Новини
Новини за 2004
 
Синергон холдинг е изкупил 36.60% от капитала на Синергон текстил, показват резултатите от проведеното търгово предложение. Холдингът, който държеше досега заедно със свързани лица 53.42% от капитала, или 363 267 акции, отправи първото за българския фондов пазар търгово предложение по чл. 149б от ЗППЦК, касаещ собственик на над 50% от капитала, увеличил дяловото си участие с над 3% за година. Цената за една акция беше 1.05 лв., а упълномощеният инвестиционен посредник по търговото - Авал Ин. Само едно физическо лице е приело предложението, като то е притежавало 20 акции. Сега Синергон холдинг притежава 90.02% от капитала на текстилната фабрика.
Източник: Пари (06.01.2004)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 119, ал. 2 ТЗ с решение по ф. д. № 10473/2003 вписа в търговския регистър еднолично дружество с ограничена отговорност "Синергон Комерс" - ЕООД, със седалище и адрес на управление София, район "Средец", ул. Солунска 2, с предмет на дейност: търговия на едро и дребно, внос и износ на всякакви потребителски стоки, всякаква помощна и подготвителна дейност към основната дейност на дружеството, както и всякаква друга търговска дейност, незабранена със закон. Дружеството е с неопределен срок, с капитал 5000 лв., с едноличен собственик на капитала "Синергон Холдинг" - АД, и се управлява и представлява от управителя Йордан Василев Василев.
Източник: Държавен вестник (06.01.2004)
 
Три от дружествата, чиито държавни дялове се предлагат на централизиран публичен търг на фондовата борса, са уведомили Агенцията за приватизация, че са увеличили капитала си. Увеличението за самоковската компания "Боринвест" АД е от 50 хил. лв. на 200.9 хил. лева. Новият размер на капитала на "Джей и Ел Център" АД е 2.7 млн. лв., а "Загорка" АД е вдигнала капитала си от 2.5 млн. лв. на 2.7 млн. лева. Началните тръжни цени на държавните дялове от дружествата, които се продават на фондовата борса на неприсъствен публичен търг, са намалени наполовина от 15 януари. Пакетите ще се предлагат на инвеститорите до 2 февруари. Надзорният съвет на Агенцията за приватизация одобри проекта на договор за инвестиционно посредничество с "Брокерс груп". Дружеството бе избрано да пласира акциите на 24-те дружества, включени в пул "Металик". Книжата ще се продават на фондовата борса срещу компенсаторни инструменти. Акционерите на софийската компания "НонвоТекс" АД гласуваха тя да бъде отписана от публичния регистър. Те взеха това решение на общо събрание, което се проведе на 12 януари. Компанията "Ераст" ЕООД е продала дела си от 15.73% в капитала на "Синергон текстил" - София, на неговия мажоритарен собственик "Синергон холдинг". Сделката е направена на 5 януари, когато приключи търговото предложение, отправено към дребните акционери, в резултат на което холдингът придоби 90.02 процента. Компанията "Бол Пропърти" ЕООД - с. Болярци е купила 50 на сто от капитала на дружеството "Варна плод" АД чрез сделка на фондовата борса.
Източник: Банкеръ (20.01.2004)
 
На заседание Комисията за финансов /КФН/ надзор издаде временна забрана за публикуване на търговото предложение от "Синергон холдинг" към дребните собственици в "Синергон текстил" АД - София. Говорителят на КФН проф. Милчо Стоименов, заяви че в търговото предложение на холдинга има непълноти и неточности. По думите му в КФН не са съгласни с метода за изчисляване на цената на акциите, който в основата си е сравняване на цената на книжата с тези в други фирми в текстилния бранш.
Източник: Дневник (03.02.2004)
 
306 работници и служители на "Петър Караминчев" са съкратени, съобщи изпълнителният директор на дружеството Валентин Маджаров. При приватизацията на дружеството през 1997 г. основен акционер става Синергон холдинг /бившият Петрол холдинг/. Драстичните мерки са предприети заради ниския курс на долара, което е принудило ръководството да закрие производството на подови настилки, изкуствени кожи и каландрови изделия. Значителна част от износа на завода е за Турция, откъдето продукцията се дистрибутира за трети страни. Друга причина за свитото производство е стагнацията на европейските пазари. "Петър Караминчев" изнася в Германия и Холандия. Загубите на дружеството за миналата година са 200 хил. лв. Кризата във фирмата започна през 1992 г. До 1989 г. "Петър Караминчев" е произвеждал 17 млн. кв. м подови настилки, от които 14 млн. кв. м за пазарите на ОНД. Сега при годишно потребление от 900 хил. кв. м подови настилки в страната русенската фирма произвежда и продава едва 360 хил. м. Предстоят преговори с чуждестранните клиенти на фирмата за договаряне на цени и количества, каза Валентин Маджаров.
Източник: Пари (09.02.2004)
 
Комисията за финансов надзор одобри коригираното търгово предложение, отправено от мажоритарния собственик Синергон холдинг към миноритарните акционерите в Синергон текстил АД. Това реши комисията на извънредно заседание вчера. Обект на търговото са 67 865 ценни книжа, а предложената цена за една акция е 1.36 лв. Инвестиционният посредник отново е Авал Ин. Срокът на търговото е 28 дни след датата на публикуването му в пресата. Холдингът отправи второ търгово предложение в средата на януари, като цената беше 1.06 лв. за акция. Тогава Комисията за финансов надзор наложи временна забрана за публикуване. Причината за наложената мярка бяха технически грешки при оценката на дружеството въз основа на пазарната стойност на други предприятия с идентична характеристика, а така също и допуснати непълноти и неточности в обосновката на търговото предложение. Синергон холдинг притежава 90.02% от собствения капитал, или 612 155 акции, от текстилното предприятие, след като през 2003 г. придоби общо 36.60% от капитала.
Източник: Пари (19.02.2004)
 
Сливенският окръжен съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 119, ал. 2 ТЗ с решение № 1456 от 29.VIII.2003 г. по ф. д. № 285/2002 вписа промени за "Европейска светлинна индустрия" - ООД: заличава като съдружник в дружеството "Вълков - Техносвет" - ЕООД; променя дружеството на "Европейска светлинна индустрия" - ЕООД; вписва като едноличен собственик на капитала "Синергон холдинг" - АД.
Източник: Държавен вестник (12.03.2004)
 
Засега Синергон текстил остава публично дружество, това заявиха от мажоритарния собственик Синергон холдинг, след като станаха ясни резултатите от отправеното от тях търгово предложение. Синергон холдинг изкупи 5.02% от капитала, или 39 554 акции, на Синергон текстил, показват резултатите от приключилото на 18 март търгово предложение. Офертата беше приета от 58% от миноритарните акционери, което дава право на холдинга да отпише дружеството от публичния регистър, без да провежда общо събрание. Съгласно ЗППЦК търговото предложение при преминаване на границата от 90% от собствения капитал е "по желание". Ако не бъде отправено обаче, собственикът трябва да уведоми финансовия надзор за евентуално търгово поне 3 месеца по-рано. Мажоритарният собственик, който досега държеше 90.02%, вече притежава 95.84% от текстилната фабрика. Обект на търговото бяха 67 865 бр. ценни книги, или 9.98% от капитала, а цената за една акция - 1.36 лв. В началото на годината Синергон изкупи 36.60% от капитала на предприятието. Цената за една акция тогава беше 1.05 лв. От началото на годината на БФБ-София има една-единствена сделка с акциите на Синергон текстил.
Източник: Пари (23.03.2004)
 
Спорът около продажбата на държавния дял в "Новотел Пловдив" навлезе в нова фаза, след като стана ясно, че дружеството е обжалвало решението на Комисията за финансов надзор да го впише в публичния си регистър. Това стана по искане на Агенцията за приватизация, която определи като метод предлагането на акции от новотела на фондовата борса. По закон тя може да пожелае вписване на компанията, при положение че държавата притежава повече от 5% от капитала. Юристите на "Синергон холдинг", който е мажоритарен собственик на хотела, обаче са намерили пропуски в процедурата по обявяването му за публично дружество. Докато трае обжалването пред Върховния административен съд (ВАС), решението на комисията не може да влезе в сила, обявиха източници от ведомството. По този начин "Новотел Пловдив" може да предприеме действия, които иначе са забранени за публичните дружества. Според анализатори на пазара се очаква такова действие да бъде например увеличаването на капитала на компанията под условие. Такова решение според устава на новотела може да се вземе от съвета на директорите. Не е ясно какъв е максималният размер на емисията, която може да се осъществи, но тя със сигурност ще размие държавния дял. В момента "Синергон холдинг" е собственик на 65.05% от капитала на "Новотел Пловдив", докато Министерството на икономиката държи 32.447 процента, които са равни на 62 369 акции. Те са предвидени за продажба на фондовата борса, като за целта Агенцията за приватизация избра за посредник "Булброкърс". Преди това обаче новотелът трябва да стане публично дружество и Комисията за финансов надзор да му одобри проспекта. Дружеството е доста интересно според запознати, като освен новотела в Пловдив притежава и три хотела в курорта Слънчев бряг - "Гларус", "Искър" и "Европа".
Източник: Дневник (13.05.2004)
 
Управителният съвет на "Синергон Холдинг" - АД, София, на основание чл. 223 ТЗ свиква редовно годишно общо събрание на акционерите на 28.VI.2004 г. в 9 ч. в седалището на дружеството - София 1000, ул. Солунска 2, при следния дневен ред: 1. отчет на управителния съвет за дейността на дружеството през 2003 г.; проект за решение - ОС приема отчета на управителния съвет за дейността на дружеството през 2003 г.; 2. приемане на годишния финансов отчет и доклада на регистрирания одитор за 2003 г.; проект за решение - ОС приема годишния финансов отчет за 2003 г. и доклада на регистрирания одитор за 2003 г.; 3. приемане на решение за разпределение на печалбата на дружеството за 2003 г.; проект за решение - ОС приема предложението на управителния съвет за разпределението на печалбата на дружеството за 2003 г.; 4. доклад на директора за връзки с инвеститорите за дейността му през 2003 г.; проект за решение - ОС приема доклада на директора за връзки с инвеститорите за 2003 г.; 5. освобождаване от отговорност членовете на надзорния и управителния съвет за дейността им през 2003 г.; проект за решение - ОС освобождава от отговорност членовете на надзорния и управителния съвет за дейността им през 2003 г.; 6. избор на регистриран одитор за 2004 г.; проект за решение - ОС избира регистриран одитор за одитиране на годишния финансов отчет за 2004 г. по предложение на акционерите; 7. определяне размер на възнаграждението и тантиемите на членовете на надзорния и управителния съвет на дружеството; проект за решение - ОС определя размера на възнаграждението и тантиемите на членовете на надзорния и управителния съвет; 8. овластяване на управителния съвет и на изпълнителните членове на дружеството за извършване на сделки по чл. 114 ЗППЦК; проект за решение - ОС овластява управителния съвет и изпълнителните членове на дружеството за извършване на сделки по чл. 114 и следващите от ЗППЦК. Поканват се всички акционери или техни упълномощени представители да присъстват на събранието. Регистрацията на акционерите и проверката на пълномощията ще се извършат същия ден от 8 до 9 ч. срещу представяне на документ за самоличност и оригинална депозитарна разписка за броя на притежаваните акции за акционерите - физически лица. Акционерите - юридически лица, се представляват от законните им представители, които се легитимират с представяне на документ за самоличност, удостоверение за актуална съдебна регистрация и копие от депозитарна разписка. На събранието имат право да присъстват акционери, които са придобили акции на дружеството най-късно 14 дни преди датата на общото събрание и фигурират в списъка на акционерите, издаден от Централния депозитар към тази дата. В случай на упълномощаване пълномощните на акционерите трябва да съдържат пълни данни за упълномощителя и пълномощника, да бъдат конкретно за това общо събрание, да са изрични, нотариално заверени и да отговарят на изискванията на закона. Всеки акционер, който представлява или предложи на акционер или акционери с повече от 5% от гласовете в общото събрание да ги представлява в общото събрание на акционерите, е длъжен да уведоми дружеството най-късно два работни дни преди деня на общото събрание. Преупълномощаването с правата по предоставени пълномощни, както и пълномощно, дадено в нарушение на закона, е нищожно. Материалите за общото събрание са на разположение на всички заинтересувани акционери в канцеларията на дружеството. При липса на кворум на основание чл. 227 ТЗ общото събрание ще се поведе на 14.VII.2004 г. в 9 ч. на същото място и при същия дневен ред.
Източник: Държавен вестник (25.05.2004)
 
Общото събрание на акционерите на Синергон холдинг АД - София /PETHL/, което се проведе на 28.06.2004, взе решение дружеството да не разпределя дивидент за 2003 г. Синергон холдинг АД - София отчете печалба в размер на 3 011 115,73 лв., която заделя като Неразпределена печалба.
Източник: Капиталов пазар (02.07.2004)
 
Един от бившите приватизационни фондове - Синергон холдинг, обяви разочароващи данни за представянето си през първото шестмесечие на 2004 г. Печалбата на групата на консолидирана основа е спаднала катастрофално до 48 хил. лв. при реализирани 3.308 млн. лв. за същия период на миналата година. Приходите от продажби на холдинга отбелязват незначително намаление до 107.202 млн. лв., докато задълженията на компанията се увеличават с около 6%, като най-голям дял в увеличението имат дългосрочните пасиви - с цели 34% до 49 205 млн. лв. Активите на Синергон холдинг в периода януари -юни 2004 г. се увеличават с близо 44% до над 262 млн. лв., което не пречи рентабилността им да клони към нула предвид размера на реализираната печалба. Доходът на акция е едва 0.5 стотинки при 0.31 лв. за първото полугодие на 2003 г. Св. св. Константин и Елена холдинг АД също обяви консолидираните си отчети вчера. Туристическото дружество е реализирало отрицателен финансов резултат в размер на 366 хил. лв., което прави 1.63 лв. загуба на акция. Продажбите на холдинга са на стойност 3.106 млн. лв., пасивите на дружеството са нараснали близо 9 пъти до над 36 млн. лв. Най-голям е ръстът при краткосрочните пасиви - около 4 пъти, заради увеличаването на задълженията към доставчиците и клиентите на компанията.
Източник: Пари (02.09.2004)
 
След близо 10-месечно прекъсване преди седмица се възобновиха строително-монтажните работи по изграждане на новия спортен комплекс на “Новотел Пловдив”. Точно преди една година 5-звездният бизнес хотел отвори врати с напълно обновени хотелски стаи, партерни пространства и ново екстериорно решение на главния вход. В изпълнението на този първи етап от предприетата мащабна реконструкция и разширение “Новотел Пловдив” АД инвестира 15 млн. лв. Основната цел на извършващата се модернизация е значително увеличаване на капацитета на обслужващите части и насищането им с нови функции, които да защитят престижа на емблематичния пловдивски хотел. “Новотел Пловдив” АД, чийто мажоритарен собственик с 65,05 % е “Синергон холдинг”, притежава и три хотела в КК “Слънчев бряг” - “Гларус” , “Европа” и “Искър”. Архитектурният проект за модернизацията на “Новотел Пловдив” е дело на арх. Мария Стоянова, арх. Екатерина Генева, арх. Чавдар Тенев и арх. Володя Стоянов. Те са автори на редица проекти в Пловдив, сред които реконструкция на банков клон на “Хеброс банк” на Главната улица, хотел на бул. “Кн. Мария-Луиза”, кино “Фламинго” и пр. След проведен търг по оферти за изпълнител на довършителните работи на спортния комплекс инвеститорът избра ЦИД “Атлас” с управител Петър Пашев. Сред реализираните обекти на строителната фирма са модерният бизнес център с банков клон на ОББ на бул. “Цар Борис III Обединител” в Пловдив, реконструкцията на палата 3 в Панаирното градче, ремонт на концертната зала в Академията за музикално и танцово изкуство и др. Строителният надзор е възложен на “Елгарио” ООД с управител Евгени Стойчев. Очаква се до пролетта на 2005 г. новият спортен център да влезе в експлоатация. Той е ситуиран в източната част на хотелския комплекс. Сградата е на груб строеж, изпълнен от “Главболгарстрой - Пловдив”. Конструкцията й е монолитна стоманобетонова с ограждащи стени от газобетон “Итонг”. Спортният комплекс е проектиран на две нива с разгъната застроена площ 3600 кв. м. На приземното ниво, което се явява продължение на създадената улица “пасаж” в партерното пространство на хотела, са ситуирани покрит басейн с олимпийски размери (12.5 х 25.5), детски басейн, джакузи и медицински център, включващ солариум, парна баня, сауни, масаж, тангентори и кътове за почивка. Предвидена е също и детска занималня, където спортуващите родители да оставят децата си. На сутеренното ниво, под линията на вътрешния пасаж, са разположени боулинг зала с четири писти, просторна фитнес зала и малко кафе с открита детска площадка тип “лабиринт”, богато озеленена с едра дървесна растителност. Този кът непосредствено граничи с двата тенис корта на хотела. В интериорното решение на спортния център проектантите са се стремили да избягат от традиционната “санитарна” атмосфера на този тип съоръжения и да им придадат човешки мащаб. Около басейна ще бъде положена керамика, наподобяваща дърво, стените ще бъдат оцветени в свежи ярки тонове. Към него е оформена частично остъклена тераса за сезонно ползване. Осветителните тела, местата за сядане и пр. са с нотки на градски дизайн. В медицинския център е предвидена PVC настилка, имитираща мокет. Отделните спортни подобекти не са затворени помещения, а посредством паравани и засечки на стени се постига едно преливане на пространствата и в хоризонтална и във вертикална посока, коментира арх. Мария Стоянова. За фасадното остъкление на сградата ще се използва спайдер система на “Екелт” - Австрия, с алуминиеви профили “Метра”, а за плътните части - минерална мазилка. За горното остъкление на пасажа са предвидени същите като в хотелската част огънати стъклопакети на “Тамбест” - Финландия. Спортният център ще бъде достъпен за посетители от главния вход на хотела през “улицата пасаж”, от хотелските стаи чрез изградения панорамен асансьор по източната фасада на хотела и чрез външен вход от ул. “Ибър”. Третият етап от реконструкцията на “Новотел Пловдив” обхваща изграждането в западна посока на нов конгресен център и търговски комплекс с РЗП 7000 кв. м. Обект Разширение на “Новотел Пловдив” - спортен комплекс Инвеститор “Новотел Пловдив” АД Проект Арх. М. Стоянова, арх. Ек. Генева, арх. Ч. Тенев и арх. В. Стоянов Изпълнител ЦИД “Атлас” СН “Елгарио” ООД РЗП 3600 кв. м
Източник: Строителство Градът (27.09.2004)
 
"Синергон холдинг" АД - София, е прехвърлило 153 269 свои акции на "Капрони" АД - Казанлък. Това са 48.18% от капитала на "Синергон", информират от БФБ-София.
Източник: Дневник (12.10.2004)
 
Фондовата борса представи новия си индекс BG-40, в който ще се включват 40-те най-ликвидни компании на пазара. Критерият за включване на компания в индекса ще е броят сделки с акции на тези дружества за последните шест месеца. Корекция в списъка на новите дружества ще се прави на всеки шест месеца или при корпоративни събития като например делистване на компанията от борсата. Включените в новия индекс компании са както следва: Доверие Обединен Холдинг 3385, Индустриален Холдинг България 1920, Албена Инвест Холдинг 1789, Синергон Холдинг 1680, Петрол АД 1520, Българска Холдингова Компания 1369, Лукойл Нефтохим Бургас 1231, ИД Златен Лев 1158, Благоевград БТ 957, Булгартабак Холдинг 851, Централна Кооперативна Банка 744, Северкооп Гъмза Холдинг 700, Софарма 690, Стара Планина Холдинг 659, Неохим 542, София БТ 517, Биовет 514, Албена 476, Холдинг Света София 415, Кремиковци 385, ЕМ ДЖИ Елит Холдинг 372, Златни Пясъци 339, Акционер Фаворит Холдинг 333, ТК-Холд 312, ДЗИ 309, Оргахим 305, Алкомет 288, Св. Св. Константин и Елена 269, Ривиера 235, М+С Хидравлик 227, Слънце Стара Загора БТ 221, Слънчев Бряг 205, Развитие Инд. Холдинг 182, Пловдив БТ 179, Фазерлес 168, Пловдив Юрий Гагарин 157, Капитан Дядо Никола 156, Холдинг Кооп-Юг 155, Спарки Елтос 154, Проучване и добив на нефт и газ 149.
Източник: Дневник (14.10.2004)
 
"Капрони холдинг" и "Република холдинг" са сключили договор за съвместно управление на казанлъшкото предприятие "Капрони". Новината идва по-малко от седмица след като "Капрони холдинг" закупи над 47 на сто от акциите на казанлъшкото дружество от "Синергон холдинг". След подписания договор общото участие в капитала на "Капрони" на двата холдинга става над 95 на сто. Очакванията на пазара са да бъде отправено търгово предложение за закупуване на акциите на останалите акционери на "Капрони" по подобие на търговото, което "Индустриален холдинг България" и "Юнион турс" отправиха към собствениците на ценни книжа от "Дунав турс". Справка в сайта на фондовата борса показва, че котировките на ценните книжа на предприятието за последната една година са на нива от 13.69 лв. за акция. За първата половина на годината печалбата на "Капрони" се увеличава до 435 хил. лв. при 16 хил. лв. за същия период на миналата година. Нетната стойност на активите на компанията, които се падат на една негова акция, е малко над 41 лв., показват данните от шестмесечния финансов отчет на дружеството, публикуван на сайта на фондовата борса.
Източник: Дневник (19.10.2004)
 
Компанията за производство на бои и лакове "Лакпром" ще инвестира 1.5 млн. лв. до средата на 2005 г. за модернизиране на производството, въвеждане на нови продукти и внедряването на екологично чисти технологии, съобщи изпълнителният директор на дружеството Хараламби Хараламбиев на пресконференция по повод 85-годишнината на фирмата. Най-голямата част от парите, около 1 млн. лв., са предназначени за смяна на газификационната инсталация, останалите ще отидат в нови производствени линии - лепила за саниране на сгради, латексови бои за външна и вътрешна употреба, защитни покрития на базата на епоксидна смола и др. Повечето от новите продукти ще бъдат пуснати на пазара през пролетта, съобщи Хараламбиев. "Лакпром" е един от най-големите производители на бои и лакове в България и държи около 30 на сто от пазара. Основният му конкурент е русенската фирма "Оргахим". Дневният капацитет на производство е 70 т. Мажоритарен собственик на компанията е "Синергон холдинг груп", който държи 77 на сто от акциите на дружеството. Капиталът на "Лакпром" е 192 169 лв., разпределени в акции по 1 лв. По думите на изпълнителния директор очакваната счетоводна печалба за тази година е в размер на 1.4 млн. лв., а нетната печалба се изчислява на 1 млн. лв. Основната продукция на компанията се продава на вътрешния пазар. Сред по-големите й клиенти са АЕЦ "Козлодуй", "Петрол", "Главболгарстрой", Изпълнителна агенция "Пътища", "Балканстрой" и др. Около 3 на сто от продукцията се реализира директно на външния пазар, най-често в съседните страни. На вътрешния пазар близо 70 на сто от боите и лаковете се продават в оторизирана дистрибуторска мрежа, а останалите са чрез директно разпространение на клиентите. Компанията участва и в много от конкурсите за обществни поръчки.
Източник: Дневник (26.11.2004)