Новини
Новини за 2015
| Управителният съвет на КРИБ на заседанието си, проведено на 21 януари т.г., утвърди кандидатурите за членство в КРИБ на четиридесет и две компании. Нови членове на КРИБ станаха следните компании: Шнайдер Електрик България ЕООД, Синергон Холдинг АД, Сибанк ЕАД, ДЗИ Животозастраховане ЕАД, Първа инвестиционна банка АД, Стандарт Нюз АД, Българска банка за развитие АД, ПИМК Холдинг Груп ЕООД, Градус 1 ООД, Елит Медия България ЕООД, Нетинфо АД, Бранд Медия България ЕООД, Юлен АД, Джи Пи Груп ООД, Петко Ангелов БГ ЕООД, МБАЛ "Хигия" АД, Сити Хоспиталс енд Клиникс АД, МБАЛ за женско здраве "Надежда" ООД, УМБАЛ "Софиямед" ООД, Еврофутбол ООД, Български футболен съюз, Ю Ейч Уай Брейн Сторм Консулт ООД, НОВЕ - АД - Холдинг АД, Сико Транс АД, Крисметал ООД, Национална лотария ООД, Интер Инженеринг-10 ООД, Декарт ООД, Макра-Т ООД, ЕВРОБЕТ ООД, Моран Трейд ЕООД, Кънстракшън Груп ЕООД, Ню геймс ООД, Булгаргеомин ЛТД ДЗЗД, Булгаргеомин уотър ООД, И-КАРД ООД, Консорциум "Титан София Център" ДЗЗД, Нелсен-Чистота ООД, Ташев-Транс ЕООД, Титан БКС ООД, Титан Сървис ЕООД, Юроспийд ООД. Бе Възстановено бе членството в КРИБ на Медийна Група България. Източник: Фирмена информация (23.01.2015) |
| Корпоративен сезон: Година на трудности за големите холдинги
Приходите на повечето се понижават, но печалбите им се запазват
Добри крайни финансови резултати, но отслабени приходи отбелязват част от публичните холдинги, които са наследници на бившите приватизационни фондове. Това показват консолидираните им отчети за миналата година. Силно влошени са само резултатите на "Синергон холдинг", чиято загуба се увеличава повече от двойно, а общите му приходи падат. За разлика от него "Доверие обединен холдинг" и "Златен лев холдинг" успяват да излязат на печалба за миналата година след загубата, която отчетоха през 2013 г. С по-силни продажби и увеличение на печалбата е "Стара планина Холд", макар че от ръководството прогнозират спад или слаб ръст на поръчките за основните предприятия през тази година. По-лоши са резултатите на "Албена инвест холдинг" - спад на приходите, а още по-голям е този на печалбата.
Свит туризъм
От отчета на "Албена инвест холдинг" става ясно, че компанията е намалила разходите си за материали и услуги, но е увеличила тези за персонала. Общо приходите на компанията са намалели с 14%, а разходите с близо 11%, но все пак крайната печалба е останала по-малка от тази през 2013 г., показва отчетът. Основните акционери са "Албена холдинг" с 41.99%, "Албена" със 7.39% и универсалният пенсионен фонд на "Доверие" с 6.83%. Самият холдинг е акционер с близо 21% в курортното дружество "Албена", има и инвестиции в компании, които са свързани с туристическия сектор – производителят на хотелски мебели "Бряст-Д", транспортното "Албена автотранс", операторът на малко летище "Интерскай".
При "Синергон холдинг" общите приходи са намалели, основно заради спада при тези от продадени стоки, докато финансовите са нараснали от 41 хил. лв. за 2013 г. на 1.6 млн. лв. за миналата година. Групата е имала и по-малко разходи за материали и външни услуги, но това не е помогнало на крайния финансов резултат - загуба от 10.5 млн. лв. В доклада за дейността от "Синергон" не са обявили подробности на какво се дължи спадът в приходите и какви са очакванията за тази година. Сред най-големите инвестиции на групата са "Синергон хотели", "Топливо", "Балканкерамик", "Енержи Делта", "Мега Естейт" и др. Инвестицията в "Синергон хотели" се оценява на над 24 млн. лв. (толкова е капиталът на дружеството), като в активите му влизат "Новотел Пловдив", хотелите "Гларус", "Искър" и "Европа" в курорта Слънчев бряг.
Проблеми от Украйна
"Стара планина Холд" се опасяват от спад на поръчките заради кризата в Украйна и проблемите с Русия и наложените санкции от страна на ЕС. От холдинга отбелязват, че взаимните санкции вече са имали лош ефект върху износа, а очакваният по-нисък ръст в поръчките за автомобили и машини ще има директно влияние и на производството на части за тях. Това би означавало по-малко поръчки и за машиностроителните дружества на холдинга. От ръководството отбелязват, че износът може да се покачи по-осезаемо едва след като се разреши конфликтът между Украйна и Русия.
Добро влияние върху продажбите има поскъпващият долар, който прави продукцията на българските дружества по-конкурентна, се отбелязва в доклада за дейността на "Стара планина Холд". Прогнозите за тази година обаче не са много оптимистични – очакванията са през първото тримесечие консолидираните продажби да паднат с около 6% спрямо същия период на 2014 г. Холдингът е основен акционер в машиностроителните компании "М+С хидравлик", "Хидравлични елементи и системи", производителя на акумулатори "Елхим-Искра", козметичната "Българска роза" - Карлово, както и текстилната "Фазан".
Дългове и преструктуриране
Основното поделение на "Доверие обединен холдинг" - "Индустриален холдинг Доверие", е имало проблеми със задлъжнялостта и се планира преструктуриране в рамките на холдинга, става ясно от доклада за дейността. В него са представени изводите от одита върху дъщерни компании за 2013 г. Новите, за миналата година, тепърва ще бъдат публикувани.
В одиторския доклад се отбелязва нарастване на съотношенията на задлъжнялост на "ИХ Доверие" - превишението на текущите пасиви над текущите активи е с 3.72, което означава едва 27% покритие на дълговете. Причината за това състояние са основно свързаните предприятия ("ИХ Доверие" държи основни пакети от компаниите в групата). За решаване на проблема се планират промени при финансовите активи, като ръководството ще подготви предложение за преструктуриране на дълговете.
Подобни проблеми има и в здравните предприятия на групата – болница "Доверие", която се намира в София, има загуба от 1.9 млн. лв. за 2013 г., с ефект от нарастваща декапитализация. Текущите дългове според доклада надвишават краткосрочните активи с близо 900 хил. лв., като положението се влошава от липсваща финансова програма за балансирани приходи и разходи според договора с НЗОК. Без тази програма и без план за работа на свободен пазар одиторът на компанията не е убеден, че декапитализацията може да се преодолее, ефективността да се подобри и здравното заведение да излезе на печалба. В по-малкия Медицински център "Доверие" собственият капитал е отрицателен – 56 хил. лв.
Подобно е положението и в други предприятия на холдинга, макар и те да са малки, без никаква дейност или с много малко останали активи, които не са ключови за групата.
Според одиторите се налага преструктуриране и на текущите задължения на "Българско вино" - това е дружеството, чрез което "Доверие ОХ" държи винарната "Меди вали" в благоевградското с. Смочево. Декапитализацията на компанията е над 2 млн. лв., се посочва в доклада. През последните години в избата бяха направени значителни инвестиции и сравнително скоро започна да предлага вина в средния и малко по-високия ценови клас. Инвестициите в избата са около 700 хил. лв., основно в нови места за дегустации и посрещане на гости за винен туризъм. В следващите години това трябва да увеличи почти тройно продажбите - до близо 350 хил. бутилки вино годишно, съобщиха от "Меди вали" преди няколко месеца.
Преструктуриране на дейността и на плановете за рентабилност е направено и в другата изба на холдинга - "Новоселска гъмза" до Видин, в която също се планират нови инвестиции, предимно в нови лозя. И тази изба ще залага повече на вина от средния и по-високия ценови клас.
За изброените по-горе предприятия "Доверие ОХ" е отпуснало множество инвестиционни кредити, като лихвите са близки до пазарните и те са обезпечени с имоти и машини на кредитополучателите. Компанията успява да излезе на печалба след сериозната загуба година по-рано. Основните акционери в "Доверие ОХ" са "Софарма" и свързани с нея и с директора й Огнян Донев компании.
Раздяла с инвестиции
"Златен лев холдинг", който е един от по-малките бивши приватизационни фондове, е излязъл на печалба, основно заради сделките с финансови активи и инструменти, показва отчетът му. В края на миналата година общите приходи са надминали 6 млн. лв., като близо 4.5 млн. лв. от тях са от сделки с финансови активи. За сметка на това приходите от продажба на продукция са намалели от 3.6 млн. лв. на едва 907 хил. лв. Заедно с това силно са паднали разходите за материали, заплати и външни услуги. В началото на юли холдингът продаде целия си дял от 2.08% в капитала на производителя на продукти за ветеринарната медицина "Биовет". Сделката беше за 1.74 млн. лв. Месец по-рано "Златен лев" се раздели и с дъщерното си дружество "Карат електроникс", продадено за 3.09 млн. лв. То произвежда електронни касови апарати, фискални принтери, електронни таксиметрови апарати, статични електромери и намалението на приходите от продукция за миналата година е обяснимо с тази сделка. В портфейла си холдингът запази контролни пакети акции и дялове в 6 дружества: "Елпром Елин", "Златен лев брокери", "Златен лев трейдинг", "Новалис", "Златен лев солар" и "Янтра пропърти". Източник: Капитал (04.03.2015) |
| Синергон Холдинг с поредна висока консолидирана загуба към март
Дружеството Синергон Холдинг АД отчете загуба в размер на 2 329 хил. лв. в консолидирания си отчет за първото тримесечие на 2015 г. Вече седма година поред, загубата е неизменно над 2 млн. лв. към този отчетен период, показват историческите данни в сайта ни. Общите приходи са в размер на 52 548 хил. лв., което е понижение от 28.70 % спрямо предходния период. Общите разходи отчитат спад от 28.48 % до 55008 хил. лв. Нетните приходи от продажби в края на март 2015 г. са в размер на 51 958 хил.лв. и представляват 98.88 % от общите приходи. Спрямо предходния период те намаляват с 29.50 %. Формираната загуба на акция за първо тримесечие на 2015 г. (на осреднена годишна база) е 0.55 лв. Собственият капитал в края на март 2015 г. е 239 588 хил. лв., като спрямо същия период на миналата година е намалял с 3.42%. В неконсолидирания отчет на дружеството за първите три месеца на 2015 г. бе декларирана печалба в размер на 337 хил. лв. Източник: Money.bg (05.06.2015) |
| Синергон Холдинг АД приключи полугодието с печалба от 630 хил. лв.
Дружеството Синергон Холдинг АД е реализирало печалба към второто тримесечие на годината, в размер на 630 хил. лв. Общите приходи на дружеството са 1 539 хил. лв., което е с 24.96 % по-малко спрямо предходния период. Общите разходи отчитат спад от 11.18 % спрямо предходния период до 866 хил.лв. Нетните приходи от продажби към второто тримесечие на 2015г. са в размер на 498 хил.лв. и представляват 32.36% от общите приходи. Спрямо второто тримесечие на 2014 година те се увеличават с 137.14 %. Данните са от Баланс/Отчет на дружеството за II-ро трим. на 2015г. Към 30 юни 2015г. дружеството показва печалба на акция (на осреднена годишна база) в размер на 0.00лв. Собственият капитал на дружеството към полугодието на 2015г. е 135149 хил. лв. , като спрямо същия период на 2014г. се е увеличил с 0.06 %. Източник: Money.bg (27.07.2015) |
| "Синергон петролеум" удвоява капитала си
"Синергон петролеум" увеличава капитала си с 550 хил. лв., стана ясно от съобщение на веригата бензиностанции, публикувано на сайта на БФБ - София. След увеличението капиталът на дружеството, едноличен собственик на което е "Синергон холдинг", вече възлиза на 1.1 млн. лв. Информация в Търговския регистър сочи, че удвояването на капитала е вписано в регистрите на 9 септември. Записани са 55 хил. нови дяла, всеки на стойност от по 10 лв. Основната дейност на "Синергон петролеум" е доставка, съхранение, дистрибуция и търговия с пропан-бутан, течни горива и нефтопродукти. Според сайта на дружеството на територията на България то разполага с 30 бензиностанции, газостанции и складове за продажба на дизелово гориво, бензин, газ и автоаксесоари. Освен това "Синергон петролеум" притежава един данъчен склад за съхранение и обработка на втечнен газ, разположен в кв. Кремиковци в София. Веригата бензиностанции съобщава още, че увеличението на капитала е изцяло за сметка на "Синергон холдинг". Справка в Търговския регистър показва, че холдингът остава и едноличен собственик на създаденото през 2008 г. дружество, което наследи част от бизнеса на "Топливо газ". "Синергон холдинг" притежава 73.42% дял в компанията за строителни и отоплителни материали. Според сайта на групата в състава ? попадат още 23 дружества, като най-големите от тях са "Синергон xотели" (24.1 млн. лв. капитал), "София eкспо" (19.8 млн. лв.), "Енерджи делта" (10.4 млн. лв.) и "Балканкерамик" (8.6 млн. лв.). "Капитал" не успя да се свърже с изпълнителния директор на холдинга Марин Стоянов или с друг представител на холдинга, който да коментира какво се цели с удвояването на капитала на "Синергон петролеум" и какви са намеренията на групата за развитието на веригата бензиностанции. В края на август "Синергон холдинг" отчете консолидирана загуба за второто тримесечие в размер на 208 хил. лв. Година по-рано загубата беше близо десет пъти по-голяма - 2.1 млн. лв. Консолидираната загуба на бившия приватизационен фонд за периода януари-март 2015 г. беше в размер на 2.33 млн. лв. По този начин общата загуба за полугодието достига 2.54 млн. лв. спрямо 5 млн. лв. за същия период на 2014 г. Продажбите за второто тримесечие спаднаха с 16% на годишна база, докато през първите три месеца на годината понижението беше с 29%. От началото на годината акциите на дружеството, търгувани на БФБ - София, поевтиняват с 14% до 1.03 лв. за брой. Осъществени са общо 480 сделки, а оборотът е в размер на 729 хил. лв. Пазарната капитализация на компанията е малко под 19 млн. лв. Източник: Капитал (15.09.2015) |
| Планира се Топливо да придобие длъжника си Синергон Петролеум
Ръководството на Топливо АД планира придобиването на Синергон Петролеум ЕООД от компанията майка Синергон холдинг АД, става ясно от поканата за общо събрание на акционерите, свикано за 20 ноември 2015 г. от 9:30 ч. Поканата е обявена чрез БФБ-София и съдържа две точки. Предвижда се Топливо АД да придобие всички притежавани от Синергон холдинг АД 110 000 дяла в капитала на Синергон Петролеум ЕООД срещу сумата от 1 468 000 лв. Синергон холдинг АД е мажоритарен акционер и в двете дружества (Топливо и Синергон Петролеум). Цената от 1 468 000 лв. е на база на оценка от независимия оценител Брайт–Консулт ООД. Също така се предвижда акционерите на Топливо АД да овластят Съвета на директорите на дружеството да увеличи капитала на Синергон Петролеум ЕООД от 110 000 дяла, всеки с номинал 10 лв., на 21 100 000 лв. (разпределени в 2 110 000 дяла). Увеличението с 20 млн. лв. ще бъде записано изцяло от Топливо АД на части в срок от 2 години. Интересното е, че Топливо АД е най-големият кредитор на Синергон Петролеум ЕООД с 16,5 млн. лв. вземания „към днешна дата“, е записано в мотивирания доклад за предлаганата сделка. Записано е също, че Синергон Петролеум ЕООД има задължения за 29,479 млн. лв. към 30 септември 2015 г. Може би Топливо АД ще приспадне вземанията си от Синергон Петролеум ЕООД (16,5 млн. лв.) и ще добави 3,5 млн. лв. свеж ресурс и така ще направи вноската си от нови 20 млн. лв. „На Синергон Петролеум ЕООД предстои изпълнение на инвестиционна програма с оглед отговаряне на изискванията и стандартите, които постави конкуренцията. Първата част от програмата е строителство на модерна бензиностанция на входа на гр. София, на бул. Владимир Вазов. Синергон Петролеум ЕООД е затруднен да изпълни програмата поради недостиг на финансови средства“, пише в мотивирания доклад. Синергон Петролеум ЕООД отчита 1,73 млн. лв. загуба за 2014 г. спрямо печалба от 572 хил. лв. за 2013 г., но общият резултат в раздел „Финансов резултат“ е -2,7 млн. лв. към 31 декември 2014 г. Тогава дружеството е имало основен капитал от 550 хил. лв. и благодарение на резерва от последващи оценки на активите и пасивите за 3,02 млн. лв., собственият капитал е на плюс 871 хил. лв. През септември тази година стана ясно, че Синергон холдинг АД е увеличил капитала на Синергон Петролеум ЕООД двойно до 1,1 млн. лв. В мотивирания доклад е записано, че сделката е в интерес на свързаните с нея страни. Една от основните дейности на Топливо АД е доставка, съхранение и търговия с газ пропан-бутан, течни горива, нефтопродукти. Основната дейност на Синергон Петролеум ЕООД е доставка, съхранение, дистрибуция и търговия с газ пропан-бутан, течни горива и нефтопродукти. Дружеството оперира бензиностанции с марка SNG. Топливо АД внася газ пропан-бутан в България, а най-големият му купувач е Синергон Петролеум ЕООД, което го продава на дребно. През 2008 г. от Топливо АД са отделени активите, които реализират газта на дребно по наличните бензиностанции, като за целта е създадено новото дружество Синергон Петролеум ЕООД. „Стойността на продадените активи на Синергон Петролеум ЕООД е висока, а силната конкуренция в брашна не позволява достигане на високи надценки и печалба, които биха позволили активите да бъдат откупени в нормални срокове – 6-8 г. През изтеклите 7 г. Синергон петролеум ЕООД обслужи значителна част от дълговете към Топливо АД, но към днешна дата те възлизат на 16,5 млн. лв., поради което считаме за целесъобразно, че активите следва да се върнат обратно в патримониума на Топливо АД“, пише в мотивирания доклад за сделката към поканата за общото събрание на акционерите на Топливо АД. Приходите на Синергон Петролеум ЕООД за 2014 г. са 162,3 млн. лв. и намаляват с 20,37 млн. лв. спрямо 2013 г. Според интернет страницата на Синергон холдинг АД в активите на Синергон Петролеум ЕООД влизат 30 бензиностанции, газостанции и складове за продажба на дизелово гориво, бензин, газ и автоаксесоари, както и един данъчен склад за съхранение и обработка на втечнен газ в кв. Кремиковци, София. Акционерите на Топливо АД ще гласуват и по още една точка, която е първа в дневния ред, а именно - промяна на решението за обратно изкупуване на собствени акции, взето на 24 септември 2014 г. Предвижда се минималната цена да бъде свалена на 3,5 лв. от 5 лв. първоначално, а максималната да бъде 10 лв. на акция спрямо първоначално приетите 12 лв. От протокола от общото събрание на акционерите на Топливо АД, проведено на 15 юни 2015 г., стана ясно, че дружеството не може да купува от собствените си акции, защото цените били под 5 лв. и ръководството е отправило запитване до Комисията за финансов надзор как да процедира при тази ситуация. Интересното е, че цените под 5 лв. не са новост за дружеството и те е трябвало да бъдат взети предвид при решението на общото събрание. За първи път за обратното изкупуване се споменава през юни 2014 г., когато цените на акция са между 3,7 и 4,5 лв. Самото събрание за обратно изкупуване на цени между 5 и 12 лв. е насрочено през август 2014 г., като последната сделка преди това е при цена от 4,3 лв. от 1 август 2014 г. Тоест ръководството на дружеството е предлагало решения при цени под 5 лв. за акция. В поканата за събранието, свикано за 20 ноември 2015 г., в точката за промяната на параметрите на изкупуване, е записано, че тя се прави във връзка с „междувременно променилите се пазарни условия, изразяващи се в спад в цената на акциите на Топливо АД.“ Последната сделка с акции на Топливо АД е при цена от 3,87 лв. за ценна книга, най-добрата цена "купува" в края на търговската сесия на 20 октомври 2015 г. е при цена от 3,711 лв., а най-ниската цена "продава" е при 4,1 лв. Акциите на Топливо АД поевтиняват с 31,16% в последните 12 месеца до 3,87 лв. на акция и пазарна капитализация от 20,96 млн. лв. За сравнение - най-високата цена по позицията е 37,3 лв. за ценна книга от 2007 г., а най-ниската от началото на кризата е 1,41 лв. от 2012 г. По-ниска е била само цената през 2001 г., когато е имало сделки между 1 лв. и 6,5 лв. за ценна книга. Източник: Инвестор.БГ (22.10.2015) |
| Светлина АД с депозит в Синергон холдинг АД за 4,86 млн. лв.
Депозитът на Светлина АД в Синергон холдинг АД е достигнал 4,86 млн. лв. към 30 септември 2015 г., показва отчетът на сливенското дружество, публикуван чрез БФБ-София. Той включва главница от 4,29 млн. лв. и 574 хил. лв. натрупани лихви. Синергон холдинг АД е основен акционер с дял от 85,52%. Печалбата за деветмесечието на 2015 г. на Светлина АД е 266 хил. лв., което е двойно повече от спечелените 127 хил. лв. за същия период на миналата година. Основен принос за печалбата имат приходите от наеми за 310 хил. лв., други приходи за 363 хил. лв. и приходите от лихви за 161 хил. лв. през деветмесечието на 2015 г. Собственият капитал на Светлина АД е 11,15 млн. лв. към 30 септември 2015 г. Дружеството не е разпределяло дивидент в пари през последните над 10 години. През 2003 г. бе разпределен дивидент в акции от 1 нова за всяка съществуваща, което увеличи броя на акциите в обращание два пъти. Последната сделка с акции на дружеството е от 13 юни 2014 г. и е при цена от 3,1 лв., с което пазарната капитализация е 1,37 млн. лв. Най-добрата оферта "купува" в края на търговската сесия на 21 октомври 2015 г. бе при цена от 0,113 лв., а най-добрата оферта "продава" на ниво от 12 лв. Източник: Инвестор.БГ (23.10.2015) |
| Синергон Холдинг е новият едноличен собственик на Премиер Плевен ЕООД
Синергон Холдинг АД е новият едноличен собственик на капитала на Премиер Плевен ЕООД, съобщава компанията чрез БФБ-София. Това се случва, след като дъщерното на Синергон - Премиер ПЛ АД, продаде своя дял в Премиер Плевен в размер на 99,66%. Става дума за 1 500 900 акции с номинална стойност 1 лв. Така производителят на врати и мебели Премиер ПЛ прекратява участието си в дружеството, чиято дейност е да приема поръчки за изработката на мебели и врати. В съобщението не се споменава на каква цена са закупени въпросните акции – дали по номинал, с премия, отбив или по друга стойност. От своя страна Синергон Холдинг притежава 99,38% от капитала на Премиер ПЛ АД. Участието се оценява на 2,054 млн. лв. Освен това в Търговския регистър с дата 23 октомври е вписана промяна в правната форма на Премиер Плевен – от дружество с ограничена отговорност то вече е еднолично дружество с ограничена отговорност. Днес акциите на Синергон Холдинг АД поскъпнаха с 0,98% до 1,13 лв. след две сключени сделки. От началото на годината те губят 5,83% от стойността си. Пазарната капитализация е 20,745 млн. лв. Източник: Инвестор.БГ (29.10.2015) |
| Синергон Холдинг АД е новият едноличен собственик на капитала на Премиер Плевен ЕООД, съобщава компанията чрез БФБ-София. Това се случва, след като дъщерното на Синергон - Премиер ПЛ АД, продаде своя дял в Премиер Плевен в размер на 99,66%. Става дума за 1 500 900 акции с номинална стойност 1 лв. Така производителят на врати и мебели Премиер ПЛ прекратява участието си в дружеството, чиято дейност е да приема поръчки за изработката на мебели и врати. В съобщението не се споменава на каква цена са закупени въпросните акции – дали по номинал, с премия, отбив или по друга стойност.Още по темата Светлина АД с депозит в Синергон холдинг АД за 4,86 млн. лв. Планира се Топливо да придобие длъжника си Синергон Петролеум Синергон Петролеум увеличи капитала си двойно до 1,1 млн. лв. От своя страна Синергон Холдинг притежава 99,38% от капитала на Премиер ПЛ АД. Участието се оценява на 2,054 млн. лв. Освен това в Търговския регистър с дата 23 октомври е вписана промяна в правната форма на Премиер Плевен – от дружество с ограничена отговорност то вече е еднолично дружество с ограничена отговорност. Днес акциите на Синергон Холдинг АД поскъпнаха с 0,98% до 1,13 лв. след две сключени сделки. От началото на годината те губят 5,83% от стойността си. Пазарната капитализация е 20,745 млн. лв. Източник: Инвестор.БГ (29.10.2015) |
| Капман и ПОИ прокараха сделката между Топливо и Синергон
Покупката на Синергон Петролеум ЕООД от Топливо АД с продавач Синергон холдинг АД е одобрена с пълно мнозинство от акционерите на общото събрание на Топливо АД, проведено на 20 ноември 2015 г. На практика решението за одобрение на тази сделка е било взето от пълномощника на Пенсионноосигурителен институт АД (ПОИ), а именно - на ДПФ Пенсионноосигурителен инстутит с 1 949 акции, или 0,04% от капитала, УПФ Пенсионноосигурителен институт, притежаващ 65 325 акции, или 1,21% от капитала, и ППФ Пенсионноосигурителен институт с 13 668 акции, или 0,25. Другият гласувал е бил пълномощникът на Капман Асет Мениджмънт АД. Двамата са гласували с общо 179 525 акции, което е целият кворум по решението за сделката за Синергон Петролеум ЕООД. Решението е трябвало да се вземе с мнозинство от поне ?, а на практика е взето с мнозинство от 100%. Гласувано е Топливо АД да придобие всички притежавани от Синергон холдинг АД 110 000 дяла в капитала на Синергон Петролеум ЕООД срещу сумата от 1,468 млн. лв. Синергон холдинг АД е мажоритарен акционер и в двете дружества (Топливо и Синергон Петролеум). Акционерите на Топливо АД са овластили Съвета на директорите на дружеството да увеличи капитала на Синергон Петролеум ЕООД от 110 000 дяла, всеки с номинал 10 лв., на 21 100 000 лв. (разпределени в 2 110 000 дяла). Източник: Инвестор.БГ (24.11.2015) |
| Лъки Банско с престижна награда от БХРА
Апартхотел „Лъки“ - Банско взе наградата за планински хотел на 2015-та. Наградата беше връчена на собственика на петзвездния хотел Борислав Малинов, специално от министъра на туризма г-жа Николина Ангелкова. Наградата за постижения в областта на мениджмънта, хотелиерството и ресторантьорството се връчва за 20-та поредна година от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА), с цел насърчаване на предприемачеството, инвестициите и инициативността на своите членове. Церемонията се проведе в столичния хотел Балкан. Източник: 24 часа (03.12.2015) |
| Синергон увеличи капитала на свое дъщерно дружество 12,5 пъти
Синергон Холдинг АД увеличи капитала на свое дъщерно дружество 12,5 пъти и подписа предварителен договор с Топливо АД за продажбата на Синергон Петролеум, съобщава компанията чрез БФБ-София. На 2 декември холдингът увеличи капитала на дъщерното си Синергон енерджи ЕООД от 20 хил. лв. до 250 хил. лв. Увеличението е осъществено чрез записване на 2 300 нови дяла по 100 лв. всеки. Новите дялове от увеличението на капитала, което е факт и в Търговския регистър, са записани изцяло от едноличния собственик Синергон Холдинг. На 1 декември пък компанията подписа с Топливо АД предварителен договор за продажбата на Синергон петролеум ЕООД. Става дума за 110 хил. дяла, представляващи 100% от капитала на дружеството. Общата стойност на договора между Топливо и Синергон възлиза на 1,468 млн. лв., след като сделката за продажбата Синергон петролеум бе прокарана от Пенсионноосигурителен институт АД (ПОИ) и Капман Асет Мениджмънт АД на 20 ноември. Окончателният договор за покупко-продажба на дяловете ще бъде подписан най-късно до 20 януари 2016 г. Днес се сключи една сделка за 65 акции на Топливо АД, след която книжата поевтиняха с 6,1% до 3,851 лв. за брой. От началото на годината те губят 22,98% от стойността си при 20,86 млн. лв. пазарна капитализация. Нямаше сделки с книжа на Синергон Холдинг АД, които губят 7,17% за същия период до 1,114 лв. за брой и 20,452 млн. лв. пазарна капитализация. Източник: Инвестор.БГ (07.12.2015) | |