практика към изпълнението му се пристъпва на 2 юни 2003 година. Тогава е възложено на три вещи лица да направят експертна оценка на този имот. На 10 юни 2003 г. тя вече е готова и според нея пазарната стойност на терена от 242 000 кв. м е 3 230 000 лева. С решение №4 от 2 юли 2003 г. СГС е регистрирал увеличение на капитала на акционерното дружество в размер на 9 650 000 лева. Одиторската проверка на Агенцията за държавен и финансов контрол (АДВФК) констатира, че оценката на назначените от съда вещи лица не отговаря напълно на изискванията на чл.72, ал. 2 от ТЗ (за съответствие между размера на дела от капитала и стойността на апортирания имот). Констатиран е фактът, че "Софийски имоти" ЕАД е извършило апорт на земя в капитала на ПФК "Славия 1913" АД на стойност, по-ниска от тази, по която е получило актива от Столичната община. Одиторите също са назначили вещо лице за определяне на пазарната стойност на апортираните недвижими имоти към 2 юли 2003 година. Новата оценка възлиза вече на 13 726 000 лева. "Пазарната конюнктура" е коригирала цената "само" с 10 492 000 лева
При своята проверка експертите от Столичния инспекторат също стигат до извода, че цената на апортираните имоти е неколкократно по-ниска както от пазарната, така и от тази, по която теренът е прехвърлен от Столичната община. В техния сигнал до прокуратурата се казва, че изпълнителният директор Тошко Добрев пряко е участвал от името на "Софийски имоти" ЕАД както при учредяването, така и после при управлението на акционерното дружество. Той, според инспекторите, не е спазил изискванията на СОС да се поддържа блокираща квота от 34% от акциите при вземането на решения от новоучреденото дружество. Нещо повече - в устава на дружеството е записано, че решенията се приемат с обикновено мнозинство.
При това положение последващите разпореждания от всякакво естество вече не зависят в никакъв случай от решенията на истинския собственик на апортирания имот. В крайна сметка от учредяването на съвместното дружество през 1999 г. до миналата година "Софийски имоти" ЕАД "не е реализирало приходи от дивиденти или други стопански изгоди от съучастието си във въпросното акционерно дружество", се казва в сигнала на инспектората до прокуратурата.
Това, че всъщност един такъв огромен терен е подарен срещу нищожно акционерно участие, и то без особена възможност да се реагира при вземане на решенията в дружеството, се е оказало недостатъчно за Добрев. С решение по протокол № 39 от 8 октомври 1998 г. съветът на директорите на "Софийски имоти" дава съгласие за сключването и на рекламен договор с ПФК "Славия 1913" в размер на 303 333 лева. През 2002 г. пък е сключен нов такъв договор за рекламна дейност. Размерът му този път е 500 000 лева.
Участието на "Софийски имоти" ЕАД в капитала на "София сити къмпани" АД също е със спорен ефект. Новото дружество е създадено с цел реализация на комплексна зона за отдих с обслужващи функции за населението в района на Южен парк - зона II. С решение № 54 (протокол № 42 от 9 октомври 2002 г.) СОС е дал съгласие "Софийски имоти" ЕАД да участва в учредяването на акционерно търговско дружество с първоначален капитал от 50 000 лева. Участието на "Софийски имоти" ЕАД отново е трябвало да бъде в размер на 34% от капитала. Със същото решение СОС дава и съгласие при увеличаване на капитала на новоучреденото дружество "Софийски имоти" ЕАД да участва с апортна вноска, съставена от притежаваните от него недвижими имоти в кв. 187, 187 а, 187 б м. Южен парк - II част с обща площ от 54 000 кв. метра. Осланяйки се на решението на СОС, съветът на директорите на "Софийски имоти" ЕАД (с решение №52 по протокол №109 от 12 юни 2003 г.) дава съгласие за провеждане на преговори поотделно със "Стара планина холдинг" АД и "Слънчев бряг холдинг" АД. Основание за тези преговори е наличието на депозирани писма за намерения на двата холдинга да съвместят действията си по предложения проект. С решение 23-26 (протокол № 114 от 11 септември 2003 г.) директорският борд на "Софийски имоти" дава съгласие за участие в учредяване на смесено акционерно дружество с тях с първоначален капитал от 50 000 лв., както и за участие в увеличението на капитала на новоучреденото дружество. То, разбира се, е чрез непарична вноска, т.е. апорт на притежавани имоти в местността Южен парк - II част. Както се казва: речено-сторено! На 23 септември 2003 година е проведено учредително събрание на дружеството. Избран е и съвет на директорите за срок от три години, а негов председател е Тошко Добрев. На 9 октомври 2003 г. е възложено на три вещи лица да изготвят експертна оценка за определяне на пазарната стойност на непаричната вноска на "Софийски имоти" ЕАД в увеличението на капитала на "София сити къмпани" АД. Един ден по-късно тя вече е готова (на 10 октомври 2003 г.). Определена е "пазарната стойност" на имота - тя възлиза на "колосалната" сума от 6 250 000 лв., или 115.17 лв. за кв. метър. По това време обаче терените в този район се търгуват на двойно по-високи цени, и то в евро. Тук трябва да се подчертае още една любопитна подробност - оценката на непаричната вноска е възложена и извършена преди датата на съдебната регистрация на "София сити къмпани" АД - 29 октомври 2003 година. Два дни по-късно (на 31 октомври) общото събрание на акционерите на "София сити къмпани" АД взема решение за увеличаване на капитала на дружеството от 50 000 на 18 400 000 лева. Акциите са разпределени по квоти така: "Стара планина холдинг" АД получава 623 900 броя на стойност от 6 239 000 лв., "Слънчев бряг холдинг" АД - 587 000 броя на стойност 5 872 000 лв. и "Софийски имоти" ЕАД - 623 000 броя на стойност 6 239 000 лева.
На 3 ноември 2003 г. по сметка на "София сити къмпани" АД е внесена сумата от 12 111 000 лв. по ангажимента на "Стара планина холдинг" и "Слънчев бряг холдинг" за участието им в увеличението на капитала. Десетина дни по-късно (22 ноември 2003 г.) - след бурен медиен скандал, който разцепи десните в СОС през същата година, двата холдинга са поискали от общото събрание на акционерите да прекратят участието си в "София сити къмпани". С решение на общото събрание искането им е удоволетворено. На 19 април 2004 г. с решение № 3 на СГС акционерната му структура се променя. Новите акционери в дружеството са: "Длаиндъстриз лимитид" - Кипър, с 34% от акциите, "Хербстмонд холдинг" АД - Лихтенщайн, с дял 32% и "Софийски имоти" ЕАД - с 34 процента.
На основание чл.11, ал. 2 от ЗДВФК при извършената одиторска проверка е назначено вещо лице. Неговата задача е да определи каква е пазарната стойност на внесените от "Софийски имоти" ЕАД недвижими имоти в капитала на "София сити къмпани" АД към 4 ноември 2003 година. Става дума за споменатите вече 54 000 кв. м в района на Южен парк - II част. Според заключението на експерта справедливата пазарна стойност на апортирания имот е 19 580 000 лева. Експертите смятат, че разликата с първата оценка на имота е 13 330 670 лева
И за слепия става ясно, че "Софийски имоти" ЕАД е апортирало в капитала на "София сити къмпани" АД имотите по стойност три пъти по-ниска от реалната им пазарна цена към момента на внасянето им. Освен това уставът на "София сити къмпани" АД, приет със съгласието на ръководството на "Софийски имоти" ЕАД, съдържа разпоредби, които създават възможност да се вземат решения за увеличаване на капитала със съгласие само на двама от акционерите. Това пък е предпоставка да се навреди на интересите на едноличния собственик на капитала - Столичната община.
За времето от създаване на съвместното дружество до момента на проверката "Софийски имоти" ЕАД не е получило нито лев дивидент от участието си в тази компания.
Друго дружество с подобна история е "Парк Мария Луиза" АД
И тук условията, уговорките и действията са същите. С решение № 50, т. 6 (протокол №46 от 18 декември 2002 г.) СОС е дал съгласие на "Софийски имоти" ЕАД да участва в учредяването на акционерно търговско дружество с първоначален капитал 50 000 лева. И в този случай благородната цел е да се създадат комплексни зони за отдих, развлечение и спорт. Както и при предните схеми, и тук на "Софийски имоти" са отредени 34% от общия брой акции. Със същото решение N50 СОС е дал и съгласие при увеличаването на капитала на новото дружество "Софийски имоти" ЕАД да участва с апортна вноска на притежавани от него недвижими имоти. И по-точно: лятната къпалня "Мария Луиза" с прилежащ терен в район "Средец" - Борисовата градина и летен театър с прилежащ терен в местност "Лозенец" - общо 52 000 кв. метра.
С решение № 3 (протокол № 105) СД на "Софийски имоти" пък е дадено съгласие то да участва в учредяване на АД съвместно с фирма "Енджел" ООД, където да има дялово участие от поне 34%, а на 26 март 2003 г. е проведено учредителното му събрание. С решение № 1 от 9 май 2003 г. СГС го регистрира като "Парк Мария Луиза" АД с капитал 50 000 лева. На 30 юни 2003 г. е проведено общо събрание на акционерите и е взето решение за увеличаване на капитала на дружеството. Още на 26 май 2003 г. СГС назначава три вещи лица, които да определят пазарната стойност на непаричната вноска на "Софийски имоти" ЕАД в увеличението на капитала на "Парк Мария Луиза" АД. С решение №2 от 6 август 2003 г. СГС вече е регистрирал това увеличение от 50 000 на 5 212 400 лева. В резултат "Софийски имоти" ЕАД получава книжа за 2 186 900 лв., а "Енджъл" - за 3 025 500 лева. След проучване на пазара, извършено при проверката, вещите лица от СГС твърдят, че относителната пазарна
цена на имота към момента на апорта е занижена три пъти
Както при всички изброени случаи и това дружество не е дало лев дивидент на общинския си акционер. Според проверяващите, изпълнителният директор на дружеството Тошко Добрев, подписвайки устава, и тук е приел, че решенията по оперативното ръководство има смисъл да се вземат с обикновено мнозинство, а не с квалифицирано. По този начин е лишил Столичната община от възможността ефективно да участва при вземането на важни управленски решения, свързани с апортираните имоти.
Участието на "Софийски имоти" ЕАД в капитала на
"Софийска компания за строителство и развитие"
се базира на решение, вписано в протокол № 21 от 11 март 1997 г. на съвета на директорите на общинското дружество. С него е дадено съгласие за сключване на предварителен договор за създаване на смесено акционерно дружество с фирма "ПАП - 94" ООД за изграждане и експлоатация на почивна база и поликлиника в гр. Несебър (терен на ул. "Опълченска", кв. 118 - гр. София и ресторант-бирария в зона Б - 5 - 2 А). Така се стига до датата 14 март 1997 г., когато е сключен съответният договор между "Софийски имоти" ЕАД и фирма "ПАП - 94" ООД. С решение № 19 (протокол № 28 от 3 юни 1997 г.) СОС също дава съгласие "Софийски имоти" ЕАД да участва в смесеното търговско дружество, като общинската фирма трябва да влезе в капитала с непарична вноска, представляваща няколкото споменати по-горе недвижими имота.
Инспекторите на Столичната община обаче и до този момент не са открили документи, доказващи поради какви причини за съакционер е избрана точно фирмата "ПАП-94". На 16 юли 1997 г. е проведено учредителното събрание на акционерното дружество. С решение №1 от 25 юли 1997 г. СГС е регистрирал "Софийска компания за строителство и развитие".
В противоречие с решението на СОС
при учредяване на това дружество "Софийски имоти" ЕАД участва не с многократно споменаваната досега непарична вноска, изразяваща се в недвижими имоти, определени от СОС, а с парична вноска в размер на 500 000 недоминирани лева. Но с решение №18 (по протокол №41 от 30 март 1998 г.) СОС изменя и решение №19 и включва нови терени. Тук вече става дума за три имота в местността "Погребите" съответно с площ 3435 кв. м, 8385 кв. м и 3385 кв. м, както и за терен в столичния ж.к. "Белите брези" на ъгъла на бул. "България" и ул. "Битоля". Следва протокол № 2 от 30 юни 1998 г., съгласно който акционерите на съвместното дружество вземат решение да увеличат капитала му чрез непарична вноска от "Софийски имоти" ЕАД и тя е в район "Лозенец" - "Борисова градина", "Погребите" - I част с площ от 3376 кв. м и втори терен в "Белите брези" с площ от 3500 кв. метра. Пазарната стойност на имотите според една частна експертиза е в размер на 257 135 000 неденоминирани лева. Съгласно т. 2.1 от същия протокол фирма "Юпи Ем" ООД (която е правоприемник на фирма "ПАП - 94" ООД) е поставила условие общото събрание на дружеството да даде съгласие за приемане на стойността по експертната оценка на назначените от съда вещи лица, само в случай че съвпада с оценката на "частната експертиза".
При проверката на инспектората се установява, че това условие противоречи на нормативно определения ред в чл. 72, ал. 2 от ТЗ и създава предпоставки за ощетяване на "Софийски имоти" ЕАД, респективно на Столичната община. Но на 17 юли 1998 г. назначените вещи лица от СГС определят пазарната стойност на оценяваните обекти на 257 135 000 недоминирани лева, което напълно съвпада със стойността на оценката на "частната експертиза". Изпълнителният директор на "Софийски имоти " ЕАД Тошко Добрев дава писмено съгласие за апорт на имотите именно по тези оценки. Освен това на 18 февруари 2002 г. "Софийски имоти" ЕАД продава на фирма "Юпи Ем" ООД 325 035 броя поименни акции с номинална стойност 1 лев. По този начин стойността на споменатите имоти се "свива" значително. Естествено и от това съдружие общинската фирма не е получавала дивидент.
Проверката на инспектората е установила, че учредяването на съвместните дружества между "Софийски имоти" ЕАД и съответно "Артемида БСИ" АД, "Астрима" АД, "Симетра" АД и "Дигеста СИП" АД не е нищо друго освен "скрита продажба" на апортираните и включени в капитала на новосъздадени дружества имоти. Защото с последваща разпродажба на акциите им реално се променят и собствениците на имотите.
Това са само части от историите съпровождащи сключените сделки, и то главно в категорията "апортиране на терени". Замените и продажбите, за които в. "БАНКЕРЪ" изписа купища материали, са работа, с която прокуратурата тепърва трябва да се справи. Според прокурор Пламен Панайотов основна роля ще имат експертизите и там където съществуват съмнения за нередности, ще се извършат и петорни такива. Това според наблюдаващия прокурор е изключително важно, за да се индивидуализира вината на всеки един от членовете на борда на директорите. Разбира се, очаква се някой от началниците на скандалното общинско дружество да се опита да се скрие зад решенията на колективен орган, защото според закона колективният орган не може да носи отговорност. Остава обаче въпросът докога това ще остава неразрешен проблем от законодателя...?
Самата документация по делото е огромна. Експертизите са от 50 до 190 страници. Срокът за разследването вече беше удължен до 13 юли, но може да се окаже, че и той не е бил достатъчен и да се поиска ново удължаване - с още шест месеца. Това може да се случи с ново мотивирано искане на наблюдаващия прокурор, за да се открият още доказателства по привличане на обвиняеми. Досега са разпитани около 50 души. Източник: Банкеръ (25.06.2007) |