Кратък фирмен профил

Агрополихим АД - Девня


Контакти

Девня, 9160
Промишлена зона, кв. Повеляново
тел.: 0519/97526,97502,97357,97512,
факс: 0519/97594
e-mail: office@agropolychim.bg
WEB-site: http://www.agropolychim.bg
 

Фирмени данни


БУЛСТАТ: 813095287
ИН по ДДС: BG813095287
Фирмено дело: 4183/93
Брой служители: 739 (2024)
Финансов резултат (хил. лв.): 76 337 (2023)
Общо приходи (хил. лв.): 854 374 (2023)
ДМА (хил. лв.): 336 437 (2023)
Капитал (лв.): 100 000 000
 
 
 

Отрасъл: Производство на азотни съединения и торове
Лицензи и сертификати:  Големи данъкоплатци и осигурители
Членство: Българска Стопанска Камара
Общи събрания: Последно - 25.09.2024 
Предмет на дейност: Производство на азотни и фосфорни торове, амоняк, киселини, соли и сгъстени газове; търговска и транспортна дейност; извършване на обучение и професионална квалификация. лабораторно -изпитвателна дейност.
 

11.12.2024

Акционерите на "Неохим" пак са отхвърлили договор за дистрибуция с "Евро Ферт" Сделките за дистрибуция на продукти на торовия завод от „Евро Ферт“ АД и за покупка на полимерни опаковки от „Асенова крепост“ АД отново са отхвърлени от акционерите на „Неохим“, на проведеното на 5 декември 2024 г. извънредно общо събрание. Двете сделки бяха предложени, обсъдени и отхвърлени преди това на редовното годишно общо събрание на акционерите, което се проведе в края на юни 2024 г. Според представители на акционери в „Неохим“ заложените отстъпки в договора с „Евро Ферт“ са големи, а през миналата година „Неохим“ регистрира загуба и сделката за дистрибуция не би била целесъобразна за предприятието. В момента компанията изпълнява два договора за дистрибуция на продукция – с „Евро Ферт“ и „Бореалис Л.А.Т.“. „Евро Ферт“ е вторият по големина акционер в „Неохим“. Възражение срещу сделката за дистрибуция по време на заседанието е отправил представителят на „Рея Венчърс“ ЕАД Димитър Петров Лексин. „Рея Венчърс“ е дъщерно дружество на „Агрополихим“, което е в процес на придобиване на 100% от капитала на „Феборан“ – компания на чешката Agrofert, която държи 20,3% от акциите на „Неохим“. Лексин, както и Филип Ромбаут от „Агрополихим“, посочват, че заложените отстъпки за „Евро Ферт“ са по-големи от обичайните, като в мотивирания доклад на ръководството на „Неохим“ не е отчетен пазарният риск. Ромбаут подчертава, че отстъпката и по сега действащия договор с „Евро Ферт“ е по-висока, както и че не е нормално да има само един дистрибутор на продукцията на предприятието. Според Владислав Панев, също акционер в компанията, само заради действащата отстъпка „Неохим“ се е лишило от около 18 млн. лева приходи от продажби, като припомня, че то приключи 2023 г. на загуба. Според него сделката за дистрибуция с „Евро Ферт“ е нецелесъобразна. При гласуването на сделката акциите „за“ са 959 410, а „против“ – 639 638, но за одобрение е необходимо мнозинство от три четвърти. Поради това сделката се отхвърля. Подобен сценарий се разиграва и при гласуването на сделката с „Асенова крепост“ за полимерни опаковки, за която обаче дискусии не са водени, според протокола. Акционерите на „Неохим“ са избрали и нов надзорен съвет. Гласувани са три предложения – на предприятието, на акционера „Еко Тех“ АД и на „Феборан“. Прието е предложението на „Еко Тех“ за надзорен съвет в състав Маргарита Георгиева Димитрова, Тошо Иванов Димов, Димчо Стайков Георгиев, „Зърнени храни България“ с представител Никола Пеев Мишев и Антония Захариева Желязкова. Акционерите са гласували и компанията "Гранд Торнтон" ООД да одитира отчета за устойчивостта на дружеството за 2024 г. „Неохим“ изготвя задължително такъв отчет съгласно изискванията на европейското законодателство. В последната година акциите на „Неохим“ поскъпват с над 4%, а пазарната капитализация възлиза на малко над 69 млн. лева.

Агрополихим АД - Девня Грант торнтон ООД - София Асенова крепост АД - Асеновград Рея Венчърс ЕАД Неохим АД - Димитровград Феборан ЕООД - София Евро Ферт АД - Димитровград Еко Тех АД - Димитровград 
 


Новини

  стр. 1 / 59   стр.    
16.06.2025: Агрополихим стартира изграждането на нов цех за производство на...
29.01.2025: Слабото търсене на торове през 2024 г. е свило приходите на...
20.01.2025: Торовият гигант „Агрополихим“ АД край Варна ще започне...
20.01.2025: "Агрополихим": Новият голям миноритарен акционер в...
24.12.2024: Сделката на „Агрополихим“ АД за над 20% от акциите на „Неохим“...
11.12.2024: Акционерите на "Неохим" пак са отхвърлили договор за дистрибуция...
08.11.2024: Групата на "Агрополихим" иска да влезе с 20% в...
06.03.2024: През 2022 г. сумарните продажби на топ 10-те производителя в...
08.02.2024: 10-те най-големи търговци в сектор търговия с химични продукти...
15.12.2023: Правителството с насърчителни мерки по редица мащабни...
 
Фирменият профил е посетен 10 337 пъти
[2025: 475, 2024: 1 205, ... ]