Новини
Новини за 2006
| Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231 ТЗ регистрира с решение от 1.III.2005 г. по ф. д. № 13144/96 промяна за "Синергон Холдинг" - АД: вписва промени в устава, приети на ОС на акционерите от 23.II.2005 г. Източник: Държавен вестник (06.01.2006) |
| "Топливо" е едно от старите акционерни търговски дружества в страната с повече от 50-годишна история. То е правоприемник на комбинат "Горивни и строителни материали". Понастоящем компанията е основна част от инвестиционния портфейл на "Синергон холдинг", който го контролира. "Топливо" разполага с мрежа от магазини и складове и това определя дружеството като собственик на най-голямата дистрибуторска мрежа в областта на продажбите на строителни материали. Компанията притежава търговски обекти в повечето по-големи градове в страната.
Предмет и основна дейност
"Топливо" е търговско предприятие с предмет на дейност доставка, съхранение и търговия с газ пропан-бутан, въглища и брикети от внос и местно производство, вътрешна и външна търговия със строителни материали и други. Дружеството осъществява дейността си в над 380 обекта, от които над 250 търговски бази, магазини, газстанции и други и над 130 пункта за продажба на нафта и течни горива. Базите и другите обекти - недвижими имоти, са разположени в 196 населени места. Компанията работи с голям брой доставчици от страната и чужбина. Някои от българските предприятия, ползващи мрежата на "Топливо", също са част от групата "Синергон холдинг". "Топливо" е представител на европейските производители на фаянс и артикули за баня Grohe и Keramac. Дружеството има инвестиции в две дъщерни и едно асоциирано предприятие. Техните резултати не се консолидират на ниво "Топливо", а се отчитат от "Синергон холдинг".
Развитието на строителството през последните години помогна на компанията да повиши продажбите си на строителни материали, като значително по-голямо количество от газобетонни блокчета са поели към клиенти от складовете на "Топливо".
Компанията успява на този етап успешно да се бори с конкуренцията, която се увеличи осезаемо след бума на строителството в страната. От друга страна обаче, компанията отчита свиване на пазарните позиции в другата си основна дейност, а именно търговията с течни горива. "Топливо" прекъсна взаимоотношенията си с "Лукойл" и към септември месец миналата година доставя горива от "Нафтекс петрол", "Ромпетрол" - Румъния, и "Хемипекс" - Австрия. В продажбите на дребно на течни горива компанията отчита значително понижение на продадените количества. Причините са агресивното навлизане на този пазар на международни компании като OMV, "Шел" и "Лукойл". Най-голям относителен дял в продадените отоплителни материали за 2004 г. заемат въглищата. В сравнение с предходната пълна финансова година се увеличава количеството продаден газ пропан-бутан. Ясно е изразена тенденцията към увеличаването на относителния му дял в структурата на продажби, които реализира компанията. В отчета си ръководството на "Топливо" твърди, че търговската надценка на дружеството зависи от обема на поръчките, като тя варира от стоките от 11 до 15%. От декември 2004 г. търговската дейност с бутилирана газ се извършва от дружество "Газ България" - дъщерно на "Синергон холдинг". То работи с около 1 млн. броя оборотни бутилки за втечнен газ. Инвестициите, които са направени през последните години, са насочени към постигане на най-високи технологични норми по безопасност. Последната е в завода за пълнене на газ в бутилки, разположен на производствена площадка на територията на "Кремиковци".
Основната част от инвестициите са насочени за изграждането на нови вместимости за съхранение на газ. Към съществуващите два сферични резервоара с обща вместимост 2400 куб.м, допълнително бяха изградени нови 5 цилиндрични резервоара с вместимост по 100 куб.м и 7 резервоара с вместимост по 400 куб.м. Общата им стойност е 2.6 млн. лв. Над 200 са обектите, които продават в цялата страна бутилирана газ. Продажбите са организирани чрез дилъри в девет основни града. Във всеки град е организирана доставка до дома на клиента по заявка.
Приватизация и борсова търговия
Няколко години след демократичните промени "Топливо" беше монополист на пазара на пълнене на бутилки с пропан-бутан, като началото на тази дейност е поставено през 1968 г. Още при първия търг на масовата приватизация (1996 г.) обявените за раздържавяване 80 на сто от акциите на "Топливо" бяха изкупени. От тях 34% придоби "Петрол фонд", който впоследствие се преименува на "Синергон холдинг". Дялове тогава купиха фондовете "Доверие", "Енергоинвест" и "Акционер-Фаворит". Впоследствие по-голямата част от акциите на "Топливо" станаха собственост на "Синергон холдинг". Държавата в лицето на Министерството на икономиката запази дял от 5 на сто в компанията, което се оказа пречка пред намерението на ръководството на "Синергон" да отпише "Топливо" от публичния регистър. Сагата започна през есента на 2002 г., когато се проведе търгово предложение на цена от 2.10 лв. за акция. Основният собственик придоби чрез него едва 112 акции, с които със сигурност нямаше никакъв шанс да отпише дружеството от публичност. Министерството на икономиката притежаваше над 5%, които са достатъчни за налагане на вето върху действието. След като прецениха всички възможности, от мениджмънта на "Синергон" не подложиха за гласуване точката за отписване на общото събрание в края на 2002 г. Вместо това се предприеха действия за двукратно увеличение на капитала. След него делът на държавата спадна до под 3%, а свързаната със "Синергон" компания "Кратос 22" получи мнозинство сред миноритарните акционери. Затова и точката за отписване беше гласувана без проблеми на събранието от 8 май с мнозинство от 64% от гласувалите. Дистрибуторът на горива остана публично дружество, след като Комисията за финансов надзор отказа да го отпише от регистъра на институцията. Решението на надзорния орган беше подкрепено и от Върховния административен съд. Акциите на "Топливо" не са сред най-активно търгуваните на Българската фондова борса, като една от причините е сравнително малкото количество книжа извън портфейлите на институционални инвеститори. В началото на миналата година акциите на компанията достигнаха най-високото си ниво, след като се регистрираха сделки за 11 лева за акция. Последвалият всеобщ спад на пазара доведе котировките до нива от около пет лева. Компанията започна да показва по-висока печалба през годината, като успоредно с това пазарната й капитализация започна да нараства. Към момента акциите се котират над 20-дневната плъзгаща се средна, но под счетоводната им стойност. Коефициентът цена към печалба показва едно относително оптимистично очакване на инвеститорите от позицията.
Финансово състояние
За последната пълна финансова година (2004), "Топливо" регистрира печалба по-ниска от тази, постигната през предходния период. Компанията имаше високи приходи от продажби на маржа, но оперативна печалба беше свита заради повишените разходи най-вече за покупката на стоки. Към септември месец на 2005 г. дружеството отчете нетна печалба от над два милиона лева, като приходите от продажби за първите девет месеца на годината са повече от тези за цялата 2003 г. Постъпленията от продажби на стоки се повишават с 20%. С приблизителни същия процент са нараснали и разходите, свързани със снабдяването. Тези две пера са определящи за финансовото състояние на компанията, защото са с най-голям дял в общите приходи и съответно съвкупните разходи на дружеството. Вдигането на оборота обаче дава възможност за ефекти на мащаба. В абсолютна сума тази първична печалба нараства с близо два милиона. Фиксираните разходи остават почти без промяна. Възвращаемостта на активите е 3.4%, показателят се повишава, като това се дължи на увеличаване на оборотите на общите активи, както и на възвращаемостта на продажбите. Основна роля за стабилността на една търговска компания има състоянието и управлението на оборотния капитал. Анализът на ликвидността показва, че компанията държи 1.06 лв. в ликвидни активи срещу лев изискуеми задължения. По-голямата част от оборотните средства са вложени в стоково-материални запаси. Това понижава значително коефициента на бърза ликвидност, но не бива да се забравя, че "Топливо" е компания, оперираща с бързооборотни стоки и се предполага, че може сравнително бързо да ги обърне в пари. Скоростта на паричния цикъл е близо 50 дни. В рамките на годината паричните средства извършват седем оборота. Клиентите на дружеството ползват търговски кредит около месец, толкова е и времето, което "Топливо" задържа средства на търговските си кредитори. Ниското ниво на дългосрочните задължения определя компанията като финансово независима. Изплащаните лихви по заемни средства са близо два пъти по-малко от печалбата, регистрирана преди данъци и лихви.
SWOT анализ
Силни страни
- Изключително добре развита дистрибуторска мрежа
- Затворен цикъл на производство на някои от продуктите в рамките на холдинга
- Голяма търговска база
- Пазарна диверсификация на географски принцип
- Компания с традиции на регионалния пазар
- Висока вътрешно присъща стойност
- Висока степен на финансова независимост
Слаби страни
- Необходимост от големи инвестиции за поддържане и обновяване на мрежата
- Нисък маржин на оперативна печалба, високи разходи
- Необходимост от високи разходи за реклама за налагане на марката
- Компанията продава продукцията си изключително на местния пазар
- Липса на добра координация между ръководствата на клоновете за обмен на информация
Възможности
- Привличане на нов стратегически инвеститор
- Развитие на мрежата за продажба на газ
- Утвърждаване на марката
Опасности
- Засилване на конкурентния натиск
- Понижаване на оборотните средства. Източник: Дневник (10.01.2006) |
| "Синергон холдинг" (бившият приватизационен фонд "Петрол фонд") ще инвестира в три основни направления набраните парични средства от увеличението на капитала, става ясно от съобщение в Държавен вестник. Част от набраните средства ще бъдат използвани за увеличаване на дяловото участие на холдинга в дружествата, които са в инвестиционния му портфейл, в които холдингът упражнява контрол, гласи съобщението. Второто направление, в което ще се инвестират парите от увеличението на капитала, е финансирането на дружествата, в които холдингът е мажоритарен акционер. Това са инвестиции, които са насочени основно към увеличаване на пазарния дял за компаниите от търговския сектор и туризма, както и повишаването на качеството на производствените предприятия чрез внедряване на европейските стандарти за качество ISO. Третото направление, в което ще се инвестира, е погасяване на задълженията на дъщерните компании. Към края на 2005 г. отрасловата структура, в която е инвестирал "Синергон холдинг" - АД, остава традиционно насочена към търговията - 37%, туризма - 33%, химическата - 8%, дървопреработването, производството на строителни материали и стоки за бита - 8%, текстилната, електротехническата, хранително-вкусовата промишленост и машиностроенето - 14%. Към същия период холдингът притежава акции и дялове в 23 дружества, като в 20 от тях участието е над 50%, в едно - 34%, и в 2 дружества участието е под 34%. Според информация от компанията през последните четири години инвестициите на холдинга и дружествата от групата възлизат на над 70 млн. лв. Тези средства основно са насочени към покупка на земи и сгради, машини и съоръжения, транспортни средства и оборудване. В края на миналата година от холдинга обявиха, че ще увеличат капитала от 10 528 366 лева на 12 634 039 лева чрез емисия на 2 105 673 акции. За тази цел ще бъдат издадени 10 528 366 права. Съотношението между права и новите акции ще е 1/0.2, т.е. срещу всеки пет права ще могат да се запишат по 1 нова акция с емисионна стойност от 3.75 лева. Изчисленията показват, че ако бъдат записани всички акции от новата емисия, в холдинга ще влязат свежи близо 8 млн. лв. Право да участват в увеличението на капитала имат лицата, придобили акции най-късно до 20.01.2006 г., като допълнителните срокове ще бъдат обявени по-късно. Инвестиционен посредник по увеличаването е "Авал ИН". В петък на фондовата борса се изтъргуваха 7621 акции от "Синергон холдинг" при средна цена от 6.47 лева , което е 1.09% по-скъпо от четвъртък. Източник: Дневник (16.01.2006) |
| Всички акционери на "Синергон холдинг" имат шанса до 15 февруари да подадат заявки за закупуване на нови акции от обявеното увеличение на капитала от 10 528 366 лв. на 12 634 039 лв. Това съобщиха от дружеството, ръководен от Бедо Доганян. Срещу всяка притежавана акция те могат да придобият 0,2 нови акции по емисионна стойност 3,75 лв., като всеки притежаващ 25 акции може да купи нови 5. Набраните средства от увеличението на капитала на "Синергон" ще бъдат използвани основно за увеличаване на участието в дружествата, държани в инвестиционен портфейл. С тях ще продължи и финансирането на дружествата, в които холдингът има мажоритарно участие, чрез пряко кредитиране и/или увеличаване на капитала им. Заявките за новите акции се подават до упълномощения инвестиционен посредник "Авал ин" АД или до инвестиционни посредници, членове на Централния депозитар. Само за първите няколко дни от подписката са записани 5 000 нови акции, уточниха от "Синергон". Акционерите, които не желаят да участват в увеличението на капитала, имат право да прехвърлят или продадат правата си на други лица в срок до 13 февруари. На 22 февруари фондовата борса ще проведе аукцион за продажба на свободните права. Интересът към акциите на "Синергон холдинг" е голям, поради високата им ликвидност през последните три години. Финансовите резултати на компанията го определят като една от успешно управляваните структури, създадени по време на масовата приватизация. Консолидираната печалба на холдинга за 2004 год. възлиза на 9. 067 млн. лв. при 6. 039 млн. лв. за 2003 г. Прогнозният финансов резултат за 2005 г. надхвърля 7 млн. лв . През 2004 год. на БФБ са изтъргувани 1 662 104 броя акции на цени от 1,07 лв. до 5,49 лв., а през 2005 година - 2 056 026 акции в ценовия диапазон от 3,63 лв. до 9,39 лв. Цената от последната седмица е средно 5,90 лв. за акция. В инвестиционния портфейл на холдинга са включени 20 дружества от седем икономически отрасъла, като приоритет имат търговията, туризма и химията. За текущата година са планирани инвестиции в дружества произвеждащи строителни материали и стоки за бита с цел повишаване на продажбите и внедряване на европейските стандарти ISO . Планират се инвестиции в туризма и увеличаване на акционерния дял в дружествата. Източник: Монитор (08.02.2006) |
| Извънредно общо събрание на акционерите на "Лакпром" - Световрачене ще решава утре за увеличение на капитала на дружеството, става ясно от съобщение в "Държавен вестник". Предложението на съветът на директорите на "Лакпром" е капиталът да бъде увеличен от 192 169 лв. на 2 млн. лева чрез издаване на нови 1 807 831 налични акции с номинална стойност един лев. Ще се гласува и за отпадане на предимството на акционерите да придобият част от новите акции, съответстваща на дела им на капитала. Капиталът се вдига под условие, че новите акции ще бъдат записани и закупени изцяло от "Синергон холдинг" - АД по тяхната номинална стойност. "Синергон холдинг" притежава 77,44% от капитала на "Лакпром". При положение, че увеличението на капитала бъде гласувано по направеното предложение, делът на холдинга в капитала на "Лакпром" ще стане 97,83 на сто. Източник: Монитор (14.02.2006) |
| Аукцион за 143 хил. акции на ЦКБ ще се проведе от 24 февруари до 10 март. Книжата представляват 0.29% от капитала на банката и ще бъдат предложени за продажба в 143 пазарни партиди от по 1000 акции с начална цена 6.5 лв. за акция. 3 871 225 права от увеличението на капитала на Синергон холдинг АД са останали неупражнени при записването на нови акции и ще бъдат предложени за продажба на аукциона на 22 февруари. Източник: Пари (21.02.2006) |
| Топливо АД е основано през 1968 г. В момента е търговско предприятие и се занимава с доставка, съхранение и търговия с газ пропан-бутан, въглища и брикети от внос и местно производство, както и с вътрешна и външна търговия със строителни материали. По време на първата вълна на масовата приватизация през 1996 г. обявените за раздържавяване 80% от компанията бяха изкупени. От тях 34% придоби Петрол фонд, който после се преименува на Синергон холдинг. Постепенно холдингът окрупни дела си, след което направи неуспешен опит да свали компанията от публичния регистър.
БОРСОВА ТЪРГОВИЯ
Активно търгуваните акции на компанията са на нива от 4.35%. Малкото налично количество предразполага към по-значителни колебания на цената им. Дружеството не е разпределяло дивидент от 1998 г. За последната 1 година са сключени 236 сделки, при които са изтъргувани 189 851 акции с общ оборот 1 559 422 лв. Постигнатата най-висока цена е 11.00 лв., а най-ниска - 4.75 лв. Последната сделка е на ниво 9.99 лв., реализираното повишение в рамките на изминалата година се равнява на 30.46%. За сравнение - от началото на 2005 г. борсовият индекс Sofix отбелязва ръст от 31.9%. По този показател книжата на Топливо носят по-ниска възвръщаемост в сравнение със средната пазарна доходност. Това се дължи основно на ниския free-float на позицията. От друга страна, при база началото на 2004 г. книжата на компанията се представят значително по-добре от борсовия показател.
Повишаването на свободно търгуемите акции би могло да изиграе ролята на катализатор за последващо нарастване на котировките на акциите. Към настоящия момент ниската ликвидност налага на позицията по-висока норма на риск, свързан с капиталовите пазари, тъй като определя по-голяма колебливост в сравнение със средната пазарна. Именно това е причината да използваме по-висока изискуема норма на възвръщаемост от средната за сектора при оценяване на капитала при различните методи.
ФИНАНСОВИ РЕЗУЛТАТИ
За пълната 2004 финансова година ръстът на приходите от продажби е 18.6%. Очакванията за тази са те да се повишат далеч повече, стъпвайки на постигнатите резултати, оповестени за последното тримесечие на годината. Според предварителния отчет продажбите са достигнали 244.3 млн. лв., което е най-добрият резултат, публикуван от компанията за последните години. Продажбите носят 99% от общите приходи на компанията, като кумулативният им ръст от 2001 г. насам е 5.68%.
Факт, който прави впечатление, е по-бързото нарастване на общите разходите през последните 5 години. Те се повишават с 6.79%, което е повече от приходите от продажби. Разходите за дейността се колебаят от 91 до 99% от общите, което се взема предвид при направените оценки.
Към декември 2005 г. дружеството отчете нетна печалба от 2.74 млн. лв., което е 0.63 лв. печалба на акция. Въпреки че очакваме малко по-слаби резултати в одитирания доклад, по всичко личи, че изминалата година ще е най-добрата за компанията от 2002 г. насам. Годишният процентен ръст ще бъде изкривен, защото ще изходим от ниска база /нетната печалба за 2004 г. беше 706 хил. лв./. За последните години оперативната печалба /EBIT/, изчислена кумулативно, се понижава с 3.80%, като не са взети предвид предварителните данни за изминалата година. Подобряване във финансовите показатели се забелязва от началото на 2005 г.
Инвестициите в компанията за тази година ще са по-малко от предходната, но това би трябвало да се промени през настоящата. Това може да се избегне, като инвестициите в газостанциите минат през холдинга и по този начин няма да бъдат отчетени от Топливо, но увеличаването или намаляването на крайните продажби на газ ще се отрази в резултатите.
Независимо от нарастването на приходите печалбата на дружеството отбелязва спад главно поради нарастване на разходите по икономически елементи с по-голям темп. По тази начин делът на променливите разходи в продажбите нараства от 61% през 2004 г. на 64% в края на третото тримесечие на 2005 г. Подобна тенденция се наблюдава и по отношение на постоянните разходи, чийто дял в продажбите достига 29% при 27.60% в края на 2004 г. Всичко това има за резултат нарастване на общите разходи за дейността в приходите до 93%, като за предходните години дружеството е съумявало да поддържа този показател под и близо до 90%. Анализът по системата на Дю Понт показва, че дружеството реализира възвръщаемост на собствения капитал /ROE/ от 4.62% към края на 2005 г. срещу 1.24% за цялата 2004 г. За същия период Петрол АД отчита ROE от 9.56%. Мултиплициращият коефициент и на двете компании е идентичен /2.03 срещу 2.04/. Възвръщаемостта на продажбите на Топливо /ROS/ е 2.28% за последното тримесечие на миналата година.
Отношението EV/Sales за пълната финансова година е 0.36 срещу 0.55 на Петрол АД. BV се запазва над 13.00 лв. за акция, което е по-ниско от настоящите нива, на които се търгуват акциите на Топливо. EBITDA/Mcap от 25.8% показва, че приблизително за 4 години паричният поток покрива пазарната стойност на дружеството.
ПРОДУКТИ И ПАЗАРИ
При продажбите на строителни материали компанията се стреми да привлича търговци на едро. Тя има предимството, че може да прави по-значителни отстъпки в сравнение с конкурентите от сектора, защото е част от група, в която влизат и производители на част от предлаганата продукция. Друго основно предимство на дружеството е и изключително добре развитата дистрибуторска мрежа. Компанията е представена в 196 населени места. Тя е собственик на редица търговски обекти, което при настоящите високи цени на недвижимата собственост прави компанията подценена на база ликвидационна стойност.
Компанията отчита спад на продажбите на бензин и нафта, като, от една страна, това се дължи на високите цени на горивата през изминалата година. Втората и по-важна причина е, че секторът е силно конкурентен. Освен Петрол АД, която донякъде е дружество аналог, в страната оперират и световни гиганти като Shell, OMV и ЛУКойл, чиято дейност се разпростира и върху продажбата на газ за домакинствата. Топливо прекъсна взаимоотношенията си с ЛУКойл и започна да доставя горива от Нафтекс Петрол АД, РомПетрол АД-Румъния и Хемипекс-Австрия.
От декември 2004 г. търговската дейност с бутилирана газ се извършва от дружеството Газ България - дъщерно на Синергон холдинг. То работи с около 1 млн. оборотни газови бутилки за втечнен газ. Инвестициите, които са направени през последните няколко години, са в тон със стратегията на предприятието. Последната е в завода за пълнене на газ в бутилки, разположен на производствената площадка на територията на Кремиковци. За 2004 г. компанията е вложила 4.45 млн. лв. за придобиване на дълготрайни материални активи. Към последното тримесечие на миналата година делът на инвестициите от продажбите на база парични потоци е 0.87% /2.42 млн. лв./. Основната част от инвестициите е насочена към изграждането на нови вместимости за съхранение на газ. Продажбите са организирани в девет основни града, като във всеки от тях има възможност за доставка на бутилка до дома на клиента при заявка.
СТРАТЕГИЧЕСКО РАЗВИТИЕ
Докато пазарът на строителни материали може да се определи като цикличен в един средносрочен и дългосрочен план, това не може да се каже за този на горива. Оттук може да се направи предположението, че компанията ще заложи на развитието на бизнеса с горива и в частност на газ, където има шанс за развитие.
България е на първо място в Европа по потребление на пропан-бутан за гориво на моторни превозни средства. През последните три години се променя потреблението на основните видове горива. Ако през 2001 г. 35.8% от общите приходи се дължат на продажбите на дизелово гориво, 23.3% на бензин А95 и 20.1% на пропан-бутан. Година по-късно се наблюдава силно нарастване на продажбите на пропан-бутан, като вече достигат 31.6%.
- Възможности
- Навлизане на нов стратегически инвеститор, за да се осигурят ресурси за налагане в конкурентния сектор на горивата
- По-ниска себестойност на продажбите на строителни материали в сравнение с конкурентните компании
- СИЛНИ СТРАНИ
- Акцентиране върху продажбата на газ
- Развитие на мрежата от обекти към по-високо качество и разширяване на клиентелата
- Традиции в дистрибуцията на горива и строителни материали
- рискове
- Риск от повишение на цените на горивата на международните пазари
- Забавяне ръста на строителството в страната ще се отрази със спад на приходите от продажби на строителни материали и обратно
- СЛАБИ СТРАНИ
- Топливо може да не се преориентира навреме към продажбата на газ. Не се очаква ръст на продажбите на въглища и дърва за отопление
- Не присъства на международните пазари
- Липса на реклама Източник: Пари (22.02.2006) |
| Нетната консолидирана печалба на "Синергон холдинг" се е понижила до 7.378 млн. лв. през миналата година спрямо 9.067 млн. лв. година по-рано. Това показва отчетът на дружеството, публикуван на Българска фондова борса. Основната причина за спада е по-голямото повишение на разходите спрямо приходите на холдинга, както и по-големите разходи за данък върху печалбата от 2005 г. Приходите на дружеството са се повишили до 308.2 млн. лв., а разходите са достигнали 299.8 млн. лв. С най-голям дял са постъпленията от продажби на стоки, които достигат 248.9 млн. лв. лв. спрямо 212 млн. лв. за предходната година. В същото време разходите за облагане на печалбата с корпоративен данък достига 1.163 млн. лв. спрямо 713 хил. лв. за 2004 г., което също е оказало влияние за понижение на нетната печалба на дружеството. Източник: Дневник (02.03.2006) |
| Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231 ТЗ регистрира с решение от 22.IV.2005 г. по ф. д. № 13144/96 промени за "Синергон холдинг" - АД: заличава като член и председател на УС Крум Георгиев Данков; вписва като председател на УС Хараламби Георгиев Хараламбиев; дружеството ще се представлява от председателя на УС Хараламби Георгиев Хараламбиев и изпълнителния директор Марин Петров Стоянов заедно и поотделно. Източник: Държавен вестник (07.03.2006) |
| Петрол АД възниква в годините преди втората световна война в следствие на обединението на съществуващите тогава компании в сектора. По време на плановата икономика компанията беше част от структурата на Химснаб и монополист в търговията с течни горива, което статукво се запази и няколко години след демократичните промени.
Към раздържавяването на компанията имаше изострени интереси. По време на масовата приватизация, една четвърт от капитала й беше предложена за продажба, като една значителна част тогава придоби Петрол холдинг груп (по настоящем Синергон холдинг). През 1999 г. се продава и мажоритарният дял от компанията, като собственик става международен консорциум България. В последствие Петрол увеличи уставния си капитал за сметка на резервите и неразпределената печалба, като отношението на сплита беше 1:57, като за една стара акция, акционерите получиха по 57 нови. В началото на 2003 г., чрез сделка на БФБ, Петрол холдинг придоби 51% от капитала на Петрол АД. Продавач беше Нафтекс петрол ЕООД.
Дружеството не е разпределяло дивидент от 2003 г.
БОРСОВА ТЪРГОВИЯ
Акциите на Петрол са включени в двата борсови показателя, като компанията е сред лидерите по пазарна капитализация на БФБ. В началото на март т.г. тя е 393.3 млн. лв. Компанията е изцяло под контрола на мажоритарния акционер. Активно търгуваните акции са едва 7.69% от капитала.
През последните месеци позицията не предостави много възможности за капиталови печалби. Към настоящия момент тя носи годишна загуба за инвеститорите от 18.2%. Логично представянето й беше по-слабо и от двата борсови показателя. Спекулативните възможности също останаха ограничени, защото средно - дневната ценова колебливост на акциите е едва 0.03%, която е една от най-ниските на пазара. Акциите на компанията се котират при отношение Р/Е от 18, което е чувствително понижение от 2003 г. (89.7). Редуцирането на показателя се дължи от една страна на понижението на цените на акциите на компанията, а от друга на силното повишаване на печалбите, които пък се дължат в една немалка част на външни фактори. Към средата на месеца котировките се движат плътно до 20-дневната си движеща се средна (MVA). Компанията разпредели дивидент през 2003 г. от 0.02 лв. на акция. Това беше 67.55% от нетната печалба на дружеството. Тя не провежда политика на разпределяне на дивиденти.
ФИНАНСОВИ РЕЗУЛТАТИ
За пълната финансова година /2004/ приходите от продажби се повишават със 120.1%, като достигат 1 007 410 хил. лв. Последният консолидиран отчет обхващащ първите девет месеца на изминалата година показват, че тенденцията за ръст на приходите се запазва, като те достигат 965 630 хил. лв., което е с 48.3% повече от същия период на миналата година. Регистрираните обороти са най-високите от последните пет години. Фундаментална причина за повишаването на отчетения оборот на консолидирана база е придобиването на 100% от Нафтекс петрол през октомври 2003 г. Нафтекс петрол е компанията, занимаваща се с продажбите на едро в холдинговата структура и съответно държи в резерв значително количество горива. Операцията е отразена в консолидирания баланс, като към деветмесечието положителната репутация възлиза на 20.8 млн. лв. Приходите за 2004 г. се повишават и от продажбата на активи, но дела им в общите приходи е незначителен. Кумулативният ръст на продажбите за последните пет години е 9.19%. За същия период общите разходи, чийто основен дял се дължи на покупката на горива са нараснали с 9.98%.
За деветте месеца на миналата година разходите за покупка на стоки се повишават с 52.2%. В крайна сметка повишеният оборот се отразява в по-високи печалби. За 2004 г. печалбата на акция (Earnings per Share) беше 0.18 лв. срещу 0.04 лв. през 2003 г. За сравнение печалбата на акция на Топливо е 0.63 лв. при по-ниско отношение цена/печалба (Р/Е) и сходна задлъжнялост. С известни допускания приемаме Топливо, като компания аналог на Петрол. Разглеждане отчетите в дълбочина се вижда, че повишаването на печалбите се дължи в голяма степен на повишаване на цените на горивата на международния пазар. Това позволи на Петрол да направи спекулативни печалби. Компанията, задържайки горива в големи количества, се възползва от пазарното им поскъпване в кратък времеви интервал, което й помогна да натрупа извънредни печалби. В случай на обръщане на тенденцията е възможно дружеството да започне да търпи загуби. Управляващите компанията не са оповестили инструменти за хеджиране на този риск. Петрол отчита резервите си по средна цена на придобиване. Те също се увеличават като стойност. Това показва, че бъдещите резултати на компанията са обвързани с международните цени на горивата и управлението на оборотния капитал и в частност на запасите. Тяхната обращаемост се забавя, като от 19.5 оборота на година засечени за деветмесечието на 2004 г. до 12.3 за аналогичния период на миналата. Причината е в повишаването на стойността на запасите с по-голям темп от този на продажбите.
По-внимателно разглеждане на оборотния капитал откриваме, че компанията повишава коефициента си на обща ликвидност /current ratio/ от 0.93 до 1.25, като прави впечатление, че това се дължи на повишаване отново на стойността на запасите, като същевременно коефициентите на бърза /quick ratio/ и абсолютна ликвидност /cash ratio/ се понижават съответно от 0.93 на 0.78 и от 0.19 до 0.13. Увеличаването на средно-дневните разходи и съпътствано от намаляване на наличните парични средства води до защитен интервал на компанията от 8 дни. Този екстремен показател извеждаме с оглед, периодичната търговска война между Лукойл и Петрол, като последния път рафинерията отказа доставки за дистрибутора.
За 2004 г. Петрол повиши нетната си печалба до 19.3 млн. лв., като за деветте месеца на изминалата година тя достигна до 20.3 млн. лв. В рамките на един по-дългосрочен интервал има видима тенденция към понижаване на търговските маржове, като причина е силната конкуренция в сектора. В частност за Петрол в близките години очакваме по-скоро повишаване на оборота за сметка на по-нисък марж в търговията с горива. За 2004 г. възвращаемостта на продажбите (ROS) е 3.37%, а обращаемостта на общите активи е 2.46, което според метода на Дю Понт дава възвращаемост на активите (ROA) от 8.29% на база EBIT. За последното тримесечие този показател се влошава основно, заради повишените разходи за запаси. Собственият капитал е с рентабилност (ROE) от 9.70%. Показателят се повишава успоредно с увеличаване на финансовата задлъжнялост на компанията. Коефициентът на финансово усилване е 2.17.
Компанията увеличи задълженията си, за да финансира инвестиционната си програма. През 2003 г. дългосрочните задължения се увеличиха до 88.8 млн. лв., като Петрол емитира и облигационна емисия за 15 млн. лв., с падеж 2008 г. и фиксирана лихва от 8.375%. Обезпечението на емисията е в размер на 66.1 млн. лв. в дълготрайни материални активи. По-тази емисия Петрол се задължи да поддържа отношение на собствен капитал към общите активи от минимум 40%. На този етап той е 46%. Най-ниската му стойност е била 44% в началото на тази година. Според нас компанията ще се придържа към условията за облигационна емисия. Петрол трябва да поддържа коефициент на лихвено покритие на база EBITDA от над 5 пъти. Към деветмесечието той е 8.23.
ПРОДУКТИ И ПАЗАРИ
Петрол е сред най-големите дистрибутори на горива на българския пазар, както на едро, така и на дребно. Компанията е собственик на 450 бензиностанции разположени на територията на цялата страна. Тя има изключително присъствие на пазара. Нейни бензиностанции има на първокласни и второкласни пътища, в големи и малки населени места. Това е едно от предимствата на компанията пред конкурентите й. От друга страна поддържането на мрежата изисква значителни инвестиции, защото една немалка част от бензиностанциите не са в най-добро състояние. Инвестициите крият значителни рискове. Обновлението на съществуваща бензиностанция в малък и голям град поглъща приблизително еднакви средства, като последващата възвращаемост на база обект се различава чувствително. Продажбите на горива на едро осигуряват на компанията над 50% от общите приходи от продажби. Петролните бази се стопанисват от дъщерната компания Нафтекс петрол. В базите се инвестират средства, за да отговарят на изискванията на ЕС, според които страната трябва да поддържа 90 дневни стратегически запаси от горива. Данните от компанията сочат, че от базите към пазара на дребно всеки месец тръгват около 30 хил. тона гориво, което е 25% от средно-месечното потребление в България. Отчитайки и продажбите на едро с най-голяма тежест са тези на дизелово и индустриално гориво. Това е разбираемо, като тези горива са основно употребявани в икономиката. Най-голяма част от продажбите на дребно по бензиностанциите към края на 2004 г. се дължат на бензина.
СТРАТЕГИЧЕСКО РАЗВИТИЕ
През последните години Петрол предприе стратегия за развитие на пазара на съпътстващи стоки. Компанията се възползва от предимството си, че притежава редица обекти в населените места в това число и в отделните квартали. Това дава възможност на дружеството да се намеси в нишата на супермаркетите, като ръководството на компанията се надява в страната да се създадат навици, близки до страните в Европа и САЩ, където редица клиенти пазаруват именно от магазините на бензиностанциите, които имат няколко неоспорими предимства, въпреки по-високите цени. Компанията вложи средства в този проект, като към тази година 120 са обектите, които са пригодени за новите си функции, като те трябва да достигнат поне 170, основно в по-големите градове. Търговската стратегия е подкрепена от рекламни кампании, което се отразява в повишаване на разходите за услуги. Данните към края на 2004 г. показват, че приходите от съпътстващи стоки /включително масла/ достигат 20.0 млн. лв., като същевременно разходите за реклама за същия период се повишават от 511 хил. лв. до 1.5 млн. лв.
Компанията започна да предлага търговски партньорства за взаимно експлоатиране на бензиностанции, чрез франчайз на марката Петрол.
СИЛНИ СТРАНИ
- Силно пазарно присъствие в цялата страна. Една от най-добрите дистрибуционни мрежи за продажба на горива на дребно
- Компанията е сред най-големите търговци на едро с горива на територията на страната
- Нарастващ дял на износа в общите продажби
- Повишаването на брутния продукт на страната е в право пропорционална зависимост с продажбите на горива
- Традиции в дистрибуцията на горива
СЛАБИ СТРАНИ
- Дружеството функционира в силно - конкурентен сектор
- Компанията не притежава мрежа от бензиностанции в чужбина, което ограничава диверсификацията на клиентското й портфолио
- Значима морална и техническа износеност на редица бензиностанции на дружеството
ВЪЗМОЖНОСТИ
- Инвестиции в подобряване на мрежата от бензиностанции в посока повишаване на качеството
- Привличане на по-малки вериги от бензиностанции под марката Петрол и инкасиране на съответните начисления
- Успешно налагане на новата стратегия за засилващи се продажби на съпътстващи стоки
РИСКОВЕ
- Значителен риск съществува за компанията при рязко понижение на цените на горивата, в момент, когато тя държи значителни количества по-скъпи резерви от тях. Управляващите дружеството не посочват дали са предприели действия за хеджиране на този риск
- През последните години Петрол и Лукойл влизаха на няколко пъти в т.нар. търговска война, като рафинерията спираше доставките от гориво за дистрибутора. Източник: Пари (09.03.2006) |
| Поименните компенсационни бонове и книжата на четири холдингови дружества - "Албена Инвест Холдинг", "Синергон Холдинг", "Индустриален Холдинг България" и "Доверие Обединен Холдинг" застанаха начело в класацията по ликвидност за изминалия месец. Това показват данните от месечния бюлетин на Българска фондова борса АД. Със сключените съответно 861 и 847 сделки акциите на "Албена Инвест Холдинг" и "Синергон Холдинг" АД заеха втора и трета позиция при най-ликвидните компании на БФБ-София, като оборотът при тях е съответно 1,258 и 2,778 млн. лв. Търговията с двата холдинга през последния месец бе в диапазона 14,56-15,00 лв. и 5,86-6,14 лв. за брой. Оборотът с книжата на "Индустриален Холдинг България" и "Доверие Обединен Холдинг" за последния месец възлезе на 968 хил. и 611 хил. лв., като среднодневният брой на сключените сделки бе 42 и 39 броя. Търговията с книжата на холдинговите дружества през февруари протече в диапазона 3,90-4,04 и 3,51-3,95 лв. Среднодневният оборот на БФБ-София за последния месец е 4,203 млн. лв., като само месец по-рано той бе 7,59 млн. лв, съобщават от борсата. За 2005 г. два от холдингите - "Индустриален Холдинг България" и "Албена Инвест Холдинг" отчетоха ръст на печалбата. При първия тя е 29,743 млн. лв., спрямо 7,662 млн. лв. за предходната 2004 г., а при втория - 7,622 млн. лв., спрямо 2,335 млн. лв. за 2004 г. Източник: Монитор (13.03.2006) |
| Съветът на директорите на "Република - ПЛ" - АД, Плевен, на основание чл. 223 ТЗ свиква редовно годишно общо събрание на акционерите на 9.V.2006 г. в 11 ч., в Плевен, в седалището на дружеството, Западна индустриална зона, при следния дневен ред: 1. отчет на съвета на директорите за дейността на дружеството през 2005 г.; проект за решение - ОС приема отчета на съвета на директорите за дейността на дружеството през 2005 г.; 2. приемане на годишния финансов отчет и доклада на регистрирания одитор за 2005 г.; проект за решение - ОС приема годишния финансов отчет за 2005 г. и доклада на регистрирания одитор; 3. приемане на решение относно разпределението на финансовия резултат на дружеството за 2005 г., неразпределената печалба от минали години и формираните резерви; проект за решение - ОС приема предложението на съвета на директорите относно разпределението на финансовия резултат на дружеството за 2005 г., неразпределената печалба от минали години и формираните резерви; 4. освобождаване от отговорност членовете на съвета на директорите за дейността им през 2005 г.; проект за решение - ОС освобождава от отговорност членовете на съвета на директорите за дейността им през 2005 г.; 5. избор на регистриран одитор за 2006 г.; проект за решение - ОС избира регистриран одитор за одитиране на годишния финансов отчет за 2006 г. по предложение на акционерите; 6. приемане на решение за увеличение на капитала на дружеството чрез издаване на нови 200 000 налични поименни акции с право на глас с номинална и емисионна стойност един лев всяка при отпадане на предимството на акционерите да придобият част от новите акции, съответстваща на дела им в капитала; капиталът се увеличава под условие, че новите акции ще бъдат записани и закупени изцяло от "Синергон Холдинг" - АД, София, регистрирано по ф. д. № 13144/96 на СГС, със седалище и адрес на управление София, ул. Солунска 2, по тяхната номинална стойност; проект за решение - ОС увеличава капитала на дружеството от 80 000 на 280 000 лв. чрез издаване на 200 000 нови налични поименни акции с право на глас с номинална и емисионна стойност един лев всяка при отпадане на предимството на акционерите да придобият част от новите акции, съответстваща на дела им в капитала; капиталът се увеличава под условие, че новите акции ще бъдат записани и закупени изцяло от "Синергон Холдинг" - АД, София, регистрирано по ф. д. № 13144/96 на СГС, със седалище и адрес на управление София, ул. Солунска 2, по тяхната номинална стойност; ОС приема доклада на СД по чл. 194, ал. 4 във връзка с чл. 194, ал. 1 ТЗ; 7. изменение и допълнение на устава на дружеството; проект за решение - ОС внася изменения и допълнения в устава на дружеството, съгласно предложения, внесени по време на общото събрание и приети от общото събрание; 8. промени в броя на членовете и/или персоналния състав на съвета на директорите на дружеството; проект за решение - ОС приема предложените от акционерите промени в броя на членовете и/или персоналния състав на съвета на директорите; 9. определяне размера на възнаграждението и тантиемите на членовете на съвета на директорите на дружеството; проект за решение - ОС определя размера на възнаграждението и тантиемите на членовете на съвета на директорите. Поканват се всички акционери или техни упълномощени представители да присъстват на събранието. Регистрацията и проверката на пълномощниците ще се извършат в същия ден от 10 до 11 ч. срещу представяне на лична карта и временно удостоверение или оригинална депозитарна разписка за броя на притежаваните акции за акционерите - физически лица. Акционерите - юридически лица, се представляват от законните им представители, които се легитимират с представяне на лична карта, удостоверение за актуална съдебна регистрация и копие от депозитарната разписка. В случай на упълномощаване пълномощните на акционерите трябва да съдържат пълни данни за упълномощителя и упълномощения и да бъдат конкретно за това общо събрание. Писмените материали по дневния ред с проекторешенията са на разположение на акционерите в административната сграда в седалището на дружеството всеки работен ден от 9 до 15 ч. Материалите се получават от акционерите срещу представяне на лична карта и временно удостоверение или оригинална депозитарна разписка за притежаваните акции, а за пълномощниците на акционерите - и срещу изрично писмено пълномощно, което остава към материалите ца събранието. При липса на кворум на основание чл. 227 ТЗ събранието ще се проведе на 30.V.2006 г. в 11 ч., на същото място и при същия дневен ред независимо от представения на заседанието брой акции. Поканват се акционерите да вземат участие лично или чрез законните си представители (за юридическите лица) или чрез надлежно упълномощени лица. Източник: Държавен вестник (21.03.2006) |
| Търговска марка на Синергон холдинг, регистрирана в Патентното ведомство на Р.България-
Заявка номер : 2002062397N Дата на заявяване : 16.12.2002г.
Регистров номер : 00048482 Статус Granted
Дата на регистриране : 22.07.2004г. Покровителствен срок : 16.12.2012г.
Наименование на марка : SI POWERCROFT
Вид : Индивидуална Тип : Комбинирана
Публикация бюлетин No : 9 година : 2004
Изображение
Класове по Виенската класификация:
260403 , 260418 , 260419 , 270501 , 270509 , 270510 , 270522
Притежател:
"СИНЕРГОН ХОЛДИНГ" АД, BULGARIA, 1000, СОФИЯ, общ. "Средец" ул. "Солунска" 2
--------------------------------------------------------------------------------
Представител по индустриална собственост:
Здравка Иванова Върбанова, BULGARIA, 1784, София, жк "Младост", бл. 47, вх. 1, ет. 6, ап. 41
--------------------------------------------------------------------------------
Класове по Ницската класификация:
1 химически продукти, предназначени за промишлеността, науката, фотографията, селското стопанство, градинарството и горското стопанство; изкуствени смоли в необработено състояние; торове; пожарогасителни състави; препарати за закаляване и заваряване на метали; химически вещества за консервиране на храни; дъбилни вещества; адхезиви - лепливи вещества, предназначени за промишлеността; лепила за промишлени цели; лепила за стенни плочки; лепила за тапети; лепилни водоустойчиви препарати, с изключение на бои; епоксидни смоли, необработени; трагантна смола за производствени цели; смоли-лепила, с изключение на такива за канцеларски или домакински цели
2 бои, лакове, политури; антикорозионни вещества и вещества, предпазващи дървения материал от повреждане; оцветители; байцове; необработени естествени смоли; метали във вид на фолио и прах за бояджии, декоратори и художници; грундове; антикорозионни ленти
4 промишлени масла и греси; смазки; препарати за абсорбиране на прах, омокрящи и свързващи вещества; горива, включително и моторно гориво и осветителни вещества; свещи, фитили
6 неблагородни метали и техните сплави; метални строителни материали; преносими метални конструкции; метални материали за железопътни линии; неелектрически метални кабели и жици; железария, метална кинкалерия; метални тръби; метални каси; метални продукти, които не са включени в други класове
7 машини и машинни инструменти; електродвигатели и двигатели с вътрешно горене, с изключение на такива за сухопътни превозни средства; съединителни елементи и трансмисионни предавки, с изключение на такива за сухопътни превозни средства; селскостопански инструменти, с изключение на ръчно задвижвани, инкубатори за яйца
9 научни, навигационни, геодезични, фотографски, кинематографски, оптични, теглилни, измервателни, сигнални, контролни, животоспасяващи и учебни апарати и уреди; апарати и уреди за провеждане, комутиране, транспортиране, акумулиране, регулиране и управление на електричество; апарати за записване, предаване или възпроизвеждане на звук или образ; магнитни носители на данни, записващи дискове; касови апарати, изчислителни машини, оборудване за обработка на информация и компютри; електроди за заваряване
11 уреди за осветление, отопление, парогенериране, готвене, охлаждане, сушене, вентилация, водоснабдяване и за санитарни цели; лампи; луминесцентни лампи; лампи с нажежаема жичка за пътепоказатели за превозни средства
17 каучук, гутаперча, гума, азбест, слюда и стоки от тези материали, които не са включени в други класове; формувани пластмаси за производство; материали за запушване, уплътняване и изолиране; неметални гъвкави тръби; самозалепващи изолационни ленти
18 кожа и имитация на кожа и стоки от тези материали, които не са включени в други класове; необработени кожи; куфари и пътни чанти; чадъри, слънчобрани и бастуни; камшици, хамути и сарашки стоки
19 неметални строителни материали; неметални плочки за строителни цели; неметални керамични плочки за настилка; дървен строителен материал; тухли; цимент; неметални твърди тръби за строителство; асфалт, катран и битум; неметални преносими конструкции; неметални паметници
20 мебели, огледала, рамки за картини; стоки, които не са включени в други класове, от дърво, корк, камъш, тръстика, ракита, рог, кост, слонова кост, бален, раковина, кехлибар, седеф, морска пяна и от заместители на тези материали
24 текстил и текстилни изделия, които не са включени в други класове; памучни тъкани; пердета
25 облекло, обувки, шапки и други принадлежности за глава; трикотаж
26 галантерия, с изключение на конци; дантели и бродерии, панделки и ширити; копчета; карфици и игли; изкуствени цветя
30 брашно и произведения от зърнени храни; хляб; сладкиши и захарни изделия; подправки; кафе, чай, захар, ориз, тапиока, саго, заместители на кафе
35 управление на търговски сделки; търговска администрация; административни дейности; агенция за внос и износ; on-line реклама в компютърна мрежа; насърчаване на продажбите за трети лица; реклама
37 строителство, ремонт; монтажни услуги
39 транспорт; опаковане и съхранение на стоки; организиране на пътувания
43 ресторантьорство; временно настаняване; ресторанти; хотели; мотели; барчета; кафенета; закусвални; бюра за настаняване в хотели; столове; туристически домове; хижи Източник: Други (22.03.2006) |
| Общите приходи на "Топливо" за 2005 г. достигат 247,6 млн. лв., спрямо 193,7 млн. лв. за предходната година. В същото време разходите нарастват с 26,7% до 244,3 млн. лв. за 2005 г. срещу 192,8 млн. лв. за предходната година. Благодарение на значителния си ръст в продажбите дружеството отбелязва и добър финансов резултат за предходната година. Нетната печалба на "Топливо" се повишава до 2,737 млн. лв. от 706 хил. лв. за 2004 г. Основната дейност на компанията включва доставка, съхранение и търговия с газ пропан-бутан, течни горива, въглища и брикети от внос и местно производство, търговия със строителни материали. Дружеството е основен представител на големите европейски производители на санитарен фаянс и аксесоари за баня Grohe и Keramag. "Топливо-газ" е дъщерно предприятие на "Топливо" и търгува с втечнен газ пропан-бутан. Дейността се развива в две основни направления - продажба на бутилирана газ за домакинствата и бизнеса и продажба на автомобилна газ. Мажоритарен собственик на "Топливо" е "Синергон холдинг", като приходите на компанията формират 80% от консолидираните приходи на холдинга. Източник: Монитор (27.03.2006) |
| "Синергон холдинг" е придобил още акции на "Топливо", с което делът му в капитала на дружеството вече преминава 90%, стана ясно от бюлетина на Централния депозитар, като промяната е вписана на 24 март. Към края на миналата година холдингът намали дела в дъщерното си дружество на 88.44% от капитала. Това стана, след като тогава прехвърли 110 хил. акции и акционерното му участие спадна от 90.98%. На второ място сред акционерите е "Кратос 22" с 4.42%, с което холдингът е свързано лице. "Синергон" започна да придобива дял в "Топливо" още по време на първата вълна на масовата приватизация през 1996 г., когато той придоби 34% още под името "Петрол холдинг", като след това се преименува на "Синергон холдинг". Постепенно холдингът окрупни дела си, след което направи неуспешен опит да свали компанията от публичния регистър. Изпълнителният директор на "Синергон холдинг" Бедо Доганян определи това като грешно решение в интервю преди месец и изрази задоволството си от решението на Комисията за финансов надзор. Решението на регулаторния орган тогава беше подкрепено и от Върховния административен съд. За миналата година печалбата на "Топливо" се е повишила значително, като достига 2.737 млн. лв. спрямо 706 хил. лв. за 2004 г., показва неконсолидираният отчет на дружеството. Приходите също нарастват значително до 247.5 млн. лв. спрямо 193.7 млн. лв. година по-рано. За миналата година обаче дружеството отчита спад на продадените количества бензин и дизелово моторно гориво. Основната причина за спада е следствие на масираната конкуренция на компании като "Шел", ОМВ, "Лукойл" и "Петрол". Освен търговия с течни горива дружеството извършва доставка, съхранение и търговия с газ пропан-бутан, въглища и брикети от внос и местно производство, търговия със строителни материали. При тези дейности приходите остават стабилни, като те носят и основния дял на постъпленията от продажби. С акции на дружеството се сключват почти всеки ден на борсата, но те са в много малки обеми. По време на вчерашната сесия бяха изтъргувани 486 книжа, като средната цена се понижи с 0.64% до 9.24 лв. От началото на година акциите на "Топливо" са почти без промяна, след като миналата година поскъпнаха с цели 182%. Източник: Дневник (28.03.2006) |
| Нетната печалба на "Топливо" се е повишила с близо 3 млн. лв. до 3.678 млн. лв. спрямо 706 хил. лв. година по-рано, показва одитираният отчет на дружеството за 2005 г. В неконсолидираният отчет печалбата беше 2.737 млн. лв., или с около 1 млн. лв. под одитирания резултат. Приходите от дейността за 2005 г. възлизат на 253.2 хил. лв. спрямо 193.7 млн. лв. година по рано, като продължават да се увеличават през последните две години. Основна част от тях са приходите от стоки и услуги. Най-голям относителен дял (71%) в продадените отоплителни материали за 2005 г. заемат въглищата. Значителен също така е делът на дизеловото гориво и газ пропан-бутан, съответно 17 и 18%. През 2005 г. продажбите на стоки са се увеличили с 25.4 млн. лв. В относителна стойност нарастването е с 43%. В групата на строителните материали най-съществено е увеличението на продажбите на цимент (21%), гипскартон (106%), тухли (35%) и тухли ИТОНГ (29%). През миналата седмица "Синергон холдинг" придоби още акции на "Топливо", с което делът му в капитала на дружеството нарасна над 90%. Акции на дружеството се сключват почти всеки ден на борсата, но те са в много малки обеми. По време на вчерашната сесия обаче не бяха сключени сделки. Последната сделка беше от сряда, когато минаха 313 акции, а средната цена се повиши до 9.46 лв. От началото на годината акциите на "Топливо" са почти без промяна, след като миналата година поскъпнаха с цели 182%. Източник: Дневник (31.03.2006) |
| По-висока нетна печалба за 2005 г. отчита по предварителни данни “Петър Караминчев” АД, съобщи управителят на фирмата Валентин Маджаров. От одитирания отчет на дружеството става ясно, че печалбата е повишена до 46 хил. лв., като през предходната година тя е била 34 хил. лв. Посочва се, че това изменение се дължи на отсрочените корпоративни данъци върху печалбата, както и че финансовите загуби от дейността в сравнение с предходната година са намалели близо три пъти. Заради своя производствен опит, традиции и добра репутация “Петър Караминчев” АД има своите шансове на пазара, е мнението на специалистите. Те припомнят, че през юли 2005 година дружеството е имало приходи от пуснатите на пазара пробни количества сухи строителни смеси (лепила) с марката “Лакол” по рецепта на “Лакпром” АД София на база договор за франчайзинг. Основният капитал на “Петър Караминчев” АД сега е 662 хил. лв., а собственият – 12,92 млн. лв., който преди година е бил 13,05 млн. лв. “Синергон Холдинг” притежава 60,51 на сто от капитала, а “Кратос 22” има 25,91%. Източник: Бряг (04.04.2006) |
| Нетната неконсолидирана печалба на "Синергон Холдинг" АД за първото тримесечие на 2006 г. намалява наполовина до 601 хил. лв. в сравнение с 1,219 млн. лв. за същия период на 2005 г., показват данните от предоставения отчет на Българска фондова борса. Общите приходи от дейността на холдинговото дружество нарастват до 1 млн. лв., спрямо 1,936 млн. лв. година по рано. Намаляват и общите разходи за дейността - до 293 хил. лв., при 502 хил. лв. за първото тримесечие на 2005 г. Източник: Монитор (19.04.2006) |
| Българската фондова борса регистрира за търговия новите акции от увеличението на капитала на СИБанк и "Синергон холдинг". Банката увеличи капитала си от 56 000 200 на 69 720 560 лв. чрез емисия на 1 372 036 акции с номинална стойност 10 лв. всяка. Капиталът й е разпределен между 6 972 056 акции, като след това увеличение сред основните акционери на банката се превърна исландският милиардер Тор Бьорголфсон. Банката е слабо търгувана и пускането на новите акции едва ли ще се отрази върху котировките й на фондовата борса. С решение от съвета на директорите на борсата се вписаха и новите 2 080 482 акции от увеличението на капитала на "Синергон холдинг". Холдингът, който е не само сред най-големите, но и сред най търгуваните на борсата, увеличи капитала си от 10 528 366 на 12 608 848 лв. чрез издаване на 2 080 482 акции с номинална стойност 1 лев, но емисионна стойност 3.75 лв. за брой. Само от увеличението в дружеството постъпи свеж паричен ресурс за над 7.8 млн. лв. От борсата уточниха, че реалната търговия с новите акции от двете компании ще стартира след деблокирането й от Централния депозитар. Всички неизползвани права за участие в увеличение на капитала на "Синергон холдинг" бяха продадени на специален аукцион, на който бяха предложени 3 871 225 броя права, или 36.8% от всички издадени, при средна цена 0.37 лв. Пет права дават право да бъде записана една акция с емисионна стойност 3.75 лв. Това означава, че всеки, който е закупил права на средната цена, книжата ще му струват реално 5.6 лв., което е малко по-ниско от пазарните цени в момента. Източник: Дневник (27.04.2006) |
| Управителният съвет на "Синергон Холдинг" - АД, София, на основание чл. 223 ТЗ свиква редовно годишно общо събрание на акционерите на 28.VI.2006 г. в 9 ч. в седалището на дружеството - София, ул. Солунска 2, при следния дневен ред: 1. отчет на управителния съвет за дейността на дружеството през 2005 г.; проект за решение - ОС приема отчета на УС за дейността на дружеството през 2005 г.; 2. приемане на годишния финансов отчет и доклада на регистрирания одитор за 2005 г.; проект за решение - ОС приема годишния финансов отчет за 2005 г. и доклада на регистрирания одитор; 3. приемане на решение за разпределение на печалбата на дружеството за 2005 г., неразпределената печалба и премийния резерв от минали години; проект за решение - ОС приема предложението на УС за разпределението на печалбата на дружеството за 2005 г., неразпределената печалба и премийния резерв от минали години; 4. доклад на директора за връзки с инвеститорите за дейността му през 2005 г.; проект за решение - ОС приема доклада на директора за връзки с инвеститорите за 2005 г.; 5. освобождаване от отговорност членовете на НС и УС за дейността им през 2005 г.; проект за решение - ОС освобождава от отговорност членовете на НС и УС за дейността им през 2005 г.; 6. избор на регистриран одитор за 2006 г.; проект за решение - ОС избира регистриран одитор за одитиране на годишния финансов отчет за 2006 г. по предложение на акционерите; 7. вземане на решение за увеличаване на капитала на дружеството със собствени средства; проект за решение - ОС приема предложението за увеличение на капитала на дружеството по реда на чл. 197, ал. 1 ТЗ чрез превръщане на част от неразпределената печалба от минали години в капитал от 12 608 848 лв. на 14 122 649 лв. чрез издаване на 1 513 801 нови поименни безналични акции с право на глас и номинална стойност 1 лв. всяка; акционерите няма да правят парични вноски; при увеличението всеки акционер получава нови акции пропорционално на участието в капитала до увеличението, като над 0,5 вкл. закръглението е към една акция, към по-голямото цяло число; 8. изменение и допълнение на устава на дружеството; проект за решение - ОС приема изменения и допълнения в устава на дружеството съгласно предложения, внесени по време на общото събрание и приети от общото събрание; 9. определяне размера на възнаграждението, тантиемите, срока на изплащането им и гаранцията за управление на членовете на НС и УС на дружеството; проект за решение - ОС определя размера на възнаграждението, тантиемите, срока на изплащането им и гаранцията за управление на членовете на НС и УС; 10. овластяване на УС и на изпълнителните членове на дружеството за извършване на сделки по чл. 114 ЗППЦК; проект за решение - ОС овластява УС и изпълнителните членове на дружеството за извършване на сделки по чл. 114 и сл. ЗППЦК относно придобиване, прехвърляне, получаване или предоставяне за ползване или като обезпечение на дълготрайни материални активи на дружеството, възникване на задължения и вземания на дружеството при условията на ЗППЦК. Регистрацията на акционерите и проверката на пълномощията ще се извършат същия ден от 8 до 9 ч. срещу представяне на документ за самоличност. Акционерите юридически лица се представляват от законните им представители, които се легитимират с представяне на документ за самоличност, удостоверение за актуална съдебна регистрация. На събранието имат право да присъстват акционери, които са придобили акции на дружеството най-късно 14 дни преди датата на общото събрание и фигурират в списъка на акционерите, издаден от Централния депозитар към тази дата. В случай на упълномощаване пълномощните на акционерите трябва да съдържат пълни данни за упълномощителя и пълномощника, да бъдат конкретно за това общо събрание, да са изрични, нотариално заверени и да отговарят на изискванията на закона. Всеки акционер, който представлява или предложи на акционер или акционери с повече от 5% от гласовете в общото събрание да ги представлява в общото събрание на акционерите, е длъжен да уведоми дружеството най-късно 2 работни дни преди деня на общото събрание. Преупълномощаването с правата по предоставени пълномощни, както и пълномощно, дадено в нарушение на закона, е нищожно. Материалите за общото събрание са на разположение на всички заинтересувани акционери в канцеларията на дружеството, ул. Солунска 2, от 9 до 16,30 ч. всеки работен ден. При липса на кворум на основание чл. 227 ТЗ общото събрание ще се проведе на 14.VII.2006 г. в 9 ч. на същото място и при същия дневен ред. Източник: Държавен вестник (09.05.2006) |
| Само два месеца след като успешно беше увеличен капиталът на "Синергон холдинг", ръководството на дружеството ще предложи на общото събрание на акционерите на 28 юни да се гласува още едно увеличение, но този път за сметка на неразпределената печалба от минали години, става ясно от съобщение в Държавен вестник. Предложението е капиталът да се увеличи до 14.122 млн. лв. чрез издаване на 1.513 млн. нови акции с номинална стойност. Всеки акционер ще получи нови акции пропорционално на участието в капитала до увеличението. В момента капиталът на холдинга е 12.608 млн. лв., като той беше увеличен от 10 528 366 чрез издаване на 2 080 482 акции с номинална стойност 1 лев, но емисионна стойност 3.75 лв. за брой. Само от увеличението в дружеството постъпи свеж паричен ресурс за над 7.8 млн. лв. Процесът приключи реално в началото на май, когато започна и търговията на борсата с новите акции. С предложението за ново увеличение акционер, който притежава 100 акции, би получил нови 12, показват изчисленията. Сред другите точки от дневния ред на общото събрание са традиционните отчети на ръководството, приемане на отчета и други. За миналата година консолидираната печалба на холдинга се понижи до 7.378 млн. лв. спрямо 9.067 млн. лв. година по-рано. Основната причина за спада е по-голямото повишение на разходите спрямо приходите на холдинга, както и по-големите разходи за данък върху печалбата от 2005 г. Приходите на дружеството са се повишили до 308.2 млн. лв., а разходите са достигнали 299.8 млн. лв. С най-голям дял са постъпленията от продажби на стоки, които достигат 248.9 млн. лв. лв. спрямо 212 млн. лв. за предходната година. По време на сесията във вторник бяха изтъргувани над 20 хил. акции на холдинга, като цената им проби нивото от 6 лв. до средна от 6.05 лв., като сделки се сключиха и на 6.14 лв. Източник: Дневник (10.05.2006) |
| "Доверие обединен холдинг" може да разпредели по 0.053 лв. дивидент на една акция. Акционерите на компанията трябва да одобрят предложението на общото събрание на 30 юни. Сумата, която е предвидена да се задели от печалбата, е почти 707 хил. лв., като останалите 1.428 млн. лв. ще бъдат дадени за увеличаване на инвестиционните резерви на дружеството. За миналата година холдингът отчете консолидирана печалба в размер на 2.136 млн. лв. спрямо 969 хил. лв. година по-рано. С най-голям дял са финансовите приходи на холдинга, които достигнаха 2.876 млн. лв. Продажбата на активи обаче е в основата на високия резултат. През миналата година "Доверие обединен холдинг" намали участието си в едно от основните си дружества - холдинга "Доверие капитал". Сред останалите точки от дневния ред на общото акционерно събрание са традиционните доклади на одитора и управителните органи, приемане на годишния финансов отчет и др. При липса на кворум събранието ще се проведе на 14 юли, като последната дата за придобиване на акции, даващи право за участие в дивидента е 14 юни. Друг голям холдинг на борсата - "Синергон", няма да разпределя дивидент, но ще насочи поток към акционерите си под формата на увеличение на капитала чрез издаване на нови 1.513 млн. акции, които инвеститорите ще получат пропорционално на притежаваните от тях книжа. За миналата година печалбата на холдинга е 3.110 млн. лв., като тя няма да се разпределя. Част в размер на 2 063 316.52 лв. от неразпределена печалба от минали години ще се прехвърли във фонд "Резервен". Премийният резерв в размер на 452 561 лв. ще се прехвърли също във фонд "Резервен". Източник: Дневник (15.05.2006) |
| Годишната консолидирана печалба на "Синергон холдинг" се увеличава с около 3 млн. лв. за 2005 г. в сравнение с предварително изнесените данни, показва одитираният финансов отчет на дружеството, публикуван на Българската фондова борса. В края на миналата година положителният финансов резултат на компанията достига 10.2 млн. лв. и е повече от печалбата, отчетена за предходната 2004 г., от 9 млн. лв. Предварителните нетни резултати, публикувани на БФБ на 30 януари тази година, сочеха нетна печалба от 7.3 млн. лв. Разликата между предварителния и окончателния годишен консолидиран отчет се дължи главно на увеличението на приходите от дейността на дружеството. Предварителните приходи бяха 308 млн. лв., докато окончателните общи постъпления от дейността на компанията възлизат на 314 млн. лв. Увеличението от около 6.3 млн. лв. се дължи на повишение на постъпленията по всички категории от стоки, услуги, продукция, както и финансовите приходи. След одита на финансовите резултати на дружеството в окончателните резултати се наблюдава и увеличение на разходите за дейността на "Синергон". Общите разходи се увеличава с 1.3 млн. лв. до 301 млн. лв. при 299.8 млн. лв. в предварителния отчет. Разходите за 2005 г. са с 50 млн. лв. повече от отчетените през 2004 г., като основната разлика е в повишението на балансовата стойност на продадените активи на дружеството. Със същия темп се увеличават и приходите на холдинга, като най-много нарастват постъпленията от продажбата на стоки, следвани от постъпленията от продукция. В окончателния отчет се наблюдава още преразпределяне на задълженията в сравнение с предварителния. Част от дългосрочните задължения към банки и небанкови институции биват отчетени като задължения по облигационни заеми и те са в размер на 19.5 млн. лв. Появяват се задължения към свързани предприятия в размер на 3 млн. лв. Силно увеличение търпят и текущите задължения на холдинга, които от 16 млн. лв. в предварителния консолидиран отчет достигат до 30.6 млн. лв. Отново главни виновници за това повишение са текущи задължения към свързани предприятия, които от нула в предварителните консолидирани резултати достигат до 7.4 млн. лв. в окончателните одитирани данни. В окончателния годишен отчет се увеличават и дълготрайните материални активи до 180.8 млн. лв., докато в предварителният са били 171 млн. лв., а в края на 2004 г. - 176 млн. лв. Увеличението е главно в машините, стопанския инвентар, сградите и съоръженията на дружеството. Портфолиото на "Синергон холдинг" съдържа мажоритарни пакети от 21 компании, които през 2005 г. са работили в 90% за българския пазар. Източник: Дневник (17.05.2006) |
| Приходите от продажби на “Петър Караминчев” АД през първото тримесечие са нараснали със 17,8% до 985 хил. лв. През това тримесечие дружеството е имало производство на сухи строителни смеси, направени са били първите проби и за производството на експандиран полистирен, съобщава шефът му Валентин Маджаров. Осъществени са били и сделки за продажба на дълготрайни материални активи с балансова стойност 21 хил. лв., трансформирани в материали на стойност 40 хил. лв. Финансовите приходи на дружеството са достигнали 1. 33 млн. лв. Любопитното е, че в същия период на миналата година те са били само 38 хил. лв. Въпреки това съвкупните разходи на дружеството са достигнали 2.89 млн. лв. и то остава с незадоволителни финансови резултати. В консолидирания баланс на “Петър Караминчев” АД вече е включено дъщерното предприятие “Интериор текстил” АД, чийто предмет на дейност е производство на полиестерни пердета и други трикотажни изделия. В края на тримесечието придобитите през януари имоти на стойност 795 хил. лв. на едноличното дружество с ограничена отговорност “Мега Естейт” от “Интериор текстил” са прехвърлени на Синергон Холдинг - мажоритарен собственик с 60,51% дялово участие. На вчерашната борсова сесия 55 акции на дружеството са сменили собственика си, цената им е останала без промяна - 2,24 лв. за брой. Източник: Бряг (25.05.2006) |
| Нови 16 300 броя от книжата на "Топливо" АД се продадоха по време на втория ден на 14-ия централизиран публичен търг (ЦПТ). Минималната цена бе 9,91 лв., а максималната - 10,65 лв. В дните до края на търга за продажба остават 161 лота, а на пода на борсата книжата на компанията се търгуваха на нива между 10,25 и 10,30 лв. Мажоритарен собственик в дружеството е "Синергон холдинг", притежаващ 91,43 на сто от капитала. Източник: Монитор (25.05.2006) |
| Нетната консолидирана печалба на Синергон Холдинг АД за първото тримесечие на 2006 година достигна 552 хил. лв., в сравнение с 695 хил. лв. за същия период на 2005 година (вкл. малцинствено участие), показват данните от предоставения отчет на Българска фондова борса. Приходите от продажби на холдинговото дружество нарастват с над 36% до 67,3 млн. лв., спрямо 49,3 млн. лв. година по-рано. Източник: Монитор (30.05.2006) |
| "Синергон холдинг" е наследник на бившия приватизационен фонд "Петрол фонд". Той беше създаден за участие в масовата приватизация през 1996 г., като негови акционери тогава станаха над 150 хил. души, а капиталът му надмина 5.55 млрд. лв., което го направи лидер по този показател. По време на трите централизирани търга тогава фондът придоби акции в 65 дружества, като с най голям дял по сектори беше търговията с 31.61%, следвана от химическата промишленост 24.12% и туризмът с 15.14%. Тогава фондът придоби и 30% от "Петрол", но по-късно продаде дела си в него. В началото на 1998 г. подобно на останалите приватизационни фондове "Петрол фонд" се преобразува в холдингово дружество с името "Петрол холдинг груп". В периода след приключване на първата вълна от масовата приватизация компанията реализира покупките и продажбите на дялове от предприятия основно на фондовата борса и формира пакет от дъщерни дружества, в които има управляващи функции и определя стратегията за развитието им. В края на юни 1998 г. холдингът стана първият от бившите приватизационни фондове, който се листна на борсата. Настоящото си име "Синергон холдинг" носи от началото на 2002 г., когато беше прието от общото събрание на акционерите и вписано в съда на 5 март. В портфейла на дружеството с най-голям дял в момента са секторите търговия и туризъм, които заемат съответно 36.67% и 33.44%. Най-важното дружество на холдинга обаче е "Топливо", в което "Синергон холдинг" държи 91.44% от капитала. В сферата на туризма притежава "Новотел Пловдив" и три хотела в курорта Слънчев бряг. В портфейла на дружеството са включени дружества и от машиностроенето, хранително-вкусовата промишленост, дървопреработването, текстила и други. Общо стратегическите инвестиции на холдинга са в 15 дружества. Успоредно със структурирането на портфолиото холдингът се стреми да влияе върху политиката на дъщерните си дружества чрез подпомагане на управлението, осигуряване на рефинансиране, преструктуриране и разработване на фирмена концепция. Той осъществява и непрекъснат контрол чрез свои представителите в управителните органи. В момента капиталът на холдинга е 12 608 848 лв., като на общото събрание на 28 юни ще се гласува той да бъде увеличен до 14 122 649 лв. за сметка на неразпределена печалба от минали години. Холдингът има в момента около 160 хил. акционери и няма мажоритарен собственик, като по-големи пакети притежават "Петрол - ИН" с 21% и "Омега Би Ди холдинг" с 23%. Свободнотъргуемият обем акции (free float) на борсата е 23.5%. Източник: Дневник (21.06.2006) |
| Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 119, ал. 2 ТЗ регистрира по ф. д. № 5884/2005 промени за "Дунав Одра транс" - ЕООД: заличава като едноличен собственик на капитала "Топливо" - АД; вписва като едноличен собственик на капитала "Синергон холдинг" - АД (рег. по ф. д. № 13144/96); заличава като управител Щилиян Йовчев Стоянов; вписва като управител Христо Димитров Близнаков; премества седалището и адреса на управление в София, район "Подуяне", ул. Павлина Унуфриева 2, ет. 1; вписва промяна на наименованието: "Динергон карт сервиз" - ЕООД; вписва промяна на предмета на дейност: производство, проектиране и прилагане на програмни средства, менаджиране, внедряване и експлоатация на системи за разплащане с пластмасови карти в търговията, услугите и други дейности, сервизиране на системи за разплащане с пластмасови карти и други машини и съоръжения, консултантска и маркетингова дейност, свързани с разплащането с пластмасови карти, и осъществяване на други дейности, разрешени със закон; дружеството се управлява и представлява от управителя Христо Димитров Близнаков; вписва промени в учредителния акт. Източник: Държавен вестник (27.06.2006) |
| Акционерите на Синергон холдинг ще получат 12% доходност чрез нови акции, с които без парични вноски ще се увеличи капитала на холдинга от 12 608 848 лв. на 14 122 649 лв. Това решение беше взето на редовното годишно общо събрание, което се проведе вчера в София. Новият капитал ще бъде за сметка на неразпределената печалба от минали години. Ще бъдат издадени нови 1 513 801 броя поименни безналични акции с право на глас и номинална стойност един лев всяка. При увеличението всеки акционер ще получи нови акции пропорционално на участието в капитала. Изчисленията показват, че всеки притежател на една бонова книжка с 25 акции ще получи по три безплатни акции от увеличението на капитала, уточниха от дружеството. Събранието прие печалбата за 2005 г. в размер на 3 110 676, 33 лв. да остане като неразпределена печалба. Част от неразпределена печалба в размер на 2 063 316 лв.от минали години да се прехвърли във фонд "Резервен". Акциите на Синергон холдинг се търгуват на официален пазар - сегмент С на БФБ - АД. Според статистиката за миналата година са изтъргувани 2 056 026 броя акции на обща стойност 11 934 327 лв. при средно претеглена цена 5,80 лв. Източник: Монитор (29.06.2006) |
| Синергон холдинг АД - София /PETHL/, чието годишно общо събрание на акционерите се проведе на 28 юни 2006 год., не разпределя дивидент за 2005 г. Синергон холдинг АД - София отчете печалба за 2005 г. в размер 3 110 576.33 лв., която ще бъде разпределена като Неразпределена печалба. Източник: Капиталов пазар (30.06.2006) |
| "Синергон холдинг" ще финансира 17 от своите дъщерни дружества чрез депозити или директни заеми на стойност 72.5 млн. лв. Това стана възможно, след като общото събрание на акционерите овласти управителните органи да сключат тези сделки. Сумата обаче може и да е различна от тази, тъй като е предвидено средствата да се отпускат в долари, левове или евро. Те ще се използват за инвестиционните програми на предприятията, заявиха от холдинга и допълниха, че за всяко дружество параметрите на договорите са различни. Най-голяма номинална сума ще получат "Топливо" и "Омега Би Ди холдинг" - по 10 млн., като тя може да е в левове, долари или евро. От съобщението, изпратено до борсата, обаче не става ясно каква валута ще се използва. Лихвата, която ще изплащат дружествата на компанията майка, ще е до 12%, като и тук размерът е различен за отделното предприятие, но той няма да надхвърля тази стойност. Източник: Дневник (03.07.2006) |
| Акциите на пет публични компании ще бъдат преместени да се търгуват на официалния пазар на Българската фондова борса. Това стана възможно, след като на заседание съветът на директорите на Българската фондова борса реши книжата им да бъдат преместени за търговия на различните сегменти на официалния пазар. Петте компании, които избраха престижните сегменти, са "Синергон холдинг", "Оргахим", "Холдинг Варна А", "Българска роза - Севтополис" и ДЗИ банка. Това са петте компании, които по желание са подали заявление до борсата, акциите им да бъдат качени за търговия на по-високите сегменти. Решението на дружествата се дължи на "промоцията", с която борсата ги провокира. "Промоцията" означава, че Българската фондова борса освобождава от такса всички публични компании, които отговарят на критериите за официалния пазар и искат да качат акциите си за търговия на него. От борсата очакват и други компании да се възползват от предоставената възможност. В зависимост от капитала на дадената компания таксите стигат до 20 хил. лв., но освен финансовата част по-високите сегменти дават и по-голям престиж за една компания, поне на развитите капиталови пазари. Ирена Мицова, директор за връзка с инвеститорите на "Оргахим", заяви, че са се възползвали от възможността за търговия на по-висок сегмент, тъй като е престижно за самата компания. Рокадите по борсовите сегменти не се ограничиха до въпросните пет компании, но се развиха и в обратна посока. Поради това, че не отговарят на настоящите критерии за официален пазар, на неофициалния се свалят акциите на четири бивши приватизационни фонда - "Гарант инвест холдинг", "Ком холдинг", "Пълдин холдинг" и "Република холдинг", които не отговарят на сега действащия правилник. В срок от два дни след публикуването на съобщението акциите им ще бъдат преместени. Източник: Дневник (07.07.2006) |
| Един от най-големите инвестиционни фондове от отворен тип в Естония - Hansa Eastern Еuropean equity fund, продаде дела си в "КРЗ Одесос", стана ясно от съобщение на Българската фондова борса. Обект на сделката са били 53 235 акции, или 9.08% от капитала на варненското дружество, а датата на прехвърляне в Централния депозитар е 21 юни. Така естонците вече не притежават никакъв дял в кораборемонтния завод. По време на вчерашната сесия акциите на "КРЗ Одесос" поскъпнаха до рекордните 125 лв., а средната цена достигна 124.33 лв. Естонският фонд е специализиран в инвестиции в акции на страните от Източна Европа, като българските книжа заемат най-голям дял от активите му - 26.3% към края на май според бюлетина на фонда, като най-голям дял в портфейла се заема от акциите на "Българска телекомуникационна компания" с 8.4%. Към края на първото тримесечие фондът имаше инвестиции в над 10 позиции, търгувани на борсата в София, сред които са "Златни пясъци" и "Синергон холдинг", показва последният му отчет за периода. Фондът притежава и акции на дружества със специална инвестиционна цел за инвестиции в имоти и е един от сериозните чуждестранни играчи на нашия капиталов пазар. Източник: Дневник (11.07.2006) |
| Комисията за финансов надзор (КФН) издаде лиценз на "Юнивърсъл Пропъртис" АДСИЦ - София, за извършване на дейност като дружество със специална инвестиционна цел. Основна сфера на дейност на новосъздаденото дружество е инвестиране на парични средства, набрани чрез издаване на ценни книжа, в недвижими имоти (секюритизация на недвижими имоти). Първоначалното увеличение на капитала на компанията е с BGN 150 000 ново УПРАВЛЯВАЩО ДРУЖЕСТВО - "Синергон" "Синергон Холдинг" създаде собствено управляващо дружество "Синергон Асет Мениджмънт". Това стана ясно вчера, когато Комисията за финансов надзор издаде лиценз на новоучредената компания. "Синергон Холдинг" притежава 90% от капитала на дружеството, а останалите 10% са записани от шефката на Българска фондова борса-София Бистра Илкова. Източник: Монитор (13.07.2006) |
| Софийският градски съд на основание чл. 491а, ал. 2 ГПК във връзка с чл. 251, ал. 4 ТЗ с определение от 1.VII.2005 г. допуска прилагането в търговския регистър по ф. д. № 13144/96 на проверения и приет годишен счетоводен отчет за 2004 г. на "Синергон холдинг" - АД. Източник: Държавен вестник (25.07.2006) |
| Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231 ТЗ регистрира с решение от 1.VII.2005 г. по ф. д. № 13144/96 промени за "Синергон холдинг" - АД: вписва решение на ОСА от 27.VI.2005 г. за промени в устава. Източник: Държавен вестник (25.07.2006) |
| Софийският окръжен съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 119, ал. 2 ТЗ с решение № 1 от 10.VIII.2005 г. по ф. д. № 878/2005 вписа в регистъра за търговски дружества под № 5225, том 91, стр. 177, еднолично дружество с ограничена отговорност "Мултикер" - ЕООД, със седалище и адрес на управление с. Елин Пелин, Софийска област, ул. Райна Княгиня, бл. 14, вх. А, ет. 3, ап. 6, с предмет на дейност: производство и търговия с керамични изделия, търговия на едро и дребно, внос и износ на всякакви потребителски стоки, всякаква помощна и подготвителна дейност към основната дейност на дружеството, както и всякаква друга търговска дейност, незабранена със закон. Дружеството е с неопределен срок, с капитал 5000 лв., с едноличен собственик на капитала "Синергон Холдинг" - АД, София, и се управлява и представлява от управителя Борис Димитров Чолев. Източник: Държавен вестник (25.07.2006) |
| Три пъти е скочила неконсолидираната нетна печалба на Синергон холдинг през първото полугодие на 2006 г. спрямо това на 2005 г. Компанията отчете 5.222 млн. лв. положителен финансов резултат към 30 юни 2006 г. срещу 1.696 млн. отпреди година. Увеличението се дължи на подобреното с 3.38 млн. лв. нетно салдо по финансови операции. Финансовите приходи на дружеството са скочили от 2.446 млн. на 6.227 млн. лв. Холдингът е получил 4.548 млн. лв. от дивиденти срещу 162 хил. лв. за същия период на предходната година. Финансовите му разходи са се увеличили с 402 млн. лв. Холдингът е съкратил разходите си по икономически елементи с 90 хил. лв. Източник: Пари (26.07.2006) |
| Нарастващият интерес към колективните инвестиционни схеми в България привлича нови играчи на пазара, показват данните от бранша. Само в близките няколко месеца се очаква да започне предлагането на поне пет нови взаимни фонда. За последната една седмица две управляващи дружества дадоха заявка за влизане на този сегмент. Пловдивското "Юг маркет фонд мениджмънт" получи одобрение от Комисията за финансов надзор за публичното предлагане на дялове от първия си фонд, а варненската "Варчев мениджинг компани" получи лиценз за извършване на дейност. От компанията съобщиха , че подготвят два фонда - един с балансиран и един с рисков характер, като се очаква излизането им на пазара да започне до около два месеца. В момента се работи по проспектите, които трябва да бъдат одобрени от Комисията за финансов надзор, добавиха от "Варчев". Скоро трябва да започне публичното предлагане и на първия индексен фонд в България - "Алфа индекс топ 15", управляван от "Алфа асет мениджмънт". Нови играчи ще са и фондовете на управляващото дружество на бившия заместник финансов министър Красимир Катев "Аврора кепитъл". Очаква се то да даде поне три варианта на потенциалните си клиенти - балансиран, високорисков и нискорисков. В процес на учредяване е и "Синергон асет мениджънмт", където основен акционер е едноименният холдинг. Очакванията на специалисти са постепенно да се регистрират все по-малко нови управляващи дружества, тъй като вече почти всички основни финансови групи имат подобни компании в структурата си. По-скоро сега съществуващите компании ще представят нови фондове, с което ще уплътнят фамилиите си от колективни инвестиционни схеми, коментират анализатори. Едновременно с това възможността за получаване на по-висока доходност от тези инвестиции и високата ликвидност правят взаимните фондове все по-популярни за спестителите в страната и водят до ръст и на парите, които те управляват. От началото на годината инвеститорите са вложили над 90 млн. лв. в такива схеми и нетните активи им надминаха 170 млн. лв. в края на юли. Към тях трябва да се добавят и продажбите на чуждите фамилни фондове, но за тях не се води точна статистика, като според някои изчисления са за над 60 млн. лв. В момента на пазара в България се предлагат публично 34 взаимни фонда на български управляващи дружества и поне още толкова на четири чуждестранни. От началото на годината публично предлагане на свои дялове направиха 21 фонда. Най-активният месец беше март, когато навлязоха осем нови фонда и активите на инвестиционните схеми се повишиха с почти 20 млн. лв. За улеснение на инвеститорите взаимните дялове качват и свои дялове за търговия на фондовата борса, въпреки че не са задължени за това. Източник: Дневник (08.08.2006) |
| Още две публични дружества ще се търгуват на по-горен борсов сегмент, реши ръководството на Българска фондова борса. От утре "Албена инвест холдинг" вече ще е качена на сегмент А на официалния пазар спрямо досегашния Б. "Кораборемонтен завод Одесос" пък ще се търгува вече на сегмент Б на официалния пазар. С тези две дружества общият брой на преместените на по-горен сегмент става девет, след като преди това се преместиха "Синергон холдинг", "Оргахим", "Холдинг Варна А", "Българска роза - Севтополис", ДЗИ Банк, "Стара планина холд" и "Доверие обединен холдинг". С новите промени на най-високия сегмент - "Официален пазар А", вече ще се търгуват три дружества, като всичките са холдинги - "Синергон", "Индустриален холдинг България" и "Албена инвест холдинг". В началото на всеки месец пък борсата публикува списък с компании, които не отговарят на критериите и има опасност да бъдат преместени на най-ниското ниво за търговия - "Неофициален пазар, сегмент В", който се обособи след направените преди около три месеца промени в правилника на институцията. От борсата всеки месец ще обявяват списък с компаниите, които не отговарят на по-високите критерии за ликвидност и има вероятност да бъдат преместени на най-ниския борсов сегмент. Измененията в борсовия правилник влизат в сила от началото на ноември и заплашените дружества от списъка, които не са подобрили ликвидността си, ще бъдат реално преместени на долния сегмент.Засега на по-долен сегмент бяха преместени акциите на четири бивши приватизационни фонда - "Гарант инвест холдинг", "Ком холдинг", "Пълдин холдинг" и "Република холдинг", които не отговарят на сега действащия правилник. Източник: Дневник (13.08.2006) |
| От началото на 2006 г. акциите на десет холдинга (от 22 дружества, които са се търгували на поне половината сесии от началото на годината) бяха печеливша инвестиция. "ХД Пътища“ и дъщерните му компании през последните месеци спечелиха много обществени поръчки за ремонт и поддръжка на пътища, които им гарантират значителни приходи за години напред. Оптимизмът за бъдещето на холдинга за пореден път изведе акциите му начело по поскъпване. Класираният на второ място "Холдинг Варна“ беше нож с две остриета. През март акциите му надхвърлиха 40 лв., но от няколко месеца цената му се движи около 20 лв. за брой. Заради манипулации с акциите му бяха наказани брокери и инвестиционни посредници. В десетката влизат и други холдинги с добри дъщерни дружества, които продължават да се радват на стабилен инвеститорски интерес - "Индустриален холдинг България“, "Стара планина холд“ и "Индустриален капитал холдинг“. Сред останалите печеливши бяха и някои от сравнително нисколиквидните холдинги. Отзад напред "първенец“ е "Холдинг Св. София“, който след мимолетното си събуждане през януари 2005 г. се нареди сред онези, които изпаднаха в продължителен сън.
Борсовата търговия с холдинговите акции показва, че пазарът отсява отделните холдинги според успеха на бизнеса им, а не толкова според активите. Защото, ако една фирма притежава много активи, които не носят доход, какъв е смисълът да се инвестира в нея. Петко Вълков смята, че има потенциал за ръст пред някои добри холдинги като "Индустриален холдинг България“, "Индустриален капитал холдинг“, "Синергон холдинг“ и др. "Малко от холдингите раздават дивиденти, но според Надя Неделчева от "Карол“ занапред именно дивидентите могат да привлекат по-осезаем инвеститорски интерес. На подобно мнение е и Петко Вълков, който смята, че този тип дружества трябва да се оценяват именно на база очаквани дивиденти. "Приватизационните фондове бяха създадени точно по такъв модел, казва Вълков, с обещание да изплащат дивиденти.“ Източник: Капитал (08.09.2006) |
| Държавен монопол в класацията Топ 100
Националната електрическа компания неизменно води през последните четири години класацията на БТПП на фирмите с най-високи приходи от продажби при отчетена печалба. През 2005 г. НЕК е с 8.15% ръст на приходите си от продажби, като те са достигнали 2.39 млрд. лв. В челните редици по приходи от продажби отново се нареждат БТК, Петрол АД, Нафта трейдинг, ТЕЦ Марица-изток, Овъргаз Инк. От класацията обаче са отпаднали миналогодишните лидери ЛУКойл-Нефтохим, Кремиковци АД, АЕЦ Козлодуй и електроразпределителните дружества. Причината да не бъде включен ЛУКойл е, че не е представил в законовия срок отчета си, а другите са на загуба, обясни Александър Димитров, експерт в БТПП. Изненадата е третото място на OMV. 2005 г. е много успешна за Стомана Индъстри и Параходство БМФ. С най-голям ръст на продажбите през м.г. - близо 80 пъти - е фармацевтичната ГлаксоСмитКлайн ЕООД. Тя заема 29-о място в Топ 100. Почти всички компании, включени в тази класация, са с чуждестранно участие. Докато в Топ 100 на приходите влизат само големите в българската икономика, в следващите две класации място намират малки и средни фирми. За втора поредна година БТПП определя най-добрите по финансова рентабилност (печалба спрямо собствен капитал) и икономическа ефективност (печалба спрямо обща сума на активите). Това дава представа за качеството на управление на фирмите, обясни Александър Димитров. Прави впечатление, че големите компании не попадат в тези класации. Изключение са Нафта трейдинг, Идеал Стандарт, Група Технология на металите, Солвей България, Неохим АД, Видеолукс ЕООД. Силно разместване има при холдингите. Булгартабак вече е извън класацията, както и Феста холдинг. На първо място излиза Булгаргаз ЕАД с нетна печалба 111.664 млн. лв. Индустриален холдинг от осма позиция преминава на втора. За първи път в челните редици се нареждат Адванс пропъртис, Хели транс и Каолин АД. Синергон холдинг от 4-то място слиза на 11-о, а Доверие Обединен холдинг от 9-о на 18-о. Източник: Пари (21.09.2006) |
| Дистрибуторът на горива, стоки за отопление и строителни материали "Топливо" възнамерява да разшири дейността си със средствата от увеличението на капитала, става ясно от съобщението на компанията в Държавен вестник от 27 октомври. Компанията планира да увеличи капитала си от 4.3 млн. лв. на 5.4 млн. лв. чрез издаването на 1.083 нови акции с номинална стойност 1 лв. и емисионна 9 лв. Увеличението ще започне след седмица и ще продължи 14 дни, като инвеститорите ще могат да запишат една акция, при положение че са закупили 4 права, тъй като съотношението между издадени права и нови акции е 1/0.25. Ако всички акции бъдат записани и платени, "Топливо" ще събере ресурс от близо 9.75 млн. лв. Според съобщението на компанията средствата от увеличението ще бъдат използвани за ново строителство и реконструкция на съществуващите газостанции от веригата на компанията, както и за закупуването на нови обекти за продажба на течни горива и газ пропан-бутан и на нови складови помещения и магазини за строителни и отоплителни стоки. "Топливо" иска да увеличи пазарния си дял в търговията със строителни материали и твърди горива и дистрибуцията на течни и газообразни горива и стоки за бита, като увеличи броя на предлаганите продукти и разшири мрежата си от търговски обекти. Друга цел на компанията е да внедри европейски стандарти за качество от типа ISO. Успешното осъществяване на инвестициите в тези направления ще увеличи устойчивостта и конкурентоспособността на "Топливо", пише още в съобщението в Държавен вестник. Очакванията на компанията са нетните консолидирани приходи от продажби за 2006 г. да бъдат 252 млн. лв. при 248 млн. лв. за изминалата 2005 г., а нетната печалба да достигне 5 млн. лв. при 3.2 млн. лв. миналата година. Инвестициите на компанията по отрасли са основно насочени към търговията със строителни материали (37%), следвани от инвестициите в търговията с газ пропан-бутан (27%), с течни горива (24%) и на последно място с отоплителни стоки (12%). "Топливо" иска още да увеличи рентабилността на дружеството, като през текущата и следващите години погаси част от краткосрочните си задължения, което ще намали и част от финансовите разходи на компанията. След излизането на новината за увеличаването на капитала и инвестиционните намерения на "Топливо" акциите на компанията достигнаха абсолютен рекорд от 15.32 лв. за брой в петък. Общо изтъргуваният обем книжа в последния ден на миналата седмица беше 3329. Позицията бележи значителен ръст от средата на септември след обявяването на намеренията за увеличение на капитала на компанията. Само от началото на октомври цената на акциите е скочила с 20 на сто, като бяха изтъргувани 137 636 акции при нормална търговия и 23 300 книжа в една блокова сделка. Основен акционер в "Топливо" е бившият приватизационен фонд "Синергон холдинг", който притежава 89.07 на сто от капитала на компанията. Източник: Дневник (30.10.2006) |
| От утре в продължение на три седмици на БФБ ще се търгуват правата на "Топливо" АД, даващи възможност за участие в увеличението на капитала на дружеството, съобщиха от борсата. Аукционът за неизползваните права ще е на 29 ноември, докато крайната дата за записване на акции от увеличението е 14 декември 2006 г. При успешно увеличение капиталът на "Топливо" ще нарасне от 4 333 928 лв. на 5 417 410 лв. Преди дни дружеството обяви нетна печалба от 3,896 млн. лв. за първите девет месеца на 2006 г., спрямо 2,03 млн. лв. за сравнимия период година по-рано. Средствата от набрания капитал ще бъдат използвани основно за ново строителство и реконструкция на съществуващите газостанции, закупуване на нови локации за разширяване на мрежата от обекти за продажба на течни горива и газ пропан-бутан. Част от парите ще се насочат за нови складови площи и магазини на стратегически места за търговия със строителни и отоплителни стоки и за реновиране. Мажоритарен собственик на "Топливо" е "Синергон Холдинг", който притежава 89,245 на сто от капитала.От "Топливо" прогнозират нетните приходи от продажби за 2006 г. да възлязат на 252,76 млн. лв. при 247,4 млн. лв. за 2005 г., а очакваният финансов резултат да е 5 млн. лв. при 3,22 млн. лв. за 2005 г. Източник: Монитор (06.11.2006) |
| Нови четири акционерни дружества със специална инвестиционна цел (АДСИЦ) са регистрирани в Централен депозитар, показва седмичният бюлетин на институцията. Това са Пълдин Лайън Груп АДСИЦ, Недвижими Имоти София АДСИЦ, Хюндай Финанс АДСИЦ и Хюндай Пропъртис АДСИЦ. 70% от Пълдин Лайън Груп АДСИЦ е собственост на Марин Маринов, докато останалите 30 на сто са притежание на ИД Елана Високодоходен Фонд. Инвестиционното дружество има участия и в други шест АДСИЦ-а - Люк, Лиам, Инвест Пропърти, Блек Сий Инвестмънт, Солид Инвест и Елана Кънвъртибъл Фонд. Недвижими имоти София е учредено от Статус Капитал и Софконсултинг, имащи съответно по 49 и 30 на сто от капитала, докато Статус Инвест е с 9%. Екозона и Статус-1 притежават по 6 процента. Институционални инвеститори в останалите два АДСИЦ - Хюндай Финанс АДСИЦ и Хюндай Пропъртис АДСИЦ са Синергон холдинг и Сентинел Асет Мениджмънт, докато по 70% от капитала се държат от Индустриал Комерс, който е официален вносител на автомобили и части Хюндай за България. (Инвестор.БГ) Източник: Други (14.11.2006) |
| Топливо АД започва историята си в далечната 1968 г. Основните дейности, които развива дружеството, са доставка, съхранение и търговия с газ пропан-бутан, течни горива, въглища и брикети от внос и местно производство, вътрешна и външна търговия със строителни материали и други. Дейността се осъществява в над 700 обекта, от които над 400 търговски бази, магазини, газстанции и други, и в над 121 пункта за продажба на нафта и течни горива. Базите и другите обекти - недвижими имоти, са разположени в 196 населени места. Заради много добрата конюнктура в сектора на строителството и непрекъснато увеличаващите се цени на горивата съществува силна тенденция на нарастване на продажбите и рентабилността. За тази година очакванията на мениджмънта бяха за постигане на 4 млн. лв. нетна печалба при продажби за 300 млн. лв. С оглед данните към 9-месечието може да се разчита на значително по-добър резултат.
Акции
Мажоритарният дял на дружеството бе продаден по време на първата вълна на масовата приватизация през 1996 г. Раздържавени са 80% от капитала, като 34% от акциите на дружеството се придобиват от ПФ Петрол фонд, в момента Синергон холдинг. Впоследствие той увеличава дела си до над 90% и прави неуспешен опит за отписване на дружеството от публичния регистър. През последните месеци мажоритарният собственик и мениджмънтът на дружеството полагат усилия за подобряване на авторитета на компанията в качеството й на публично дружество чрез няколко основни стъпки - предоставяне на повече информация за развитието на дружеството, подобряване на рентабилността, раздаване на дивидент, увеличаване дела на свободно търгуваните акции, както и течащата в момента процедура по увеличение капитала на дружеството с 25%.
Към 30 септември Синергон холдинг АД притежава 87.75% от капитала. Останалите акционери са различни физически и юридически лица. Акциите на дружеството са в дългосрочен възходящ тренд, като през първите 9 месеца на годината се търгуваха в тесен рейндж около 9 лв. След което започна силно възходящо движение до над 16 лв. за акция.
Посока
Инвестиции
* увеличаването на обемите и модернизирането на базите за съхранение на пропан-бутан и течни горива, които да отговарят на новите изисквания;
* закупуване на автоцистерни за транспорт на течни горива и пропан-бутан;
* преобразуване на съществуващите газстанции в многофункционални бензиностанции.
SWOT
Силни страни
* Широка локация на търговските обекти.
* Традиции в дистрибуцията на горива и строителни материали.
* Централизиран подход към заявки и доставки.
* Дружеството е част от структура, в която влизат и производители на част от предлаганите продукти.
Слаби страни
* Слаба реклама.
* Слаба координация между клоновете.
Възможности
* Модернизиране на всички търговски обекти с висок потенциал и предлагане на максимален асортимент от продукти.
* Предлагане на допълнителни и по-гъвкави услуги, свързани с продажбите на твърди горива и строителни материали.
* Преобразуване на съществуващите газстанции в многофункционални бензиностанции, на които се продават всички видове горива и масла.
Заплахи
* Забавяне на растежа в сектора на строителството.
* Нарастване на конкуренцията в дистрибуцията на горива. Източник: Пари (15.11.2006) |
| Топливо Белград е името на новото дъщерно дружество на Синергон холдинг АД. Дружеството ще се базира в Сърбия, в близост до речно пристанище Белград и ще разполага с 2000 кв. м складови площи. Те ще бъдат използвани за обработка на посочените товари, а също и за продажби на едро. Компанията планира да се наемат и организират и складове за продажба на дребно. Топливо АД е едно от най-атрактивните предприятия на Синергон холдинг и неслучайно привлича интереса на инвеститорите. Към третото тримесечие на 2006 г. неконсолидираната му печалба е в размер на 3 896 хил. лв., в сравнение с 2 029 хил. лв. година по-рано, което е повишение с 92.02%. Общите приходи са в размер на 207 085 хил. лв., което е с 19.67% повече спрямо предходния период. Към 30.09.2006 г. дружеството има печалба на акция (на осреднена годишна база) в размер на 1.28 лв. „Очакванията ни за 2006 г. са печалбата на Топливо АД да надвиши 5 милиона лева при 3 678 хил. лева за 2005 г.”, казва Марин Стоянов, изп. директор на Синергон холдинг. Отраслите, в които Топливо смята да инвестира, остават традиционно насочени към търговията със строителни материали - 37%, отоплителни стоки - 12%, течни горива - 24%, търговия с газ пропан-бутан - 27%. Източник: Пари (20.11.2006) |
| Дистрибуторът на горива и строителни материали "Топливо", който се търгува на Българската фондова борса, ще инвестира в разширяване на капацитета на газохранилищата в мрежата си от обекти за продажба на горива на дребно, обяви Кристина Жечева, която ръководи търговията с течни горива в дружеството. Инвестициите в газохранилищата и бензиностанциите ще бъдат финансирани със средствата, набрани от борсата от увеличението на капитала на дружеството, което се извършва в момента. "Топливо" предложи на инвеститорите да запишат 1.083 млн. нови акции с номинална стойност 1 лв. и емисионна 9 лв., като очакваните постъпления са за около 10 млн. лева. Средствата от увеличението на капитала ще бъдат използвани също за модернизация на веригата от газостанции на компанията, придобиване на нови обекти за продажба на течни и твърди горива и за ново строителство, става ясно от стратегията на компанията. До момента инвестициите на компанията по отрасли са насочени основно към търговията със строителни материали с дял от 37% в общата стойност на вложенията, следвани от инвестициите в търговията с газ пропан-бутан с 27%, с течни горива (24%) и на последно място с отоплителни стоки (12%). Очакваният ефект от инвестиционната програма е разширяване на пазарния дял на компанията в търговията с течни и газообразни горива и стоки за бита. За последната година пазарната капитализация на дружеството се е повишила с над 70% до 60 млн. лв., става ясно от данните за дружеството. Към края на септември "Топливо" отчете и значително подобрение на резултатите си. Продажбите достигат 207 млн. лв. спрямо 173 млн. лв. година по-рано, а печалбата скача до 3.896 млн. лв. спрямо 2.029 млн. лв., показва финансовият отчет на компанията. Мажоритарен собственик в "Топливо" е "Синергон холдинг", който към момента притежава 85.67% от капитала на дружеството. Източник: Дневник (22.11.2006) |
| С рекорд и за трите индекса изпрати седмицата Българската фондова борса, а холдингите се върнаха на отстъпените по-рано позиции. SOFIX изпрати седмицата с 1165.54 пункта, със 7.7% повишение на седмична база, след като в два последователни дни - четвъртък и петък, отбелязваше максимуми. С 1.25% повишение стойността на BG40 в петък стигна 189.51 пункта, а за петте сесии повишението на индекса беше с 3.03%. "Дневник 15" поскъпна с по-малко от процент до 134.47 в първия ден от седмицата, а на седмична база прибави 4.3%. Възходът на SOFIX в петък за пореден път се дължеше на ЗПАД ДЗИ, заедно с "Оргахим" и "Петрол".
Книжата на застрахователя отбелязаха пореден рекорд след поскъпване с 12.73% до 177.98 лв. средна цена за акция, а максималната достигна 181 лв. Енергийният дистрибутор прибави към капитализацията си 1.7% до 4.18 лв. средна цена и при точно 5 хил. изтъргувани акции, всички купени от "Ейч Ви Би Биохим". Книжата на русенския производител на бои поскъпнаха с 1.42% до 106.47 лв., а отново в търговията се появи и позабравеният "Булгартабак холдинг", който с 50 лота поскъпна с 1.59%.
В BG40 забравените успехи на холдингите блеснаха отново след като "Доверие Обединен холдинг", "Холдинг Варна А" и "Албена инвест холдинг" поскъпнаха съответно с 5.06%, 5.96% и 2.3%, при обичайните си обеми на търговия. За седмица "Доверие" се качи с 6.78%, "Холдинг Варна А" - с 13.07%, а "Албена инвест" добави още 4.33% към пазарната си стойност.
След като в продължение на няколко сесии книжата на "Индустриален холдинг България" отбелязваха забележими поскъпвания, до рекорда от 6.20 лв., постигнат в четвъртък, в петък позицията се върна с 0.64% назад до 6.17 лв. За разлика от него "Синергон холдинг" прибави 1.43%, с изтъргуваните си над 6 хил. книжа. Дружеството от портфейла му "Топливо" поскъпна в петък с 5.59% до 14.54 лв., а в четвъртък по позицията бяха изтъргувани над 180 хил. акции, представляващи над 4% от капитала на дружеството. С голям обем на търговия в петък се отличи и "Биовет", след като от "Бора инвест" купиха над 100 хил. акции на пещерското дружество на цена 16.50 лв., представляващи 1.5% от капитала на компанията.
За поредна седмица най-ликвидната компания на БФБ беше "Химимпорт" - с общо 164 322 книжа, от които 77 880 минаха през търговията в петък, когато холдингът поевтиня леко с 0.59% до 6.72 лв. На седмична база "Химимпорт" изгуби само 0.15%, резултат от разпродажби на инвеститори, търсещи по-бърза възвращаемост на вложените средства. Източник: Дневник (26.11.2006) |
| Консолидираната печалба на Синергон Холдинг за деветмесечието нараства 4,3 пъти до 8,996 млн. лв. спрямо 2,092 млн. лв. преди година. Общите приходи се увеличават с 15,5% за периода до 245,45 млн. лв. в сравнение с 212,24 млн. лв. година по-рано. От тях 2,3 млн. лв. са финансовите приходи, като 1,99 млн. представляват положителни разлики от операции с финансови активи и инструменти. Повишение от 11,8% бележат консолидираните разходи на дружеството до 234,55 млн. лева от 209,83 млн. лв. за същия период на 2005 г., като финансовите разходи остават без особена промяна на ниво от 4,55 млн. лв. Основният капитал на холдинга е 14,123 млн. лв., а собственият към края на септември е 159,5 млн. лв. Източник: Монитор (27.11.2006) |
| "Синергон холдинг" увеличава консолидираната си нетна печалба за деветмесечието над 4 пъти, показват консолидираните финансови отчети, представени на Българската фондова борса. Нетната печалба на компанията достига до 8.996 млн. лв., след като за същия период на 2005 г. е била 2.092 млн. лв. Подобреният нетен резултат се дължи основно на силното покачване на приходите на холдинга. Най-значително се увеличават продажбите на стоки от 174 млн. лв. в края на септември миналата година на 203 млн. лв. Основите постъпления за холдинга идват от търговия и строителни материали, двата основни отрасъла, в които "Синергон холдинг" има инвестиции, представени от дистрибутора на горива и строителни материали "Топливо." Общо приходите от дейността достигат 245 млн. лв., което е 15.6% повече спрямо същия период на миналата година. Значително се увеличават и разходите на "Синергон холдинг". Увеличението им се дължи главно на ръст в балансовата стойност от продажбата на активи. Общите разходи за дейността достигат 234.5 млн. лв., което е с 11.7% повече спрямо същия период на мината година. Намаляват разходите на компанията за лихви. По-малкото разходи за лихви се дължат на намалените дългосрочни задължения на холдинга. За деветмесечието нетекущите пасиви на компанията са се понижили от 43 млн. лв. на 37 млн. лв. Значително се понижават и текущите задължения - от 81 млн. лв. на 68 млн. лв., като това се дължи главно на по-малкото задължения към банки и небанкови институции. Източник: Дневник (27.11.2006) |
| Сезонът, в който холдингите публикуват консолидираните си отчети, вече е в разгара си, като засега те са противоречиви и липсва ясна тенденция. След като в края на миналата седмица пръв от големите се отчете "Синергон холдинг", в понеделник това направиха още няколко бивши приватизационни фонда. Добри резултати отчете "Доверие обединен холдинг", като това веднага се отрази и на акциите му, които само за сесията в понеделник поскъпнаха с 13.25% до средна цена от 2.82 лв., а сделки се сключиха и на 2.86 лв. Дружеството отчете значително повишение на приходите си към края на септември до 118 млн. лв. спрямо 97.5 млн. лв. година по-рано. Това се е отразило и в петкратно повишение на нетната печалба, която от 955 хил. лв. нараства до 5.291 млн. лв. година по-късно към края на септември, като малцинственото участие в общата печалба е 2.514 млн. лв. Най-голямо повишение има в приходите от продажби на стоки - от 49.4 млн. лв. до 59.18 млн. лв. Холдингът притежава предимно предприятия от текстилната и хранително-вкусовата промишленост, здравен фонд, медицински център и други, като голяма част от тях се контролират от подхолдинга на дружеството "Индустриален холдинг Доверие". Консолидирания си отчет към края на септември публикува и друг холдинг, привлякъл инвеститорското внимание напоследък - "Стара планина холд". Дружеството отчита спад в приходите от продажби със 718 хил. лв. до 51.6 млн. лв., а на общите приходи - с близо милион до 51.745 млн. лв. Разходите обаче се понижават с по-малки темпове и от 50.369 млн. лв. достигат 50.022 млн. лв. Това се е отразило и на печалбата, която пада от 5.269 млн. лв. до 2.777 млн. лв., като в нея е включено и малцинственото участие. Основният актив в портфейла на дружеството е "Хидравлични системи и елементи", което холдингът контролира чрез 73.73% от капитала. Сред другите дъщерни дружества са "Елхим Искра", "Славяна", "Фазан" и други. През понеделник отчети публикуваха още "Холдинг Света София" и "Развитие индустрия холдинг". Все още от големите не са представили отчети "Индустриален холдинг България" и "Албена инвест холдинг", като това трябва да стане в близките дни. Източник: Дневник (28.11.2006) |
| Днес се провежда аукционът за продажбата на 552 131 права от увеличението на капитала на Топливо, срещу които не са записани акции. С процедурата ще се увеличи капиталът от 4.33 млн. на 5.42 млн. лв. Четири закупени права дават на инвеститорите възможност да запишат една от новите акции с номинал от 1 лев и емисионна цена от 9 лв. Крайната дата за записване на акциите от увеличението е 14 декември. Преди два дни стана ясно, че Синергон холдинг е прехвърлил 180 хил. акции на Топливо, или 4.16% от капитала на дружеството, като вече прякото участие на холдинга намалява до 81.51%. продажбата би дала възможност акциите на Топливо да се качат на официален пазар на акции сегмент A. Източник: Пари (29.11.2006) |
| Управляващото дружество "Синергон асет мениджмънт" пуска първите си два договорни фонда. Комисията за финансов надзор (КФН) разреши на дружеството да организира "Синергон профит" и "Синергон престиж" на заседанието си в сряда. "Синергон профит" може да инвестира половината си активи в акции, което го нарежда сред фондовете с високорискова стратегия. Комисията е разрешила до 90% от активите на фонда да се инвестират в акции, издадени от български компании, и до 50% в акции и търгуеми права, издадени от чуждестранни компании. Освен това фондът може да вложи до 30% от активите си и в акции, издадени от инвестиционни дружества, дялове на други взаимни фондове, ипотечни облигации и други дългови книжа, издадени от български или чуждестранни банки. "Синергон престиж" може да се зачисли към фондовете нискорискова стратегия в зависимост от това как ще структурира портфейла си. Комисията е разрешила фондът да инвестира до 90% от активите си в дългови ценни книжа на български компании, до 50% в акции и търгуеми права на чуждестранни компании и до 30% в акции на инвестиционни дружества, дялове на други взаимни фондове, както и ипотечни облигации и други дългови книжа, издадени от български или чуждестранни банки. Учредители на "Синергон асет мениджмънт" са "Синергон холдинг" с 90% и изпълнителният директор на Българската фондова борса Бистра Илкова с 10% от капитала според справка в публичния регистър на КФН. Източник: Дневник (30.11.2006) |
| Почти двойно - до 3.883 млн. лв., се повишава консолидираната печалба на "Топливо" АД за деветмесечието, показват данните от отчета, представени пред Българската фондова борса. За същия период на миналата година положителният финансов резултат е бил 2 млн. лв. Неконсолидираният отчет на компанията, публикуван преди месец, показваше печалба от 3.896 млн. лв. Приходите от дейността са се увеличили с над 30 млн. лв., достигайки 207 млн. лв., а печалбата от дейността е 4.57 млн. лв. Разходите по нея са 202.5 млн. лв. Ръст от 6% има и при активите на "Топливо", които на деветмесечна база са 143 млн. лв., от които по-голям дял имат стоките, които са на стойност 44 млн. лв., земите и терените дават 23.7 млн. лв. от сумата на активите, по-малко - 22.744 млн. лв., е делът на сградите и конструкциите. "Топливо" има задължения към свързани предприятия в размер на 5.746 млн. лв., като това е заемът, който дружеството е взело от мажоритарния си собственик "Синергон холдинг". Към банки и небанкови институции задълженията са 3.26 млн. лв. Акционерният капитал на дружеството е 4.334 млн. лв., но в момента тече процедура по увеличение на капитала с още 1.083 млн. лв. Търговията с правата от увеличението на капитала вече приключи, а в сряда се проведе и аукционът, на който бяха предложени 552 хил. права, всичките изкупени на цени от 1.52 лв. до 1.33 лв. Източник: Дневник (01.12.2006) |
| След като направи две увеличения на капитала през тази година, ръководството на "Синергон холдинг" обяви и трето, което обаче ще приключи със сигурност през 2007 г. Съветът на директорите на един от най-големите български холдинги е взел решение капиталът да бъде увеличен с 4.236 млн. лв. до 18.35 млн. лв. Новите акции ще са с номинална стойност 1 лв., но емисионната ще е 7 лв., или ако бъдат записани всички акции, в дружеството ще постъпят 29.65 млн. лв. Конкретните дати за търговия на правата, записване на акциите и датата на аукциона за неизползваните права ще бъдат оповестени след публикуване на съобщението за увеличението на капитала в Държавен вестник и централен ежедневник. Процесът обаче трае над 1 месец, което означава, че дори и да започне през тази година, ще приключи през следващата. От дружеството все още не са обявили за какво ще използват набраните средства от предстоящото увеличение. От началото на годината "Синергон холдинг" направи две увеличения на капитала си. Първото беше през пролетта, когато бяха издадени 2.08 млн. акции с емисионна стойност 3.75 лв., като то приключи успешно и дружеството набра над 7.8 млн. лв, а капиталът му достигна 12.608 млн .лв. Настоящото му ниво от 14.122 млн. лв. пък достигна, след като беше увеличен за сметка на неразпределената печалба за миналата година чрез издаване на 1 513 801 нови акции. При увеличението всеки акционер получи нови акции пропорционално на участието в капитала при коефициент 12 нови акции за всеки 100 стари. Това означава, че притежател на една бонова книжка с 25 акции получи по три безплатни акции. Към настоящия етап "Синергон холдинг" притежава мажоритарни пакети в около 20 компании, като водещото предприятие е "Топливо", което също е в процес на увеличение на капитала. "Синергон холдинг" държи 81.52% от капитала на дружеството. Наскоро холдингът навлезе и във финансовия сектор чрез управляващото дружество "Синергон асет мениджмънт", което получи разрешение да управлява и предлага два договорни фонда. Към края на септември консолидираната печалба на холдинга нарасна с над 4 пъти до 8.996 млн. лв. спрямо 2.092 млн. лв. година по-рано. Общите приходи са се увеличили до 245.45 млн. лв. в сравнение с 212.24 млн. лв. година по-рано. Източник: Дневник (04.12.2006) |
| "Химимпорт" продължава да бъде на първо място по ликвидност с 2756 сделки и през ноември, следван от "Синергон холдинг" с 955 сделки, показва месечният отчет на Българската фондова борса. На трето място са компенсационните бонове, с които е имало 876 сделки, които обаче водят по брой изтъргувани лотове - общо над 8.58 млн. броя, докато на "Химимпорт" са 2.2 млн. броя, с които оборотът по позицията наближава 14 млн. лв. Сред първите пет по ликвидност са "Доверие Обединен холдинг" и "Топливо", като по оборот "Топливо" заема трето място с над 4.8 млн. лв., а "Доверие" има по-малко от 600 хил. лв. Пазарната капитализация на БФБ към 30 ноември е била близо 13.889 млрд. лв., а във вторник надминава 13.9 млрд. лв. Сред компаниите по капитализация водещата позиция продължава да бъде на БТК с над 2.8 млрд. лв., а следващите - "Софарма" и "Химимпорт", имат съответно 877.8 млн. лв. и 876.2 млн. лв. Следващите три места заемат финансови институции - застрахователят ДЗИ, СИБанк и Българо-американската кредитна банка. Източник: Дневник (06.12.2006) |
| Нагли крадци обраха 67 000 лв. от една от най-големите мелници у нас като се промъкнали между 3 и 7 сутринта вчера през оградата на мелницата "Петромел", която е в с. Комощица, община Якимово. Крадците първо отровили двете кучета, които пазели пред сградата. След това влезли в кабинета на управителя на дружеството Петър Върбанов. Там разбили металния шкаф и задигнали 2000 лв. Взели още пистолет "Макаров" и документи, свързани с производството на фирмата. След това разбили и вратата на счетоводния кабинет, откъдето взели още 65 000 лв. Мелницата имала гардове, които обаче не усетили нищо. Тъй като административната сграда не е била заключена, криминалистите работят и по версия за съучастие на вътрешен човек в обира. Управителят на мелницата вчера отказа коментар. От касата на фирмата също не пожелаха да отговорят защо такава голяма сума пари е била държана в наличност и за какво са били предвидени средствата. Мелницата е собственост на "Синергон холдинг". Тя работи с техника на най-големия производител в света за мелнично оборудване - BUHLER-Швейцария. "Петромел" е първата в бранша у нас с изцяло компютризирано производство. Преработва по 100 т зърно на денонощие в трите основни вида брашна - бяло, "Добруджа" и типово. В силозите й се съхраняват 18 000 т зърно. Източник: Стандарт (12.12.2006) | |